İyi Hissetmenin 3 Altın Kuralı Nedir?

ouzinyo

Burada sürekli olarak karşılaştığım sorulara istinaden belki bir nebze faydası olabileceğini düşündüğüm kısa bir "bence" paylaşmak istedim 💁‍♂️.

Kendimizi iyi hissetmek adına neler yapıyoruz veya bir şeyler yapıyor muyuz? Herkesin pandemininde etkisiyle biraz daha içine kapanık ve mesafeli hayatlar yaşadığı bir durum oluştu. Bu aralar kendim de çok fazla iyi hissetmediğim için, iyi hissetmek adına düşüncelere dalarken sizlere de yardımcı olabilir diye düşüncemi sesli olarak ifade etmek istedim. Hadi başlayalım! 😅

Sürekli olumsuz düşüncelerle boğuşmayın

Düşünüyorum o halde varım!
Düşünüyorum o halde varım!

İnsanı yiyip bitiren, enerjisini ise bir vampir gibi sömüren yaşantı şeklidir. İnsanı olumsuz düşüncelere iten birçok faktörler vardır. Bunlardan en bilineni; çevrenin sürekli olarak yaptığı yorumlardır. İnsan beyni sürekli tekrarlanan olayları, bilgileri işe yarar olarak gördüğünden kendisini adapte etmede çok fazla zorlanmamaktadır. Yani ne demek istiyorsun derseniz… Bir işe kalkıştınız veya hayatınızda değişiklikler yapmak istiyorsunuz ve bunu yaparken arkadaşlarınızdan veya ailenizden fikirler alıyorsunuz. Büyük bir hevesle giriştiğiniz şey çevrenizin; “sen yapamazsın onu”, ” ne işin var”, “boşa zaman harcıyorsun, vakit kaybı” gibi olumsuz düşüncelerle isteğinizin kırılmasıdır. En sonunda sizde bir işe girişirken kendinize “ya yapamazsam” gibi korku dolu bir cümleyle kendinizi geri çekerken bulursunuz. Artık hata yapmaktan korkar hale gelmişsinizdir. İşte el alem ne der diyerek hayatımızı el aleme göre yaşamamız bize bu denli bir etki oluşturmaktadır. Detaylandırdıkça ne kadar kötü bir etkisinin olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bu yüzden el alem ne der diye yaşamak yerine kendi doğru bildiğinizle yaşayın.

Hevesinizi kıracak, sizleri olumsuz düşüncelere sokacak insanlardan uzaklaşın. Olumsuz düşüncelerinizi nasıl kırabilirsiniz ondan bahsedelim biraz değil mi? Kendinizi tanımakla başlamalısınız bu işe. Hayattan ne istiyorsunuz? Kendinizle barışık mısınız? Bu tarz soruları kendinize sorarak kendinizi keşfedin. İnsanın kendisine saygısı olmalıdır, öz değerini yitirmemeli veya kendi kusurlarıyla barışık olmalıdır. Bu sayede kendisinin ne istediğini daha iyi ve kolay şekilde bulup hayatını ona göre şekillendirebilir.

Gelecekle ilgili esnek olun veya geçmişe sürekli takılı kalmayın. Her insan hata yapar bu lafı sürekli olarak duymuşsunuzdur. Evet bir kez de ben tekrarlayayım dedim. Hata yapmaktan korkmayın, kimse mükemmel değildir. Gelecekle ilgili kurduğunuz planlar illaki beklemediğiniz bir takım sorunlarla gelebilir bu çok normaldir. Geçmişinizde yaptığınız yanlışlarla sürekli olarak yermeyin kendinizi. İnsanların olumsuz düşünceleriyle değil kendi istekleriniz/fikirleriniz ile hareket etmeye çalışın.

" Negatif bir zihinle, pozitif bir hayat yaşayamazsın. "

Hobiler edinin...

Yaptığınız işi sevin veya severek yapacağınız bir iş bulun...
Yaptığınız işi sevin veya severek yapacağınız bir iş bulun...

Hobiler, hobiler, hobiler!

