Geçmişe Veda Etmek İster Misin?

meftun35
Zaman akıyor!
Zaman akıyor!

1. Geri gelmeyecek bir gerçek!

İnsan bugününe bakar ve aklında da geçmişiyle yaşar. Keşkelerle çevreler kendini ve hayata karamsar bakmaya başlar. Çünkü geçmişine veda edememiştir ve içinde hep bir bağlantı bırakmıştır. Her ne kadar geçmişi unutamasan da onu geri alamazsın ve geri de döndüremezsin. O zaman ilk adımımız bu olsun. Geçmişin geri gelmeyeceği bilincini tamamıyla kavramak!

2. Düşündükçe çıkılmaz hal alması!

Geçmişini düşünmeden edemiyorsun ve geçmişindeki yaptığın hataların, pişmanlıkların seni mahvediyor. Düşündükçe beyninin dolduğunu fark ediyorsun ve hala düşünmekten de kendini alıkoyamıyorsun! Aslında değiştiremeyeceğin şeyleri, ne denli bu kadar düşünüp kendini yiyip bitiriyorsun? O düşüncelerine bir dur deme vaktin geldi!

3. Yitirdiğin efora bak!

Gün içinde geçmişini yaşattığın için bir o kadar da enerjini ve sabrını kaybediyorsun. Aslında değişmeyecek o anların için kendinden epey şey kaybediyorsun. O kadar düşündün ve kendini yıprattın ne geçti eline? Ben söyleyeyim. Hiçbir şey!

4. Bugünün gidiyor elinden!

Geçmişte yaşadığın için bugünün elinden kayıp gidiyor. Fark ettin mi? Aslında geçmişinde yaptığın hatayı bu sefer bugün için de yapıyorsun! Elinden kayıp giden bir anın ve ilerde bu anını arayıp, "ben ne yaptım" deyip pişmanlıklarına yeni bir zincir ekleyeceksin! Bu anın hatta geçen saniyenin bile telafisi yok. O yüzden bu anını mahvetme!

5. Geleceğine yön ver!

Bugünü yaşa ve geleceğin için ne yapabilirim diyerek, geçmişindeki yaşantından bir an önce çık! Geçmiş değişmez ama gelecek değişebilir.

6. Geçmişinden ders aldığını hatırla!

Biliyorum ne kadar sıkıntılı olsa da geçmişin sana illa kattığı şeylere bak. Mesela artık aynı hataların içine düşmeyecek ve temkinli olacaksın.

Sagopa Kajmer'in bir sözü var; "Eskideki ahmaklıklarım geleceğimi temizler."

Sende kendi geleceğini temizle.

7. Sabır noktana el atalım!

Sabır noktanı iyi ayarlayalım. Şu anı yaşamasını öğrenmen lazım. Ama nasıl? dersen iyi dinle.

Bu anında ne geçmişe dalıp sabrının yarısını orada tüket, ne de geleceğe gidip düşünerek sabrının yarısını orada tüket. Şu anına odaklan ve sabrını bir bütün tutarak bu anı yaşa. Ne geçmişi düzeltebilirsin ne de gelecekteki daha gerçekleşmemiş olan şeylerin kaygısını yaşarsın. Bugüne ve bu anına odaklan! Anı yaşa!

8. Her insanın içinde...

Şimdi söylediklerim sana zor geliyor biliyorum ama zamanla bunları aşabilecek güçtesin! Bu güç sende var! Her insanın içinde bunları yenebilecek duygu ve düşünce yapısı olduğunu biliyor musun? Nasıl ki birini sevme yetin varken unutabilme yetin de varsa unutabilme ve önüne bakabilme yetinde var! Sadece iste!

Yeni Bencem'de görüşmek üzere :)

Geçmişe Veda Etmek İster Misin?
10 Cevap