Affetmek ve Özgürleşmek

Nefreti aşmanın tek yolu affetmektir.

Tabi bazı şeyleri affetmek mümkün olmuyor. Ama iyileşmek ve özgürleşmek için bazen affetmek gerekiyor.

Affetmek ve Özgürleşmek

İnsan nedir?

Bu sorunun ilk yanıtlarından bir tanesi de "hata" dır. İnsan büyük hatadır. Yanlışı, günahı, yanlış tercihi ve yaptıklarıyla pişman olan ya da olmayandır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen kusur olarak adlandırmadan önce olup biteni anlamaya çalışmak bize yaşanabilir bir dünya sunacaktır.

Affetmek ve Özgürleşmek

Affetmediğimiz her insan, affedilmeyecek işler yapmaya yeniden aday olur.

Üstelik daha büyük bir öfkeyle çıkar karşımıza. Çıkaracak bir dersi olmadığını düşünüp ve ikinci şansı olmadığı için yolunda devam eder.

Affetmek ve Özgürleşmek

Unutmamak gerekir ki affetmek risk almak demektir.

Bedel ödemeye, hayal kırıklığına, bir parça yaralanmaya zemin hazırlamaktır.

Affetmek ve Özgürleşmek

Affetmek ne değildir?

Her türlü haksızlığı, kötülüğü yapıp ve bundan hiç utanmadan, af dilemeyi huy edinmiş insanları affetmek, onlara yeni bir hata için cesaret vermek demektir.

Affetmek, unutmak ya da göz yummak demek değildir. Kalbini kırdığınız kişi sizi affedip yeniden konuşmaya başlayabilir. Bu noktada; "Bana eskisi gibi davranmıyor, eskiden böyle değildi" deyip suçlamak yerine sabırla beklemek en doğrusudur. Kırgınlıklar kolay şifa bulmaz, iyileşmek zaman alır. Bir hata yaptın şimdi o bedeli sabırla ödemelisin.

Affetmek ve Özgürleşmek

Affetmenin en zoru...

Affetmeler içinde en zorudur; başkalarının sana yaptıklarını değil de, kendinin kendine bile bile yaptıklarını affetmek.

Bu en zorudur işte....

Affetmek ve Özgürleşmek
9
0
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • jix67
  Keşke affettiğimiz insanlar da bizim gibi düşüne bilse hayat bizi garip hallere sokuyor gerçekten. Güzel bir yazı olmuş paralel düşüncelerin üstüne faklı açılarıda ele almışsın kalemine sağlık ☺️
  Görüş hala geçerli mi?
  • 54srp

   Teşekkür ederim...

 • Son birkaç gündür ben de bu konuya odaklanmıyordum
  son derece haklısın affetmek insanı özgürleştirıyor hafifletiyor ve piskolojisini rahatlatıyor
  Görüş hala geçerli mi?
  • 54srp

   Nefret ve öfke insana en büyük zararı veriyor doğru düzgün hiçbir şeye konsantre olamıyosun ilk önce affetmek mesafe koymak ve huzur bulmak bizim için en güzeli

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

07
 • Gezegen0000
  Affedince mi özgür olur insan yoksa affedilince mi? Bazan sebepsiz minik şeyler bizi öfkelendirse de affetme duygusu bambaşka ben bunu pek beceremem ama güzel
 • 34blackk35
  bazen affetmek hayatını değiştiriyor.. belki iyi yönde belki de kötü yönde.. umarım ki her affedildiğinde insanın hayatı iyi yönde olur
 • Prof_Langdon
  Affetmek aslında kendine karşı verdiğin savaşı kazanmaktır. Karşında ki insanı bir kalemde silip atmak çok kolaydır. Kolayı herkes yapar.
  Ama affetmek öyle mi? Bir yanda kendin ve gururun, öteki yanda bir başkası. Kendini ezip bir başkasını seçmek büyük bir mücadeledir. Bunu yapabildiğimiz zaman aslında karşımızda ki o kızdığımız insana büyük bir ders vermiş oluruz.
  Ama elbette affetmenin de bir sınırı var. Şayet affedişlerimiz bize karşı kullanılıyor, bizim zaafımız gibi değerlendiriliyorsa işte artık affetmeye dur demenin de zamanı gelmiştir.
  Affederek özgürleşelim derken aflarımızn tutsağı olmayalım. Dengeyi tutturmak çok önemli bu nokta da.
 • jonywick
  Eline sağlık çok güzel olmuş bence
  • 54srp

   Teşekkür ederim 💮

 • Jokerr_21
  emeğine sağlık çok güzel olmuş
  • 54srp

   Teşekkür ederim 💮

 • novel
  Affedilen şeyler eskisi gibi olmayabiliyor.
 • clamid
  Güzel bir yazı
YÜKLENİYOR...