Tanrı'nın Kırbacı: Atilla

ÜTOPYA-LI

Merhaba değerli KS üyeleri. Daha önce yazmış olduğum Kürşad Ayaklanması'ndan sonra bu sefer de tarihimizde önemli bir yeri olan Atilla'dan bahsetmek istiyorum. Tabii ki yazacağım Bence'ye sığamayacak kadar dolu bir hayatı oldu ama ben belli başlı noktalara değinmek istiyorum.

Tanrı'nın Kırbacı: Atilla

Ana vatanlarında Çin baskısından kurtulmak isteyen Hun (Türk) birlikleri batıya ilerleyerek özgürlüklerini Korumak istemişlerdir. Amcası Rua'dan imparatorluğu devralan Atilla, kardeşi Bleda ile birlikte devleti yönetiyordu. Tüm Türk devletlerinde ikili bir yönetim şekli vardı. Hakan Doğu kanadını kardeşi ise, Batı kanadını idare ederdi ama batı kanadı her daim hakana bağlı olan bir yönetim şekli idi.

Tanrı'nın Kırbacı: Atilla

Bleda, batıda Bizans imparatorluğu ile ilişki içinde idi. Aslında Atilla'nın kardeşini katlettiği söylenir. Tarih kaynaklarında ikili yönetime son etmek amacı ile Atilla'nin kardeşini öldürdüğü söylenir ama Bleda'nın Bizans ile savaşırken ölmüş olması daha güçlü bir ihtimaldir. Avrupa'da bu durum Atilla'nın gaddar biri olduğu söylentisini ortaya çıkartmıştır.

Tanrı'nın Kırbacı: Atilla

Batıya doğru gelen Hunlar, Avrupa'da bir çok kavmin yer değiştirmesi ve birçok halkın vatanlarını bırakmasına sebep olmuş ,bazı kültürlerin asimile olmasına da sebebiyet vermiştir. Birçok halk geçimi kaynaklarını ve ailelerini bırakıp göç etmek zorunda kalmıştır. Kuşkusuz bu tarihte çok önemli bir sosyal olaydır.

Atilla: Barbar Türk!

Tanrı'nın Kırbacı: Atilla

Türklere barbar yakıştırması Kavimler Göçü'nün ardından Atilla'nın yapmış olduğu sert yönetim şeklinden geldiği söylenir. Atilla Bizans ile Margos Barışı'nı imzaladıktan sonra Bizans'ı ağır vergi altına sokmuştur. Amacı zaten Batı Roma imparatorluğunun bir kısmına hükmetmek olan Atilla bu vergiye karşı gelen Bizans elçilerin gözü önünde; "Ya ödersiniz ya da savaşırsınız" diyerek almış olduğu tüm esirleri tek tek katletmiştir. İşte bu durum sonrasında elçilerin korkuları ve yaşanan durumun üstüne iyice çıkan söylentiler Atilla'nın çok gaddar ve barbar bir Türk olduğu kanaatini ortaya çıkardı. Avrupa'da yaşanan bu olaylar Türklerin barbar olduğu söylentilerin temelindeki olaylardan birisidir. İki

Atilla neden "Tanrının Kamçısı" olarak bilinir?

Tanrı'nın Kırbacı: Atilla

Bizans'ın verdiği sözlerde durmaması ve vergilerini ödememesi Atilla'nin birinci ve ikinci Balkan Seferleri'ne çıkmasına sebep olur. Bunların sonunda imzalanan Anatolios Anlaşması ile Bizanslılar üç katı vergiye çıkartılır. Aslında Atilla savaş için bahane aramaktadır. Gelişen başka durumlar sonrasında Atilla büyük bir sefer ile Hem Bizans'ı hem de Batı Roma İmparatorluğu'nu himayesi altına almıştır. Bu çok büyük bir siyasi başarı ve tarihte çok büyük bir olaydır.

Tanrı'nın Kırbacı: Atilla

Ona karşı duracak herhangi bir gücün kalmayişi, çeşitli söylentilere sebep olmuştur. Mitolojiye göre savaş tanrısı Ares'in kutlu kılıcı, Türk çobanı Atilla'nın eline geçmiştir. Yeryüzüne hükmetme yetkisi tanrılar tarafından Atilla'nın eline verilmiştir. bu sebepten Atillaya "Tanrının Kamçısı, yahut Tanrının Kırbacı" da denilir.

