İlginç Bir Kutsal Kitap: Peygamber Enok'un Kitabı!

Hermes Yayınevi tarafından yayınlanan bu kitapta, Hz. İdris peygambere inen bir kitap olduğu söylenmektedir. Kuran-ı Kerim'de pek fazla bilgi verilmeyen Hz. İdris, islami kaynaklarda çarpıcı bilgilere yer verilmektedir. Öncelikle Hz. İdris peygamberin kim olduğuna bir bakalım ardından kitabın aşamalarını anlatalım! Din ve mitoloji konularına ilgi duyanlardansanız bu kitap tam size göre! Ama belirtmek gerekir ki Tevrat, İncil ve Kuran-ı Kerim'i bir kez okuyarak bu kitaba geçiş yapmalısınız!

İlginç Bir Kutsal Kitap: Peygamber Enokun Kitabı!

Enok, Tevrat ve İncil'de geçen peygamberdir. İbranice ve Aramice olarak inen bu kitaplarda Enok (Hanok) olarak anılmaktadır. Kuran-ı Kerim'de Hz. İdris olarak geçer!

İlginç Bir Kutsal Kitap: Peygamber Enokun Kitabı!

Meryem Suresi, 56. ayet: Kitap'ta İdris'i de zikret. Çünkü o, doğru olan bir peygamberdi.

Meryem Suresi, 57. ayet: Biz onu yüce bir mekana yükseltmiştik.

Hz. İdris, Lemek adlı bir kişinin oğludur. Hz. Adem'den sonra gönderilen ilk peygamber olarak bilinmektedir. Hz. Adem ve Hz. Havva dünyaya geldikleri zaman bir kavim ve insanlık olmadığı için ilk peygamber olarak Hz. İdris'in ilk peygamberlik görevi üstlendiğini söylemekteyiz. Ama hangi kavme ve ne görevle geldiğini bilemiyoruz. Hz. İdris'in sabırlı ve adaletli bir peygamber olduğundan söz eder ve onu ölmeden göğe yükselttiği de rivayetler arasındadır. Daha ilginç olan bir kısım ise Hz. İdris'e inen 30 sahife gibi bir kitap indirildiği de yazılıdır.

İslami kaynaklara göre Hz. İdris'in özellikleri

İlginç Bir Kutsal Kitap: Peygamber Enokun Kitabı!

- İlk kalemle yazan birisidir.

- Terzilik bilgeliği vardır. Aletlere sahip olduğu ve ölçü ile tartı yapabilmektedir. Elbise diken kişidir.

- Yıldızlarla meşgul ve onlarla ilgili hesaplar yapan bir yüceliği vardır.

Rivayetler ekseninde, melekler ile konuşan, Cennet ve Cehennem'i gören, meleklerle arkadaş olan bir peygamber olduğu geçer. Tabii ne kadar doğru veya yanlış bilinmemektedir. Ama kitap indiği konusunda sahih bilgiler geçmektedir. Kitabın içeriğinde neler yazılmakta olduğu merak edenler içinse Peygamber Enok'un Kitabı tatmin edecektir. Tabii dinler konusuyla ilgileniyorsanız!

Yüce makama yükselttik!

İlginç Bir Kutsal Kitap: Peygamber Enokun Kitabı!

Hz. İdris, Hz. İsa gibi göğe kalkan bir peygamber olarak ayette geçmektedir. Eceli ile mi öldü yoksa ölmedi mi net bilgi verilmeksizin Meryem Suresi, 57. ayette ise onun yükseldiğini anlatır.

