Tanrı'nın Dili Matematik!

Merhaba KızlarSoruyor üyeleri;

Bu Bence`m de sizlere, çoğumuzun pek hoşlanmadığı, hatta “hocam bunlar hayatımız da ne işimize yarayacak” dediği matematiğin, aslında çok çarpıcı bir özünün olduğunu ve bu konunun ilgi çekiciliğini sizlere, felsefi bir merak uyandırıp aydınlanmanızı sağlayacak bir sorgulamaya neden olabilmek için yazdığımı bilmenizi isterim. Sizde hazırsanız eğer, başlayalım.

Matematik sanattır

Tanrı`nın Dili Matematik!

Bir çok sanatta olduğu gibi matematikçiler de, zihnin karmaşasından çekip çıkartılan fikirleri, bir olgu olarak topluma kazandırırlar. Her ne kadar cevapları bulabilmek için uğraşsalar da ilgilendikleri, bu cevapların ne işe yarayacağından çok, formüllerin mantığını ve estetiğini en uygun halde kağıt üzerinde yansıtabilmektir.

Matematik icat mıdır, keşif mi?

Öncelikle bu konuda hala asırlardır süregelen bir tartışmanın olduğunu belirtmek isterim. Bir grup matematikçi, matematiğin insan zihnin de oluşturulan bir icat olduğunu savunurken, kaşıt grup matematikçiler ise, varolan bir olgunun keşfinin yapıldığını savunur. Benim görüşüm ise keşfinden yanadır.

Matematiğin temelinde varlık ve yokluk vardır.

Gördüğünüz en karmaşık problemler bile 0 ve 1`in işlenmiş halleridir. Hatta kullanmış olduğumuz bilgisayarlar bile, tamamen 0 ile 1`in dizilişlerinden oluşan kodlardır. Matematiği, zihinimizden çıkartıp gerçekliğe koymak istediğimizde, ulaşılan tek şey, iki karşıt kutuptur. Bu kutupluluğa, var ve yok, evet ve hayır, veya 0 ile 1 diyebiliriz. Matematiğin olması için rakamlara ihtiyaç yoktur. Onlar sadece, zihnimizde oluşan şekilleri modelleyebilmek için kullanılan araçlardır.

Evrenin matematik ile olan uyumu

Bilimin, gözleme dayalı doğruluğunu test etmemizde bize yardımcı olan matematiktir. Bazende bu durum tam tersidir. Kağıt üzerinde yazılan formüllerin, evreni gözlem ile test edilebilirliğini kontrol ettiğimizde, karşımıza çıkan uyumluluk bize şaşırtıcı gelir.

Büyük karmaşıklıkların altında yatan düzen

Kaos gibi görünen bazı olayların, düzenli bir şekilde gerçekleştiğini bize gösteren şey fraktal geometridir. Buna örnek olarak yukarıda verilen fotoğraftaki sığırcık kuşlarının gökyüzündeki düzeli hareketini gösterebiliriz. Bu kuşların aslında çok basit matematiksel bir formül ile bu hareketleri yaptıklarını, bilgisayar üzerindeki similasyonlar ile doğrulayabiliriz.

Tanrı ve matematik

Evrende böylesine garip kuralların, insan zihni ile algılanabilmesine ve formüller ile gösterilebilmesine hayretle bakmayanlar veya bunun tuhaf hiçbir yanının olmamasını savunanlar muhakak var. Dikkat çekmek istediğim husus, bu dilin yazılımının sonunda karşımıza çıkan iki soru, var mı? yok mu? olarak nüfuz etmesi, bize seçim yapabilme olanağının sunulmasıdır.

Tanrı`nın varlığından hiçbir şüphe duymayan birisi olarak, fiziğin ve bilimin getireceği çok daha ileri bir teknolojide ve gelecekte, evrendeki daha büyük bir planı göreceğimizi, başka uygarlıklar keşfederek varlığınızın nedenini öğrenmeye daha da yaklaşacağımıza inanıyorum.

Bize düşen görev

Türkiye`deki bilimin gelişmesinde, biz gençlerin bu ilgisini, akademik mecralara taşıyarak, aydınlanmış ve gelişmiş bir ülke konumuna geçmemizi imkansız görmüyorum. Bağnazlıktan kurtularak küresel gelişime uyum sağlamamız, kendimize verdiğimiz muhteşem bir mükafat olacaktır.

Zaman ayırıp okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim. İlginizi çekebilecek farklı bir konu için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

“Evrenin gözlemcisi” olmak

#Epifani91


1|0
13

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Harika bir konu seçimi. Matematik ve düzen beni hep mest etmiştir. Kendi görüşüm de matematiğin var olan programın kodu olduğundan yana. Keşfedilip gene mevcut programın içinde işleniyor, kullanılıyor, ve sürekli keşfediliyor.

