Yunan Mitolojisi ve Efsaneler - 3

Yunan Mitolojisi ve Efsaneler - 3

Seriye devam edelim.Bu bölümde biraz tanrıçalardan,Yunan mitolojisinin önemli efsanelerinden ve olaylarından bahsedelim.

Nike (Zafer Tanrıçası)
İnsan görünümünde olan bu tanrıça zafer ve liderlik tanrıçasıdır.Athena'nın kızıdır.O kanatları olan güzel yüzlü bir genç kız olarak tasvir edilir.Ve elinde sembollerinden biri olan meşale taşımaktadır.Çok hızlı hareket kabiliyeti vardır.Çok hızlı uçar ve koşar.Nike markasının ismi bu tanrıçadan gelir.

Nemesis (İntikam Tanrıçası)

Nemesis Yunan Mitolojisinde intikam ve adalet tanrıçasıdır.Nyx'in(gece tanrıçası) babasız dünyaya getirdiği bir tanrıçadır.Adalet tanrıçasıdır ve insanlara yaptıkları kötülüklerin bedelini ödetir.Nemesis'in sembolleri arasında terazi,kılıç ve çark bulunur.Aslında Nemesis eski zamanlarda kanatlı ve güzel bir tanrıça olarak tasvir edilirken,daha sonra korkunç ve acımasız bir tanrıça şeklinde belirtilmiştir.Bazı hikayelere göre aslında Narcissus'u cezalandıran o'dur.Bazen ona kıskançlık,rekabet anlamları yüklenir.Nemesis'in kelime anlamı;hak dağıtmak ve adalet sağlayıcıdır.Ayrıca Nemesis,mutlu insanların mutluluğunu tartardı ve onların mutluluğunu mutsuzlara dağıtırdı.Nemesis'e göre mutluluğun bir sınırı olmalıydı.

Nyx veya Nyks(Gece Tanrıçası)

Nyx gecenin simgesidir.Kelime anlamı olarak Nyx gece demektir ve yeryüzü karanlığını simgeler.Zeus'un bile ondan korktuğu bilinir.Uyku ve Ölüm'ün anası olarak sayılır.Yunan Mitolojisinin en büyük tanrıçalarından biri olduğu bilinir.Khaos'dan olmadır.Daha sonra Thanatos, Hypnos,Nemesis,Eris ve Geras gibi evreni oluşturan tanrıları doğurmuştur.Ayrıca düşler tanrısı Morpheus'un annesidir.Nyx ayrıca birbirini kovalayan akrep ve yelkovanın birbirine tam 12'de kavuşmasıdır.Gecenin adıdır ve gecenin tanrısıdır.

Diğer bazı tanrıçalar:

Limos : Açlık Tanrıçası

Dike : Adalet Tanrıçası

Semele : Ahiret Tanrıçası

Momos : Alay Tanrıçası

Bendis : Ay Tanrıçası

Eirene : Barış Tanrıçası

Minemosyne : Bellek Tanrıçası

Kirke : Büyücü Tanrıça

Amphitrite : Deniz Dibi Tanrıçası

Ate : Hata Ve Günah Tanrıçası

Fons : Kaynaklar Tanrıçası

Narsizm hikayesi ve Narcissus

Bir peri kızı olan Echo,bir gün ormanda avlanan bir avcı görür. Narcissus(Narkissos) adındaki bu genç çok yakışıklıdır.Ve avcıya görür görmez ona aşık olur.Ama Narkissos bu ilgiye karşılık vermez,onu umursamaz ve oradan uzaklaşır.Echo (Eko) bu aşk yüzünden günden güne erir,kara sevdaya yakalanır ve en sonunda ölür.Parçalanan kemikleri dağlara ve kayalara çarpar ve sesi yankılanır.Aslında echo,''eko'' kelimesi buradan gelir.