Hz. İsa ile ilgili ayette ne anlatıyordu? Nisa Suresi 157. Ayetinde: "Biz, Allah'ın resulü Meryem oğlu İsa Mesih'i öldürdük" demeleri yüzünden. Oysaki onu öldürmediler, onu asmadılar da; sadece o onlara benzer gösterildi. Onun hakkında tartışmaya girenler, onunla ilgili olarak tam bir kuşku içindedirler. Onların, ona ilişkin bir bilgileri yoktur; sadece sanıya uymaktalar. Onu kesinlikle öldürmediler. Nisa Suresi 158. Ayetinde ise : Tam aksine, Allah onu kendisine yükseltti. Allah Azîz'dir, Hakîm'dir. Anlaşılan Hz. İdris ve Hz. İsa peygamberlerini yüce bir makama yükselttiği anlaşılıyor.

Hz. İdris'in neden yüceltildi? Neler yapmıştır?

İlginç Bir Kutsal Kitap: Peygamber Enokun Kitabı!

Hz. İdris, bilgi birikimi ve ilim sahibi olan bir insandı. O zaman ki gönderilmiş olan kavme, insanların hayırlı işleri nasıl yapılacağı ve iyiliği emreden bir Allah'a karşı kulluk olmalarını öğretirdi. Haftanın dört günü seyahat ederek ibadetini aksatmazdı. Bir günde de Cenab-ı Mevla'ya yükseldiği rivayetleri vardır. Hz. İdris, birçok melekle görüşmüş ve ahiret gününde Cennet ve Cehennem mekanlarını da gözleriyle gördüğü islami kaynaklarda yer alan bilgilerdir.

Book of Enoch kitabının tarihçesi

İlginç Bir Kutsal Kitap: Peygamber Enokun Kitabı!

Hangi zamanda indirildi ve yazıldı bilinmiyor fakat bazı yahudi ve din adamları bu kitabı bulduklarında dehşete kapılarak kaybetmeyi göze almışlardı. Enok peygamber, İncil ve Tevrat'ta bulunan bir peygamber olduklarından dolayı içinde yazılanlardan korktular. 1773 yılında Habeşistan'da bulunan bir manastırın içerisinde elde edilmiştir. Ölümü tatmayan ve göğe alınan Hz. İdris'in kitabı olduğunu göstermektedir. Araştırmalara göre kalemle yazı yazabilen o zaman ki döneme göre Enok peygamber yani Hz. İdris'tir.

Neyi anlatıyor?

İlginç Bir Kutsal Kitap: Peygamber Enokun Kitabı!

Merak edilen konu burası olsa gerek! Hz. Adem ve Havva'nın çocuklarından olan torunlar, dünyada yeni yeni çoğalırken günahkar melekler yeryüzüne indiler ve Tanrı'nın emirlerini çiğnediler. Tanrı'da onları cezalandırdı ve insanlarla iç içe yaşamaya başladılar. İnsanlara bazı bilgileri veren bu melekler, kıymetli taşlar yapmayı, ilim, sanat, kozmetik gibi konuları paylaştılar. Dahası, insan olan kadınları beğenip onlardan çocuk bile yaptılar. Meleklerden olan bu çocuklar, dünyaya dehşet saçan devler yani Nefilim isminde varlıklardı. Ardından bu düzensizliğe karşı Tanrı, büyük bir tufan vererek yok etti. İlginç bilgiler ışığında, Kuran'ı Kerim'den ortak paydalar da bulacağınız bir kutsal kitap olarak iddia edilmektedir.

İlginç Bir Kutsal Kitap: Peygamber Enok'un Kitabı!
2
4
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • RachelGardner
  Adem ile İdris arasında Şit isminde bir peygamberden daha bahsediliyor. Peygamber Enok'un Kitabı kitapyurdu'nda satılıyor.
  Görüş hala geçerli mi?
 • blogist
  Çok güzel bir içerik hazırlamışsın. Daha çok yorum almasını isterdim.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • ugur_efendi
  Bunu okuyacağım, merak ettim şimdi. Bu tür konular hep ilgimi çekmiştir. Umarım derlenen bilgiler sağlam kaynaklardandır.
  Görüş hala geçerli mi?
 • dogrusöylüyorhaklı
  Nerde bulabilirim
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

02

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...