Acının Büyüğü ve Küçüğü Olmaz!

Ceylin_45
Acının Büyüğü ve Küçüğü Olmaz!

Acıyı Deneyimlemek İnsana Neler Katar?

Acıyı deneyimlemek, insana acı katar. Fakat öyle bir an gelir ki, acıya karşı ruhunuz deneyim kazanmış olur. Ruhunuz artık daha güçlü ve kendini korumaya karşı daha elverişli hale gelir. Bir başkasının acısını, göz bebeklerinden anlarsınız ve anladığımız andan itibaren sessizleşir, o yarayı kazmak istemezsiniz. Sessizce konuşursunuz, sessizce anlaşırsınız. Ruhunuz adeta dans eder o kişinin acısıyla beraber. Onu sakinleştirmeye çalışırsınız ama konuşarak değil, susarak.

Ruhumuz acıyı hissettiğinde nasıl hale gelir?

Acının Büyüğü ve Küçüğü Olmaz!

Ruhumuz acıyı hissettiğinde, bedenin içinde öylece sıkışır kalır. Dışarı çıkmak ve özgürleşmek ister. Bunu yapamaz. Bedenimize karşı sürekli savaş verir. "Beni buradan çıkarın" diye bas bas bağırır ama o sesi duyan olamaz. Sonra bir sakinlik çöker, sessizleşir... Kendinizi boşlukta kalmış gibi hissedersiniz. Ne olduğunu anlamadan, bedeninizin zaferi kazandığını anlarsınız. Ve bir an gelir kalbiniz başlar feryat etmeye, öyle bir sızlar ki nefessiz kalırsınız.

Acının varlığı, ruhumuzu kötüleştirir mi?

Acının Büyüğü ve Küçüğü Olmaz!

Ruhumuz kötüleşmez. Ama bedenimiz bu kadar savaşa dayanamaz ve acı çektiğini fiziksel olarak göstermeye başlar. İşte bu noktada herkes delirdiğimizi düşünür. Ruhumuz daha iyimser hale gelir. Bir ders aldığının farkında olan ruh, bunu bilir. Fakat hayvansal iç güdüsünü susturamayan insanlar, kaba ve kuvvete başvurur. Kimseye acımayacak hale gelir. Oysa ruhunu bir dinlese, bunun bir ders olduğunu anlayabilecek kıvama gelir.

Acı bizlere nasıl ders verebilir?

İşte bu nokta çok önemli. Acı çeken her insan, ruhunu dinlemeyi başarırsa eğer; empati yeteneği gelişir.

Acının büyüğü ve küçüğü olur mu?

Acının Büyüğü ve Küçüğü Olmaz!

Acının büyüğü ve küçüğü olmaz. Ruhunu dinlemeyi bilmeyenler için, artık acının varlığı onlara kötülük katar. En büyük acıyı çektiklerini zanneder ve empati yeteneği gelişemez. Her insan için acının varlığı büyüktür. Ancak empati yeteneğini geliştiren insanlar için acı bir kaynağa dönüşür. Ve acı onlar için hafiflemiş bir ders olarak kalır. Ne yapması gerektiğini bilir ve ona göre hareket eder. Acı çeken ruhlara hizmet etmek onların görevidir.

Acı çeken insan güçlenir mi?

Acının Büyüğü ve Küçüğü Olmaz!

Acıyı çeken ruh olgunlaşır ve acıyı çeken insan, artık acısını dindirmesini bilir. Ve güçlendiğinin farkına varmadan, o insan dünyanın en güçlü insanı olur.

Neden acı çektiğimizi ve ne yapmamız gerektiğini anlamamız dileğimle...

Keyifli okumalar!

Acının Büyüğü ve Küçüğü Olmaz!
37 Cevap