Olimposlu tanrılar bu durumu öğrenir ve Narcissus'u cezalandırmaya karar verirler.Günlerden bir gün Narcissus yine ormanda av peşindedir.Yorulur ve bir nehrin kenarına gelir.Su içmek için eğildiğinde,suda kendi yansımasını görür,ve görüntüsü karşısında adeta büyülenir ve kendine aşık olur.O şekilde ne su içebilir,ne yemek yiyebilir.Narcissus tıpkı Echo gibi günden güne erimeye başlar.Ölene kadar orda kendini seyreder.Öldükten sonra ise nergis çiçeği olmuştur.Narsizm ve narsist kelimesinin kökeni buradan gelir.

Adonis ve Aphrodite
Adonis,Afrodit'in (Aphrodite) aşık olduğu bir ölümlü erkektir.Adonis ölümlülerin en güzeli sayılırdı.Aphrodite onu görür görmez aşık olmuştur.Onu saklaması için Demeter'in kızı Persephona'a verir.Persephone'da ona aşık olunca onu geri vermek istemez.İki tanrıça arasında savaş çıkar.Zeus'a gidilir ve Zeus Adonis'in 4 ay Aphrodite 4 ay Persephone'da kalmasına karar verir.Geri kalan zamanı ise kendi kendine geçirecektir.Adonis yeraltına girdiğinde yaz biter ve kış başlar.Yeryüzüne dönüşü ise ilkbaharın gelişi olarak kutlanır.Adonis,mevsimleri ve mevsimlerin değişimini simgelemektedir.

Minotaur(Minotor)

Yarı insan-yarı boğa bir yaratık.Kral Minos,Poseidon'dan bir boğa ister.Gücünü kanıtlamak ister ve onu kurban edecektir.Ama Minos onu o kadar beğenir ki,ona dokunamaz ve saklar.Bunun yerine başka bir boğayı kurban eder.Poseidon,çok hırslı ve zalim bir tanrı olduğu için buna çok sinirlenir ve Kral Minos'un karısını(Pasiphae)boğaya aşık eder.Boğa ve Pasiphae'nin ilişkisinden yarı insan-yarı boğa olan Minotaur olur.Minotaur korkunç büyüklükte ve insan etiyle beslenen bir yaratıktır.O içinden kimsenin çıkamayacağı labirent şeklinde bir yapıya hapsedilir.Karşılık olarak Minotaur Atina'dan her yıl yedi genç erkek ve yedi genç kız ister.Bunun 3.yılında Kral Theseus gizlenerek Minotaur'u öldürmek üzere,seçilmişler arasına girer.Minotaur'u uykusunda yakalar,kıpırdayamaz hale getirir ve öldürür.

İlk kadının doğuşu:Pandora
Pandora,tanrıların güçlü ve kibirli erkekleri alaşağı etmek için yarattığı ilk kadındır.Zeus usta oğlu Hephaistos'tan kadını yaratmasını istedi.Hephaistos çamuru su ile yoğurdu ve ortaya adeta bir sanat eseri çıkardı.Pandora'nın yaratılmasında Aphrodite'in vücut modelinin alındığı bilinir.Heykele ruh yerine kıvılcım koydu.Gözleri açıldı ve konuşmaya başladı.Bütün tanrılar ona kendinden birşey hediye ettiler.Ona bütün armağanlar adını taşıyan ''Pandora'' adını verdiler.En son ise Zeus ona gizemli bir kutu hediye etti.Ve açmaması konusunda uyardı.Onun mutluluğunun kaynağı bu kutunun açılmamasına bağlıydı.Eğer bu kutu açılırsa bütün insanlık için felaketler olacaktı.Onu bu kutuyu hep saklaması için tembihledi.Ve tüm tanrılar ilk kadını yeryüzüne indirdiler.Pandora da, diğer kadınlar gibi meraklı olduğundan dünyaya geldiğinde kutunun içinde ne olduğunu merak etti ve kutuyu açtı.Kutunun içinde hastalık,kötülük,riya,yalan vs. insanlığa dair ne kadar kötü şey varsa dünyaya saçıldılar.

