“Evrenin Gözlemcisi” Olmak

Merhaba Ks canlar ;)

Varoluşun basit zevklerinden, sizi bir anlıkta olsa uzaklaştırıp, şöyle büyük bir pencereden bakmaya davet edeyim diyorum.

Sonsuzluğa şöyle bir göz ucuyla bakabilir misiniz?

“Evrenin Gözlemcisi” Olmak...

Öncelikle, 0 ile 1 arasında sonsuz tane sayı vardır 0.1, 0.11, 0.111 ve sonsuza kadar giden sayılar. O halde, 0 ile 2 arasında daha büyük bir sonsuzlukta sayı vardır. Bazı sonsuzluklar, diğer sonsuzluklardan büyüktür. Peki sonsuzluğa bakabilen, onu anlayabilen ve onu sorgulayabilen bir varlık olabilmek nasıl hissettiriyor sizce? Biricik dünyamızla başlayalım.

Yuvamıza yeterince sahip çıkıyor muyuz?

Gözlemleyebildiğimiz kadarıyla, evrende eşi ve benzeri olmayan bu cennet bahçesini yeterince koruyor, gelecek nesillere yaşama hakkı tanıyor muyuz? Yuvamızın, bizim için yaşayan canlı bir organizma olduğunu kavramak çok güç olmamalı bizim için.

Güneş sistemimizdeki denge, dünyadaki canlılığın elverişli olabilmesi için muazzam konumlanmıştır.

Güneşin dünyamızdan 109 kat daha büyük olması, bizim için oldukça büyük öyle değil mi? Peki size, bazı yıldızların güneşten 100`lerce kat daha büyük olduğunu söyleseydim ne hissederdiniz?

Samanyolu galaksisinin içinde ortalama 400.000 yıldız sisteminin olduğu tahmin ediliyor.

Kenarında köşesinde bulunduğumuz galaksimizin, bize evreni gözlemleyebilme imkanı sağladığını biliyormuydunuz? Eğer, merkeze daha yakın bir konumda bulunsaydık, hiç bir zaman evrenin bu kadar büyük olduğunu anlamayabilir, uzayı sadece galaksimizden ibaret zannedebilirdik.

Evrende, galaksimiz gibi, 300 milyar galaksi sistemi mevcuttur.

Görünürür evrendeki yıldız sayısı 30.000.000.000.000.000.000.000 (30 milyar trilyon) gibi bir rakamdır ki, bu sayının büyüklüğünü kavrayabilmemiz oldukça zor.

Bu kadar karmaşık bir yapıdan daha karmaşık olan en önemli şey ise insan beynidir.

İnsan beyninin de, yaklaşık olarak 100 milyar nöron vardır. Bu nöronlar birbirleri arasında da 100 - 500 trilyon gibi bir miktarla bağ kutararlar.

Bu kadar büyük bir sistemin içinde, çok çok küçük varlıklar olarak, bu bilgileri anlayabilmemiz ve evreni gözlemleyebilmemiz aslında bizim acizliğimizle birlikte ne kadar muhteşem varlıklar olduğumuzuda göstermez mi?

Görüşlerinizi esirgemeyin.

Zaman ayırıp okuyan herkeze teşekkür ederim.

@Epifani91


1|1
24

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

  • Bu ise kendini kaptiran kisiler icin baska hic bir sey onemli olamaz. Bkz : S. Hawking.

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Evreni araştırmak insanın ufkunu baya açar

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor... ;