En Güzel Klasik Eserler-2

Johann Wolfgang Goethe -Genç Werther'in Acıları

Bu kitap çok etkili ve güzel bir dille yazılmıştır. Konusu bir kadına aşık bir adam ile ilgili ancak sevdiği kız nişanlı ve gençte oldukça duygusal ve tutkulu bir aşık :) Ve çok ilginç bir sona sahip roman kahramanı Werther bu karşılıksız aşka daha fazla dayanamaz ve son !

En Güzel Klasik Eserler-2

İnsana düşündürtüyor iki iyi insan tutkulu bir aşk mı ? Yoksa sevgiye dayalı bir aşk mı ? Ben okuduğumda çok etkilenmiştim size de tavsiye ederim :) Ayrıca kitabı yazarken Johann Wolfgang kendi hayal kırıklığını da kitaba yansıtmış. Kısacası roman kahramanı aslında yazarın kendiyle bir yüzleşmesi diyebiliriz.

Eşit olmadığımızı ve olamayacağımızı biliyorum; ama bence, saygınlık bulmak için, sözde ayaktakımından uzak durması gerektiğini sananla, yenilmekten korktuğu için düşmandan kaçan alçak arasında bir ayrım yok

Ve yine kitaptan güzel bir bölüm bu kitap aynı zamanda felsefe kokuyor :) Harika !

İnsanların birbirine zehir edemeyecekleri hiçbir şey yok; ne sağlık, ne itibar, ne sevinç, ne de tatil! Böyle yapmalarının nedeni daha çok şımarıklık, anlayışsızlık ve darkafalılıktan ileri gelse de insanlar buna iyi niyet adını takmışlar. Neredeyse önlerinde diz çöküp, kendilerini öylesine helâk etmemeleri için yalvartacaklar beni.

John Steinbeck - Fareler ve İnsanlar

Bu kitabı lisede öğretmenimiz zorunlu tuttuğundan okumuştum. Ancak o zaman beğenmemiştim. Sıradan ve donuk gelmişti. Yeniden okudum bu defa kendime çok kızdım. Çünkü bu bir şaheser ! Çünkü bu kitap o döneme aslında gizli bir tepki niteliğinde sırf bu yüzden de zaten yasaklanmış. O dönem ki adaletsizliklere ayrımcılığa ve sömürücülüğe bir tepki

Kitabın kahramanları George ile Lennie adında iki arkadaş. Biri güçlü biri ise çok zeki. Ve aralarında birbirini tamamlayan bir dostluk . . . Ve hayalleri var gelecek adına ancak bir de gerçekler var. İşte bu ikilemde kalan bir hayat. . Okuyun belki ilk sefer sevmeyebilirsiniz ancak zamanla yanıldığınızı anlayacaksınız :)

“İnsan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!”

O dönemki siyah-beyaz eşitsizliğine tepki . . Yine ben toplumuzla ne kadar kötü yönleri olsa da bu yönden çok gurur duyuyorum. Biz hiçbir zaman insanları rengine göre ayırmadık.

Alexandre Dumas - Monte Kristo Kontu

Bu kitap inanılmaz derece akıcı konusu ise çok güzel : Aşk ve İntikam. Hayatı elinden çalınan bir adam ve muhteşem bir geri dönüşü :) Planlar, hırs, mücadeleler . . . Mutlaka okuyun. Zaten başlayınca bırakamayacaksınız.

Kont az önce insan zekasını sadece şu iki kelime ile ifade edileceğini söyledi:Bekle ve umut et

William Shakespeare - Macbeth

Tiyatroyla ilgili bir insansanız eminim Macbeth'in öyküsünü izlemişsinizdir. Eşi Lady Macbeth'in hırsları nedeniyle haksızlık üzerine kurulmuş bir yaşam. Vicdan azabı ama geri döndürelemeyecekte bir güç ve servete sahip olma isteği . .

Cinayetler, savaşlar, hırs ve adalet arasında geçen bir tiyatro eseri. Ama küçük olmasına rağmen derinliği çok fazla

Bir erkeğe yaraşan her şeyi yapmayı göze alabilirim; ama daha fazlasını yapmak erkeklik değildir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım bu güzel eserlerle hiç buluşmamış insanlara yardımcı olabiliyorumdur :)

Arkadaşınız,

ρ-Łσηєłiηєss


2|2
00
  • Bu Bence, görüş paylaşımına kapalı!
Yükleniyor...