Anadolu Rock Efsaneleri

"Sanat" kelimesinin içini hakkıyla dolduran, "Türkçe dinlemiyorum" diyenleri absorte edip ters köşeye yatırmış, kalıpların dışına çıkmış, folk ve rock müziğini, kulaklarımızı tırmalamadan içimize işlemesini sağlamış, unutulmaz sanatçılarımızdan bahsetmek istedim bu kez.

Anadolu Rock Efsaneleri

Cem Karaca

Elbette Türkçe Rock dediğimizde ilk aklımıza gelen efsane. Arabeskçilerden kaynaklı olsa gerek, ben "baba" tanımlamasını isminin ardına getirmekten hoşlanmıyorum. Tanımlamaların içine sığdırılamayacak kadar özel olduğundan belki de benim için.


Annesi, siyah beyaz yeşilçam filmlerinden hatırlayacağımız Toto Karaca, babası tiyatro sanatçısı Mehmet Karaca. 78 li yıllarda çoğu Kurtalan Ekspres'in elemanlarından oluşan "Edirdahan" (Edirne'den Ardahan'a) ismiyle kurduğu rock gurubu ile Türkiye'de daha önce hiç görülmemiş, 18 dakikalık bir rock opera olan, kötü yola düşmüş alt sınıftan bir kızın hikayesini anlatan "Safinaz" ı çıkardı.

Dünyaca ünlü Londra Rainbow Arena'da konser verdi. Kimilerine göre Ahmed Arif ve Nazım şiirlerinin bestelerinden oluşan "Hasret" albümü, 12 Eylül döneminde kominizm propagandası olarak görülmesinden sonra başlayan, Yılmaz Güney ile birlikte 1983 yılında vatandaşlıktan atılmasına neden olan davalar zincirine sebep olmuştur. 85 sonunda Turgut Özal sayesinde yeniden vatandaşlık verilmiş ve 87'de yurda dönmüştür.

Elbette siyasi görüşü bizi ilgilendirmez. Biz, Cem Karaca'nın Türkçe Rock kültürümüze kattığı ve halen zevkle dinlediğimiz eserleri ile hatırlamak istiyoruz. 2004 yılında kaybettiğimiz sanatçımızın, rock bar ve internet sitelerinde dinlemekten usanmadığımız yüzlerce parçasını, hep bir ağızdan söylüyor oluşumuz, O'nu listemizin başına koydu.

"Islak ıslak" başta olmak üzere "Resimdeki Gözyaşları", "Ceviz Ağacı", "Sen de başını alıp gitme", "Raptiye Rap Rap", "Dadaloğlu", "Canım Benim", "Bindik Bir Alamete Gidiyoruz Kıyamete", "Tamirci Çırağı" gibi parçalarını yorumlamayan kalmadı diye düşünüyorum. Özlemle anıyoruz.


Barış Manço

Adam olacak çocuklardık O'nu tanıdığımızda. "Arkadaşım Eşek" şarkısını birbirimizi yüzüne söyleyerek geçirdiğimiz yıllardı. Kendine has takı ve yüzükleri ile söylediği şarkıların sözleri ile uyum sağlayan el kareketleriydi ilk dikkatimizi çeken. Ülkemizde olduğu kadar, Japonya'nın da gönlüne taht kurmuş sanatçımız, kültür elçimiz olarak Anadolu Rock tarzının öncülerinden. Moğollar gibi müzik dehalarıyla el ele verip 70 li yıllara damgasını vurdu.


2.Dünya savaşı yıllarında doğmuş olmasından kaynaklı, ailesi tarafından verilen "Barış" isminin hakkını,1999 yılında hayata veda edene dek verdiğini düşünüyorum.

Müzik hayatının ilk yıllarına Belçika ve Fransa'da geçiren, twiss, rock and roll tarzında ingilizce ve fransızca parçalar seslendirerek ilk kez 60 lı yıllarda "Harmoni" ile başlayan sanatçımız, synthesizerı en iyi şekilde müziğimize sokan ender ustalardan bana göre.