Tanrı'nın Kırbacı: Atilla

Atilla'nın bu otoritesi ve Avrupa'ya hükmetmek bazı Avrupa devletleri tarafından övülürken bazıları tarafından korku ve barbarlıkla nitelendirilir. Öyle ki çocuklarını eğitirken Atilla ile korkutan ülkeler vardır. Atilla bu sert mizacının dışında aslında çok merhametli ve de iyi bir baba olduğunun, çok da olmasa da, göstergesi olan belgeler vardır.

Bir baba, bir kardeş, bir evlat olmak başkadır; bir hükümdar olmak başkadır. Bunun ayrımını yapamayan kişiler tarihte var oldukları gibi gelecekte de devam edecektir.

Tanrı'nın Kırbacı: Atilla

Bir tarih dersi gibi daha detaylı anlatacak değilim ama şunu belirtmek isterim; dünya tarihinde insanlar katledildi, savaş nedeniyle veyahutta başka başka sebeplerle. Bunu tüm hükümdarlar yapmıştır, kuşkusuz günümüzde bile farklı şekillerde yapılıyor olduğunu biliyoruz. Ben Türklerin barbar ya da gaddar olarak anılmasına şiddetle karşı çıkıyorum. Tarihte ne yaşanması gerekiyorsa, onlar yaşanmıştır..

Tanrı'nın Kırbacı: Atilla
27
13
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Paşakimmiş
  Irkçı olmadığım gibi Türk olmaktan gurur duyduğumu söyleyebilirim. Öyle ki Türk demek Müslüman deme kavramına sahip olmuş muhteşem bir belirtme şeklidir. Ve yine görüyoruz ki Müslüman olsun veya olmasın Atalarımızı tanımaktan aciz hatta pasif bir duruma gelmiş bulunuyoruz. Halimize üzülmeliyiz nasıl böyle hale geldiğimizi düşünmeli ders çıkarmalı ve özümüze geri dönmeliyiz.
  Barbarlık mı Avrupa sadece ismi ile bir şanı var kendileri rezalet bir toplumdur. Yeniden hükmetmek için İslama uygun barbarlık şart ve yapılmalıdır. Keşke elimde medya olsaydı :)
  Çok güzel bir eser teşekkürler...
  Görüş hala geçerli mi?
  • ÜTOPYA-LI

   Yorumun için teşekkür ederim. Barbarlık kavramı dünya genelinde çağın getirmiş olduğu durumların şimdiki akıllara yorumlanmasıdir. Ama tarih inceleyen herkes bilir ki tarihi bulunduğu dönemin şartları altında incelemek gerekir.

  • Paşakimmiş

   Haklısın öğrenecek çok şey var

 • Tersy
  Tüm savaşlarda barbarlık vardır, bizde de karşı taraflarda da. Ancak yanlış olan bu durumu şimdi değerlendirmektir. Her dönem, kendi içindeki şartlara göre değerlendirilmeli. O gün yapılanlara barbarlık diyenler eminim kendileri o döneme gitse, aynısını yaparlardı.
  Görüş hala geçerli mi?
  • ÜTOPYA-LI

   Gerçekten de bu dediğiniz göz ardı ediliyor. Mayk doğru yoldaşın🤣😎

  • Tersy

   Şaol uşaylı dost 😜

  • ÜTOPYA-LI

   Uşayli ne🤣🤣🤣

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşleri

 • sadıkaşk
  Ne güzel anlatmışsınız😊 Türkler asla barbar değil, devletimizi milletimizi korumak ve büyütmek adına asilce savaşmış ve kudretini ispatlamıştır. Ellerinize sağlık...
  Görüş hala geçerli mi?
 • AişəTürkovaa
  Beğendim ellerine sağlık. Attila diye biliyorum ben adını. Keşke yeni bir Attila gelse şunları biz dizginlese...
  Görüş hala geçerli mi?
  • ÜTOPYA-LI

   Attila” yazılımı batılı diller tarafından kullanılmaktadır. “Atilla” ise Türkçe yazılım adı olup doğru söylemi de dilimize göre budur.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1125
 • blogist
  Çok açıklayıcı bir bence... Ellerine sağlık.
 • Paart3
  Şu bence'nin güzelliğine bakar mısınız? Bir tarih delisi olarak, bir solukta okudum. Çok güzel üsluba/akıcılığa sahipti. Muazzam olmuş. Daha fazla beğeni atamıyor muyuz?

