Yapay Zekalı, Teknolojik Robotik Ordular

Auxerre

Yapay zeka (Artificial İntelligence), ne kadar ileri gidebilir? İnsan gibi düşünsel ve bedensel yeteneğe sahip, savaşçı robotlar geleceğin harp kurallarını değiştirmek için, şimdiden teorileştirme ve kısmı pratikleriyle görmekteyiz.

.
.

Yapay zeka Algoritmaları artık hayatımızın içinde, robot veya başka bir makine tarafından sergilenen, insan benzeri zekayı taklit edebilen bugünün ve geleceğin teknolojisi.

Bugünlerde, ABD ve Çin iki devletin uzayda ve yeryüzünde rekabetini ve teknoloji ataklarını izliyoruz. Özelikle, Yapay zeka ve yarı iletken çip teknolojisinde.

.
.

Bunlardan en dikkat çekici olanı, Yapay zeka ordular kurma yolundaki çalışmaları.Bu Yapay zeka, sadece robotik bir platform olarak düşünmemeliyiz.

Yapay zeka, savaş uçaklarında, insansız hava araçlarında(SİHA), matematiksel coğrafi konumlandırma sistemlerinde, radar teknolojilerinde, hava ve deniz savaş platformlarında kullanılan akıllı mühimmatlara kadar giden bir konu. Bunun dışında, sadece robotik değil yazılımsal olarak da siber saldırı, elektronik harp ve elektronik saldırı sistemlerinde de görebiliyoruz.

.
.

Makine öğrenmesi yarı iletken çiplerde, mekatronik ve yakın gelecekte olan biyolojik tür insana entegre edilebilecek, yapay mikroakışkan teknoloji çiplerde yani sibernetik biliminde de göreceğiz.

.
.

İnsan fizyolojisini, plastik substratlar üzerindeki standart hücre kültürlerinden çok daha yakından taklit eden çipler, yarının süper askerlerini de oluşturabilir.

.
.

Yarı saydam bir polimerden oluşan, insan organlarının işlevsel parçalarını komutlar verebilen mikroçiplerde, yeni bir piyade düzeni kurulabilir. Tabi ki bunlar sadece olasılık ama Organ on-Chip teknolojisi, ciddi anlamda yarı iletken teknolojiye ve Yapay zeka algoritmalarında uzman olan devletlerin şimdiden çalışmaları bulunuyor.

Çin'de Unitree adlı teknoloji firması, Aliengo adlı robotik çalışması yarının konvansiyonel ve asimetrik harp düzenine yeni bir fonksiyon katabilir. ABD'li Boston Dynamics tarafından üretilen, Spot robotları da buna dahil edebilirim.

.
.

Yapay zeka, Algoritmik hesaplamalar ağı olan Neural ağların gelişmesi ve pratikte daha çok gözlemleme ve deneyleme yapan savunma sanayi kuruluşları, yarının harp sahasını ve harp kurallarını değiştirmeye kararlı gibi görünüyor!

Güçlü Yapay zeka (Strong Artificial İntelligence), insan beyninin Analitikliğini tam olarak kopyalayan Yapay zekanın gelişimi, aslında insanlığın ve makinelerin simbiyotik entegre geleceği ve gelecekte daha net kararlar verebilen ve insan gibi düşünsel yeteneğe sahip olacağı, mekatronik bilimle entegresiyle bedensel yeteneğe sahip olacağını düşünüyorum.

.
.

Yakın gelecekte ama en etkili ateş gücü ve harp yeteneği olarak, Swarm Drone Technology ya da sürü halinde silahlı insansız hava araçları olarak görüyorum ve bunların güçlü Yapay zeka Algoritmalara sahip olanları şimdiden var. İçinde veya kendi bulunduğu mimaride hava harbi icra etmeleri, şimdiden bile harp kurallarını değiştirmiş durumda.

.
.

