Neşet Ertaş ya da Neşe Dert Aşk!

1938 yılında Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde doğan Neşet Ertaş'ın babası da abdallık geleneğinden gelen büyük bir ozan Muharrem Ertaş'tı.

Neşet Ertaş ya da Neşe Dert Aşk!

Neşet Ertaş'ın çocukluğu 2. dünya savaşı zamanı ve sonrasına denk gelen yıllardı ve yoksulluk içinde geçti. Neşet'in çocukluğunun ilk 8 yılı Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Kırıkkale, Kayseri, Yozgat ve köylerini gezerek geçirdiler. Buralarda iş kovalıyorlardı. İş kovalamaktan kasıt düğün çalgıcılığından amelelik, ırgatlığa kadar her işti. 5-6 yaşlarındayken aile geleneğinin de etkisiyle saz ve keman çalmaya başladı. Babasının çaldığı düğünlerde köçeklik yapıyordu.

12 yaşında annesini kaybeden Neşet 14 yaşında evden ayrılıp çalışmaya başladı.

Neşet Ertaş ya da Neşe Dert Aşk!

Ankara Gençlik parkı içinde bulunan aşıklar kahvesine gelip gitmeye başladı. Oradan karnını doyuracak kadar para kazanıyordu. 1957 yılında bir tesadüf sonucu Kadri Şençalar ile tanıştı ve bir plak yaptı. Bu plakla beraber şansı açılmaya başladı. Ankara gazinolarında türkü söylemeye başladı.Burada bir gazinoda hayatının kadını, türkülerinde de adı geçen Leyla ile tanıştı.

Leyla ile evliliğine karşı çıkan babasıyla karşılıklı birbirlerine küstüler. 1960 yılında evlendiler Leyla ile.

Neşet Ertaş ya da Neşe Dert Aşk!

Namı yayılmaya başladı. Yurt içi-yurt dışı turnelere çıkmaya başladı. Kendine bir ekip kurdu. 5-6 genç abdalın elinden tutup beraber sahne yapmaya başladılar. İş gereği çok alkol kullanan kendi tabiriyle kullanmak zorunda kalan Neşet Ertaş'ın sol elinde 1977 yılında felç oluştu, çalışamamaya başladı. Elinden tutup sahneye çıkardığı, ekmek parası kazandırdığı arkadaşlarına gidip yardım istediğinde hepsinin yüz çevirdiğine şahit oldu. Ama onlara bile ne kötü söz söyledi, ne küfür hakaret etti.

Sadece canınız sağ olsun deyip döndü.

Neşet Ertaş ya da Neşe Dert Aşk!

Borç harç Almanya'ya tedaviye gitti. Orada tedavi olumlu etki göstermeye başladı. Doktorları da profesyonel müzisyen olduğunu öğrenince Almanya'da oturma izni ve çalışma izni almasına yardımcı oldular. 2000 yılına kadar çocuklarının eğitimleri ve hayat gaileleri nedeniyle Almanya'da yaşadı.

2000 yılında tekrar Türkiye'ye döndü.

Neşet Ertaş ya da Neşe Dert Aşk!

25 Eylül 2012'de hayata veda eden Neşet Ertaş bu ülkede herkesin yüreğini titreten türküleriyle hayatımızda iz bırakan bir şahsiyetti. Toprağın bol olsun Neşet baba.

Neşet Ertaş ya da Neşe Dert Aşk!
4
2
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşleri

 • Gercek Sanatci işte budur dostum, nur içinde yatsin, emegine saglik

  https://youtu.be/iIZo8uxtezY

  Görüş hala geçerli mi?
 • isparos

  Ne güzel yazı olmuş teşekkürler 😉

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

20
 • Alkol almasa iyiymiş kendi zarar görmüş malesef.

 • MaSksTeR

  Kalmadı böyle sanatçılar. Şimdikiler hep soytarı

YÜKLENİYOR...