Olumsuz düşünceleri yenmek adına ve kendimizi iyi hissetmek adına biçilmez kaftan diyebilirim. "Neler yapmak hoşuma gidiyor bilmiyorum ki" dediğinizi duyar gibiyim. Bir hobi edinmek istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız eğer kendinizden başlayın efenim. Gene mi kendim yeter yahu demeyin 😅. Çünkü ne varsa kendinizde vardır. Kendinizi tanıdıkça, ne istediğinizi de bileceksiniz. Daha rahat ve kolay fark edebileceksiniz. Bu farkındalık sizin kendinizle olan öz saygı kazanımınızla doğru orantılıdır. Kısaca kendinizi tanımaya fırsat verin… Başkalarına sıkça verdiğiniz o fırsatı kendiniz içinde kullanın. Boş zamanlarınızı elinizden geldiğince yeni şeylerle doldurun.

Diyelim ki durum sandığımız kadar kolay ilerlemiyor. Ne yapmak gerek? Eskiden severek yaptığınız şeyleri tekrarlamaktan çekinmeyin. Ne yani barbi bebeklerle mi veya oyuncak arabalarla mı oynayayım dediğinizi duyar gibiyim, oynayın efenim ne olacak ki? Geçirdiğiniz güzel anıları hatırlayacaksınız ve bu size iyi gelecektir. (Bu verdiğim absürt bir örnektir bahaneler yaratmaya fırsat vermeyin demek istiyorum.)

Hobiler, günlük yaşamı rahatsız eden endişeler ve sıkıntılardan büyük ölçüde uzaklaştırır. - Bill Malone

Adım atmaktan korkmayın…

Kendi iyiliğimiz için yaptığımız her adım bir başarı hikayesidir.
Kendi iyiliğimiz için yaptığımız her adım bir başarı hikayesidir.

Bana göre işin en önemli kısmı inanıp, isteyip, adım atmaktır. Zor bir süreçtir ancak yaptığınız zaman faydasını en çok hissedeceğiniz bir iştir. Gözlemlediğim kadarıyla değişime kapalı bir toplumuz ve değişen kişilere hemen gardımızı alıyoruz.

Evet efenim insanlar değişir ne var bunda yahu! Neden garip gelir ki insanların değişmesi? Neden olmaması gereken bir şeymiş gibi algılanır? Tabii ki değişimden kastımız kötü yönde olanlar değildir. Burada insanın kendisine iyi gelebilecek olan değişimlerinden bahsediyoruz. Değişmekten korkmayın… Varsın size değiştin desinler. Hayır demeyi öğrendikçe daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz💁‍♂️. Başta da söylediğim gibi adım atmak kolay bir iş değildir. Kendimize inanmamız gerekir. Değişimi istememiz gerekir. Çevremizde olumsuz bizi düşüncelere itenlerden kurtulduk, kendimizi tanıyıp yeni hobiler keşfettik işte güzel bir adım atmış olduk. Yaptığınız davranışları herkes yapar diyerek küçümsemeyin. Kendi iyiliğimiz için yaptığımız her adım bir başarı hikayesidir.

Belirli olumsuz tabularınızdan kurtulmaya çalışın. Size zarar verecek olan bir diğer önemli husus ise toplumun dayattığı “tabulardır”. Peki nedir ki bu tabu olayı?

Tabu, insan davranışlarının belli alanları ya da belli normlarla ilişkili olarak kutsal veya dokunulmaz olarak tanımlanmış oldukça güçlü sosyal yasaklara denir.

Benim kısaca bahsetmek istediğim tabular kendi benliğimizde oluşturduklarımızdır. "Ben buyum", "ben böyleyim " gibi söylemlerle sürekli kendimize değişmesi olanaksız gibi görünen tabular oluşturuyoruz. Kesin ve net yargılardan kaçınmaya çalışın. Asla asla demeyin! 😅 Bu dünya da her şeyin olabileceğini unutmayın. Bu tür yargılarla yaşadığınız da ve kendinizi yaparken bulduğunuza sizleri daha fazla dibe çekecektir.

Umarım seversiniz ve bir faydası olmuştur..💁‍♂️

İyi Hissetmenin 3 Altın Kuralı Nedir?
48 Görüş