1967 yılında ilk türkçe 45'lik plak olan "Bizim gibi", sonrasında "Kol Düğmeleri" olarak müzik piyasalarında yerini aldı. Asıl çıkışı 1970 li yılların sonunda batı müziği enstrümanları ile kemençenin ilk buluşması "Dağlar Dağlar" ile oldu. Sonrasında "Moğollar" ile güçbirliği yaparak, Anadolu Pop ve Folkrock müziğini dünyaya tanıtmayı hedefledi. Moğollar ile başlayan bu serüven "İşte Hendek İşte deve" yi klasikler arasına soktu.

72 yılının başlarında "Kurtalan Expres" i kurarak şimdilerde bile dilimizden düşmeyen "Gamzedeyim Deva Bulmam", "Ölüm Allah'ın Emri" 45'liğini çıkardı. Ve bu yılın sonlarında, o kendine has bıyık ve saçlarını, ilk ve son kez askerde kesti.

"Dönence", "Gülpempe", "Allahım Güç Ver Bana", "Ben Bilirim", "Anlıyorsun Değil mi", "Gönül Ferman Dinlemiyor", "Yolla Yarim", "Yol Verin Ağlar Beyler", "Kara Sevda" ve bunlara benzer nice eseri, klasikler içinde kendine yer edinmiştir. Özlüyoruz.


Erkin Koray

Aşkını da süpürdüklerini düşünerek öfkesini "Kör Olası Çöpçüler" diyerek belediye görevlilerinden çıkaran Anadolu Rock, Türkçe Hard Rock türlerinin öncülerinden. Bunun yanısıra, günümüzde cover dediğimiz, benim hiç keyif almadığım o işi Erkin Koray, bir çok türküyü yeniden düzenleyerek yıllar öncesinde yapmıştır. Anadolu Rock gruplarının hocası ve dehasıdır bana göre.


Elektro Bağlamayı icat eden sanatçımız, ülkemizde ilk kez Türkçe Metal Müzik yaparak "Akrebin Gözleri" ve "Öfke" yi çıkarmıştır. 1962 yılında kaydını yaptığı ilk 45'liği ancak dört yıl sonra piyasaya çıkmıştır. "Bir Eylül Akşamı". 1968 yılında ilk kez bir "Altın Mikrofon" yarışmasına katılarak dördüncü olmuş, daha sonra dereceye giren bu "Meçhul" ve "Çiçek dağı" parçaları, çok iyi bir tiraj yakalamıştır.

69 yılında Underground müzik akımının öncülüğünü yapmış, 70 li yıllarda "Kendim Ettim Kendim Buldum" ile çıkışa geçerek, "Fesuphanallah", "Silinmeyen Hatıralar", "Aşka İnanmıyorum", "Mesafeler", "Züleyha", "Şaşkın" gibi parçaları unutulmazlar arasına sokmayı başarmıştır. Sonraki yıllarda ağzımıza sakız olan "Estarabim", "Arap Saçı", "Öyle Bir Geçer Zamanki" gibi parçalara değinmesek olmazdı.


Moğollar

Moğollar denilince ilk akla gelen her ne kadar Cahit Berkay olsa da, gurubun kurucuları Murat Ses ve Aziz Azmet'dir. Efsane bateristi Engin Yörükoğlu ve Haluk Kunt'un da katılımıyla adını Anadolu Folkrock müziğimize altın harflerle yazdıracaktır. Özellikle Cahit Berkay'ın besteleriyle anlam kazanan nice film müzikleri, günümüzde bile dillerden düşmeyecektir. "Selvi Boylum Al Yazmalım" ı unuttuğunuzu hiç sanmıyorum. Ve elbette "Devlerin Aşkı".


Cem Karaca ve Barış Manço ile de bir süre birlikte yol alan grup, 67 -76 yıllarında oldukça başarılı bir bir grafik yakalamış ve 1976 yılında dağılmıştır. 92 yılında Leman dergisinin başlattığı imza kampanyasına kayıtsız kalamayan Cahit Berkay, Taner Öngür ve Engin Yörükoğlu yanlarına Serhat Ersöz' ü de alarak Moğolları yaşatmaya karar verirler.

"Dağ ve Çocuk", "Alageyik Destanı", "Ilgaz", "Sessiz Gemi" "Sihirli Ay", "Dinleyiverin Gari", "Metrisin Önünde" gibi pek çok önemli bestenin ve yorumun altında Moğollar imzası vardır.


Üç Hürel

Onur, Haldun, Ferudun kardeşler. "Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş" ile ölümsüzleştiklerini düşünüyorum.


