Spartaküs Dizisindeki Hatalar

Muhteşem Yüzyıl dizisi, içinde çok sayıda hata bulunduğu için çok eleştirilmişti. Muhteşem Yüzyıl dizisini eleştirenlere biraz hak versem de, biraz da bu diziyi eleştiren kişilerin bilgisizliğine gülüyorum :) Çünkü dizilerin gerçek tarihe uygun olarak tamamıyla doğru olma zorunluluğu yoktur. Belgesellerin tamamıyla doğru olma, gerçek tarihe uygun olma zorunluluğu vardır. Bu bencemde şu ana kadar çekilmiş en büyük yabancı tarih dizilerinden birisi olan Spartaküs'te dikkatimi çeken hatalara yer vereceğim.

1- Oenomaus

Oenomaus gerçekte beyaz tenli bir Galyalı idi. Fakat Spartaküs dizisinde Oenomaus Afrika kökenli bir zenci olarak anlatılmıştır. Acaba hiç mi bu role uygun beyaz tenli kişi bulamadılar :D

2- Gannicus

Gannicus gerçekte tıpkı Crixus gibi bir süre sonra Spartaküsle yollarını ayırıyor. MÖ 71 yılının kışında, Castus ile birlikte yanına çok sayıda Kelt ve Alman isyancıyı alarak isyandaki ikinci ayrılığa sebep olmuştur. Fakat dizide ise Gannicus, Spartaküs'ün öldüğü son bölüme kadar, sanki hep Spartaküs'ün yanında mücadele etmiş gibi gösterilmiştir.

3- Castus

Castus gerçekte Roma ordusundan kaçan Romalı bir askerdir. Daha sonra içinde Spartaküs'ün de olduğu Capua'daki Lentulus Batiatus'un gladyatör okulunda gladyatör olmuştur. Spartaküs ve arkadaşlarıyla birlikte bu okuldan kaçarak Spartaküs'ün komutası altında gladyatör isyanını başlatmışlardır. Crixus'un Spartaküs'ten ayrılmasından bir süre sonra Castus, Gannicus'la birlikte Spartaküs'ten ayrılarak, Spartaküs isyanında ikinci ayrılığa sebep olmuşlardır. Fakat dizide ise Castus önemsiz bir yan karakter gibi gösterilmiştir. Birde Oenomaus'ta ki düştükleri hataya düşüp, Romalı beyaz tenli bir komutan olan Castus'u Numidyalı bir klikya korsanı olarak tanıtmışlardır.

4- Sezer

Sezar'ın Spartaküs isyanını bastırmak için Spartaküs'e karşı mücadele ettiğine dair çok fazla kanıt yoktur fakat dizide Sezar'ın Romalı komutan Crassus'un hizmetine girerek Spartaküs'e karşı mücadele ettiği anlatılmıştır.

5- Crixus'un Yenilmesi

Gerçekte Crixus'u yenen ordu, Romalı komutanlar Gellius Publicola ve Propraetor Q. Arrius'un ortak yönetiminde olan ordudur. Daha sonra Spartaküs, bu iki Romalı komutanı yenip Crixus'un intikamını alıyor. Fakat dizide ise Crixus Propraetor Q. Arrius'un komutasındaki orduyu yendikten sonra Crassus'un yönetimindeki orduya yenilmiş gibi gösteriliyor.

6- Eserlerin birbiriyle savaştırılması

Spartaküs, Romalı komutanlar Gellius Publicola ve Propraetor Q. Arrius'u yendikten sonra, bu komutanların ordusunda aldığı 300-400 kadar esir Romalı askeri ve Roma halkından olan kişileri birbiriyle dövüştürmüştür. Fakat dizide Spartaküs'ün Romalı komutan Crassus'un oğlunu ve 20 askerini esir alıp, bu esirleri kendi gladyatör arkadaşlarıyla savaştırmış gibi gösterilmiştir.

Bencemi okuyup beğenenlere teşekkür ederim :)


1|1
14

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • dizilere olayları harmanlıyor ve izlenebilirligini artıyorlar
  fanların dizi hakkında yorumlarıda muhim oluyor

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 3

 • Ellwrine sağlık

  0|1
  0|0
 • İzlediğim en iyi diziydi ,

  0|1
  0|0
 • Çok güzel bir bence yazmışsın emeğine sağlik

  0|1
  0|0
Yükleniyor...