Gökhan Semiz ve Grup Vitamin Hatırlar mısınız? Birlikte Eğlenemeyen İnsanlar, Birlikte Hayal Kuramazlar

Gökhan Semiz gibi müzik sevdası Barış Manço gibi bir efsane ile başlayan ve gerçekten hem yaptığı tüm işler ve insanlığıyla net güzel izler bırakan sanatçıların parmakla sayılabileceği bir zaman yaşıyoruz. Son yıllarda yapılan popüler kültür mantığıyla sadece tüketim çılgınlığına teslim olmuş bir şey oldu sanki müzik.

Oysa Gökhan ve Vitamin hem eğlendiriyor hem mesaj veriyor hem de yapılmayanları yapacak kadar cesaretli işlere imza atıyorlardı.

Zamanımızda çok fazla eğitimli müzik yapan "sanatçı" nın bulunmadığı müzik piyasasında çok zengin bir aileden gelmemiş olsa da ailesinin de desteği ile İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nın sınavlarına girdi ve sınavı kazandı. İnanılmaz bir espri yeteneğine sahipti. Konservatuar'da yazdığı parodi şarkı sözlerinden arkadaşlarına bahsetmeye başladı. Boş derslerde yazdığı komik şarkı sözlerine melodiler vermeye başladı. Daha sonra küçük bir ritim gitar alarak yazdığı şarkıları kaydetmeye başladı. Sonrasında Grup Vitamin'in ilk albümünde yer alacak "Vitamin", "Rap Beni Ramizem" ve "Dokundur" gibi şarkılar ortaya çıkmış oldu. Aslında müzik de yetmiyordu daha sonra bir tiyatro grubu kurmaya karar verdiler ve "E.S.E.K (Espri Standartlari Enstitusu Kurumu)" adlı grubu kurdular. Grup, "Tükürük Kaçarım" (1990) ve "Bizi Bağlamaz" (1995) gibi oyunları yazıp oynadılar.

Yaptıkları müzik herkese garip gelse de her kesimden sosyal statüden insan izliyor dinliyor ve eğleniyordu. İsmail kimin diline bir kere dolanmamış kulağına çalınmamış olabilir ki?

Bir de İsmail 2 var tabii ki aradaki farkı az çok anlayabilirsiniz

Ve Kadın Erkek İlişkileri " Ellere var da bize yok mu?

Bunu da paylaşmadan olmazdı. Elalarını elalarını Allah versin belalarını

Belki şimdi olduğu gibi harika animasyonlar mükemmel 4k kalitelerde klipler çekemiyorlardı ama dinletiyorlardı kendilerini ve kabul ettirmişlerdi 7 den 70 e herkese.

Müzik dinlerken toplamda üç cümleden şarkılar 3 ayda bir çıkan "single" ve klip ile popüler kalmaya çalışan sanatçılar yerine yeniden gerçekten bir şeyler yapmaya çalışan insanların zamanı tekrar gelsin istemez misiniz siz de?

Sektöre emek vermiş birçok ünlü eski zamanların gerçekliğinden güzelliğinden bahsedecektir. Belki bir gün bir barda karşılaşabilirsiniz Metin Arolat ile mesela ve o zamanları ve o zamanlardan bu zamanlara nasıl gelindiğini anlatabilir size de. Artık neden müzik üretmeyi sevmediğini o zamanların ne kadar değerli olduğunu anlarsınız. Metin bey filan demeyin muhabbet ilerleyince bozulur bana Metin demezsen konuşmayalım diyebilir. :)

Solo albümleri
Mikrop (1992)
İnan ki Teksin (1997)
Grup Vitamin ile çıkardığı
Bol Vitamin (1991)
Grup Vitamin (1991)
Yandık Desene (1992)
Üşüttük (1993)
Aşkın Gözyaşları (1994)
Zeytinyağlı Yaprak Dolması (1995)
Deli Dolu (Best of) (1996)
İyi Günler Türkiye (1998) - (öldükten sonra çıktı ama albüm çalışmalarında vardı.)

Not: Eksik hata varsa affola siz de ekleyiniz düzeltiniz zaten ve eleştiriniz mümkünse memnun olurum.


1|1
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Emeğine sağlık canım

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

  • Anilarr 😎😊 ellerine sglik

    0|1
    0|0
Yükleniyor...