Nasıl Daha İyi Olunabilir, Olmak İçin Ne Yapmamız Gerekir?

ouzinyo

Öncelikle bir psikolog değilim ancak çok danışanım oldu💆‍♂️. Şahsıma münhasır bana iyi gelen fikirlerimi sizlere de sunmak istedim.

Önceki bencemde iyi hissetmenin 3 altın kuralından bahsetmiştim. Buradan bakabilirsinizTabii ki bu sadece şahsi fikirlerimdi. Sizlere iyi gelen birçok farklı etkenler elbette olabilir. Şimdi bu 3 altın kurallar arasında saydığım “adım atmak” kuralını biraz irdeleyelim. Çünkü birçok kişi istediği halde adım atamıyor. Yapamamaktan korkuyor. Bende buna istinaden dedim ki hadi gelin birlikte adım atalım...

Hadi başlayalım değil mi? İyi olmak için zaman kaybetmenin manası yok💁‍♂️.

Adım atmaktan KORKMAYIN!!

Nasıl Daha İyi Olunabilir, Olmak İçin Ne Yapmamız Gerekir?

Söze yekten bir giriş yapmak istiyorum KORKMAYIN. Başlamaktan korkmayın, yapamamaktan korkmayın, düşmekten korkmayın, üzülmekten korkmayın, yüzleşmekten korkmayın. Yahu zaten şu an size göre dipsiz bir kuyuda değil misiniz? En dibi görmeye mi çalışıyorsunuz? Ben söyleyeyim bu durumun en dibi diye bir şeyi yok. Olumsuz düşünceler sizi yiyip bitirene kadar sürekli devam ederler. Artık onlara dur deme vaktidir. Düşünceler sizi değil siz düşüncelerinizi yönlendirin.

Beyninize hükmetmek tamamıyla sizin elinizdedir. Neden böyle söylüyorsun derseniz ki dersiniz. İnsan beyni canlılar arasında en zeki olanıdır. Çözüm üretme veya üretemediği çözümleri erteleme beyinde hızlı şekilde ilerler yani çabuk adapte olur. Diyelim ki bir sorun var ve beyniniz sorunu çözemiyor. Siz sürekli olarak bu soruna odaklanıyorsunuz ve sorun sizin için aşılmaz bir hal alıyor. Tabii gittikçe kötü hissetmenize sebebiyet veriyor. Bu durumda ilk olarak beyin kişiye çözebilecek bir sorun çıkarıyor. Size o sorunu unutturmak adına sürekli olarak çözebileceğiniz bir sorun çıkartıyor. Aslında iyi bir şey yapıyor ancak sorun şu ki kişi diğer sorundan tam anlamıyla hiçbir zaman kurtulamıyor ve artık yeni bir sorunla daha karşılaşmış oluyor. Bu sorun sürekli olarak erteleme veya kaçmakta diyebiliriz. Tam olarak buradan başlayacağız artık iyi kötü bir şeyler öğrendik diye düşünüyorum.

Nasıl Daha İyi Olunabilir, Olmak İçin Ne Yapmamız Gerekir?

İlk adım sorunlarımızın hepsiyle birden değil teker teker yüzleşmektir. Arkadaşlar kimse ardı arkası kesilmeyen sorunlarla yüzleşemez veya çözemez bu durumu iyice anlamamız gerekiyor. Ayrıca sorunları akıldan çözmeye uğraşmayın beyin buna ikna olmaz. Görsel her zaman daha iyidir ve daha kalıcı olur. O yüzden sorunu kağıda yazın ve o soruna mantıklı cevaplar verin. İlk başlarda sorun devam edecektir ancak bunu süreklilik haline getirdiğinizde ve gerçekten mantıklı cevaplar verebildiğinizde aşacaksınız.

