80'li ve 90'lı Yılların Müzik Anlayışı: Taverna Müziği

Merhabalar. Bu bencemde 80'li ve 90'lı yıllarda severek dinlenen o taverna müziklerinden bahsedeceğim. O halde başlayalım :)

Taverna müziği nedir?80'li ve 90'lı yılların müzik anlayışı; Taverna Müziği

Bir diğer adıyla fantezi müzik olan taverna müziği Türk sanat müziği kalıplarının dışına çıkılarak oluşturulan bir müzik türüdür. Türkiye'ye özgüdür. 80'li yıllarda revaçta olan arabesk müziğinden bir kopma olarak ortaya çıkmıştır. 80'li ve 90'lı yılların ilk çeyreğine kadar zirve yapan taverna müziği 2000'li yıllarda popülaritesini yitirmiştir. Taverna müziği denince akla ilk gelen isimler; Ferdi Özbeğen, Arif Susam, Cengiz Kurtoğlu, Ümit Besen, Atilla Kaya ve daha niceleri...

Dinlerken insana huzur verir Taverna müziği

Birçok müziği piyano-org ile çalınır. Piyano dinlemenin insana ne kadar huzur verdiğini söylememe bilmiyorum gerek var mı :)

Taverna müziği duygulara hitap eder

Yeri gelir ağlatır, yeri gelir mutlu eder, yeri gelir efkarlandırır. Böylesine duygulara hitap eden müzik şahsen ben daha görmedim. Dinlenildiği andan itibaren insanın tüylerini diken diken eder.

Dinleyici kitlesinin çoğu zamanında acı çekmiştir

Demin de söylediğim gibi; duygulara hitap eden bir müzik türü olduğundan taverna müziği dinleyen insanların çoğu zamanında çok şey yaşamışlardır. Ya çok duygusal insanlardır ya da çok üzüntülü bir hayat yaşamışlardır. Ve kendilerini bir nevi rahatlatmak için taverna müziğini tercih ederler ki bu onların daha çok üzülmelerine sebebiyet verebilir.

Bu şarkı benden size gelsin :)

Bencemi sonlardırırken taverna müziğinden bir şarkı da size gelsin :)


#MisterGentleman


4|1
21
MisterGentleman KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

  • En iyisi Fedon. Onun muziklerini severek dinliyorum. 😄

    0|1
    0|0
  • dinlerdim bir aralar eline sağlık :)

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;