  Çok yüksek ihtimalle haberin vardır fakat gene de sana Sacred Geometry dedikleri literatürü öneriyorum.

  Evrendeki mükemmel uyum insanı resmen ayartıyor. Kendini unutturuyor.

  Eline sağlık kardeşim. :)

  0|1
  0|0
  • Bahsettiğin sacred geometri bildiğim kadarı ile yaşam çiçeği dedikleri geometrik şeklin incelenmesi ve üzerinden yapılan çıkarımlar. Birazda olsa bakmıştım hatırlatman iyi oldu biraz derinleşeyim :)
   Konuyu beğenmene sevindim çok teşekkür ederim :)

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 2

 • Matamatiğim berbattır. Neden? küçükken korkutuldum bu illetten. tiksindirldim. Ve bunların hepsi hocaların suçuydu. Peki hocaları da meb atadığına göre ve meb de devlete bağlı olduğuna göre sonuç = devlet boktan.

  0|1
  0|0
  • 1 den 5 e kadar 65 kişilik sınıflarda ve 60 yaşnda bir hoca bozuntusu geldi.(arkadaşıyla konuşurken duydum bunu. matamatiği bilmiyormuş arkadaşlarına sora sora öğrenmiş) or okul da ise 50 kişi gene moron hocalar ve temeli var yok belli değil kalma yok herşey relax da ödev neden yapıyım -ki? gerke yok diye düşünürdüm. İnsan lisede anlıyor herşeyi. ve ne saçma eğitimle eğitildiğini. 8 sınıfta nedne okulu bıraktılar bazıları demiştim. lisede hak vermiştim bu boktan düzene giriceğine git temel lisede ya da özel kurumlarda oku. en azından bilgi alırsın zaman hırsızlığı yapmazlar. Diyorum düzen değişmezse bu ülke mezarda yatan bir ölüden farksız bunu bizzat eğitim sisteminin içinde biri olarak yazıyorum. Ha ilk okul hocası yapablenleri öne yapayanları arkaya atardı orta okul da aynı sayılır düzen bakımından.

  • Hepsini Göster
  • :P Yanlış anladın dostum vardır işinde iyi olan FAKAT %70'i Kötü. Nasıl iyi olabilir -ki? aşağıda diyor bir arkadaş 1000tl çalışıyor anlaşmalılar. Şimdi böyle bir sistemde sağlıklı nesiller yetişir diyen insanlardan korkarım. Çoğunluk bok yolundaysa iyiler de bok bolundadır. Önemli olan çoğunluğun düzeyi çünkü. Ha din konusu var birde bu işte dine sadece inanılır zaten irdelersen her kapı ateistliğe gider. Kısacası çoğu iş dine bağlanıyor. Kısmet bilmem ne hakkımızda hayırlısı buymuş felan fistan genelde gelişmemiş ülkelerde din aşırı baskındır. Çünkü halk okuma düzeyi ya da okuyupta boş okuduğu için insanları dinle empoze edip makarna beyin yapılıyor. sonuç ne oluyor? Ben bilmem. eser ortada. Kısacası ne kadar dinden uzak eğitim o kadar ileri gidiş. bu hristyan budizim vs. dinler de söylüyorum. zaten dinle matamatiğin bir ilişkisi yok çünkü eşitliği yok 1=0 bunu eşitleyemezsin genel olarak 1=1 veya bu dengede gide bilir matamatik kefenin diğer tarafına farklı koyarsan iş bozulur

  • Eğitim sistemi üzerinde yapılacak ve konuşulacak çok fazla eleştiri var hak veriyorum sana. Ama bir uyanışa ön ayak olarak ilgi çekebilmek önemli, dayatılan sistemin dışına çıkabilecek potansiyelde çok fazla kişi var. Benim istediğim bu ilgiyi çektikçe bir farkındalıkla bunu çığ gibi büyütebilmek, işte o zaman belli bir kitle ile bu haklar için baş kaldırılabilir. Konunun siyasette tıkanacağı ile ilgili bir görüşün olacaktır ki bunu çözümleyebilecek herhangi bir şey yok ya bu diyardan gidiceksin ya da atıp tutup izleyeceksin. Ben herkesin kendisini geliştirmeye yönelik bir yol izlemesi taraftarıyım toplumda genel görüştey sıyrılmak o kadarda zor değil.

 • Çok beğendim eline sağlık.

  0|1
  0|0
Yükleniyor... ;