En Güzel Klasik Eserler-1

En Güzel Klasik Eserler-1

Stendhal - Kırmızı ve Siyah

İlk ilkokulda çok kısa özeti sayılabilecek bir baskısını okumuştum. Beni pek etkilememişti. Daha sonra lisede yeniden okudum ve hayran kaldım. Zaten bir romanı da değerli kılan bu değil midir ? Her okunuşta ayrı tat vermesi . .

En Güzel Klasik Eserler-1

Roman Napolyon dönemi sonrası Fransıyı realist bir bakış açısıyla çiziyor. Aynı zamanda da tutkulu yasak aşkları ve bir erkeğin iki kadın arasındaki seçimini . Kırmızı ordu ve siyah din ikisi arasında sıkışmış insanlar . . Devrim ! Ve kaos ..

Julien Sorel romanımızın baş kahramanı. İçine kapanık ve esrarengiz. Oldukça da hırslı bir genç bir o kadar da çılgın ve tutkulu bir aşık aynı zamanda patronuna ihanet eden bir hain. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. Aşk ama çok asil bir aşk

Söylediklerim hep yalan. Bundan dolayı utanç duyuyorum. Tanrı bilir ki benim size saygım vardır, bu saygı size yalan söylememi önlemeliydi. Siz beni seviyorsunuz, bana karşı gerçekçisiniz, size kendimi beğendirmek için işi öyle edebiyata dökmeye ihtiyacım yok.

-Ya? İki dakikadan beri söylediğiniz o güzel sözler demek edebiyattı?

Jane Austen - Aşk Ve Gurur

Bu romanı okurken fark ettim ki yazar kişisel fikirlerini romanın arasına o kadar güzel serpiştirmiş ki tadından yenmiyor kitap. Ayrıca çok önemli kavram sorgulamaları da var.

Bu romanı size anlatmayacağım. Sadece okumanızı isteyeceğim. Okuyup düşünmenizi . . . Aristokrasinin aşk karşısındaki o muhteşem yenilgisi çünkü ancak kitabı okuyarak anlaşılabilir.

Şiiri aşkın gıdası sanırdım? - Güçlü dayanıklı bir aşkı belki zaten güçlü duyguları her şey besler ama zayıf bir aşk için basit bir sone bile son olabilir.

Anton Çehov - Martı

Kısacık ama derinliği çok fazla bir kitap. Tür olarak tiyatro eseri herkese tavisye ederim. İnanın ne hızlı okuduğunuzun fakında bile olmayacaksınız :)

Bazı sahneler,bazı cümleler vardır ki,okyanusların en karanlıklarında yüzen fosforlu balıklar gibi hafızanızın derinliklerinde ışıklar saçarak yalnız başına dolaşırlar.
Kendi içinize kapandıkça,yalnızlaştıkça,hayatın görünen yüzünden kaçıp diplere kaçtıkça,o sahnelerle cümlelerin ışığı daha keskinleşir,renkleri daha canlanır,onlara dokunmak istersiniz.
Eğer bir gün hayatıma ihtiyacın olursa gel ve al onu . ..

Goethe - Faust

Bu kitabın dilinin sizi büyüleyeceğine eminim :) O kadar yumuşak bir dile yazılmış o kadar kalbe hitap ediyor ki . . Bu kitabı Goethe yaşamı boyunca yazmıştır. 18 yaşında başlamış 83 yaşında bitirebilmiştir ancak.

Kitabın konusu ise sürekli ele alınmış ancak hiç bu kadar güzel ifade edilmemiş olan Tanrı - İnsan ve Şeytan arasındaki mücadele psikolojik çözümlemeler ve felsefi bakış açıları .. . Kitabın 2. ciltliğide var ama onu bulmak biraz zor çoğu yayın evi kısaltılmış olanını satıyor maalesef :/

"şeytanlarla cadıların bir yasası vardır;
içeriye nerden girmişlerse
dışarıya ordan çıkmak zorundadır.
birincisi benim için özgürdür
ancak ikincisinde tutsağız...."

Kitaptaki her cümle o kadar derin ki :)

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

ρ-Łσηєłiηєss


1|1
00
  • Bu Bence, görüş paylaşımına kapalı!
Yükleniyor...