100 Kişiden 80'ini, Başlığınızın Uzunluğu Sebebiyle Kaybettiğinizi Biliyor muydunuz KScanlar?

ksBence a

İlk izlenim önemli derler. Biriyle tanıştığınızda ilk dikkat çeken yer giyim kuşamınız, duruşunuz olur, bilirsiniz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yazınıza giren 100 kişiden yalnızca 20'si içeriğinizin geri kalanını okuyor. Geri kalan 80 kişi ise başlıkta takılı kalıyor. Başlığınız uzun, anlaşılmaz ve aslında detayda ne anlattığınızı özetlemez ise siz 80 kişiyi tek bir cümle ile kaybetmiş oluyorsunuz.

Başka bir deyişle, başlıklarınızın üzerinde ağır bir yük var.

100 Kişiden 80ini, Başlığınızın Uzunluğu Sebebiyle Kaybettiğinizi Biliyor muydunuz KScanlar?

Güçlü, belirgin başlıklar insanları içeriğinize çekmek için biraz ayrıntı verir, ancak tüm hikayeyi anlatmaz.

"Hafta Sonu Sıkıntınızı Giderecek 5 Komedi Filmi" başlığı mı sizin içeriğe girmenizi sağlar, yoksa...

"1950-2000 Yılları Arasında Çekilmiş, İzleyicileri Kahkahaya Boğmuş, 2 Saat ve Üzeri Süren En Komik 6 Komedi Filmi ile Gülmeye Hazırlanın" başlığı mı...

Evet, duyduk sizi. :)

Peki ideal başlık ne kadar uzun olmalı?

100 Kişiden 80ini, Başlığınızın Uzunluğu Sebebiyle Kaybettiğinizi Biliyor muydunuz KScanlar?

Ortalama etkileşim, başlık 80 karakteri geçtikten sonra düşüyor. İdeali ise grafikte görebileceğiniz gibi 60-80 arası.

  • İçeriklerinizin başlığı, içeriğinizin özeti olsun. Biz size 130 karakter veriyoruz ancak 130'unu da kullanmanız zorunlu değil. 60-80 karakter arası bizim ve okuyucularınız için ideal.
  • Fazlasını vadetmeyin. İçeriğinizin başlığında "hayat değiştiren" diyorsanız, okuyan kişinin gerçekten hayatını değiştirmesi gerekir. "Yeni bir bakış açısı kazandıracak omlet tarifim" diyerek var olanı büyütmeyin. Sadelik her zaman daha çok ilgi çeker. :)
  • Sorularınızda ne sorduğunuz açık olsun. "Hayatta en çok dibe çöktüğünde, kaybettikten sonra en derini gördüğünde yalnızlığın artık senin için kaçınılmaz olduğunu hissettiğinde ne yaparsın?" yerine "Yalnızlığı en çok hissettiğinde bu duygudan nasıl kaçarsın?" demek daha açıklayıcı daha ilgi çekici ve daha çok KScan'ın cevaplayabileceği bir soru haline geliyor.

Unutmayın, derdini uzun uzadıya anlatmak değil, özet bir şekilde anlatmak her zaman daha zor ama daha fazla çekicidir. :)

100 Kişiden 80'ini, Başlığınızın Uzunluğu Sebebiyle Kaybettiğinizi Biliyor muydunuz KScanlar?
80 Cevap