Sanat Ve Sanatın Dalları Nelerdir?

birbukre

Merhaba sevgili herkees. Sanatı ve sanat eserlerini seviyor musunuz? Bugün sanatın birbirinden güzel 7 dallarından bahsedeceğim.

Umarım hoşunuza gider :)

Sanat nedir?

Sanat Ve Sanatın Dalları Nelerdir?

En genel ve kabul görmüş tanımı ile sanat; insanların tarih boyunca düşünce, his, hayal ve düşüncelerini birçok farklı yöntemler ile insanlara aktarma yöntemidir. Sanat ile uğraşan kişiye "sanatçı" denilmektedir. Bir konunun sanata dahil edilebilmesi için güzel bir üslup veya dil ile karşı tarafa aktarılmalıdır. Kabul görmüş 7 sanat dalı vardır.

Sanatın dalları

Tiyatro

Sanat Ve Sanatın Dalları Nelerdir?

Tiyatro maalesef unutulmaya yüz tutmuş bir dalıdır sanatın. Sinema sektörünün hızlıca gelişmesi sanatın gelişmesine engel olmuştur. Çevremde tiyatro ile uğraşan kişiler de artık tiyatroyu bırakıp başka iş ve mesleklere yönelmeye başlamıştır. Tiyatro canlı oynanır ve tekrarı olmaz ve bence bu yüzden herkes tiyatro oyununda oynayamaz. Belirlenen metinleri oyuncular ezberler ve sahne önünde izleyiciye sunar.

Resim/ heykel

Sanat Ve Sanatın Dalları Nelerdir?

Heykel, sanatın en eski dalıdır. Antik çağlarda insanlar kil taşları yontarak başlamıştır ve günümüze kadar evrilerek gelmiştir. Eski dönemlerde insanlar taş yontma ile duygu ve düşüncelerini ifade etmenin kolay yolu olarak görülmüştür. Günümüzde şehirlerin önemli simgeleri şehir meydanlarında heykel veya büst olarak karşımıza çıkmıştır. Bu sanat ile uğraşanlara "heykeltıraş" denilmektedir.

Resim sanatı ise sanat dalları arasında en sevdiğim sanat dalıdır. Uzun zaman uğraştım ve maalesef bırakmak zorunda kaldım ama yine de zaman zaman kendimce çiziyorum bir şeyler. Tarih öncesinde insanlar düşünce, hayal ve isteklerini çeşitli doğal malzemeler ile farklı zeminlere çizmişlerdir. Bu sanat ile uğraşan kişilere "ressam" denilmektedir. Kullanılan malzemeye, işlenen konuya göre iki farklı başlık altında türleri vardır. Tıpkı heykelcilik gibi yine çok köklü bir sanat türüdür.

Müzik

Sanat Ve Sanatın Dalları Nelerdir?

Fonetik sanat kategorisine giren müziği; sokakta, kuaförde, oyun salonlarında kısaca her yerde karşımıza çıkmaktadır ve en yaygın olarak bilinen sanat dalıdır. Müzikle uğraşmak kadar müzik dinlemek de ruhumuza birçok fayda sağlar. Bu faydalardan birkaçı ise;

 • beynin odaklanmasını sağlar
 • sakin kalmayı sağlar
 • insanı mutlu eder

Dans

Sanat Ve Sanatın Dalları Nelerdir?

İlkel dönemlerden günümüze kadar gelen dans, daha o zamanlar kutsal bir görülüp değer verilirdi. Uzmanlara göre dans; estetik bir ritmik hareket ile ifade edilen insan ruhunun ifadesidir. Her ne kadar müzik sanatı eşliğinde ritmik hareketler ile icra edilse de bazen müziğe ihtiyaç duymadan da bu sanatı gerçekleştirebiliriz. Dans sanatı formda kalmayı sağlarken aynı zamanda kişiye mutluluk veriyor ve beynin düzenli çalışmasını sağlıyor.

