Affetmek ve Özgürleşmek

54srp

Nefreti aşmanın tek yolu affetmektir.

Tabi bazı şeyleri affetmek mümkün olmuyor. Ama iyileşmek ve özgürleşmek için bazen affetmek gerekiyor.

Affetmek ve Özgürleşmek

İnsan nedir?

Bu sorunun ilk yanıtlarından bir tanesi de "hata" dır. İnsan büyük hatadır. Yanlışı, günahı, yanlış tercihi ve yaptıklarıyla pişman olan ya da olmayandır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen kusur olarak adlandırmadan önce olup biteni anlamaya çalışmak bize yaşanabilir bir dünya sunacaktır.

Affetmek ve Özgürleşmek

Affetmediğimiz her insan, affedilmeyecek işler yapmaya yeniden aday olur.

Üstelik daha büyük bir öfkeyle çıkar karşımıza. Çıkaracak bir dersi olmadığını düşünüp ve ikinci şansı olmadığı için yolunda devam eder.

Affetmek ve Özgürleşmek

Unutmamak gerekir ki affetmek risk almak demektir.

Bedel ödemeye, hayal kırıklığına, bir parça yaralanmaya zemin hazırlamaktır.

Affetmek ve Özgürleşmek

Affetmek ne değildir?

Her türlü haksızlığı, kötülüğü yapıp ve bundan hiç utanmadan, af dilemeyi huy edinmiş insanları affetmek, onlara yeni bir hata için cesaret vermek demektir.

Affetmek, unutmak ya da göz yummak demek değildir. Kalbini kırdığınız kişi sizi affedip yeniden konuşmaya başlayabilir. Bu noktada; "Bana eskisi gibi davranmıyor, eskiden böyle değildi" deyip suçlamak yerine sabırla beklemek en doğrusudur. Kırgınlıklar kolay şifa bulmaz, iyileşmek zaman alır. Bir hata yaptın şimdi o bedeli sabırla ödemelisin.

Affetmek ve Özgürleşmek

Affetmenin en zoru...

Affetmeler içinde en zorudur; başkalarının sana yaptıklarını değil de, kendinin kendine bile bile yaptıklarını affetmek.

Bu en zorudur işte....

Affetmek ve Özgürleşmek
12 Cevap