Az kalsın unutuyordum hiç demiyorsunuz da yahu sorularınızı kategorize edin ne kadar çok parçalara ayırsanız o kadar çok kolay çözersiniz. Birde çözülecek sorunlar ve çözülmeyecek sorunlar vardır. Asıl olay beyninize anlatmanız gereken çözülemeyecek sorunlara herhangi bir şey yapılamayacağıdır. Yani diyeceksiniz ki bak olumsuz düşüncelere iten beynim bu sorunlar çözülecek bir sorun değil bununla kendini de beni de daha fazla yorma. Kağıda yazarsınız sevinirim bence beyniniz de sevinir. Sorunlarınızı çözerken geçmiş, gelecek ve şu an olarak ayırabilirsiniz.

Dur durak bilmeden adım atmaya devam
Dur durak bilmeden adım atmaya devam

Geçmiş sorunlar...

İnsanın geçmişte yaşadığı birçok belki de sayısız sıkıntılı dönemleri olmuştur, olabilir. Burada yaptığınız hatalardan veya size yapıldığını düşündüğünüz kötülüklerden boğuşmayı bırakmanız gerekmektedir. Efenim suçlu aramaktan veya birilerini suçlamaktan vazgeçmeniz gerekiyor. Yahu zaten geçmişte olan biten bir şeyle mücadele etmenin ne manası var değil mi? Biliyorum demesi kolay diyorsunuz o geçmişte yaşanılan sıkıntılar yüzünden bu haldeyim veya böyle oldum diyorsunuz sizleri gerçekten anlıyorum. Ancak geçmişi düzeltemeyeceğinize göre onlarla yüzleşip, sorunları tatlıya bağlamak daha mantıklı değil mi?

Misal geçmişte aldatıldım nereden baksanız 2 yılım boşa gitti. Şimdi oturup ben ona nasıl güvendim, bütün kadınlar böyle, kimseye güven olmaz, hepsi onun yüzünden hayır hayır hepsi benim yüzümden, keşke hiç tanımasaydım gibi cümlelerle bir 2 yılımı daha heba edersem ne manası var? Yaniiii gerçi ben ettim 2 yıl değil daha fazla ettim de ben ettim siz etmeyin diye yazıyorum🙆‍♂️. Durum elbette kötü kimse başına gelsin istemez. Ancak hayat bu işte istediklerimizden çok istemediklerimizi yaşıyoruz.

Nasıl Daha İyi Olunabilir, Olmak İçin Ne Yapmamız Gerekir?

Bu süreçte boğulmak, kişiyi sosyal hayatından ittiği gibi bir takım problemlerde doğurabilir. İnsan ilişkileriniz, güven problemleriniz, depresyon süreçleriniz uzun sürer. Buradaki asıl sorun “ben bunu hak edecek ne yaptım” düşüncesidir. Bu düşünceden kurtulun siz bir şey yapmadınız yapan karşı taraf. Siz bunu hak edecek bir şey yapmadınız bu tamamıyla karşı tarafın yapmaması gereken bir davranışıydı.

Bu benle başlayan cümleler genelde kişilere faydası dokunmayan cümlelerdir. Elinizden geldiği kadar öyle cümleler kurmaktan kaçının. Ben böyleyim, ben buyum, ben ben ben tamam sensin sen. Kısaca geçmişte yaşadığınız olaylara suçlu aramaktan ziyade onlarla yüzleşip kabullenip o düşüncelerden kurtulmaktır. Geçmişteki kendinizle hatalarınızla kusurunuzla yanlışlarınızla barışmanız gerekir.

Gelecek sorunlar...

Nasıl Daha İyi Olunabilir, Olmak İçin Ne Yapmamız Gerekir?

Gelin buna sorun değil kaygı olarak bakalım. Ülkemizin güzide insanlarının çoğunlukla da gençlerin gelecek kaygısı bulunmaktadır. Yeri geldiğinde saniyesini bile bilemediğimiz zamanın, taaaaa yıllar sonraki olayları düşünerek kendimizi çıkmazda bulmamızdır. Size plan yapmayın demiyorum tabii ki plan yapın veya planlı yaşayın. Ancak bunu sorun haline getirmeyin. Şunu aklınızdan çıkarmayın; evdeki hesap çarşıya uymaz efenim.

