10 Kendini Sevme Alışkanlığı

10 Kendini Sevme Alışkanlığı

Merhaba sevgili güzel insanlar, bir anket paylaşmıştım ve sıradaki bencemin seçimini sizlere bırakmıştım, konumuz "10 Kendini Sevme Alışkanlığı". Popüler psikolojiyle ilgilenen pek çok kişi, çeşitli makalelerde defalarca kendini sevme çağrısıyla karşılaşmış olabilir.

Evet, ne yazık ki aramızda kendini sevme sanatında ustalaşmış çok az kişi var. Bencillik, narsisizm, sahiplenme, başkalarına karşı tüketimci bir tutum veya tam tersine kendini kırbaçlama, kendini aşağılama, fedakarlık, kendini değersizleştirme ve özgüven kaybını çok daha sık bulabilirsiniz.

Kendini sevmek güveni doğurur, bu nedenle kişi daha iyi fırsatların farkına varma hakkını saklı tutar. Sağlıklı bir yaşamın temel değeri, yaşamda niteliksel değişikliklere yol açacak amaç ve hedeflerin yerine getirilmesi yoluyla kişinin kendi öneminin farkındalığıdır.

Bu arada, gerçek kendini sevme, bireyin sağlıklı ve tam psikolojik gelişimi için kritik öneme sahip bir durumdur. Temel fark kendinize olan inançtır. Böyle bir insan duygularına ve arzularına güvenir, kendisine yakışmayan şeyleri değiştirmeye çabalar. Bunun sonucunda hayatı değişir. Kendi kendine yeten bir insan fikirlerine inanır, kalıpların dışında ve özgürce düşünmekten korkmaz, hayatının yaratıcısı gibi hisseder. Her alanda başarıya ulaşmanıza yardımcı olan bu farkındalıktır.

Kendinizi sevmek, kendinizi istisna olmaksızın kabul etmek anlamına gelir. Kendinize dürüstçe bakmanız ve tüm artıları ve eksileriyle kendinizi olduğunuz gibi algılamanız gerekiyor. Aynı zamanda, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak bir yana, utangaç ve tamamlanmış olmanıza da gerek yok. Her insan benzersizdir ve yaratıldığı haliyle ona ihtiyaç vardır.

Eksikliklerini gören kişi kendini değiştirebilir. Ama sadece istediği için, birini memnun etmek ya da başkasının baskısına uyum sağlamak ya da empoze edilen bir imaja sıkışmak için değil.

Kendini sevmek harekete geçmek demektir. Sonuçta aşk inanılmaz derecede yaratıcı bir güçtür. Belirli eylemlerle kendinizi sevmek, yeteneklerinizi ve yeteneklerinizi geliştirmek, yeni şeyler öğrenmek, deneyiminizi genişletmek ve yeni izlenimler kazanmak anlamına gelir. Bakış açısı çeşitliliği ve farklı deneyimler sayesinde kendimizi tanır, yeteneklerimizin farkına varır ve farklı koşullarda kendimizi ifade ederiz. Bütün bunlar, özgüveninizi artırmanıza ve kişiliğinizin güzelliğini tam olarak ortaya çıkarmanıza olanak tanır.

Bu arada gül kokusu (gül suyu, gül yağı, gülün kendisi) ruh halinizi anında değiştirerek stresle ve olumsuz duygularla baş etmenizi kolaylaştırır. Aklınızda bulunsun.

10 Kendini Sevme Alışkanlığı

1. Kendinizi eleştiriye boğmayı bırakın

Kendini sevmeyi başarmanın en büyük anahtarı, kendini eleştirmeyi bırakmaktır. Kendimizi kötü gördüğümüzde zorluklar ortaya çıkar. Hepimiz değişiriz. Her gün yeni bir gün ve onu dünden farklı yaşıyoruz. Gücümüz hayatın akışına uyum sağlama yeteneğimizde yatıyor. Hepimiz insanız ve bu bizi savunmasız kılıyor. Mükemmelmiş gibi davranmamayı öğrenelim.

Mükemmellik arzusu, kişi üzerinde dayanılmaz bir baskı oluşturur ve onun hayatındaki işlevsiz olan şeylere odaklanmasına izin vermez. Bundan vazgeçerek bireyselliğimizi, yaratıcılığımızı keşfedebilir ve bizi diğer insanlardan farklı kılan şeyin değerini anlayabiliriz. Her birimizin bu dünyada oynayacağı bir rol var. Kendimizi eleştirerek amacımıza ulaşmamızı engelleriz.

2. Kendinizi korkutmayı bırakın

Bir sonraki adım kendinizi korkutmayı bırakmaktır. Pek çok insan, herhangi bir durumu gerçekte olduğundan çok daha kötü hayal ederek, karanlık düşüncelerle kendilerini terörize eder. Bu insanlar küçük sorunları orantısız bir şekilde abartırlar. En kötüsünü bekleyerek yaşamak ne kadar korkunç.