  Bu tür konuların işlenişini seviyorum. Elinize kolunuza emeğinize sağlık!
  • ÜTOPYA-LI

   Ozaman Kürşad ayaklanmasını da yazmıştım onu da seversin, bak istersen

  • Paart3

   Bakacağım. :)

 • Bebettoo
  Tarihte yaşanan hadiseleri bugünkü anlayışla okursak hata ederiz. Atilla hatasıyla sevabıyla tarihe geçmiş ve başarılı olmuş bir komutan, bir idareci ve bir aile babasıdır.

  Elinize sağlık
  • ÜTOPYA-LI

   Haklısınız, teşekkür ederim 😊

 • tncz9
  Romalılar kendileri dışında herkese barbar diyerek bir kontrol mekanizması üretmeye çalışmıştır. Attilaya gelince kendisi çok sevdiğim bir Türk büyüğüdür, bu paltformda görmekten de mutlu oldum. Emeğine sağlık
  • ÜTOPYA-LI

   Teşekkür ederim. Attila” yazılımı batılı diller tarafından kullanılmaktadır. “Atilla” ise Türkçe yazılım adı olup doğru söylemi de dilimize göre budur.

  • tncz9

   Pekala, bana daha önce doğrusunun bu şekilde olduğu söylenmişti. Kesin mi bu bilgi

 • IAmarPresterAen
  Balroglarin atası
  Vuracam kırbacı fıstığı diyen siskonun agababasi
  Altar oğlu Tarkan'ın basbugu
  Bizim en kudretli liderlerimizden birisi eğer göçebe hayatı yasam tarzını benimseme idi çok önceden batı ve doğu Romayı helak etmişti 😏😏 dua edin Avrupalılar sadece haraç kesen bir adamla karşılaştınız. Fetih etmek isteseydi vay halinize... ostrogotlar vizigotlar got dünyasına selam😂😂😅🤣🤣gotune güvenen çıksın meydana diyen Atilla atami selamlıyorum ❤️
 • mastergreeneyes
  tarıhımız sanlı sereflı bır cok ınsan ıle doluylken bugun sırtımızı onlara donup elın tanrıcalarından cakma kharmanlarından medet ummamız ne acı.. aklımdaydı bıkac oglum daha olsa bırının adı atilla olacaktı:)) oguz selcuk atilla derken yuruyup gıdecektık:)
 • Altinbasak
  Önce bilmediğim konularda bilgi sahibi oldum, tesekkur ederim. Türkler birinin vatanını işgalıp edip boyundurugu altina alip vergiye tabi tutup zor edince iyi, başkası bizim topraklarımıza girince hain, namert!! Ben biz türk lerin çok masum olduğuna inanmayanlardanim. Hep diyorum Bayraklarin ve dinlerin olmadigi bir Dünya ' da yaşamak isterdim. ...
 • ardarda01
  Harika bir bence olmuş. Atillanin tarihin akışını değiştirdiği açıktır. Atilla hükümdarlığı boyunca o dönemin kosullari neyse ona göre davranmıştır.
  • ÜTOPYA-LI

   Bende öyle düşünüyorum. teşekkür ederim 😊

 • BacanakPanda
  Eline sağlık Atilla hakkında daha detaylı bilgilere sahip olduk. bir Cengiz Han da bekleriz 😀 Gelmiş geçmiş en zengin insan diyorlar
  • ÜTOPYA-LI

   Bakalım , inşallah. Teşekkür ederim 😊

 • Ƙɑrժҽlҽղ
  Sayın editörüm, bencelerinizi severek okuyorum bu da güzel olmuş emeğinize sağlık. 😅😊😅
 • Balibey1
  Hocam paylaşım çok güzel ama biz miletçe ne yazıkki ne okumayı seviyoruz ne tarihi seviyoruz. ama iyiki paylaşmışsınız.
  • ÜTOPYA-LI

   Teşekkür ederim 😊

  • Balibey1

   Ben ve biz teşekkür ederiz.

