Kahve Severlere: Dünyanın En Pahalı Kahvesi ve Üretim Macerası

Kahve Severlere : Dünyanın En Pahalı Kahvesi Ve Üretim Macerası

Kimine göre Tayland'da yapılır ve bir filin dışkısından elde edilir. Kimine göre ise Endonezya'ya özgü bir kedinin dışkısından elde edilir. Yerinde gördüm ve sizler için yazdım. Başlarda biraz mideniz bulanabilir ve asla içmem diyebilirsiniz. Sonunda siz de benim gibi ikna olacaksınızdır. Hadi gelin beraber inceleyelim.

Luwak kahvesinin dalından görünüşü :

Öncelikle ilk kesin bilgiyi vermeliyim ki;

Dünyanın en pahalı kahvesi Endonezya ( özellikle Bali adasında ) yaşayan LUWAK isimli kedi familyasına ait bir hayvanın dışkısından üretilen kahvedir. Luwak coffe olarak tanımlanır.

Sebebini ise bencenin sonunda zaten açıklamış olacağım.

1) Luwak

İsmini duyup biraz da hayatına dair bilgilere erişince aklıma bizim dildeki lavuk kelimesi geldi. Vay lavuk vaayyy demeden alamadım kendimi :) Zira bu luwak denen hayvan, hayatını dalından taze kahve çekirdeklerini yiyerek ve diğer tüm zamanlarını miskin miskin yatarak veya uyuyarak geçirmekte. Tabi birde bu kahveleri dışkılama işi var... Düşünsenize sadece yiyor dışkılıyor ve uyuyor... sadece bu 3 fiil onu dünyanın en değerli hayvanlarından birisi yapıyor ve dışkıladığı ürün dünyanın en değerli içeceklerinden biri... Yine diyesim geldi. Vay lavuk vayyyy :)

Dünyanın en pahalı kahvesinin serüveni Luwak'ın taze kahve çekirdeklerini yedikten sonra, sindirip dışkılamasıyla başlıyor.

2) Dışkının Temizlenmesi

Şimdi ilk tepkileri veriyoruz ve 'arkadaş sonuçta dışkı. İçilir mi beee ? diyesimiz geliyor. Bir de görüntüsüne bakınca hayatta içmem diyor insan. Ve tam bu sırada güzel bir Bali'li :) devreye giriyor ve bizi ikna ediyor. Hadi ben de aynı taktikle sizi ikna etmeye çalışayım bakayım olacak mısınız?

Dilerseniz ben konuşmayı yazayım taktir sizin olsun. Tabi lafa yüzüm ekşi ağzımda öğğgghhhh sesleri ile başlıyoruz.

Kız : Neden öyle yapıyorsun ?

Ben : E ama, this is bookkk ))) (anladınız siz )

K : Sen yumurtayı sever misin ?

[Bu soruyu sırduğunda yumurtanın kabuğu aklıma geldi ve kızın buradan beni ikna edemeyeceğini düşünerek büyük bir keyifle]

B: Evet

K: E oda tavuğun kıçından çıkıyor...vede M*oklu

B: Evet ama onun kabuğu var ve soyup yiyoruz...

K: E tamam işte bak bunun da kabuğu var !!

B : Hı ??

Evet dostlar. Dışkı çıktığında gerçekten de kahve çekirtğinin etrafında belirgin ve ikna edici kalınlıkta bir zar var ve o zar çekirdeği koruyor. (En soldaki sepet ) Ve daha sonra bu zaralar teker teker elle ayıklanıp kahve çekirdeklerine ulaşılıyor ( ortadaki sepet ) Bu işlem benim için biraz ikna edici oldu şimdilik.

3) Dezenfekte İşlemleri ( Kavrulma )

Biliyoruz ki besinler için en ikna edici dezenfekte işlemlerinden birisi de ısısını artrmaktır. ( Haşlama - Kavurma - Fırınlama gibi ) Hele bu işlem kahve gibi kavruldukça tadı da etkin maddesi de bozulmayan aksine daha iyi olan bir ürün için bence harika bir seçenek.

Bu işlem yapılırken doğallık ve saflık ilkelerinden asla taviz vermiyorlar. Kavurma işi bakır kablarda bizdeki tandıra benzer bir yapıda ve odun ateşinde yapılıyor. Kavurma işlemi saatlerce sürüyor ve zar olayından sonra temizlik ve hijyen konularında beni epey bir ikna ediyor.

4) Öğütme

Yine öğütme işlemi de doğal yollarla yapılıyor. İçi oyulmuş bir ağacın içine kavrulmuş kahve çekirdekleri konuluyor. Ele de yine ağaçtan yapılmış tokmak gibi bir şey alınıp Allah ne verdiyse vur babam vur işlemi yapılıyor :)

Tabi müessese işi çözmüş. Her gelen misafirinin eline verip biraz dövdürüyor. Böylece iş gücü kazanmış oluyorlar :) Yolunuz düşerse bol bol dövün. Zira uzakdoğu insanı hem misafirperver ve hem de cömerttir. Emeğinizin karşılığını fazlasıyla ödüyorlar.

5) Elekten Geçirme

Buda kahve işleminin bir parçası ve oyulmuş ağaç parçaları içinde öğütülen kahveler ince eleklerden geçirilerek son halini alıyor. Gördüğünüz gibi her şey insan eliyle ve doğal olarak yapılıyor.

6) Afiyet Olsun

Şimdi size bir kahve şöleninden bahsedeceğim. Şölene geçmeden önceki son basamak tabii ki yukarıdaki aşamalardan geçen luwak coffe nin yine doğal yollarla odun ateşinde ve bakır cezvede pişirilip sunulmasıdır. Keyifle ve gönül rahatlığı ile içebilirsiniz. Buraya kadar kahvenin oluşumu ve sunumunu dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Şimdi yukarıda iki noktaya temas etmiştim.

Birincisi neden Tayland'daki fil değil de Endonezya'nın Luwakı?

İkincisi ise kahve döverken harcadığımız emeğin karşılığı = Kahve şöleni :)

Yalnız bunları yazarken içim kıpır kıpır. Zira ekranda GS-FB maçı başlamak üzere ve aklım orada. Gelin ben size 1. sorunun açıklamasını yapıp Kahve şölenini bir sonraki bencemde anlatayım. Hem konuyu uzatıp sizi sıkmamış olur, Hemde inşallah şu maçı alırsak iki şöleni bir arada yaşamış yaşatmış olurum :)

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Niçin Luwak?

1) Luwak sayısı fil sayısından daha azdır.

2) Luwak, filden daha az dışkılar.

Bu iki sebepten dolayı Luwak kahvesi fil kahvesinden çok daha az miktarlarda üretilir. Arz talep dengesi bu kahveyi daha pahalı hale getirir. Üretim safhası tamamen doğal ve insan gücüne dayalıdır.

Ayrıca yapılan laboratuvar analizlerinde Luwak'ın dışkısında bulunan kahve çekirdeklerinde, diğer kahve çekirdeklerine göre daha az bakteri olduğu saptanmıştır.

Bu sebeplerden ötürü Luwak kahvesi tüm otoriterlerce dünyanın en değerli kahvesi olarak kabul edilir.


7|2
1610

En İyi Kız Görüşü

  • Yazı dilini gerçekten çok sevdim. Adeta yaşatarak yazıyorsun. Gitmiş kadar oldum. Devamı ne zaman? Takipteyim Tüm bencelerini beğeniyorum.

    0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 15

Erkekler Ne Diyor 9

Yükleniyor...