2 gü

Kolonya Üreticilerinin Tuzağı

Hâmuş940

Eskiden eve misafir geldiğinde ilk olarak kolonya tutulurmuş. Hem alkol oranının yüksek olması hem de fiyat açısından etkili dezenfektanlara göre daha makul olması sebebiyle bu pandemi döneminde hepimizin bildiği üzere kolonya satışlarında patlamalar yaşandı.

Fakat bunu fırsat bilen bazı kolonya üreticilerinin böylesi hassas bir dönemde dâhi devam eden hilelerini bir vatandaş yeniden gözler önüne serdi.

Kolonya Üreticilerinin Tuzağı

Hürriyet'in haberine göre; Adana'da, bakkaldan satın aldığı kolonyanın kokusundan şüphe edince gerçek olup, olmadığını anlamak için çakmakla yakan F. Ç. (32), alev almaması üzerine şaşkınlık yaşadı. Pandemi sürecinde piyasaya sahte kolonya sürenlere isyan eden Ç. , limonlu suyun 'kolonya' diye satıldığını söyledi. Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emel Yıldırım ise "80 derecelik kolonyanın yanmaması mümkün değil. Bilindik firmaları tercih ederek, kolonya almalıyız" dedi.

F.Ç. eve gidince eline sürdüğü kolonyanın kokusunun farklı olduğunu fark edince, çakmak testi yaptı. 80 derece alkol içerdiği yazan kolonya alev almadı. Durumu öğrenen bakkal A. Y. ise parasını iade ederek bütün kolonyaları raftan kaldırdı.

Bakkalın insanlığını da takdir etmek gerektiğine inanırken, zaten olması gereken şeylerin günümüzde alkış alır hâle gelmesi de üzmekte...

Kolonya Üreticilerinin Tuzağı

Doğal dezenfektanların işe yaramadığını biliyoruz. Dezenfektan ve kolonya üreticileri için bu süreç avantaj oluştursa da fâhiş fiyatlar halkı isyan ettirir oldu. Süreç uzadıkça satışlar artsa bile fiyatlar da artmaya devam ediyor.

Sabunun ne derece etkili olduğu ise hâlâ tartışma konusu. Şahsen devletin ya da belediyelerin dar gelirli ailelere aile boyu / büyük boy dezenfektan göndermesi kanaatindeyim. Herkes bizim gibi imkânlara sahip değil ne yazık ki. En azından bari bu süreçte daha fazla destek verilmeli.

Peki sizce dezenfektan mı yoksa kolonya mı?
Hileye başvuranlar için çözüm öneriniz nedir?

Kolonya Üreticilerinin Tuzağı
5
4
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • Pandemiden onceki markalara bakmak lazim İstanbul gibi yerlerde ozellikle herkes su anda maske dezenfektan ve kolonya uretiyor ama denetim yok ve bu tip insanlarda vicdan ahlak merhhamet yok maalesef mumkun mertebe bilinen guvenilir markalara ulasmakda fayda var
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

44
 • Dezenfektan içerisinde de zaten alkol var ve dezenfekte eden şeyin alkol olduğunu biliyorum.
  Kolonya benim bildiğim ilk defa Almanya Köln şehrinde üretilen bir kozmetik ürünü. O yıllarda parfüm gibi kulu amacıyla kullanılan bir ürünmüş..
  Dezenfekte etmek maksatla üretilmemiş..

  Bugünlere gele gele, kolonya da hile yapılmasına nedense hiç şaşırmadım..
 • Gecen de maskelerle ilgili sahtecilik haberini gordum... dusardan aldigimiz her seyin uzmani mi olmaliyiz bilemiyorum su pandemi doneminde hile yapanlarin cinayetten yargilanmasi lazim...
 • joker_06
  Herseyin sahtesi yapmakta uzerimize yok insan sagliginida hice sayarlar beklerim yani
  • Hâmuş940

   İnsanlar bu kadar sahteyken...

   O değil eskiden tüm yazılarım görüş beğeni alır vitrine popüler olurdu şimdi yeni döndüm çoğuyla da bağımı kestm ya kimse yok :)

  • joker_06

   Yani senin eskiye takilip kalmanda yersiz gibi önemli olan simdiye bakman evet insanlarda sahte yani bagini kestiklerinle irtibata gec eskiyi ozluyorsan

  • Hâmuş940

   Samimi olan unutmaz gitmezdi pişman değilim değmediler gittim.

  • Hepsini Göster
 • Mac79
  Biliyordum bunu tuzak her şey için geçerli virüs çikti çıkalı
  • Hâmuş940

   Evet zaten bilinen birşeydi ancak yeni bir haberle tekrar gündeme geldi. Xper3 olmadığım için link ekleyemedim.

  • Mac79

   Hmm boş ver gitsin 😁

 • dangerouskadin
  Güvenemiyoruz ki ben bilindik markaları tercih ediyorum
 • papatyacan
  para için herşey yaparlar
 • MagRipOgLu
  Rabbim yardımcımız olsun
 • Gizli Üye
  Devletin ne kadar denetlediğini gösteriyor. Allah bilir kıyma diye fare etmi miyoruz kuş başı diye kedi eti mi yiyoruz... belli değil. Halkta buna sessiz bakalım sonumuz nolcak
YÜKLENİYOR...