Bir Farklı Mülteci Hikayesi: District 9


Yakın tarihte bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlediğim ve içinde "mülteci" kavramını bambaşka bir formatla irdeleyen, biraz bilim kurgu ile pişirip bizlere sunulan District 9 isimli filmin bencesidir bu...

Bir Farklı Mülteci Hikayesi: District 9

Ülkemizde "Yasak Bölge 9" adıyla vizyona giren ama orijinal adıyla District 9 olarak bilinen film; Amerika, Yeni Zelanda, Kanada ve Güney Afrika 2009 ortak yapımıdır. Yönetmenliğini pek bir başarılı bulduğum ve genç yaşıyla bilim kurguyu, dramayı, aksiyon ve macerayı harmanlamakta beceri sahibi olan Neil Blomkamp üstlenirken senaryosuna da Terri Tatchell yardımcı olmuştur. Oyuncu kadrosu şu isimler ile arz-ı endam etmektedir:

  • Sharlto Copley - Wikus Van De Merwe
  • David James - Koobus Venter
  • Vanessa Haywood - Tania Van De Merwe
  • Eugene Khumbanyiwa - Obesandjo

Filmin demirbaş oyuncu listesi bundan mütevellit... Daha fazlasına bakmak veya verilen puanları görmek için IMDb 'ye bakabilirsiniz. Kısaca konusuna da dilerseniz göz atalım...

Yıl 1982.. Uzayda bir hayat var mı yok mu derken, günlerden bir gün devasa büyüklükteki bir uzay gemisi Güney Afrikada bulunan Johannesburg kenti üzerinde duraklar. Günler günleri kovalar, insanlar ve tüm dünya bu dev uzay gemisi ile irtibata geçmeye çalışır. Uzaylılar kapıyı çalmayınca insanlık merakıyla hareket edip sonunda uzaylıların kapısını çalar. Onlar çok gelişmiş ve üstün bir tür beklerken, karşılarında açlık ve sefalet içerisinde ölmeye başlayan lidersiz ve amaçsız bir zavallı topluluk bulurlar.

Şaka gibidir ama uzaylılar mavi gezegene mülteci olmak için gelmiştir. Tıpkı günümüzdeki gerçek mülteci sorununda olduğu üzere sayıları her geçen gün artan uzaylılar da artık temel bir sorun haline gelmiştir. Bu sorun öyle büyür ki, MNU adı altında çok uluslu bir yönetim kurulur. Hem bölge insanlarının korku ve endişeleri hem de meydana gelen olaylar artık uzaylıların başka bir bölgeye sevk edilmesi için düğmeye basılması gerektiğinin işaretini verir.

Bu süreç içerisinde MNU'nun yeni seçtiği operasyon şefi Wikus Van De Merwe isimli mülayim insan, kendi halindeki bir çalışanken birdenbire herkesin ilgi odağı haline gelir. Wikus'un görevi gayet basittir. Mültecilerin "bölge 9" adıyla bilinen kampına gidecek ve her uzaylının kapısını çalarak onların tahliyesi için imza isteyecektir. Yürütülen bu kitlesel tahliye işlemi aynı zamanda dakika dakika kameraya kayıt edilir ve film bir nevi belgesel tadı sunar. Wikus, beraberindeki kameramanla ve onlara koruma gücü olarak destek sağlayacak askeri silahlı timle birlikte bir uzaylının barakasında bulduğu cisimden biyokimyasal maddeye maruz kalır. İşte her şey bu "bulaşmanın" ardından domino taşı etkisiyle ardıardına yaşanır.

Uzaylıların geliştirdiği bu biyokimyasal madde Wikus'un insani bedeninde bir başkalaşım sürecini tetikler. Artık, Wikus değişmektedir...

Olayların şokunu atlatamamışken bu kez daha da acınılası bir durum yaşanır. Wikus'un bedenindeki bu başkalaşım süreci pek çok ticari silah firmasının peşinde koştuğu ama bir türlü çalıştıramadığı DNA yapılı uzaylı silahların denenmesi için eşi benzeri görülmemiş bir fırsattır.

Nitekim 1982 yılından bu yana insanlık ve bilhassa silah şirketleri bu çok gelişmiş silahları defalarca çalıştırmayı denemiş ama her defasında başarısızlığa uğramıştır. Zamanla yaptıkları araştırmalar sonucunda uzaylıların DNA'ları ile silahların aktivasyonunun sağlandığını öğrenmişler ve bu sebeple el altından yakaladıkları uzaylıların bedenleri üstünde "insanlıktan çıkma" deneyler sürdürmüşlerdir. Ağızları sulandıran bütçelere ve gelişmelere açık olan bu pazarda amaca giden her yol mübah kabul edilir. Çünkü, silahların güçleri bariz muazzamdır!

İşte, film tam da bu noktadan sonra gerçekten de başlamaktadır... Bu film size bahsettiğim gibi durgun ve sıkıcı ilerler. Hatta genç yönetmen Blomkamp'ın, bir diğer filmi Chappie'de de olduğu gibi filmin açılışı sanki bir belgesel ya da bir tür araştırma programına benzer. Konusunda uzman bazı kişiler görürüz ve bunlar filmin iç derinliğine ilişkin görüşlerini bildirir. Dediğim gibi bu süreç sizi sıkabilir ama sakın izlemeyi bırakmayın ve devam edin! Zira, bundan sonrasında o kendi halindeki mülayim insanın ruhsal değişimini ve başkalaşımdan kurtulmak için içine girdiği mücadeleyi izleyeceksiniz. Yani hakiki bilim kurgu, macera ve aksiyon tam da bu sınırdan sonra start verir.

Bir yanda aç silah şirketlerinin hedefi haline gelen Wikus'un eski haline dönme çabasını izlerken diğer yanda mülteci olarak sıkışıp kaldıkları Dünya'dan kendi gezegenlerine gitmeyi hasretle bekleyen uzaylıların sefalet dolu yaşamını izleriz.

İnsanların kendilerine benzemeyen ve ürkütücü buldukları uzaylılara "karides" diye aşağılayıcı şekilde hitap etmeleri ve davranışları da filmin dramatik yönünü gözler önüne koymaktadır.

Eğer bilindik bilim kurgu filmlerinden sıkılmış ve farklı bir arayış içine girmişseniz District 9 tam da sizin ihtiyacınızı karışlayacak bir yapım niteliği taşımaktadır. İlk etapta sıradan veya sıkıcı olarak bulabilir ancak devamında sertleşen ve hızla akıp giden bir hikaye ile yüzleşebilirsiniz. Umarım siz de benim gibi filmden ziyadesiyle tat alıp beğenirsiniz. Her zaman olduğu gibi filmi izleyen üyelerin görüşlerini ve düşüncelerini bildirmesinden mutluluk duyarım. İki kelimelik xper kasmacılığı yapacak üyeler ise lütfen uzak dursun!

Sağlık ve esenlikle kalınız...


0|1
11
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...