Başarılı İnsanların Rutinlerini Taklit Etme: Neden Başarısız Oluruz?

robertaczlra

Hayatınız boyunca bir kez olsun, başarılı bir insanın günlük rutinlerini araştırdınız mı? Ve acaba bunu kendinize çokça da günlük hayatınıza nasıl entegre edebileceğinize dair bir fikir düşündünüz mü? Mesela önceden kilo vermede başarılı olmuş kişilerin deneyimlerine baktığınızda neden çokça kez kendinizi onların yolundayken başarısız hissedersiniz? Bu konuyu irdelemenin zamanı geldi.

Başarılı İnsanların Rutinlerini Taklit Etme: Neden Başarısız Oluruz?

Uyum!

Başarılı İnsanların Rutinlerini Taklit Etme: Neden Başarısız Oluruz?

Kişinin hayatı aslında zoraki bir yaşamdır. Kişi felaketin bir parçasıdır. Kişinin yaşamı, ailesi, toplumsal statüsü, işi, sahip oldukları onun yaşamının rutinlerini çizer. Bu yüzden çok kilo veren bir insanın kendini o an içerisinde mutlu ettiği teknikler ile sizinkiler aynı değil. İkiniz de aynı rutini yapıyorsunuzdur ama boş vakitlerinde piyano çalarken siz çalışmak zorundasınızdır. Siz her şeyden önce kendi yaşamınıza, yani sahip olduklarınızla doğayı bütünleştirmelisiniz.

Zaman!

Başarılı İnsanların Rutinlerini Taklit Etme: Neden Başarısız Oluruz?

Mozart'ı, belki Einstein'in rutin hayatlarını yaşamak istiyorsunuz. Fakat onların zamanı ile sizin zamanınınız birbirinden çok farklı. Hatta buna örnek olarak şehri bile verebiliriz. İki farklı şehirde zaman birbirinden çok daha farklı işler. Kuzeye gittikçe azalan günler, Güneye indikçe uzayan günlere dönüşebilir. O dönemin sosyal yaşamıyla sizin sosyal yaşamanız aynı olamaz. Ben bir keresinde Da Vinci'inin tekniğini uygulamıştım yıllar önce. Hatırladığım kadarıyla o teknikte 2 saat uyanık kalmak ve 15 dakika uyuma prensibine dayanıyordu. Bunu denediğimde kendimi berbat hissetmiştim. Çünkü gün içinde yapmam gereken birçok iş oluyordu ve akşama kadar aristokrat bir yaşama sahip değildim.

Kişisel zevklerimizi parselleme!

Başarılı İnsanların Rutinlerini Taklit Etme: Neden Başarısız Oluruz?

Birisinin hayatı hakkında rutin özelliklerini alırken keyfi özelliklere de kayabiliriz. Onun için sabah erken başlıyordur mesela. Ama sen sabah uyanamadığın için onun bu rutinin görmezden gelirsin ama öğle rutinine tam uymayı denersin. Oysa bu da yanlış bir yol. Sabah onun rutinini yapmadan, direkt öğleye atlarsan; o öğleye vardığında ardında bıraktığı bir sabah, senin ise bir yeni uykudan uyanma sürecin olacak.

Kendimiz olamamak!

Başarılı İnsanların Rutinlerini Taklit Etme: Neden Başarısız Oluruz?

Başarıya dair içinizde umutlar biriktirirken kendinize rol modeller almanın bir sakıncası yoktur. Ama rol modeli örnek almak isterken bir avuntu mu arıyorsunuzdur yoksa gerçekten size ilham mı vermesi için çağırıyorsunuzdur? Özünde kişinin içinde kimi zaman aşağılık bir his yatar. 'Kendisi olamamak' kendisini aşağılanmış hisseder ve bunu temizlemek için bir rol model tarafından vaftiz edilmek ister. Aslında o rol modeline baktığında kimi zaman kendisinin yüreğini yumuşatmak ister. O yapabiliyorsa, bende! Veya tam tersi, o yapmaktayken, onun kötürüm haline bakıp acıma, ve kendininkine şükretme deneyimi!

Sonuç olarak...

Başarılı İnsanların Rutinlerini Taklit Etme: Neden Başarısız Oluruz?

Örnek aldığınız insanların hayatındaki rutin yaşamları kendileri seçmedi. Belki birçoğu buna maruz kaldı. Einstein eğitim verdiği okula göre hayatını dizayn etti. Da Vinci belki de aristokrat bir yaşam güdüyordu. 19. yüzyıl Soylu Rusya ailelerinde akşam yemeği geceye yakın yenirdi. Yaşam, zaman ve birçok durum kişinin rutinlerini yaratır. Bu aslında bir zorunluluktur. Bu yüzden başkasının hayatının felaketleri ve sahip olduklarının getirdiği zorunluluklar karşısında sizin onları taklit etmeniz bir başarı sağlamaz. Özünde herkesin içinde, kendi yaşam standartlarının belirlediği rutinler yatar. Başarıyı kendi içinizde arayın.