Yarının Yapay zekalı robitik orduları, Ağ merkezli harp yeteneği (Network Centric Warfare) sayesinde, harp ağında diğer hava-deniz-kara unsurlarıyla birlikte, integral ya da bütünlük için harp icra edebilecek.

.
.

Şimdiden bile, birçok çalışmanın ve pratiğinin olması, olası 3'üncü dünya savaşının gerçekten çok teknolojik geçeceğini bizlere gösteriyor. Tabi ki bunun dışında, 3'üncü dünya savaşının ana mühimmatı olacağını düşündüğüm, müthiş bir rasyonellikle geliştirilen Termobarik bombaları da katmamız gerek!

Yapay Zekalı, Teknolojik Robotik Ordular
39
49
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • Caner_psiko
  bunun ile ilgili filmler cekildi.. ama ben sahsi fikrimi soyleyecem , metrix izleyin bu arada.

  robot olsam insanlara zarar vermek istesem ne mi yaparim..
  internet ve uydulari ele geciririm.. kameralar ve makineleri kontrol ederim..
  gece elektirigi kesip gunduz acarim..
  tum insanligi kontrol etmem icin parali ordu kurmus olurdum zaten..
  ulkeleri birbirine düsürürüm

  yesinler birbirlerini.. kalan bizim kölemizdir
  Görüş hala geçerli mi?
  • cok guzel bence olmus.. eline saglik bu teori ilerde gerceklesirse.. not olarak sizi kahin olarak anacaklar

En İyi Kız Görüşü

 • Bu gelismeler hem beni sevindiriyor, bir yandan da urkutuyor. İnsanligin sonunu kendi elimizle yaptigimiz yapay robotlar mi getirecek acaba? Ama teknolojik ilerleme sayesinde bizden baska canlilarin olup olmadiginin da cevabini alacagimizi dusunuyorum.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

3848
 • halilim123
  Tesekkurler bilgilendirme icin.
  Bu Boston Dynamic youtube de izledim.
  Su robotlara vurma olayi. Sahte cikmisti.
  Demek ki hala o kadar bir ilerle yok.
  • Auxerre

   o trol video zaten sen bakma ona Şu an baston dynamic 5 nonometrelik cip gelistirme ve mekatronik robota entegre etme projesi var zaten silikon transistor ve yari iletken teknolojide bir hayli ileirbir ulke abd yapay zeka algoritması yapmaları ve bunlari siber veya elektronik devrelerde kullanmalari onlar icin basit is...

  • halilim123

   Tesekkurler.

 • mikropilot
  Son zamanlarda dünyada en çok gelişen teknoloji nedir diye sorsalar hiç şüphesiz yapay zeka derim. Artık insan gücünün azaldığı bir dünyaya geçiş yapıyoruz zaman açısından kolaylık sağlasa da teknolojiler insan iletişimleri açısından kötü bir yönünün olduğunu düşünüyorum. Benim de yapay zekaya ilgim çok fazla yapay zeka alanında çalışmak için python programlama dilini öğreniyorum bu alanda çalışmalar yapıp ben de katkı sağlamak istiyorum bu alandaki çalışmalara
 • fridanınçiçekleri
  Aşırı araştırılmış, ilgiyle yazılmış bir yazı.. Çok olası bu durumlar umarım o savaşları görmem, sakince yaşayıp giderim insanların saf kötülük haline gelmesini bünyem kaldıramıyor. Bu teknolojik ilerlemeler mükemmel olsa da kullanım amacı onun mükemmelliğini silip atıyor -en azından benim gözümde-
 • robustgürbüz
  Düşünebilen robotları kendi aralarında tartışma yaptırmışlar , konu dönüp dolaşıp insan nüfusunun fazlalığına gelmiş. Diğer robot evet haklısın, peki bu sorunu nasıl çözülmeli, diğeri bir şekilde insanları yok ederek azaltmalı demiş. Daha ilk münazarada bunu konuşuyorlarsa insanlığın vay haline.
 • BeniBöyleBill
  Ben şunu anlamıyorum... Yapay zekalı robotları neden insana benzeterek tasarlamaya çalışıyorlar? Algıdan öte bi anlamı yok.
  • Auxerre

