Sümeyye Boyacı ve Sevilay Öztürk: Yüzme Sporuyla Hayatlarımız Değişti

Sümeyye Boyacı-Sevilay Öztürk
Sümeyye Boyacı-Sevilay Öztürk

Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda kadınlar 50 metre sırtüstünde gümüş madalya kazanan Sümeyye Boyacı ve kadınlar 50 metre kelebekte bronz madalya elde eden Sevilay Öztürk, başarıları, sporun hayatlarındaki önemi ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Sporcularımız, sporla birlikte hayatlarında büyük değişikler olduğunun altını çizdi. Dünya ikincisi olan Sümeyye Boyacı ve dünya üçüncülüğüne ulaşan Sevilay Öztürk, spora başladıktan sonra hem kendilerinin hem de insanların yaklaşımının değiştiğini söyledi.

Sporcu İspanyol Teresa Perales'in yalnızca 0.03 saniye gerisinde dünya ikinciliğini elde eden Sümeyye, "Aslında birinci olma hedefiyle bu yola çıkmıştık ama rakibimin kolunu, parmak ucunu ilk değdirmesi sonucu ikinci oldum. Bu benim için yine büyük bir başarı, gurur. O 43, ben ise henüz 16 yaşındayım. Cumhuriyet tarihimizin paralimpik yüzmedeki ilk kadın dünya ikincisi oldum." diye konuştu.

Sümeyye Boyacı
Sümeyye Boyacı

Profesyonel sporcu olarak yaşamanın çok zor olduğunu ancak bu sayede hayatının değiştiğini dile getiren Sümeyye, şu ifadeleri kullandı:

Kesinlikle kolay bir yol değil. Aylarca kamp yapıyoruz. Yeter ki pes etmeden işimizi sürdürelim. Eğer pes etmezsek bir yerlere gelebiliriz. Pes ettiğimiz zaman orada kalırız. Spor sayesinde hayatım daha programlı ve planlı bir hale geldi. Aynı zamanda milli sporcu disiplini edindim. Eskiden insanlarımız biraz rahatsız edici gözlerle bakıyorlardı ama milli sporcu olduğumdan beri 'Aaa Sümeyye Boyacı... Hemen gidip fotoğraf çektirelim, sarılalım, tebrik edelim' gibisinden yaklaşıyorlar.

Sevilay Öztürk
Sevilay Öztürk

Sevilay Öztürk: Önceden hiç dışarı çıkmazdım

Sevilay Öztürk ise dünya üçüncülüğü için "Çok mutluyum, çok gururluyum. Destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız bizi çağırdığı için de çok mutlu oldum. Kendisine çok teşekkür ederim." dedi.

Üç yıldır milli sporcu olan 16 yaşındaki Sevilay, "Benim için güzel bir başlangıçtı." dediği yüzmenin hayatına etkisi hakkında şunları söyledi:

Her şeyim değişti. Sosyal aktivitelere katıldım. Eskiden daha çok evde vakit geçiriyordum ama şimdi öyle değil. İnsanlarla güzel sohbetler ediyorum. Önceden hiç dışarı çıkmayan bir insandım. Yüzmeye başladıktan, kendimi spora adadıktan sonra güzel bir arkadaş çevrem oldu. Çok iyi hazırlanacağım. Eksiklerimi tamamlayarak Tokyo Paralimpik Oyunları'nda birinci olup bayrağımı dalgalandıracağım.

Sümeyye Boyacı ve Sevilay Öztürk: Yüzme Sporuyla Hayatlarımız Değişti
11
4
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • Hazırladığın "Bence" için teşekkürler👍 Sümeyye yi hep takipteyim, burada da sorularımda belirtmiştim, ikisiylede gurur duydum..👏👏👏 Özellikle belirtmeliyim, kendi özelimde de elimden geldiğince engelli bireylere sosyal etkinlikler vb. destek olmaya çalışıyorum.. Hatta geçen pazar günüengelli ve otizmli bireyler için düzenlenen Colorsky5k'ya katıldım.. Umarım daha fazla onların yanında olabilirim..🍀

  Görüş hala geçerli mi?
  • Cilalıİbo

   Engelli ve otizimli arkadaşlara elimden geldiğince bende bireysel yardım etmek istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Sizi takibe aldım. İyi günler.

  • Bunlar için sosyal medya var, bilgi alabilirsiniz..

En İyi Erkek Görüşleri

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

39
 • _AskerYareni_

  Helal olsun bu kızlara. Hem ülkemizi güzel bir şekilde temsil ediyorlar hem de engellerinin üstesinden gelmek için çaba gösteriyorlar. Umarım çok daha başarılı olurlar...

 • Reymistaryo

  Engel sadece zihniyetlerde oabilir. Bedensel engelleri onları hayata küstürmedi. Gerçekten ayakta alkışlıyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

 • Başarılarının devamını bekliyoruz. Engel tanımayan güçlü kadınlar oldukça bu ülkenin sırtı yere gelmez.

 • Hsnyldz1234

  Çalışmak insanı özgürleştirir, biz hayattan sıkılan sürekli şikayet eden kişilere örnek olsun.

 • Başarılarının daimini dilerim rabbim onların yanında olsın daima...

 • Azim inanç başarı getirir. bizde yerimizden kalkıp da birşey yapmayalım

 • Tebrik ediyorum tüm sporcularımızı. 👏👏

 • DoNtCaRe_

  Değiştikleri için sevindim.

 • nirvana3467

  helal olsun başarılarının devamını dilerim..

 • darkleyl96

  Tebrik ederim

 • helal olsun kızlarımıza

 • makamkaya

  başarılar dilerim hepimize

YÜKLENİYOR...