Depresyondan İlaçsız Hızlıca Çıkmak İçin 3 Alışkanlık

KIMIZIKIMIZI

En şiddetli depresyon formları için ilaç tedavisi önerilebilir veya gerekebilirse de, daha hafif veya orta dereceli vakalarda antidepresanlar veya anksiyolitikler olmadan hastalığın ilk belirtilerine müdahale edilerek depresyondan çıkmak mümkündür.

Depresyondan ilaçsız hızlı bir şekilde çıkmak için gereken 3 alışkanlık neler ?

1. Pozitif dil

Olumlu dil
Olumlu dil

Depresyonla savaşmanın ilk rutini pozitif bir dil kullanmaktır. Depresyonda olduğumuz da, pozitif enerjiyle beslenmemiz gerekir. Hayatta olumluyu kullanmak yerine olumsuzları kullanarak çok fazla zaman harcadığımızın farkında değiliz. Örneğin, depresyonda olan birine "Merak etme, üzülme, korkma" dersen, gerçekte beyni "etme ve korkma" olarak duymaz. "Üzülme" dediğimizde beyin "üzül" mesajını duyar. Bu nedenle, olumlu bir dil pratiği yapmak için "yapılmaması gereken olumsuz" öğeleri kaldırmanız yeterlidir. Böylece doğrudan konuya giriyoruz. Bu pozitif dil rutini beyne iyi gelecektir. Öğrenmek ve deneyimlemek biraz pratik gerekiyor ama çok çabuk daha iyi hissedeceksiniz.

2. Seçme zevkini geri kazanmak

Karar çetveli
Karar çetveli

İkinci rutin, seçme zevkini geri kazanmaktır. Depresyonda iken yoruluruz, tükeniriz ve karar vermek en basitinden bile bazen zordur. Karar cetvelini kullanarak kolaylaştırabiliriz, örneğin “sinemaya gitmek ister misin?” diye sorulduğunda, 0 ile 10 arasında bir ölçekte sinemaya gitmek ister miyiz ? diye düşünüyoruz. Puan 5 veya daha fazlaysa, tamamdır, kendimize soru sormuyoruz ve sinemaya gidiyoruz. Öte yandan, kendi kendimize oraya gitmek istemeyebileceğimizi söylersek, yine 0'dan 10'a kadar bir ölçekte sormamız gereken ikinci soru şu; buna ihtiyacım var mı ya da bana iyi gelecek mi? 5'ten büyükse, kendimize soruyu sormuyoruz, gidiyoruz. Karar verme kuralı depresyonda ve günlük hayatta çok faydalıdır.

3. Düşüncelerini temizle

Sokrates
Sokrates

Üçüncü rutin, Sokrates tarzında düşüncelerin temizlenmesi. Sokrates şu cümleyi söylemişti: “Eğer bana söyleyeceğin şey doğru, iyi ya da yararlı bir şey değilse, bana niye söyleyesin ki? Öyleyse düşünceleri temizlemek için de aynı şey, eğer düşünceler yararlı, iyi ya da gerçek değilse, neden onları uyguluyoruz? Bunun için, döngüsel bir düşünceniz olduğunda üçlü filtre yani "D.İ.Y" ( Doğru İyi Yararlı) tekniği etkilidir. Kendimize şu soruları soruyoruz: Bu düşünce doğru mu? Bu düşünce iyi mi? faydalı mı? Toplanmıyorsa, karmaşık değil, bu düşünceyi kaldırıyoruz. Düşüncem "D.İ.Y" mi? sorusunu sorarak, doğal olarak düşüncelerimizi düzenlemeye başlayacağız.

Psikoloji uzmanı Christele Albaret'e teşekkürler.

Depresyondan İlaçsız Hızlıca Çıkmak İçin 3 Alışkanlık
6
4
Görüşünü yaz
4Kız Görüşü
6Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Leptin
  Hafif şiddetli olup da tamamen beyin kimyası ile alakalı depresyonlar da vardır. Bu tarz depresyonlar hafif bile olsa ilaçsız geçmez. Yukarıdaki yöntemler her depresyon tipine geçerli olamaz, hafif olsun ağır olsun.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

36
 • bengünaz16
  Depresyona giren değil herkesin nprmalde yapması gereken bunlar aslında
  Sevdim 1 Kişi
 • biradetmehmet
  Namaz kılmak, Koşmak kahveye gitmek ve kendi kendime konuşmak benim ilacım bu dört madde
  Kendimle konuşurken bütün sinir gidiyor
  Sevdim 1 Kişi
 • BekirKara25
  Depresif olsan ne yazar olmasan ne yazar. İnsanoğlunun kaderi bu dünyada bahtsız. Tek çare ölümdür Ölüm...
  Sevdim 1 Kişi
 • kusur39
  Umarım Depresyonda olanlar için iyi gelir bu bence emeğine sağlık
  Yardımcı 1 Kişi
 • xunixx
  Bu ülkede çok zor..
  Sevdim 1 Kişi
  • KIMIZIKIMIZI

   Eğer ülke bu halde ise yine bizim de suçumuz vardır.. lakin bu alışkanlıklar bizlere ancak yardımcı olabilir.

 • Sirednod
  Para lazım para
  Sevdim 1 Kişi
  • KIMIZIKIMIZI

   3 alışkanlık için paraya ihtiyacın yok.

 • Alfa80
  Umarım uygular lar
  Sevdim 1 Kişi
 • gezenbirisi
  Saatlerce yürümek
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Ellerinize sağlık 😊
  Yardımcı 1 Kişi
  • KIMIZIKIMIZI

   Cok teşekkür ederim

  • Gizli Üye

   Rica ederim 😊

YÜKLENİYOR...