Uyanıkken Bilinçli Bir Şekilde Rüya Görmek: Maldapative Daydreaming

bagetekmegi
Uyanıkken Bilinçli Bir Şekilde Rüya Görmek: Maldapative Daydreaming

Maldapative Daydreaming... bir sürü insanda olan ve henüz bir kaç yıl önce keşfedilen bir tür rahatsızlık. Kontrolsüz hayal kurma gibi anlamları var, bu "Bence" de Daydreaming hakkında konuşacağız.

Daydreaming bozukluğuna sahip kişiler de herkes gibi hayal kurar, herkes gibi yaşantıları vardır. Ancak bu kişilerin bir de hayal dünyasındaki yaşantıları vardır. Her normal insan günlük yaşantısında yaşadığı olayları düşünür, örneğin bir tartışmaya girmiş ise "Aslında şurada şu cevabı verecektim! Hay Allah!" diye düşünür, bu gayet normal. Ancak Daydreaming bozukluğuna sahip kişilerin hayalleri bizimkiler gibi ufak hayaller değil, kitap serisi gibi sezonluk diziler gibi bölüm bölüm ilerler, kısacası uzun hayaller kurarlar.

Böyle uzun hayaller deyip kısa geçtiğime bakmayın, bu hayaller gerçek dünya gibi ayrıntılıdır. Bu bozukluğa sahip kişiler hayal dünyalarında evlenirler, çocuk sahibi olurlar, dünyayı kurtarırlar, uzaylılardan gezegenlerini korurlar...

Elbette böyle ayrıntılı ve uzun hayaller onlar için saçma ve geçiştirilecek şeyler değil, üzerine düşülecek şeyler. Bu yüzden çoğunluğu günde ortalama 4 saat hayal kurar. (kaynak : https://digest.bps.org.uk/2018/06/25/people-with-maladaptive-daydreaming-spend-an-average-of-four-hours-a-day-lost-in-their-imagination/ )

Şimdi diyeceksiniz ki "Adamlar bedava kafa yaşıyorlar resmen, bu güzel bir şey değil mi?" hayır değil. Çünkü bu bozukluğa sahip insanlar önemli işlerini bırakıp hayal kurmaya başlayabilirler.Bu otururken olur, kitap okurken olur, uykuya dalarken olur, işin ortasında olur, okulda olur, toplantıda olur. Kısaca bir çok yerde hayal kurabilirler ve çoğunlukla bunu durduramazlar.

Peki bunun nedeni nedir ? Bu aslında psikolojik anlamda zayıf insanların rahatsızlığı, çocukken çoğumuz hayal kurar, hayali arkadaşlar yaparız kendimize, çay falan içeriz. Ama bazı kişiler yetişkinlik döneminde de bu durumu sürdürürler, sadece hayali arkadaşlar yerini daha derin hayallere bırakır, belki de bırakmaz? Bazı hastalar hala hayali arkadaşları ile vakit geçirdiklerini söylüyorlar.

Tedavisi var mıdır peki? Yazıda dediğim gibi çoğu insan bu hastalığı bilmiyor çünkü keşfedileli bir kaç yıl oldu daha. Henüz psikolojik rahatsızlık olarak bile bakılmıyor. En etkili tedavi yöntemi ise hayal kurmayı tetikleyecek tüm şeyleri hayattan çıkartmak (romanlar, oyunlar, filmler, müzikler vb.)

Bu "Bence" de burada bitti, sonraki yazıda görüşmek üzere!

Uyanıkken Bilinçli Bir Şekilde Rüya Görmek: Maldapative Daydreaming
5
5
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

55
 • BirisiOlurKendisi
  Bu yemin ederim benim, rahatsızlık olduğunu bilmiyordum 😂
  • Yolda yürürken kendimi hayal aleminde buluyorum sürekli, yazı da da geçmiş, bölüm bölüm ilerliyorum 😂

  • Etkilendiğim bir film, oyun karakteri falan olursa kendimi onun yerine koyarak hayal ediyorum

  • Aynen öyle ! hatta ek özellik falan da ekliyorsun kurgu dünyana göre değil mi? mesela Tyler Durden'dan etkilendin ve kurduğun dünyaya koydun onu, ona uçma özelliği gibi şeyler de ekliyor isen sen tam olarak Daydreaming rahatsızlığına kapılmışsın. En büyük belirtisi ise bundan hiç rahatsız görünmüyorsun.

  • Hepsini Göster
 • BlackSpace8
  Ben ya bu gshdhdhd ama hayal kurarken yaptığım işlere de devam edebiliyorum benim ki bu kadar ilerlemiş düzeyde değil
 • Kızıl_aşk
  Kötü bir hastalıkmış, yaşayan herkese geçmiş olsun. Bence çok güzel olmuş elinize sağlık
 • sipisi
  Yoğun bir meditasyon ile rahatlıkla yapılabilecek bir olay
 • Habiiippp
  Herkeste bu haller mevcut mu
 • mekintos84
  Kedidir o kediii
 • _HoldenCoulfield_
  Bu durum bende de var
  • Geçmiş olsun, çok yakın bir dostumda vardı benim. Bugün sitede bu rahatsızlığa sahip birini görünce bunu yazmak istedim. Kendi deneyimlerini anlatır mısın?

  • Ben birileri ile tartışmaya girdiğimde o gün ve birkaç gün kafamda o tartışmayı kurgular dururum aslında şurada şöyle diyecektim şöyle yapacaktım diye ama bu durum genellikle canımı sıkan moralimi bozan bir şey olduğun da olur ve bu histen kurtulamam kafama takılır durur gerçekten pis bir hastalık

 • Masajcıkız98
  Aynı gün olacağı görüyorum veya ilerisini
 • İnt3gral
  Bazen oluyor sanki 🤔
 • Gizli Üye
  Bende de var
YÜKLENİYOR...