Tolstoy - İnsan Ne İle Yaşar

Rus yazar Tolstoy'un harika bir eseri. Bu kitap bana bilmediğim bir çok şeyi öğretti. Daha önce farkına varmadığım bazı şeyleri . . Aslında biraz da felsefik bir kitap . . Okumakla kalmayın ailenize de okutun :)

En Güzel Klasik Eserler-3

Kitap içinde bir kaç hikaye var. Her hikaye de ayrı olay. Her biri aslında farklı gibi olsa da aynı şeyi söylüyor : İnsan gibi yaşamanın değerini. Okuduğunuzda hayata çok farklı bakacaksınız. Bundan şüpheniz olmasın. Tavsiye ederim :) Ve kitaptan en sevdiğim bölüm :) Bu paragrafa bayılıyorum.

Anladım ki; Allah insanların birbirinden ayrı ayrı değil, tek vücut halinde yaşamalarını istediğinden, her birine kendi ihtiyaçlarını değil; hepsi için gerekli olan şeyleri ilham ediyor.

Anladım ki; İnsanlar kendilerini düşünerek yaşıyor gibi görünse de gerçekte bizleri yaşatan tek şey sevgidir.

Kim severse Allah'a yaklaşır. Allah da ona yaklaşır. Çünkü o sevgiyi yaratandır.

Charles Dickens - İki Şehrin Hikayesi

Avrupa'nın en güzel iki şehrinin hikayesi bu. Paris ve Londra .. Aristokrat sınıfa duyduğu tepkiyi kitabın içine öyle güzel işlemiş ki hayran olmamak elde değil . Bunu Madam Defarge karakteriyle çok güzel görebiliyoruz. Sürekli aristokları kötülemek intikam almaktan başka hiçbir şey düşünemiyor. Kısacası içindeki nefreti kusmuş. Bu kitabı okumadan Fransız İhtilali ile başlayan o dönemin halk üzerindeki etkisini tam anlayamazsınız. Ben ilk okuduğumda sıkılmıştım ancak yeniden okudum ve çok ilginç geldi. İyi kitaplarda böyle değil midir zaten ?

Karakter tahlileri gerçekten harika. Bu arada İngilizce bir kaynaktan okuduğuma göre en fazla üne sahip klasik eserlerden birisi :) Link

İnsanlar bazen karşılarındakine kalben uzak oldukları için anlamakta güçlük çekerler.

Tolstoy - Savaş ve Barış

Aslında bu kitap Tolstoy'un dehasını göstermesi açısından harika bir örnek. Romanda tam 400 den fazla karakter var. Konu ise Fransız ihtilali'nin yarattığı bunalımın ve daha sonra gerçekleşen Napolyon Savaşları'nın Rusya olan etkisi üzerine. Napolyon'un Rusya'yı işgal etme planını zaten okumuşsunuzdur tarihten :) Bu kitapta o dönemin halk üzerindeki etkisini anlatıyor. Savaş ve Barış'ın gölgesinde bir ülke, aristokrat olan elit sınıf ile halk arasındaki kopuklukta diğer işlenen temalar arasında :)

Bence tek ciltliğini okumayın okursanız vaktinizi boşa harcamış olursunuz. Dört ciltliğini okuyunuz. Olayları ve karakterleri ayrıntılı olarak bilemeyince kopuyorsunuz çünkü . . Kitap Tolstoy'un en başarılı eseri kabul ediliyor. Ayrıca olaylar kurgu olsa da o dönemi yansıtan gerçek olaylar. Yani kitap tarihi bir günce ile romana arasında bir yerde.

Onun kafasını kurcalayan tek şey şuydu: 'Hayatın amacı nedir? Niçin yaşıyoruz? Bu dünyada ne yapıyoruz?' Bunu her gün belki de bin defa kendi kendine soruyordu ama cevap veremeyeceğini de biliyordu.

Jack London - Beyaz Diş

Benim en akıcı bulduğum romanalardan birisi :) Giriş kısmı 40 sayfa sadece önce iki adamın yolculuğu anlatılıyor daha sonra kurt sürüsünün -ki aralarında bir de eğitimli dişi vahşi köpek var- hikayesine geliyor. Beyaz Dişin doğumu büyümesi ilk sahibi olan Kızılderili sonra ikinci sahibi olan kötü adam. . En son olarak sevginin zaferi . .!

Bir kurt'un hikayesi ancak bu kadar güzel olabilir. Mutlaka okuyunuz :)

En etkileyici cümleyi yazıyorum kitaptan :)

Tanrılar hayatı ve ölümü kendi egemenlikleri altına alıyorlar, bu kudretlerini başka canlılardan kıskanıyorlardı.

Sonunda iyi sahibi tarafından sevgiyi öğreniyor ama :) Ne şanslı ama :)

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim :)

Sevgilerlerimle,

ρ-Łσηєłiηєss


1|2
00
  • Bu Bence, görüş paylaşımına kapalı!
Yükleniyor...