Yaptığınız planlar, istekler, hayaller olmayabilir bunun yüzünden kendinizi suçlamaktan vazgeçin. Sürekli geleceğinizi, evleneceğiniz kadını/erkeği, iş hayatınızı veya herhangi bir şeyi fazlaca düşünmenin manası yoktur. Şöyle de bir gerçek var ki siz gerçekten çalışır çabalarsınız illa ki bir şeyler olur. Oturduğunuz yerden herhangi bir şeyi istemenin faydası olmadığı gibi zararı vardır. Buna gelecek kaygısı diyoruz. Çünkü hiçbir şey yapmadığınız için olmayacağını bilirsiniz ve bu duruma içerlenir kaygılanırsınız.

Şu anda bulunan sorunlar...

Nasıl Daha İyi Olunabilir, Olmak İçin Ne Yapmamız Gerekir?

Bizim için en önemli kısım şu anda yaşadığımız sorunlardır. Ancak gel gör ki kişiler yani siz, biriniz geçmişteki biriniz gelecekteki sorunlarla o kadar çok ilgileniyorsunuz ki garibim şu an da bulunduğunuz duruma bakamıyorsunuz. Cümle devrik ve yanlış oldu tıpkı sizin yaptığınız yanlış yönelimler gibi… Anı yaşamak kadar güzel bir şey yoktur. Ancak bizler genelde zehir zemberek ederek geçiriyoruz. Burada bulunan sorunlar daha gerçekçidir. Çünkü birebir yaşıyoruzdur. Kimisi işinden, kimisi eşinden, kimisi ailesiyle ilgili sorunlarından muzdarip olur. İş ve eş konusu farklı bir durumdur o yüzden onları açıklamak bana düşmez diye pas geçiyorum. Ancak birçoğumuzun ailevi problemleri var, sorarsınız diye söylüyorum benim de var.

Efenim mevcut durumunuz uzaklaşmaya el vermiyorsa kabullenmektir. Sakın ha bu kabullenişi onlar ne derse tamam olarak algılamayın. Burada ki kastım gerçekten sizi kötü etkiliyorsa ve çıkılmaz bir haldeyseniz. Bireysel olarak maddi manevi özgürlüğünüzü kazanana kadar duymazlıktan gelmektir. Maalesef herkesin ailesi güzel ve mutlu değil. Olayları en iyi şekilde nasıl tolere edebiliyorsanız vakti gelene kadar etmeye çalışın. Baş kaldırmayın çünkü bu durum sizi daha kötü etkileyecektir.

Her ne kadar sıkıntılı durumda olsanız da bir şey var ki onlar sizin aileniz ve birazcık vicdanınız varsa yaptıklarınıza bir müddet sonra pişman olursunuz. Şimdi bir diğer sorun ise herhangi bir şey yapmamak. Anı değerlendirin isteklerinizi, sevdiğiniz şeyleri ertelemeyin. Yani az önce size çözümü şu anda olmayan lakin sorunu anlık yaşadığınız bir örnek verdim.

Buradaki kastım olayları büyütmekten ziyade minimalize etmeniz ve yaşantınıza devam etmeye çalışmanızdır. Diyeceksiniz ki hani ertelemeyecektik niye kendi kendinle çelişiyorsun. Efenim çelişmiyorum bu sorun anlık olarak yaşansa da durum itibarıyla çözülemeyecek bir sorundur. Biz ne demiştik çözülemeyecek sorunları düşünerek vakit kaybına girmeyin.

Hem ne demişler; “bir insan bir gözüyle geçmişe diğer gözüyle geleceğe bakarsa şimdiki hayatına şaşı bakar.”

Elimden geldiğince kısa tutmaya ve açıklayıcı olmaya çalıştım. Bana iyi gelen belki size de iyi gelir diyerekten yazdım. Umarım kendinize fırsat tanır ve iyi olmak için uğraşırsınız... Buraya kadar okuyanlara da gösterdikleri saygıdan ötürü teşekkürleri mi sunuyor ve 🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️rum.

Nasıl Daha İyi Olunabilir, Olmak İçin Ne Yapmamız Gerekir?
51 Görüş