Simurg Efsanesi:

Simurg veya bir diğer ismiyle Zümrüdü Anka efsanevi bir kuştur.Başta Pers ve Yunan olmak üzere çoğu mitolojide yer almıştır.Simurg kuşu adalet,asalet ve bilgeliği simgeliyordu.

Rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan Simurg Anka, Bilgi Ağacı' nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş.Kuşlar Simurg' a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürmüş. Kuşlar dünyasında her şey ters gittikçe onlar da Simurg' u bekler dururlarmış. Ne var ki, Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler.Derken bir gün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü Simurg'un kanadından bir tüy bulmuş. Simurg' un var olduğunu anlayan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Simurg' un huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler.Ancak Simurg'un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı'nın tepesindeymiş. Oraya varmak için yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş. Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. Yorulanlar ve düşenler olmuş.

Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp;

Papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş (oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış);

Kartal; yükseklerdeki krallığını bırakamamış;

Baykuş yıkıntılarını özlemiş,

Balıkçıl kuşu bataklığını.

Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış.

Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi "şaşkınlık" ve sonuncusu Yedinci Vadi "yokoluş" ta bütün kuşlar umutlarını yitirmiş... Kaf Dağı'na vardıklarında geriye otuz kuş kalmış.

Simurg'un yuvasını bulunca ögrenmişler ki;

"SİMURG ANKA - Otuz Kuş" demekmiş.

Onların hepsi Simurg'muş. Her biri de Simurg' muş. Simurg Anka'yı beklemekten vazgeçerek, şaşkınlık ve yokoluşu da yaşadıktan sonra bile uçmayı sürdürerek, kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız.

Şimdi kendi gökyüzünde uçmak zamanıdır...

*Hikaye kaynağı:Feridüddin Atar - Mantık'ut Tayr (Anka efsanesi)

Serinin devamı:

Yunan Mitolojisi ve Efsaneler - 1

Yunan Mitolojisi ve Efsaneler - 2


3|4
1522

En İyi Erkek Görüşü

 • "İnandıklarını bilmeyenler, bildiklerine inanırlar"
  Diyelim ve başlayalım; aslında ben buna belki bir kitap bile yazarım ama şimdilik kısa bir pasajla yetinin...
  Mit: Yunan'ca efsane anlamına gelir ki, efsane yaşanmamış hayal yani düşüncelerimizin ürünüdür... Yani tamamen uydurma diyebilirsiniz.. Şöyle örneklendirelim tezimizi... Yunan mitolojisinde varsayalım ben bir tanrı uydurdum (onlarında yaptığı böyle zaten) adı da Abazaus...
  Peki bu tanrı neyin nesi derseniz, Zeus oğlanlarından birine çok kızmış ve onu cezalandırmaya karar vermiş. Ve Abazaus'u olimpos dağının dehlizlerine kilitleyip hiç bayan yüzü göstermemiş... vs vs vs..
  İşin özü böyle saçma sapan şeylere zaman harcayıp kafalarınızı karıştırmayın...
  Bunlar şirke düşmüş Yunan Politeizm'inin safsataları...
  Hani nerde Bu mitlerde adı geçen Tanrıların elçileri? (Peygamberleri)
  ...

  1|0
  1|0
  • Yunanları bilmem ama ben Odin'e inanıyorum. Ve o dönemki insanların düşüncelerine bakarsan peygamber gönderen dinlerden daha ilerici olduklarını görebilirsin. Milleti maymun etmekten ziyade bütün herşey onurlu bir yaşam sürmüş olmaktan geçiyor. O dönemki dogmalar da toplumu bir düzen altında tutmak için (kimisi uydurulmuş, kimisi bağtıl, (bence) kimisi de gerçektir.) ortaya atılan ve yazılıp çizilen şeylerdir.

  • Ö denemin geçer dini Yahudilikti ve Musa Halkını Firavundan, firavunun zulmünden kurtaran elçidir...
   İnancınızı sorgulamıyorum ama bir Müslüman bunlardan birisine inanıyorum derse şirke girer...

