Sosyal Medyada Linç Kültürü: Linç Kültürü Nedir, Neden Yapılır?

Selamlar. 🥰

Teknolojinin gelişmesi ile sosyal medya hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Hayatımızın çoğunu sosyal medyada geçiriyor, her anımızı paylaşıyoruz. Çoğu insan sosyal medyada paylaşmadığı anlardan zevk dahi alamaz hale geldi. Bir etkinlik yapmadan önce sosyal medyada paylaşma ihtiyacı hissediyoruz. Her şey iyi hoş ama sosyal medyanın bu kadar gelişmesi ile "linç kültürü" dediğimiz kavram da hayatımıza girdi. Peki "linç kültürü nedir?"

Linç kültürü nedir?

Sosyal Medyada Linç Kültürü: Linç Kültürü Nedir, Neden Yapılır?

Linç kültürü insanlığın en başından beri olan bir kavram olmakla beraber teknolojinin gelişmesi ile sosyal medya üzerinden hayatımıza etki etmeye başladı. Linçin iki türü vardır aslında. Bunlar fiziksel linç ve sözel linç. Sosyal medyada bahsettiğimiz linç kültürü sözel linç türüne giriyor. Linç bireysel olarak da yapılabildiği gibi kitlesel olarak yapılan bir şeydir. Sosyal medyada yapılan paylaşımların, bir grubun hoşuna gitmemesi ve sonucunda hedef gösterilmesi linç edilmesi anlamına gelir.

Neden linç etme ihtiyacı duyulur?

Sosyal Medyada Linç Kültürü: Linç Kültürü Nedir, Neden Yapılır?

Sosyal medyada linç kültürünü besleyen insanların kendince birçok sebebi olabilir. Bunlar genelde mantıklı sebepler değildir çünkü linçi haklı göstermenin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Linç kültüründe genelde kendi görüşlerine ters düşen paylaşımlar hedef alınır. İnsanlar beğenmedikleri görüşleri ve insanları hedef alırlar. Sonucunda da toplu bir şekilde sözlü olarak taciz ederler. Fiziksel olarak ulaşamayacağı insanları sözlü olarak rahatsız ederek tatmin olmaya çalışırlar.

Bunu yapmalarının altında genelde psikolojik sebepler vardır. Linç kültürünü besleyen insanlar genelde empati yeteneği ve özgüveni düşük insanlardır. Farklı bir düşünceye saygı duymayı reddederler. Farklı bakış açılarına kapalıdırlar ve bir konuya farklı perspektiflerden bakma yetenekleri düşüktür.

Linç kültürünün bu kadar büyümesinin sebebi sosyal medyanın insanlara anonim olarak var olma imkanı sunmasıdır. İnsanlar sosyal medyada gerçek kimliklerinin arkasına sığınarak başka insanlara hakaret etmeye devam ederler. Bu gibi olaylar yüzünden "klavye delikanlılığı" gibi kavramlar hayatımıza girmiştir.

Linç kültürünü gerçekliği çarptırmak için kullananlar da vardır. Bu kişiler özellikle ünlüleri hedef alırlar. Yaptıkları paylaşımları çarpıtarak kişileri hedef gösterirler ve nefret tohumları ekerek psikolojik olarak yıpratmaya çalışırlar. Kullanılan nefret söylemi ile kişileri itibarsızlaştırmaya çalışırlar. Kısacası linç kültürü çoğu zaman sadece fikirleri çatışan insanların arasında yaşanmaz. Aynı zamanda bilinçli olarak hedef şaşırtmak için de yapılır.

Sosyal medyada linç kültürüne karşı neler yapılmalıdır?

Sosyal Medyada Linç Kültürü: Linç Kültürü Nedir, Neden Yapılır?

Öncelikle bunlara karşı ciddi yasal yaptırımlar getirilmelidir. Son yıllarda bilişim suçları ve cezaları ile ilgili bir çok adım atılmış olsa da henüz yetersizdir. Sosyal medyada insanları linç kültüründen uzaklaştırmak için yapılacak en önemli şey ciddi yasal yaptırımlar uygulamaktır.

Linçe maruz kalanların tavırları da burada çok önemli. Hak yasal yoldan aranmalı ve aynı üslupla cevap vermekten kesinlikle kaçınılmalıdır. Aynı tavırla cevap vermek linç kültürünü beslemekten başka bir işe yaramaz.

Yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de sosyal medya okur yazarlığını artırarak bireylerin bilinçlenmesini sağlamaktır. Küçük yaştaki çocukların sosyal medya kullanımına dikkat etmekte fayda var. Ayrıca sosyal medyanın "yorum kısıtlama" gibi özelliklerinden de faydalanarak linç kültüründen korunabilirsiniz.

Kişisel olarak tanıdığınız insanlar arasında sosyal medyada linç yapanlar varsa lütfen onları uyarmayı ihmal etmeyin. Çevresi tarafından ayıplanmak geri adım atmalarını ve davranışlarında değişiklik yaratmalarını sağlayabilir.

Linç kültürünün yarattığı sonuçlar nelerdir?

Sosyal Medyada Linç Kültürü: Linç Kültürü Nedir, Neden Yapılır?

Sosyal medyadaki linç kültürü sanal gibi görünse de yarattığı etkiler gerçektir. Sosyal medyada maruz kaldığı zorbalıktan dolayı birçok insan depresyona girmektedir. Hatta intihar eden insanlar bile bulunmaktadır. Sosyal medyada sadece yorum olarak görünen bir cümle karşı taraftaki insanın hayatında geri dönüşü olmaz etkiler bırakabilir. Bu yüzden ağzımızdan çıkan her kelimeye dikkat etmekte fayda var. En sinirli olduğumuz anda bile empati yeteneğimizi devreye sokmalıyız.

Linç kültüründen uzak duralım ve durmayanları uyaralım. 🙂

Sosyal Medyada Linç Kültürü: Linç Kültürü Nedir, Neden Yapılır?
Cevapla