Bize Kibirli Olmamamız Gerektiğini Öğretecek Tek Şey: Evren

Hepimiz kafamızı kaldırıp gökyüzüne baktığımızda görebildiğimizin ötesinde neler var diye merak etmişizdir. Dünyamızın ötesinde hangi gezegenler var? Biz neyin içindeyiz? Gelin bu sorulara hep beraber cevap bulalım ve evrende ne kadar önemsiz olduğumuzu hayal gücümüzü zorlayarak keşfedelim.

1-Gezegenler

Bize Kibirli Olmamamız Gerektiğini Öğretecek Tek Şey: Evren

İlk resimde Merkür'ün yanında pek bir ihtişamlı duruyoruz. Peki ikinci resme baktığımızda el soldaki küçük gezegenin dünya, en sağdakinin de Jüpiter olduğunu gördüğümüzde pek de ihtişamlı olmadığımızı görürüz. 3 resimde ise Jüpiter'in bu sefer Güneş ve Sirius gezegenlerinin yanında ne kadar ufak kaldığını görürüz. 4. resimde ise Sirius gezeni Aldebaran'ın yanında minicik kalmıştır. Aldebaran'ın çapı Güneş'in çapından 88 kat daha uzundur.

5. resme geldiğimizde ise devasa Aldebaran, Betelgeuse'nin yanında minicik kalıyor. Betelgeuse'nin çapı Güneş'in çapından 2000 kat daha fazladır. Aldebaran ve Betelgeuse Dünya'dan geceleri görülebilir. Vy Canis Majoris ise şimdilik bildiğimiz en büyük gezegendir. Yarı çapı Dünya'nınkinden 300.000 kat daha fazladır. Çapının uzunluğunun 5 milyar km olduğu düşünülüyor. Güneşimizin büyüklüğünün 5 milyar katıdır.

2- Sistemler

Bize Kibirli Olmamamız Gerektiğini Öğretecek Tek Şey: Evren

Gezegenlerin kendilerinden büyük bir yıldızın çekimine maruz kalarak oluşturdukları gruplara sistemler diyoruz. Güneş Sistemimiz bunlardan bir tanesidir. Sistemimizin içindeki bütün gezegenler güneşin etrafında döner.

3- Galaksiler

Bize Kibirli Olmamamız Gerektiğini Öğretecek Tek Şey: Evren

Sistemlerde galaksilerin içinde yer alırlar. Biz Güneş sistemi olarak Samanyolu galaksisinin içinde yer alıyoruz. Samanyolu sarmal bir yapıdadır ve bir tur atmamız tam 230 milyon yıl sürer. Galaksiler büyüklüklerine göre içinde 300 binden 3 trilyona kadar gezegen içerir.

4- Evren

Bize Kibirli Olmamamız Gerektiğini Öğretecek Tek Şey: Evren

Evrenimizin içinde ise 10 milyarlarca Galaksinin olduğu tahmin ediliyor. Eğer evrenin içinden galaksilere bakıyor olsaydık şunu görürdük. Evren bizim şu an için sınırlarını bildiğimiz şey. Ötesinde ne olduğunu bilmiyoruz.

5- Mesafeler

Bize Kibirli Olmamamız Gerektiğini Öğretecek Tek Şey: Evren

Peki mesafeler nasıldır? Bence bir insanın kendini çaresiz hissetmesine yeter. Eğer ki ışınlanma gibi bir hakkınız olsa ve evrendeki her gezegene ışınlansanız yine de hepsini görme şansını elde edemezdiniz.

Gezegenler arasındaki mesafe ışık yılı denilen ölçü ile ifade edilir. Size daha önce Betelgeuse gezegeninden bahsetmiştim. Bizden 600 ışık yılı uzaktadır. Yani ışık hızında oraya gitmek isteseniz 600 yıl sürerdi. Aynı zamanda biz milyonlarca ışık yılı uzaktaki gezegenlerin milyonlarca yıl önceki hallerini görebiliyoruz. Çünkü ışık ancak o kadar zamanda gelebilmekte. Mesela Güneş sönecek olsa, biz bunun ancak 8 dakika sonrasında farkına varabilirdik.

Başka bir örnek ile açıklamamız gerekirse Samanyolu Galaksisinden, Andromeda Galaksisine gitmek isteseniz ışık hızında 2.5 milyon yılda gidebilirsiniz!

Bu uzaklıkları düşündüğümüzde Ay sanki yanımızda gibi görünebilir. Aslında öyle değil... Dünya ile Ay arasına bu gezegenler sığabilir.

Peki Evrenin bir ucundan diğerine ışık hızında gitmek isterseniz ne kadar zaman lazım?

14 milyar yıl!

İşte uğruna savaşlar verilen, sevinçlerimizi ve üzüntülerimizi yaşadığımız dünyamız ve biz evrende bu kadar önemsiz bir şeyiz.

Egolu bir insana ne kadar budala olduğunu göstermek isterseniz, ona Evrenin büyüklüğünü gösterin..

Bize Kibirli Olmamamız Gerektiğini Öğretecek Tek Şey: Evren
8
3
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Yorgan_Freeman

  Evrenin içindeki noktalardan biriyiz.
  bkz.
  36031.spull.netcdn.net/.../...llustrasyon-1200.jpg

  Bu gerçekliğe rağmen, bazılarımızın, para ve çeşitli çıkarların, hırsların içinde sıkışıp kalması ve çoğunlukla bunun farkına varmamaları, insanlık için üzücü bir durum.

En İyi Kız Görüşü

 • WednesdayAdams

  bazı terimler birbirine karışmış ama güzel bir bence olmuş, teşekkürler.
  Carl Sagan'ın meşhur "Soluk Mavi Nokta" yazısı aradı gözlerim, belki onu da ekleyebilirdiniz.
  https://www.youtube.com/watch?v=QMg19hbVQzY

  • süpernova37

   karışan terimleri bana söylerseniz bende düzeltebilirim :D

  • Hepsini Göster
  • Çok teşekkürler😊😊

  • süpernova37

   Rica ederim 😬

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

72
 • dekadan-1999

  Çok güzel hazırlamışsınız. Emeğinize sağlık. Bu arada konuyu araştırırken yararlanlandığınız kaynak ve linkleri bana atabilir misiniz? Konuya ilgim var. Daha ayrıntılı okumak isterim de.

  • süpernova37

   Tabiki atarım. Yarın size konu ile alakalı çok güzel link ve belgeseller atacağım 😇

 • McCCCLIII

  Ben de uzun süredir evrene merak sarmış bir şekilde videoları takipdeydim, ve bir Bence hazırlamayı bile düşüyordum ama sen benden önce davranmışsın. Artık yazarsam içeriğinin bayağı bir farklı olması gerekecek. Emeğine Sağlık.

 • Everloving

  Egoist daima en sevdiği kişiye, yani kendisine zarar verir.

 • sezennnnnns

  ego kelimesini icat edenden bile nefret ediyorum, yazı da tam isabet.

 • gitgide

  çok güzel, teşekkürler.
  böyle bir nasihata ihtiyacım vardı.

 • dınkıf

  Ekleyecek bir şey yok. Ellerinize sağlık

 • Gibörtıl

  S*ktir et evreni, organik hoşaf var içen mi?

 • idontknowhy

  the earth - pale blue dot

 • kıyametkopsa

  Çok güzel bir bence olmuş. Uzay ilgi alanım zaten.

Yükleniyor...