12 Saat Boyunca #KokunHalaÜzerimde! Duş Keyfini Katlamanın Sırrını Keşfet!
Kapat

Su Orucu Nedir? Su Orucu Zayıflatır Mı? Detaylar Haberimizde

Serap Aksu r
Su orucu
Su orucu

Son yılların trend diyetlerinden olan su orucunun sağlığı tehdit ettiği uyarısında bulunan Uzman Diyetisyen Nihan Yakut, "Bu tür bir diyet başta hipoglisemi olmak üzere baş ağrısı, mide bulantısı, bilişsel işlevde bozukluk gibi yan etkilere neden olacaktır" dedi.

Belirli bir süre yemek yemeden sudan başka içecek içmeden sadece su tüketerek tutulan bir oruç türü olarak bilinen 'su orucu' son zamanlarda popüler diyetlerin başında geliyor.

Kısa sürede fazla kilo kaybı yaşamak isteyen kişilerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri olan bu su orucu diyetin sağlıklı sonuçlar sağlamayacağını ifade eden Memorial Bahçelievler Hastanesi'nden Uzman Diyetisyen Nihan Yakut, önemli uyarılarda bulundu.

Su Orucu Nedir? Su Orucu Zayıflatır Mı?

Bu diyetin moda haline geldiğini ancak hekimler tarafından önerilemeyeceğini belirten Uzman Diyetisyen Nihan Yakut, "24 ila 72 saat veya bir haftalık uygulama söz konusu. Ancak bir hafta uzun bir süre. Mutlaka uzman gözetimi olması gerekiyor. Ancak her halükarda bu diyetin doğru olduğunu söyleyemem. Sadece su tüketimi var ve kişi herhangi gıda tüketmiyor. Sadece su tüketerek ve herhangi bir gıda olmadan kalıcı ve sağlıklı bir sonuç elde edilemez. Kısa dönemde hızlı ama sağlıksız bir sonuç almaya yarar" açıklamasında bulundu.

Bu tür bir diyetin başta hipoglisemi olmak üzere pek çok rahatsızlığa davetiye çıkaracağını anlatan Uzman Diyetisyen Yakut, "Beraberinde baş ağrısı, mide bulantısı, bilişsel işlevde bozukluklar gibi bir kısa süre içerisinde görülebilecek yan etkilere neden olur. Diyabetik hastalığı olanlar en başta risk grubundadır. Aslında herkes bu tarz bir diyette riski altındadır. Çünkü tamamen sağlıksız bir uygulama diyebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Uzman Diyetisyen Nihan Yakut - Memorial Hastanesi
Uzman Diyetisyen Nihan Yakut - Memorial Hastanesi

Türkiye'de diyete başlamak için Nisan ve mayıs aylarının beklendiğini ancak bunun yanlış olduğunu belirten Nihan Yakut, bu aylarda diyete başlanmasını tavsiye ederek önerilerini şöyler anlattı:

Kısa zamanda hızlı kilo kaybı sağlamaya çalışıyoruz. Önerim kişilerin erken sürede, yani şimdiden diyete başlamaları ve diyeti kısa süreli ve geçici bir şey olarak görmekten ziyade onlara yazdığımız diyet listelerini hayatlarına entegre etmeleri. Yani diyeti bir yaşam tarzı haline getirerek başarı elde edilebilir ve bu başarı sürdürülebilir bir başarı olabilir. Kış aylarında yaptığımız en büyük hata suyu az tüketmek. Daha az su içmek ve onun yerine fazla sıcak içecek tercih etmek metabolizmanın yavaşlamasına sebep olabiliyor. Öncelikle su tüketimi kış aylarında da çok önemli. Daha az hareket ettiğimiz için yemek yapmaya üşenerek hazır gıda tüketimini bu dönemde daha da artırıyoruz. Bunlar yapılmamalı ve evde normal yemeğinizi yapmalısınız. Burada önemli olan porsiyon kontrolü. Porsiyon kontrolüne dikkat etmelisiniz. Kış aylarında hastalıklardan korumak için meyve ve sebze tüketimine önem verilmeli. Ancak meyve sebzelerin tüketiminin miktarı diğer aylarda olduğu gibi sınırlı ve dengeli olmalı. Kışın hasta olmamak için kiloyla meyve yememelisiniz. Diyetin uygulanması, bunun gerçekten yaşam tarzı haline gelmesi, gelemediği takdirde mutlaka profesyonel destek alınması önemli. Tamamen kişiye özel bir diyet planıyla beraber yol almak o kişiye çok daha başarı getirir.

Son Güncelleme: 1 Şub 2020 / 04:02
Su Orucu Nedir? Su Orucu Zayıflatır Mı? Detaylar Haberimizde
5
4
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • experienced16
  .

  Oruç tut sıhhat bul.

  Bu oruç türü, ilk bakışta çok yanlış gibi görünse de, diğer dünya ülkelerinde ABD, AB ülkeleri dahil, yapılan araştırmalar sonucunda bildiğimiz gerçekleri yıkıyor.

  Konu için Otofaji konusu araştırdığınızda çok farklı düşüncelere sahip olacağınızdan eminim.

  Ben yıllardır bu orucu yaparım.

  Büyük bir titizlik ve iyi planlama gerektiriyor.

  Pat diye yapılacak bir şey değil,

  Öncesinde ve sonrasında çok iyi diyet planlanmalı.

  Yarar yerine zarar görebilirsiniz.

  Hatta bu yazıyı yazdığım bu gün 25/01/2020 20. Günü bitirdim.

  Sağlık ile ilgili ya da kilo ile ilgili bilgilerimi insanları yanıltmamak için elbette paylaşmayacağım.

  Bu oruç doğru yapıldığında,

  Yeni doğmuş gibi olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

  .
  Görüş hala geçerli mi?
 • bex875xabi
  Uzun süre gün içinde susuz kalmak bilimsel olarak sağlığa zararlıdır.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • Gizli Üye
  Kim ne derse desin kendim daha önce 2 defa yaptım 3 ay boyunca sadece su haftada 1 domates yiyerek kalan enerjimle spor yaparak ve uyuyarak kilo verdim ve çok saglıklıkydım. Sadece mide kazınması ve bulantısı oluyor bazen göz kararması olabilir bu da normal. Tenin falan düzeliyor zayıflamanın yanında... bana sadece yararı olmuştu.
  Görüş hala geçerli mi?
 • eftelyaqw
  pek önerdiğim bir yöntem değil
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

23
 • χάσμα
  Kısaca aç kalma arada yapıyordum
 • papatya1_
  Su orucu diye bir şey yok
 • Su orucu yemek yememe
 • Tetikçi1
  Su diyeti değil mi o😊
 • diosenix
  Bence yapılmamalı
YÜKLENİYOR...