KizlarSoruyor’a özel KSOKEY15 indirim kodu ile hazzı #İstediğinGibi Yaşa!
Kapat

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 20. Yılı

Tugrul Turcan r
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 20. Yılı

Bundan yirmi yıl önce saatler 03.02'yi gösterdiğinde Gölcük'te 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. On binlerce insan hayatını kaybetti. Sabaha karşı olan deprem birçok kişiyi uykusunda yakalayarak hayattan çekip aldı. Deprem; arkasında kapanmayan yaralar, tarifi mümkün olmayan acılar bıraktı.

Türkiye bir deprem ülkesi olmasına rağmen bu acılardan ders almışa benzemiyor. Ülkemiz uzmanların yaptığı uyarılara rağmen hala depreme uygun iyileştirmeleri binalarında gerçekleştiremedi. KizlarSoruyor Ailesi olarak 17 Ağustos Marmara Depremi'nde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Allah bir daha ülkemize böyle büyük bir felaketi yaşatmasın.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 20. Yılı

17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 20 yıl geçti. Marmara Depremi'nin ardından yıkılan kimi binaların yerine yeni yerleşim birimleri yapılırken, kimileri ise boş olarak günümüze kadar geldi. AA foto muhabirleri depremde hasar gören yerlerin bugünkü durumlarını havadan görüntüledi.👇👇👇

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 20. Yılı
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 20. Yılı
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 20. Yılı
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 20. Yılı
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 20. Yılı
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 20. Yılı
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 20. Yılı
Son Güncelleme: 24 Ağu 2019 / 04:08
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 20. Yılı
7
12
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • DerinKuyu
  Allah böyle felaketlerden devletimizi, milletimizi korususun. Bir daha yaşatmasın.. 🙏

  Dün gibi aklımda sokaklarda çadır kurduğumuz anlar. Radyolardan ölü sayılarını öğrendiğimiz, ekmek için fırınlara gittiğimiz, evlere girmek için korktuğumuz.

  Birlik ve beraberlik içinde üstesinden geldik. Ateş düşen yerlerin acıları hala taptaze. O tarihi duymaları bile tüylerini diken diken etmeye yetiyor.

  İnsanların bu felaketlerin kapımızda olduğunu bilmeli, buna göre önlemlerimizi almalıyız. Ona göre bilinçlenmeli, gerekirse eğitimini almalıyız. Ders kitaplarında detaylı yeri kesinlikle olmalı, umarım vardır.

  20 yılda inşaat sektörü anlamında çok şey değişti ama bir o kadar da değişmeyenler oldu.
  Hala dışarıdan bakıldığında bile bu ev depremde kesin yıkılır diyeceğimiz evlerde yaşıyor insanlar.

  Hatta geçenlerde Kartal’da bir bina kendi kendine yıkıldı, Bahçeşehir de istinat duvarı, Sütlücede yağmurlardan dolayı ev devrildi. Ya daha ayakta zor duran o kadar ev var ki biz depreme nasıl dayanacağız.

  İnşaat sektöründe olan biri olarak gördüğüm çok acı gerçekler var. Ağzımdan sürekli çıkıyor, deprem olursa bu tip yapılar hep gidecek malesef.

  İnsanlar belki yenilemek istiyor ama maddi durum yetersizliği insanları çürük evlerde oturmak zorunda bırakıyor. Ve insanda kaderimse ölürüm, yenileme şansım yok diyor.

  Devlet kesinlikle el atmalı. Depremin el atmasını mı bekliyor, yıkıp tekrar yapmak için. TOKİ girsin bu tarz yerlere. Mal sahipleri itiraz dahi etmesin.

  Eskisi gibi 120 değilde 80 m2 olsun evi. En azından güvenle otursun. Son zamanlarda sektörün zayıflığı yüzünden beklemede olan çok yer var.

