Bir Zamanlar Dünyadaki Küçük Milletlerin Adıyla Titrediği İskender'in Doğduğu Toprak: Pella!

Pella

Büyük İskender zamanında Orta Makedonya'nın eski Yunan krallığının başkenti olup eski bir şehirdir.
Xenophon'a göre, M.Ö. 4. yüzyılın başında en büyük Makedon şehri oldu. Makedonya'nın en büyük ve en zengin şehri oldu ve özellikle Cassander'in yönetimi altında gelişti. Antigonos'un saltanatı kent refahının yüksekliğini temsil ediyordu, çünkü burası en arkeolojik kalıntıları bırakan dönemdi.

Pella, daha sonra Philip V ve Perseus'un başkenti Polybius ve Livy tarafından Makedon Savaşları sırasında Roma Cumhuriyeti ile savaştı

M.Ö. 90 yılında kent bir depremle yok edildi; felaketin yaşandığı atölyeler ve atölyeler mallarının kalıntılarıyla birlikte bulundu, bununla birlikte kent sonunda kalıntıları üzerinde yeniden inşa edildi. Cicero M.Ö. 58'de orada kalırken, o zamana kadar taşra Selanik'e transfer olmuştu.

Pella, M.Ö. 45-30 arasında bir zamanlar Roma Kolonisine terfi etti ve parası Colonia Lulia Augusta Pella olarak işaretlendi. Augustus, askerlerine vermek üzere gasp ettiği toprakları orada yerleşik köylüler kurdu.

Pella Arkeoloji Müzesi

Şubat 2006'da, bir çiftçi, şimdiye kadar Yunanistan'da bulunan en büyük mezarı açtı. Asil eski Makedon ailesinin isimleri hala yazıtlarda ve boyalı heykeller ile duvarlar kurtuldu. Mezar M.Ö. 2. veya 3. yüzyıllara ait olduğunu düşünülüyor. Genel olarak, arkeologlar 2000 yılından bu yana 1.000 mezar buldu, ancak bunlar sadece sitenin yaklaşık %5'ini temsil ediyor. 2009 yılında zengin ve ayrıntılı mezar malları içeren 43 mezar bulunmuş ve 2010 yılında seramikten kıymetli metallere kadar zengin olan eski Makedon eserlerinin bulunduğu M.Ö. 650-280 arasında 37 adet mezar keşfedilmiştir. Mezarlardan birisi, M.Ö. 6. yüzyıla ait bir savaşçının nihai dinlenme yeriydi ve altın bir ağız levhası, silah ve mücevherlerle bronz bir kasktı.

Hippodamian planı

Şehrin uygunluğu sarayın güneyinde ve altında idi. Hippodamus tarafından öngörüldüğü şekilde bir grid planında tasarlanan bu panel, dik açıyla kesişen ve sekiz sıra dikdörtgen bloktan oluşan bir paralel sokaklardan oluşur. Bloklar tutarlı bir genişliktedir. Bu cadde, on blokluk bir alanı kaplayan merkezi halk agorasına birincil erişimdir. İki Kuzey-Güney caddesi diğerlerinden biraz daha geniştir ve kenti güneydeki limana bağlamak için kullanılır. Bu plan türü, M.Ö. 4. yüzyılın ilk yarısına kadar uzanır ve büyük blok boyutu ile kendini ayıran bir tasarım idealine çok yakındır.

Urban Area

Kent, Helenistik dönemde güneyde denize egemen olan bir çıkmaz Phacos'un eski adasında kurulmuştur. Livy tarafından bahsedilen sur duvarı sadece kısmen biliniyor. Bir taş temel üzerinde kaldırılan ham tuğladan oluşan bir surdan oluşur; bunlardan bazıları sarayın kuzeyinde, güneyinde bazıları gölün yanında bulunmaktadır. Surların içinde üç tepe Kuzey'i işgal eder.

Kentin merkezindeki yerin gururunda Pella, kentin çoğundan münferit evlere ve atık su bertarafına kapsamlı bir boru su tedarik eden ilk bilinen şehirlerden biridir.

Agora, gölgeli sümbetlerle çevrili ve freskli duvarlarla çevrili iç avlu sokakları, iç avlu iç içe çevrilmiştir. Şimdiye kadar görülen perspektif görünümlerini taklit eden ilk trompe-l'oeil duvar resmi duvarları Pella'daki duvarlarda idi. Afrodit, Demeter ve Kibele için tapınaklar vardı. Pella'nın çakıl-mozaik zeminleri ünlüdür: Bazıları Yunan tablolarını üretir. Birinde bir bayana saldıran bir aslan kafesi, İskit sanatının da tanıdık bir motifi, diğeri Dionysos'un bir leoparla atıldığını gösteriyor. Bu mozaikler, zengin evlerin zeminlerine süslüyordu. Bunların çoğu kez temsilcilikleri adını taşıyordu.

Dionysos Evi- Hamamda Küvet

Saray, merkez tepede bir şeref üzerine kurulmuştur. Kısmen kazılmış, belki 60.000 metrekarelik önemli bir alanı kapladı. Plan hala iyi bilinmiyor. Pella sarayı, iki sıraya bitişik birkaç büyük olasılıkla yedi büyük mimari gruplardan oluşuyordu. Bunların her biri, merkezi kare avlu etrafında genellikle portiklerle düzenlenmiş bir dizi oda içermekteydi. Arkeologlar bugüne kadar bir palaestra ve hamamlar tespit ettiler.

Gidilmeye değer, görülmeye değer bir yer Pella, benim için her zaman en güzel şehirleri adı altında var olacaktır. Kendine iyi bak PELLA!


0|0
31

En İyi Kız Görüşü

 • Çok güzel olmuş. Okuması zevkliydi.

  0|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Müşteri-- Rıza şurdan bana kilo tütün versene
  bakkal rıza-- Abi ne tütünü duymadın mı İskender geliyormuş
  müşteri-- Neee Aman Allahım iskender mi geliyormuş. Rıza çekil oradan masanın altına gireceğim.
  bakkal rıza-- Git kendi masanın altına gir lann. Orası benim.
  müşteri-- Allah uzun ömür versin rıza düşersin elime. Şurdan bana biraz pirinç biraz bulgur biraz tütün bir ay yetecek erzak on tane de ekmek ver.

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Eline saglik #pembeboklugirl

  0|0
  0|0
 • Ellerine sağlık 👊

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor... ;