En İyi Kız Görüşü

 • Bende bu benceler yuzunden daha fazla taktim bu mitolojiye cok guzel hazırlamışsın okumasi cok zevkli

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 21

 • tanrıçaları araştırman iyi bundan sonra senin adın ks tanrıçası olsun desem yeridir. tanrıçalarla uğraşmaktan tanrıça olacaksın birgün :) bayat bir espriydi kabul edwerim paylaşım için teşekkürlerimi arz ederim

  1|0
  0|0
 • Tabii bu tanrı ve tanrıçaların yöresel olarak anlamları değişiyor. Mesela batı trakya bölgesinde inanılan tanrı veya tanrıçalar, (Orta yunanistan, Epuris veya Tesalya bölgesinde değişiklik göstere biliyor) Bu arada bende bir yunanım :) Öyle bir küçük bilgi vereyim dedim tabi yazdığınızın hepsini okumadım, bekli yazıyordur.

  0|1
  0|0
 • Helal olsun ilk defa doğru dürüst bir paylaşım okudum 5 senede diyebilirim burada

  1|0
  0|0
 • Hepsi hurafe.

  Emeğe teşekkürler.

  2|1
  0|0
 • Bu seriyi al Peter Jackson a ver 3leme çeksin zaten Hobbitten sonra sağlam bişey lazım :)

  0|0
  0|0
 • Adamlar üşenmemiş masal yazmışlar :D

  0|0
  0|0
 • Dostum neitti vardı sanırım o neydi 😊

  0|0
  0|0
 • Nemesis en sevdiğim

  0|0
  0|0
 • Ilk sorgulayanlar Yunanlardir, Helal

  0|0
  0|0
 • Resimleri iyi secmissin

  0|0
  0|0
 • Güzeldi gerçekten

  0|0
  0|0
 • Diamantidis ve Spanoulis'i unutmussun bir cok yunan başarısında imzaları var bence efsaneler :)

  0|0
  0|0
 • Vaaay benim icin nike sadece markaydi ismin nerden gelsigini de ogrenmis olduk sagolasin

  0|0
  0|0
 • mitolojiye ilgim büyük. Yararlı bir paylaşım teşekürler.

  0|0
  0|0
 • teşekkürler

  0|0
  0|0
 • Güzel seri devam.

  0|0
  0|0
 • emeğine sağlık güzel..

  0|0
  0|0
 • teşekkür ederim yazı için.

  0|0
  0|0
 • pff sürekli ya savaş tanrısı ya da ölüm tanrısı seks tanrısı nerde

  0|0
  0|0
 • Çok güzel bir bence olmuş.
  Süper bence!

  0|0
  1|1
 • Erkekler Devam
  1

Kızlar Ne Diyor 14

 • severim mitolojiyi, efsaneleri hikayeleri
  güzel yazılar olmuş :)

  0|0
  0|0
 • Simurg Pers kökenlidir. Hikayesi de tamamen bunlara aittir. Yunan mitolojisinde Feniks (Phoenix) olarak anılır fakat hikayesi bambaşkadır. Yani başlığınla alakasız bir hikaye olmuş. Yine de eline sağlık.

  0|0
  0|0
 • Vay be eskiler.

  0|0
  0|0
 • Nyks aşktır ya :D

  1|0
  0|0
 • güzel olmuş beğendim

  0|0
  0|0
 • herodot'u okudunuz mu?

  0|0
  0|0
 • teşekkür ederimm

  0|0
  0|0
 • emeğine sağlık güzel..

  0|0
  0|0
 • Güzel yazmışsın, teşekkürler...

  0|0
  0|0
 • Teşekkürler paylaşım için :)

  0|0
  0|0
 • Güzell

  0|0
  0|0
 • Mitoloji güzeldir güzel yazmışsın
  eline sağlık

  0|0
  0|0
 • Teşekkürler.

  0|0
  0|0
 • sen bunlari hep kendin mi yazıyon vay be

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;