  İnşallah bu acılarla bir daha karşılaşmayız.
  17 Ağustos’ta vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. 🙏
  Görüş hala geçerli mi?
 • Eren190541
  Bizzat Gölcük'te yaşayan biri olarak birçok yakınımı götürdü afet. Ben bir yıl sonra doğmuş olsam da depremi yaşayan bir akrabamın anlattığı bir olay her zaman içimi acıtmıştır. Yakın bir akrabamın boynunun, beton yığınlarının altında kalması sonucu vefat ettiği. Her 17 Ağustos'ta aklıma o gelir. Allah rahmet etsin.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Ben 4 yaşındaydım. Kardeşim 1.. Babam depremin merkezini duyar duymaz bizi annemin ailesinin yanına bırakıp hemen depremin merkezine gitmişti. Çünkü dedemin evi depremin merkezine 500 metre mesafedeydi.

  O depremde öyle mucizeler yaşandı ki hepsini anlatmaya kalksam harf sayısı yetmez...
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

610
 • Vildan1903
  Çok acıydı.. Birşeyler yaşadık ama nerde, nasıl oldu hemen bilgi yok, sosyal medya, internet vb. yok ki, cep telefonları bile sayılı kişilerde var.. Tv, radyodan yeni bilgi alan ortama geliyor paylaşıyor.. Gölcük'müş merkez diyorlar, sonra görüntüler.. Çok acı çok😔.. Ruhları şad olsun 🙏🌹
 • by_simit
  Buruk acı günlerimiz de olsa , bu günlere ve bu acıları yaşayan kardeşlerimize sahip çıkıp , bilmeyenleride bilgilendirdiğin için sana teşekkür ediyorum , Allah tekrarını göstermesin kimseye iyi geceler diliyorum.
 • haldnaşsmaşdla
  Malesef ki hiç akıllanmadık yıllar geçti hala önlem almıyoruz ve deprem geliyorum diyor resmen fay hattı üzerindeyiz hep bir deprem oluyor birileri ölüyor sonra üç beş şaklaban tv ye çıkıp evet türkiye böyle fay hattında şöyle fay hattında baya fay hattında diye anlatıyor herkes izliyor 2 gün sonra unutuluyor yine önlem almıyoruz.
 • Mütehassıs_Nisa
  Unutmamak çok önemli böyle olaylardan büyük dersler çıkarmalı önlem almalıyız. Paylaşımın için teşekkürler
 • handgnd
  10 yaşındaydım televizyon izliyordum birden haberler çıkmaya başladı çok korkmuştum dehşetle izliyordum.
 • Brawler
  Bir videoda enkaz altında kalan bir adam vardı. "Abi yanınızda bir şey var mı vurun beni" diyordu. Sanırım hiçbire cümle canımı bu kadar yakmamıştır. Allah tekrar yaşatmasın.
 • Deliyimbendeliyim
  Marmaris de yazlıktaydım o zamanda gerçi bizim ev yıkılmamıştı
 • god1907
  bu unutulmayan bir olay umarım bir daha böyle şeyler yaşanmaz ülkede
 • welma89
  Çok korkutucu bir şey. Bunun belgeseli de var izleyin, deprem gerçekten insanlarda nasıl etki bırakmış anlatıyor.
 • aerolite
  Çınarcıkta devlet tarafından görevli olarak depremzedelere barınma ve yemek hizmeti verdim.
 • Burcuuci
  Çok berbat bir gece ve sabahında ceset kokularıyla karşı karşıyaydım malesef 😏😔
 • I_Run_Each_Team_2
  Tüm ülkemizin tekrar başı sağolsun. Çok büyük bir afetti.
  Allah bir daha yaşatmasın.
 • bjkmehmed
  20 sene gecti hala insanogli bir ders cikarmadi bende dahil olmak uzere yazık
 • mdrx592
  Hiç ders almadık.
 • Batu__hann
  Kara gece diye adlandırdım ben 20 sene olmuş vaybe
 • Gizli Üye
  Kardeşim bu deprem olmadan 1 hafta önce Körfez şehrinde doğmuştu. 1 hafta sonra biz dışardayken deprem olmuştu bebek kardeşim de yanımdaydı. #körfezegeçmişolsunde #enbüyükçiftliktütünçiftlik
YÜKLENİYOR...