Tıpta Mucize: Taşın Suyu Çıkarıldı (Kanserle Mücadele)

Suları Çıkarılan Taşlar
Suları Çıkarılan Taşlar

"Taşı sıksa suyunu çıkarır" deyimi gerçek oldu! Balıkesir Edremit'te Faruk Durukan tarafından 20 milyon dolar harcanarak geliştirilen özel bir teknik sayesinde bazı taşların suyu çıkarılıyor. Çıkarılan taş suyunun etkilerini inceleyen Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayhancı, "Taş suyu kanserin yayılmasını engelliyor ve bu taş suyunun farklı dokuları hem akciğer kanserinde hem de prostat kanseri hücrelerinde çok ciddi bir şekilde önleyici, azaltıcı ve giderici bir etkiye sahip. Projenin geliştirilmesi ve tıbbi anlamda kullanılabilir hale getirilmesiyle birlikte kanser oluşumunu önlenebilir. Gerekli destekler sağlanırsa 1-2 yıl içerisinde ürünü elde edebiliriz" diye konuştu.

Edremit’te faaliyet gösteren AR-GE firması sahibi Faruk Durukan tarafından 20 yıl önce başlayan ve 5 yıl süren çalışmalarla taştan su çıkarılması sağlanırken, farklı alanlarda etkileri test edilen taş suyu yangınlara karşı önleyici madde olarak da gündeme gelmişti.

Balıkesir Üniversitesi tarafından kuvvetli bir 'antioksidan' özelliği olduğu tescillenen taş suyu, 1,5 ton lağım suyuna 6 litre karıştırılarak içerisindeki mikropları öldürecek güce sahip!

Taş suyunun antioksidan özelliğinin ortaya çıkmasının ardından, kanser hastalığı üzerinde etkileri araştırılmaya başlandı. Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayhancı, taş suyunun akciğer ve prostat kanseri hücrelerini önleyici etkisi olduğunu tespit ettiklerini belirterek, gerekli kaynaklar sağlandığı takdirde 1-2 yıllık bir çalışmayla ürünün halka arz edilebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Adnan Ayhancı
Prof. Dr. Adnan Ayhancı

"Taş suyu kanserin yayılmasını engelliyor"

Daha önce yapılan çalışmalarda taş suyunun hayvanlara verildiğini ve zararsız olduğunun saptandığını söyleyen Prof. Dr. Ayhancı, "Balıkesir Üniversitesi’nde anti bakteriyel etkilerinin olduğu saptandı. Biz de anti kanser etkisine baktık. Ülkemizde çok yaygın olan bir kanser türü prostat kanseri. Diğeri de akciğer kanseri. Çalışmaları hem Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi hem de Adapazarı’nda Sakarya Üniversitesi ile beraber yaptık. Kanada Ryerson Üniversitesi’nde görevli Doktor Sıla Apak da çalışmalara destek verdi. Taş suyu kanserin yayılmasını engelliyor ve bu taş suyunun farklı dokuları hem akciğer kanserinde hem de prostat kanseri hücrelerinde çok ciddi bir şekilde önleyici, azaltıcı ve giderici bir etkiye sahip. Apoptoz dediğimiz bir mekanizmayla öldürüyor. Bu bilimsel bir literatür. Bu su kanser hücresini intihara sürüklüyor. Kanser hücresinin bölünmesini durdurarak ortadan kaldırıyor. Dışarıdan belli dozlarda 5 farklı dilüsyon yaparak bunların hangi oranda kanser hücrelerini öldürdüğüne baktık. Kanser hücreleri üzerinde çok etkili bulduk. Normal hücrelere zararı olmadığını anlamak için normal insan göbek kordonu toplar damarının epiteryal hücrelerini kullandık kontrol olarak. Bunlara da zarar vermediğini gördük. Bu çok ciddi bir olay" dedi.

Prof. Dr. Ayhancı, her yıl kanser ilaçlarına milyarlarca dolar para harcandığını ifade ederek sözlerini şöyle devam etti:

Bu şekilde elde edilmiş bir suyla önleyici olarak bunu insanlarımıza verirsek, insanlığa sunarsak bu dışarı giden paralar çok daha iyi yerlerde kullanılacak. Tabi bu konuda desteğe ve fonlara ihtiyacımız var. Bir maddenin ilaç olması aşamasında hipotez, teori, hayvan deneyleri, akabinde insan çalışması yer alıyor. Biz çok hızlı bir şekilde insan çalışmasına geçebiliriz. Çünkü bizim suyumuz taş suyu, zararlı hiçbir maddeyi içermiyor. İnsan vücudunda bulunan mineralleri içeriyor. Bu suyun içerisinde iyonlar, iyon kanallarını belli şekilde kanser hücrelerini etkileyerek ortadan kaldırıyor. Bu nedenle çok hızlı bir şekilde insan üzerinde çalışmalara geçeceğiz. Ama bir anti kanser ilacının gelişmesi için 10 yıllık bir süreç gerekiyor. Bizim çalışmalarımız hızlanırsa çok çabuk bir şekilde 1-2 yıl içerisinde zannedersem insan aşamasına geçeceğiz ve insanlara bunu verebileceğiz.