Düğün salonlarında başlayan müzik hayatı, Selçuk Alagöz ile şahlanan kariyer, Üç Hürel ile zirveye ulaşmış. Babaları ile yaptıkları "çift saplı gitar" adını verdikleri entrüman ile sahnelerde boy gösteren grubun, ilk 45'likleri "Ve Ölüm / Şeytan Bunun Neresinde" dir.

1975 yılında dağılan grup, 21 sene sonra yeniden bir araya gelerek, 1996 yılında efsaneyi canlandırırlar. "Sevenler Ağlarmış", "Ömür Biter Yol Bitmez", "Ağlarsa Anam Ağlar", "Gönül Sabreyle", "Canım Kurban", "Anadolu Dansı", "Seni Sevmek Yok mu" gibi eserleri, Anadolu Rock müziğimiz arasına girmiş önemli parçalardır diye düşünüyorum.


Elbette müzik evrenseldir. Günümüz Türkçe Rock örneklerine eklenecek bir çok grup ve sanatçımız olduğunu unutmuyorum. Biraz geçmişimizi ve bu işin asıl dehalarını hatırlatmaya çalıştım diyelim.

#Sevgiylekalın

#Blueobsession


7|4
107
Blueobsession KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Baya uğraşmışsınız ve ortaya güzel bir Bence çıkmış.

  Anadolu Rock xlaubs2'un da dediği gibi aslında bir cover ama şu da var ki etnik motifler içeren bazı coverlar benim gibi anadolu parçalarının orijinalini sevmeyenlere gayet de güzel dinlettiriyor. Bu, sütü içebilmek için kahve katmaya benziyor :) Bu yönden başarısını alkışlamak gerek.

  Anadolu Rock seviyorum diyemem arada ancak kulağıma hoş gelenleri seçerek dinlerim. Tüm parçalarını severek dinlediğim bir tek Barış Manço vardır.

  Diğer sanatçıların ayıklayarak dinlediğim tek tük parçaları arasında,
  Kıraç - Çayır çimen geze geze, Hanımey
  Haluk Levent - Yollarda bulurum seni
  Murat Göğebakan - Ayyüzlüm
  Barış Akarsu - Islak ıslak, Rüzgar
  Ayna - Kiziroğlu, Arzu kızım, Gittiğin yağmurla gel, Ceylan

  Elinize, emeğinize sağlık. :)

  0|1
  0|0
  • Aslında bahsi geçen sanatçılarımız coverdan ziyade kendilerine özgü rock eserlerle öne çıkmışlardır. Başlangıçları her ne kadar Anadolu Rock motifleri ile olsa da bir Cem Karaca' nın "Islak ıslak" ı için, Erkin Koray'ın "Arap Saçı" için cover diyemeyiz. Ben biraz daha 80 öncesini işlmeye çalıştım. Elbette 90 lar ve sonrasında teknolojinin de ilerlemesiyle kulağa daha hoş gelen eserler ve müthiş yorumlarıyla gruplar ortaya çıkmıştır. "Duman" gibi. İlginize ve görüşlerinize çok teşekkür ederim. Sevgiyle kalın :)

  • Elbette doğru, bazıları cover bazıları özgün Anadolu Rock..

   Ben teşekkür ederim, siz de sevgiyle kalın :)

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 9

 • Beni siz delirttiniz evet, evet, evet, siz, siz
  Kırmızı ışıkta geçen şoförler ve boşverli türküler
  Sahil yolundaki kazalar, denize düşen şu uçak
  Beyaz camda hayvanlar ve reklamlar,
  Yeşilçam'da baldır bacak

  Beni siz delirttiniz evet, evet, evet siz delirttiniz beni
  Uçaklar, rüşvetler ve mobilyalar ve ahlak üstüne nutuklar
  Günden güne ufalan ekmekler pasta yesin efendiler ama
  Gaz tenekesi ile su kuyrukları ve bir başbuğun buyrukları

  Beni siz delirttiniz evet, evet, evet
  Siz delirttiniz beni hiç kuşkum yok bundan eminim
  Darılmaca yok ben bir deliyim ama beni siz delirttiniz
  Gelin katılın sizde bize, bizde herkese yer var
  Dostlarım hep Napolyon hepsi Sezar
  Bol miktarda Hitler de çıkar