   insan kadar müthiş bir mühendislik eseri var mı dünyada? Bence yok ve yapay zeka ve mekatronik endustriyel teknoloji zaten insan kas gücünü taklit etmeyle başladı endustri 3.0 mikro çiplerin bulunuşuya insan beynini taklit etmeye başladı veya en azından deniyor bugunde algoritmaların gelişmesiyle tamamen insan gibi olabilecek mekanik unsurlar yapma amacı.. o yüzden insandan ilham alması gayet normal :)

  • Evet insan beynini taklit etmesini anlıyorum. Ancak insan vücudu fiziksel olarak dünyadaki en zayıf canlılardan.. Mesela insan zekasına sahip bir kaplan ve ya farklı fizike sahip robotlar daha düşük maliyetli olmaz mı? Robotun 2 ayak üzerinde dengede durması için harcanan emek ile 4 ayak üzerinde durması çok farklı olur diye düşünüyorum.

  • Auxerre

   insan bedeninin taklit edilmesi zaten sadece tasarımsal, buradaki mekanik akışkanın takit edilmesi aslında olay.. aslında bu konunun temeli fiziki tasarımı değil o mekanik ve elektronik devrelerin sistemlerin kontrol edilemesi yani yapay zekanın işlenmesi yoksa kaplan da yapılır mitolojideki ejderhada :D önemli olan komut sistemi kontrol sistemi insan beyni gibi hadi senin dediğini yapalan kaplan beyni gibi çalışması ve çalıştırması...