Edebiyat

Sanat Ve Sanatın Dalları Nelerdir?

Duygu ve düşüncelerin estetik şekilde kağıda aktarılmasına edebiyat denir. Edebiyatın 6 tane konusu vardır. Edebiyat ile uğraşan kişilere "edebiyatçı" denilmektedir. Edebiyatçı, sanatını günlük hayattan veya tamamen hayali olaylardan derleyebilir ve kurgulayabilir, tamamen özgürdür. Yazılı ürünlerden oluşan edebiyat; tarih öncesi dönemlerde yazılı edebiyat olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mimari

Sanat Ve Sanatın Dalları Nelerdir?

Mimari sanat; insanların barınma, ibadet etme, savunma gibi eylemlerine devam edebilmek için belli bir plana dahilinde ortaya çıkan sanat dalıdır. 2 gruba ayrılmaktadır (dini mimari, sivil mimari) Antik çağlardan beri günümüze ulaşmıştır. İnsanlar yerleşik hayata geçince kendilerine barınmak için yerler yapmışlardır.

Sinema

Sanat Ve Sanatın Dalları Nelerdir?

Tüm bu sanat dalları arasında en genç olanıdır. Görüntü veya çizimlerin kamera aracılığı ile perdeye yansıtılmasıdır. Sinema sanatı; konusunu edebiyat gibi günlük hayattan alabilirken tamamen kurgu da olabilir. İlk zamanlar siyah beyaz iken değişen ve gelişen teknoloji ile renklendirilmiştir. Sinemanın tiyatrodan farkı ise; sahnelenen performans canlı değildir. Her ne kadar televizyon kanalları veya ücretli üyelikler ile sinema filmleri izleyebilsek de maalesef pandemi dolayısı ile uzun zamanlardır sinema salonlarından uzak kaldık. Hatta en son hangi filmi salonda izledim hatırlayamıyorum maalesef.

Siz, sanatın en çok hangi dalını seviyorsunuz ve sanat ile uğraşıyor musunuz?

Umarım Bence'mi beğenmişsinizdir 🎈🧸

Sanat Ve Sanatın Dalları Nelerdir?
7
3
Görüşünü yaz
3Kız Görüşü
7Erkek Görüşü
Kapat

En İyi Kız Görüşü

 • Serenia
  Çok güzel bilgiler <3
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

27
 • FelFire
  Ellerine sağlık :)

  Atın atın, kültür sanata da el atın, hainler! :P

  Gözlüğümü takayım da eleştirecek bir şey bulayım dur bakim 😂
 • Emmigelburaa
  Çok güzel bilgiler bir de dövüş sanatını da araştırmanızı tavsiye ederim çok ilham vericidir 😇😇
 • Need4Read
  Güzel bence! Sinema ve tiyatroya ilgiliyim. Ayrıca amatör olarak edebiyatla uğraşıyorum. Film izlemek özel hobilerim arasında yer alıyor. Tiyatroyu yapan sanatçıların emeklerine gerçekten büyük saygı duyuyorum..
 • Neveaşıkbiri
  Askim Ve nin V si kücük olacakti sanki🙄 elestirecek bor sey bulamayınca😂
  • birbukre

   Ama bence başlıklarında kelimelerin ilk harfi hep büyük yazılıyor ❣

  • Genel olarak başlıklarda "ve" kücük saniyordum🙄

 • APO5315
  8 sene tiyatrodan uğraşıyorum ve oyunculuk da yapıyorum bilgilerin bazıları doğru açık çasık diğer bilgiler güzel onlkara lafım yok
 • Luccᴀ
  Güzel bir bence olmuş, eline sağlık. En çok sinemayi severim.
 • loraa_2211
  Sanat çok güzel bence insan nin uğraşması gereken bir dal!
 • anonimkişi123
  Faydalı bilgi
 • qlavye
  Müziksiz bir hayat düşünülebilir mi?
YÜKLENİYOR...