  • ÜTOPYA-LI

   Ben ve biz derken , anlayamadım kim

  • Hepsini Göster
 • BoşyapanŞizovski
  Tam aşık olunası adam hayranım buna 🖤
  Teşekkürler aşkem hakkında bilgi verdiğin için eline sağlık
  • ÜTOPYA-LI

   Rica ederim. bulursam ona benzer hemen seni basgoz edeceğim şizocum🤣

 • Skrlçy
  Ellerine sağlık, ilgiyle okudum. Sen hep yaz böyle 🙏🙏🧿❤️💐
 • _AskerYareni_
  Her şey çok güzel. Yalnız "Atilla" değil, "Attila" diye biliyorum ben.
  • ÜTOPYA-LI

   Kaynaklarda başka türlü bile yazılıyor. Asıl isimleri değişik de olabiliyor. Mesela Metehan ( maodun) , Teoman (tu'man) . Atilla da farklı yazılabilir.

 • greenprofessor
  Çok güzel olmuş, sizce macarlar ne kadar Attila nın soyudur, emeğinize sağlık.
  • ÜTOPYA-LI

   Macarlarin aslında Macar coğrafyasına gelmeden önce orta Asya da yaşadığı ve kaynaklarda Macarlara Hun denildigine rastlanır. Bu sebeple atalarının Hunlara ve Atillaya dayandığını savunurlar. Ama buna bazı tarihçiler katilmazlar. Ben gerçek olabileceğinin kanaatindeyim. Sonradan kimliklerini yitirmiş olsalar bile soy bağı bir.

  • Teşekkür ederim.

 • Janti_bir_abiniz
  Herkes burayı sizin gibi kullanmış olsaydı burası wikipedia gibi dünya çapında kalitede bir sayfa olurdu. Tebrikler

  Atillaya gelince tanrının kırbacı adını batılılar ona vermiştir. Ona bu adı kendileri verdiklerine göre gayretullaha dokunan fiiller işledikleri kesindir. Yani kendileri demiştir ki biz ettiğimizi bulduk
 • Krakozya
  Tüm düşmanlarına korku salan bir asker... Sadece bize boyun eğen milletler bize barbar diyiyorlar. :)
 • Uyumsuzüye
  Emeğine sağlık.
  Şu an bu kitabi okuyorum ilgimi ceken bir alan. Bir hayat elbette bence'ne sığmaz ama kısa öz yoldan en iyi şekilde anlatmissin.😊
 • Centurion
  Tanrı kırbacını iyi kullanamamış. Ya kırbacı kopmuş ya da kırbacı vurduğu yerin bereketi kaçmış...
 • Ready_Rookie
  Eline sağlık güzel olmuş.👍
 • Polenis
  Güzel yazı, teşekkürler.
 • superpsikolog
  Mükemmel bir komutan ve acımasız bir asker.
  • ÜTOPYA-LI

   Çok haklısın sana katılıyorum.

 • MASALİZM
  Ellerine emeğine sağlık. Çok güzel olmuş😍😍
 • Guzel bence olmus ellerine saglik 😊😊
 • Balzacc
  Ellerine, emeğine sağlık🍃
 • masal_anlatan_peri
  Ellerine sağlık hocam😀
 • GrayShade
  Eline sağlık
 • Dünyayuvarlaktır26
  Güzelmiş çok güzel olmuş🌸🌸😊
 • mrt555
  Ellerine saglik
 • ateist_tanrıçalar12
  Tek güçlü türk
 • Sıcakyaz
  Eline sağlık güzel olmuş
 • yunuscakıl
  Keşke şimdi birazcık onlardan örnek alabilsek
 • Zenci52
  Degisik bir paylasim
 • kuafr3434
  Bilgi iceren yaizlar 🙏
 • Onların sayesinde biz varız gadası
 • Gizli Üye
  Ufak bir işim var şu an, insanlar beni Atilla ya benzettiği için karakter olarak, özellikle okuyacağım
YÜKLENİYOR...