3. Nezaket

Bir sonraki yol kendinize karşı nazik, anlayışlı ve sabırlı olmaktır. Kendinize karşı sabırlı olmak güçlü bir araçtır. Çoğu insan anında sonuç beklemekten muzdariptir. Şu anda her şeye ihtiyacımız var, hiçbir şeyi beklemeye dayanamayız. Sırada beklerken ya da trafik sıkışıklığında sıkışıp kaldığımızda sinirleniriz. Bu da akışa karşı yüzmek anlamına gelir, ne kadar yorucu.

Bilincimize karşı nazik olmayı öğrenmeliyiz. Olumsuz düşünceler yüzünden kendimizi hırpalamayalım. Düşüncelerinizin yıkıcı değil yaratıcı olduğunu düşünebilirsiniz. Hayatta yaşanan kötü şeyler için kendimizi suçlamamalıyız. Ondan öğrenebiliriz. Kendinize karşı nazik olmak suçlamayı, suçu, cezayı ve acıyı bırakmak anlamına gelir.

5. Kendinizi övün

Kendini sevme yolundaki bir sonraki adım, kendinizi övmeyi öğrenmektir. Durmadan yıkıcı eleştiri Ruhu yakar, övgü ise onu küllerinden diriltir. Hepimiz Sonsuz Aklın bir ürünüyüz. Kendinizi azarlayarak, sizi yaratan Gücü küçük düşürürsünüz.

Küçük adımlar ile başlayın, kendinize harika olduğunuzu söyleyin, ancak bir kez yeterli olmaz. Bunu olumlama gibi sık sık tekrar etmeniz ve kendinize hatırlatmanız gerekir. En azından bilinciniz bu düşünceye alışana kadar.

6. Yardım istemekten çekinmeyin

Kendini sevmek, kendini desteklemek demektir. Arkadaşlarınızdan yardım isteyin, bırakın onlar size yardım etsin. Yardım istemek zayıflık değil güç gösterisidir. Birçoğumuz yalnızca kendimize güvenmeye alışkınız ve asla yardım istemeyiz, bireycilik buna izin vermeyecektir. Yine de tüm sorunlarla tek başınıza baş etmeye çalışmak ve hiçbir şey yolunda gitmediği için kendinize kızmak yerine bunu yapmayı deneyebilirsiniz.

7. Eksilerinizi sevin

Olumsuz karakter özelliklerinizi sevin. Hepimiz kötü seçimler yaptık. Bunun için ısrarla kendimizi cezalandırırsak bir kalıp yargı geliştiririz. Ve sürekli bu seçimler için kendimizi suçlamanın bir anlamı yoktur, tıpkı eksilerimiz için kendimizi suçlamanın bir anlamı olmadığı gibi. Suç duygusu eylemsizliktir. Farkında olmak, değişmeye gelişmeye çalışmak ise eylemdir. Bir diğer etkili aracımız ise mizahtır. Stresli bir durumda rahatlamanıza yardımcı olur.

8. Vücudunuza iyi bakmanız şart!

Vücudunuzu neyle beslediğinize dikkat edin ve en önemlisi aktif bir yaşam sürdürmeye ve spor yapmaya dikkat edin, evet klişe ancak önemli bir klişe. Spor yapan insanın duruşu bir başkadır, güçlüdür, rahat hareket eder, esnektir ve elbette ki bu artılar bilinç durumuna yansır.

Kaçmanın en popüler yolu olan zihni değiştiren maddelere göre (sigara, alkol, aşırı yeme vb.) bunlara bağımlı olmak, kötü bir insan olduğunuz anlamına gelmez; yalnızca sevgi, kabul edilme, saygı ve empati ihtiyaçlarınızı karşılamanın başka olumlu bir yolunu bulamadığınız anlamına gelir. (Destek, rahatlama, kendini gerçekleştirme vb.)

9. Ayna ayna söyle bana..

Aynayla çalışmak faydalıdır çünkü kendimizi sevmekten bizi alıkoyan şeyin ne olduğunu belirlememize olanak sağlar. Örneğin sabah aynanın karşısına geçin ve kendinize şunu söyleyin: "Seni seviyorum. Seni mutlu etmek için bugün senin için ne yapabilirim?" Bu sözlerden sonra iç sesinizi dinleyin ve duyduklarınızı veya hissettiklerinizi takip edin.

Ayna gibi çalışmaya başlayın, yanıt olarak hiçbir şey duyamayabilirsiniz, kendinizi azarlamaya alışkınsınız ve iç sesiniz sevgi dolu bir düşünceye yanıt veremeyebilir sabırlı olun.

10. Şimdi sevin..

Şimdi kendinizi sevin, mükemmel olana kadar beklemeyin. Kendinizden memnun olmamak sadece bir alışkanlıktır. Artık gecikmeden kendinizden memnun olabilirseniz, kendinizi sevebilir ve onaylayabilirseniz, o zaman hayatınıza girdiğinde iyiliklerin tadını çıkarabileceksiniz. Kendinizi sevmeyi öğrenerek diğer insanları da sevebilir ve kabul edebilirsiniz.

Teşekkür ederim 💗

İlginizi çekebilecek bencelerim:

10 Kendini Sevme Alışkanlığı
Cevapla