Başarılı İnsanların Rutinlerini Taklit Etme: Neden Başarısız Oluruz?
12
17
Görüşünü yaz
12Kız Görüşü
17Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • birsuskuncicek

  Zaman bana yetmiyor
  Motivasyonm eksik

  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1117
 • IAmarPresterAen

  Rutinlerini uygulamak zor emeğinize sağlık

 • Saygıezgi

  Başarısızlığın temelinde düşüncelerimiz yatar. Sürekli yapamayacağımızı ya da başarılı olamayacağımızı düşünmek bizi başarısız kılar. Öte yandan başarılı olmanın en etkili yolu da yine buna olan inancımız olacaktır. ikinci olarak başarılı insanların en büyük tutkularının bu başarıyı kazanmadan önce projeleri üzerinde tutkulu çalışmalarıdır. hem severek hem de mesai harcayarak edinmişlerdir. Aynı zamanda istikrarlı şekilde çalışmış ve başarısız denemelere takılmamışlardır.

 • _Yıldız_

  Aslında başarılı olmak için tek bir yaşam biçimi yok, sonuçta başarılı her insan aynı saatte uyanıp, aynı rutinleri uygulamıyor, kendi başarın için kendi yolumu çizmen en iyisi..

 • deeepbreath

  Bir yol izlemeye çalıştıktan sonra kendi rutinini de yavaş yavaş bulursun bence ya. Örnek alarak gitmek de kötü değil, birdenbire özgün bir program oluşturmak zor olabilir

  • Herkes kendi hikayesinin kahramanıdır. Mesela kişi kendi felaketinin bir parçası olduğu gibi. Yani kişilerin başarılı insanlar bir başkasının rutinini değil kendi hayatlarının izin verdiği alışkanlıkları yaptılar ama bunları örnek almak, rutin, olarak sağlıklı değil. Özgün program aslında çok daha kolay değil mi? zamanını, sahip olduklarını, imkanını biliyorsun. Bir başkasının romanının devamından gitmek şey gibi bak iki aynı türde roman olsun ve diğer romanın bittiği yerde biri başlasın. Türler aynı ama kahramanların yaşan hikayesi farklı. Idoller bir puttur, Nietzsche de onları kırman gerektiğini söyler.

  • Bahsettiğin aşama önce belli bir seviye gerektiriyor ama. Deneme yanılma gibi düşün. İnsan zamanla özgünleşir bence

  • Elbette öyle, deneme yanılma olacaktır ama kişi bunu taklit ederek mi yoksa kendi yolunda deneyimleyerek mi yapacak

 • alevaydan

  Başarısız olmanın tek ve bence en önemli nedeni üşengeçlik. Başarılı olan insanların hayatına baktığımızda günde 18 saat çalıştıklarını görürürz başarısızlık onlar için pes etme sebebi olmuyor asla bununla birlikte gerçekten tutku haline getiriyorlar. Başarının yolu istediklerimizi elde edene kadar çalışmaktan yorulmamaktır bence.

 • nobodynocrime

  Aslında herkesin kendine ait başarılı bir rutini olsa daha çok başarıya ulaşırız.

 • uncovered

  Aynı yoldan gidip aynı sonuca ulaşmak her durumda mümkün olmayabilir.

 • Ahmet0666677

  Bence insanların rutinini takip etmekten çok herkes kendi rutinini yapsa daha başarılıdır olur. İnsanlar bu yüzden başarılı olamıyor herkesin verim alarak çalışma uygulama şekli farklıdır. Benim düşüncem bur

 • pars1453

  Her insan kendi çizdiği yolda gider
  Biz hep kendimize bir idol belirleriz.

 • süslüsüsü

  başarının sırrı kesinlikle oluşturduğumuz sağlıklı rutinler. bizi geliştiren değiştiren şey kesinlikle sürekli tekrarlardır. hatalarımızı fark etmemize ve ustalaşmamıza yardımcı olur

 • hosaydıncemile

  Hepimizin içerisinde bir başarı hikayesi gizli bu başarı hikayesinin var olabilmesinin en etkin yolu kendimizi en iyi olduğumuz konuda daha da iyi hale getirmek ve durmamak

 • Hiref

  Aslında insan ilgilendiği alanda başarılı olmaya çalışmalı yani başarılı olmak önemli olmamalı sadece sevdiği için yapmalı

 • SasukeGaara

  Zor ya

 • Barış_LonelyForever

  Güzel bir bence olmuş

 • delidayı0234

  Güzel paylaşım olmuş teşekkürler emeğinize sağlık

 • yalnızkurt39

  Güzel çalışma olmuş emeğine sağlık 🙂

 • Yağmur_hafsa

  Hiç etmedim kendi rutinimle yaşıyorum

 • Akrep11

  Güzel olmuş emeğinize sağlık.

 • TemizMan

  Tembel insan başarısızdır

 • Hadiyani

  Güzel bilgiler için teşekkürler

 • Daha Fazla (8)
YÜKLENİYOR...