  Cem karaca iyiki yaşadı

  1|1
  0|0
 • Zevkle okuduğum kaliteli bir bence oldu. Hepsi birbirinden değerli.. ben normalde yerli müziği pek sevmem fakat sizinde ilk cümlelerinizde belirttiğiniz gibi mevzu bu isimler olunca insan 'dinlemiyorum, sevmiyorum' kelimelerini bir araya getiremiyor. Ne varsa eskilerde var der, ellerinize sağlık derim. :)

  1|1
  0|0
  • Değil mi ama. :) Eskileri değerli kılan, en zor şartlarda en güzelini ortaya çıkarabilmek yetisi. Dolayısıyla "klasik" olup yıllar sonra bile değerini kaybetmiyor. Oysa bilgisayar tekn. ile yapılan günümüz soundları iki gün sonra yok olmaya mahkum.
   Çok teşekkür ederim ilginize. Sevgiyle kalın.

  • Rica ederim. :)

 • Barış Manço ve Erkin Koray'ı bir parça daha fazla seviyorum. Ancak hepsi çok ağır taşlar. Erkin Koray ile aynı gün doğmuşuz belki o sebeple duyguları bana daha iyi işliyor:)

  Ben açıkçası Anadolu Rock kavramına hiçbir zaman alışamadım. Rock müziğinin içine etnik motifler ekleyip ya da türküleri gitar ile yorumlamak aslında bir nevi cover. Bu nedenle yeni bir terim üretmeye gerek var mıydı bilemem.
  Keyifle okuduğum bir bence oldu, özletmiştiniz, tekrar görmek güzel oldu :)

  0|1
  0|0
  • İyi cover yapabilmek çok büyük emek ve yetenek ister hem şarkının orjinaline saygısızlık olmamalı hem de cover'layanın tarzını yansıtmalı, ki Metallica bunu en güzel örneğidir çok fazla sayıda cover yapmışlardır hatta sırf cover şarkılardan oluşan albümleri vardır ve her konserlerinde en azından bir şarkı cover'dır. Ben şahsen "Die Die My Darling", "Whisky in the Jar" gibi şarkıları ilk olarak onlardan dinledim.

  • yarım kalmıştı. araya hastalık girince taslakta beni bekliyordu. günlerdir elim hep gitti gitti geri geldi. Bugün iyi hissedince bitiresim geldi demek. Teşekkür ederim katkılarınıza. :)

 • Yazdıklarınızın her cümlesine katılıyorum. Enfesler kısacası ve bizden sonrakiler için de ölümsüz olacaklar. Günümüzde çok az insan var bu kadar iyi müzik yapan. Keyifle okudum :)

  1|2
  0|0
 • Barış Manco ve Erkin Koray efsane :))

  Ellerinize sağlık çok güzel olmuş her zamanki gibi :)

  0|1
  0|0
 • Güzel bir bence yazmışsın :)

  0|1
  0|0
 • Önünde düğme iliklenesi isimler.. Ruhları şad olsun

  0|1
  0|0
 • Harika olmuş emeğine sağlık

  0|1
  0|0
 • Murat Gogebakanin olmamasina şaşırdım 😕

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 6

 • Baris manço bu efsaneyi cok severim

  0|1
  0|0
 • Abi inanirmisin bu adamlari devamli dinlerim. :)

  Ayrica Erkin Koray - Cemalim parcasi beni bitirir :D

  Hatirlatmalar icin tsk'ler!

  0|1
  0|0
 • Emeğinize sağlık çok değerli bir yazı olmuş. Tabii ki yerin kısıtlı olması ve bu türün sayısız denilebilecek temsilcisinin olması düşünüldüğünde elbet birileri dışarıda kalacaklardı ancak mevcut isimler bu tür en önemlileri diyebiliriz. Ayrıca daha fazlasını saygıdeğer üstat Güven Erkin Erkal'ın "Türkiye Rock Tarihi-1 Saykodelik Yıllar" eserinde bulabilir, ki bir "Türkiye Rock Tarihi-2" eserini de merakla bekliyoruz.

  0|1
  0|0
 • Kurtalan ekspres.

  0|1
  0|0
 • bunlar çok iyi ama şimdi ki anadolu rock hep ergen işi oldu

  0|1
  0|0
 • Ellerinize sağlık..

  0|0
  0|0
Yükleniyor...