  • Hepsini Göster
 • Melankolikpoll
  Belki birçok faydaları olacak bizlere ama gelecekte insanların ellerinden işlerini alacakları gibi insan neslinin tükenmesine katkı sağlamaları gerçekten çok kötü.. Bu bilgilendirici benceniz tam yerinde olmuş 👏
 • Eliffffff18
  Bence korkunç değil eğer ileride kullanıma geçerlerse iyi olabilir. Askerlerin kan dökmesindense bu robotlar sayesinde ülkeler kendini geliştirmek için çabalayabilir bir ihtimal.
 • siirbass
  yapay zekanın en ileri teknolojisi bence insansız jetler olacak, insansız tank, belki tüfek kullanan robotlar olabilir. milyonlarca satır kod ve işlevsellik, bunun için gerekli şey ise mikroçip...
 • 35Yas
  Bu durumun artık kaçarı yok işsizlik ordusu geliyor. Eğer dozunda birakmazlarsa yapay zeka her yeri istilâ edecek ve önümüze ön göremediğimiz kötü sonuçlar çıkacak. Biran önce kanun konulması lazim bu konuda.
 • sssnowice
  Yapay zeka ve robotik kodlama 90 kardan beri var ve sürekli geliştiriliyor. Gelecek için kaygilanmamak elde degil
 • tastycock
  Elektronik ve yazılım sektörü be yapay zeka kavramı gün heçtikçe hayatımızda daha tehlikeli noktalara geliyor.
 • _ViViR-
  Yapay zeka gibi sende sınırları zorluyorsun bencelerinle😀
  Yine ürkütücü, düşündürücü bir bence olmuş 😀
 • 06romeo
  Evet bu akanda bilin son sürat ilerliyor, bizim siha larımız bu konuda tam bir ekipman desteği sunuyor. Takında bizimkileri daha güçlü olarak görebiliriz 🇹🇷😎
 • CinarAlp
  Kisa bir zaman sonra, insanların yapabildiği her işi yapabilecek noktaya geleceklerine inanıyorum. Teknoloji, yeni genç beyinlerin de yetişmesiyle birlikte giderek hızla gelişiyor. Bence hayatımızın her noktasında olacaklar.
 • DoWhatYou
  Çok korkutucular bunlar ama.
  Hayırlısı olsun artık.
  Ellerine sağlık güzel paylaşım olmuş.
 • ceylinÇkObİLiYo
  Senin bencelerin neden bu kadar güzel?
  yine güzel olmuş, tebrikler
 • firebreather95
  Yapsınlar bakalım, sonuçta insan elinden çıkma insandan üstün olamaz. Çok kızarsak çekeriz fişlerini, şarj etmeyiz felan 😅
 • Karayna
  Amerika Devletleri yapay zekâ konusunda en gelişmiş ülkelerdir.
 • myherbalife
  Bakkal amcanın Ahmet2838 modeli çıktığını düşünemiyorum 😂
 • matemist
  Yapay zeka harika ya. Tabi kötüye kullanılmadığı sürece.
 • Hulya2213
  Yapay zeka ve getirdikleri yararlı ama ileride kötü de olabilir
 • Coollife01
  Korona dan sonra daha nasıl eksiliriz merak ediyordum.
 • MecaziAdam
  yakında zaten robotlar savaşcak insana lüzum kalmıcak
 • EmirAdakul
  Bu robotlara bakmıştım insan ister istemez korkuyor
 • EbruKızılcık
  Bugün hayranlıkla takip ettiğimiz bu haberler, bir gün korkulu rüyalarımız olabilirler. Bu gerçek bir düşüncedir.
 • İsmimmert67
  En iyi teknolojiler hep kaos çıkarıyor. İnsanlar kaosa daha fazla önem verdiği için olabilir sanırım.
 • doanylmz
  Yakın gelecekte düşünmüyorum. Orta ve uzun vadede belki olabilir.
 • yucelkozmak
  ne yalan söyleyeyim yapay zeka beni heyecanlandırıyor
 • bilmembilirim
  korkunç olabilir ama bunu korkunçlaştıranlar insanlar olacaktır
 • Qldio
  Yapay zeka olayı cok ilgimi ceksede bi o kadarda korkutuyor beni
 • brkaltn23
  Gelecekte dünyayı ele geçirecekler diye çok korkuyorum
 • A-R-SLİNE
  Terminator filmi bir gün gerçek olacak.
 • XSirenHeaDX
  zıştığımızım resmidir😅
 • bags_banny
  Guzel bilgi
 • septimius_s
  Aklıma hellboy altın ordu filmi geldi
 • 1habibe
  pek ilgimi çekmedi
 • skyboom
  mükemell lan v benim ö
 • Blodymarryy
  Farklı...
 • Sᵗᵉʳk
  Geleceğin yeni nesil savaş orduları
 • 000000007
  Bununla ilgili çok film izledik.
 • bytarihçi
  Çok tehlikeli bir şey bu
 • restinerest
  Terminator filmi gercek oluyor
 • Sercs
  Yakın gelecekte zaten böyle olacak
 • Gvn_kc
  Yakın zamanda yerimi alacak
 • nanamichandesu
  Bu bilim kurgu filmleri gerçekleşmez umarım
 • Obenimgulum
  Değişik bir paylaşım.
 • PresentVictoria
  Lanet şeyler
 • _-Chucky-_
  Merak uyandırıcı bir paylaşım olmuş
 • altai1994
  Merak uyandırıcı bir paylaşım. Teşekkürler.
 • Almenda
  Bu yazılanlar hiç bizim robotlara benzemiyor
 • Râyîza
  Aklıma Matrix filmi geldi 😥
 • bensherlock
  100 yıl sonra insanlar hiç çalışmayacağa benziyo
 • Senideseverimmm
  Emegine saglıkkk
 • Murat00000090
  benim zamanına denk gelmesinde, banane
 • TaroEmirhan
  Aydınlandım, teşekkür ederim
 • emrah_k
  Gwlecek düşmanlarımız ☺️
 • sonradankadın
  Yandık ya
 • Sendevefasiz
  Korkunç sevmedim bunu 😒😏
 • LiLi1453
  Keske bizimde olsa
 • Duygularınız olmadan sadece birer makineyiz
 • Daha Fazla (26)
YÜKLENİYOR...