Faruk Durukan
Faruk Durukan

Taşın suyunu çıkarmayla ilgili projeye 20 yıl önce başladığını belirten Faruk Durukan, şu ana kadar 20 milyon dolar harcadığını söyleyerek şu değerlendirmelerde bulundu:

Amerikalıların yoğun çalışmalarından bir tanesi taşı suya çevirmekti fakat başaramadılar. Dünyada bizden başka yapabilen yok. Balıkesir Üniversitesi tarafından yapılan çalışma ile çok güçlü bir antioksidan olduğu kanıtlanmış. Hatta 1,5 ton lağım suyuna 6 litre atıldığı zaman içilecek hale geldiğini, tüm bakterileri öldürdüğü raporlarda var. İnsan ve çevre sağlığı açısından zararsız. Daha önce de birkaç üniversitede kansere karşı kullanılması için ön çalışmalar yapmıştı ve sonuçlar umut vericiydi. Adnan hocam ve ekibi bunu daha derinlemesine inerek anti kanserojen çalışmasına ağırlık verildi. İleri faz çalışmaları için destek gerekiyor. Bu desteklerin de çıkacağını düşünüyorum. Çıkmasa da biz bunları yapacağız ama süreç oldukça uzar. Dünyaya, Türk bilimine, dünya bilimine bu gelişme hayırlı olsun

Tıpta Mucize: Taşın Suyu Çıkarıldı (Kanserle Mücadele)
13
5
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşleri

 • Gizli Üye

  Amerikada calisan doktor Sila Apak da calismalara destek vermiş. Umarim bu destek kendi ulkemizde bu ise emek ve buyuk yatirim yapan doktorumuzun bulduklarini Amerikada ki calistigi universitedr paylasip onlar bulmuş kanseri durdurmanın ilacini gibi bir hale dönüşmez.
  Zaman o hale geldi çünkü.

  Görüş hala geçerli mi?
 • ÇiffteKavrulmuşlu

  Inanmiyorum devamının geleceğine ve insanlığa faydalı olacağına.
  Kanserin zaten bulunmuş tedavileri var ama ilaç firmaları fakirlemisin diye surulmuyor ilaçlar piyasaya. Buda aynı şekilde olur, ya da en iyi ihtimalle hiç birimizin alamayacağı kadar fahiş fiyatlara satılır.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • aerolite

  Kaç kanser türünü , hangi evrelerde, ne kadar engelliyormuş? Böyle haberler çok duyduk ama kanser insanları perişan etmeye devam ediyor.

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

114
 • AELORA

  Güzel buluşlar bunlar özellikle de bunca hasta varken , umarım en kısa sürede kullanılabilir ve paralı olmaz

 • Ülkemizde bilim hem maddi hem manevi olarak destek görmüyor.

 • zıplayan_penguen

  1.5 ton lağım suyuna 6lt atılırsa içilecek hale geliyormuş. bir kişi de öyle saçma şey olur mu dememiş ahahah kolpa haber

 • İsimsiz00marcud

  keşke bilim insanlarımız bişeyi bulduktan sonra o şey üretilse anca proje halinde kalır böyle

 • Amarok_

  Sanırım mineralleri suya geçiriyor aslında gayet mantıklı 👍

 • Drakula3584

  Vay ve ama içtiğimiz su da kireç var bu arıtılmış mı oluyor şimdi anlamadım :D

 • hly_umt

  Allah razı olsun inşallah umut olur mutlu oluruz daima 😊

 • DuygusuzCevriye

  Peki garibanlar faydalanabilecek mi?

 • _beylen

  Ülkemiz adına gurur verici

 • pembeodaboyasi3

  Yarın bu adamı kaçırırlar

 • Scαrsdαlє

  Çok değişik bir haber.

 • edaaalıı

  Bu gerçek bir şey mi?

 • cozdissapointment

  Güzel şeyler oluyor

 • Eagle09

  Hmmm

 • Samsunlu1972

  Bian önce lütfen. Kurtarın hastaları😓😓😓😓😓😓

YÜKLENİYOR...