Araştırma: 18 Yaş Üstü Çocuklara En Az Maddi Destek ABD'li Ebeveynlerden

Sait Özseven
Araştırma: 18 Yaş Üstü Çocuklara En Az Maddi Destek ABD'li Ebeveynlerden

HSBC bankası tarafından hazırlanan rapora göre 18 yaşının üstündeki yetişkin çocuklarına maddi olarak en az destek veren ebeveynlerin ABD'de olduğu kaydedildi. Listede 1. sırada yer alan BAE’deki (Birleşik Arap Emirlikleri) ebeveynlerin ise yüzde 79’u, yetişkin çocuklarının hayatını finanse ettiklerini söyledi. Araştırmada çıkan sonuca göre; destekler en çok eğitim harcamalarında oldu.

İngiliz bankası HSBC tarafından hazırlanan Koruma Gücü Raporu’na göre, düzenli olarak 18 yaşının üstündeki yetişkin çocuklarına maddi olarak destek veren ebeveynlerin oranı saptandı. Seçilmiş 13 ülkede 13 bin kişi ile yapılan çalışmada Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Endonezya’da ebeveynlerin çoğunun, yetişkin çocuklarını düzenli olarak finansal anlamda desteklediği ortaya konuldu. BAE’deki ebeveynlerin yüzde 79’u, Endonezya’dakilerin ise yüzde 77’si yetişkin çocuklarının hayatını finanse ettiklerini söyledi. Ankete katılan ebeveynlerin neredeyse yarısının 10 yıldan fazla süredir yetişkin çocuklarına destek verdiği ifade edildi. Ebeveynlerin yetişkin çocuklarına en büyük desteği eğitim masrafları konusunda verdiği de raporda yer aldı. Birleşik Krallık ve ABD'li ebeveynler ise listede son sırayı aldılar. Raporda yetişkin çocuklarına para veren ebeveynlerin oranının iki ülkede bu kadar az olmasının nedeni olarak ‘çocukların kendi ayakları üzerinde durmaları gerektiği’ düşüncesinden kaynaklandığının altı çizildi.

Düzenli olarak yetişkin çocuklarını maddi olarak destekleyen ebeveynlerin oranı şu şekilde oluştu:

1- Birleşik Arap Emirlikleri – Yüzde 79
2- Endonezya – Yüzde 77
3- Meksika – Yüzde 59
4- Malezya – Yüzde 57
5- Çin – Yüzde 55
5- Hindistan – Yüzde 55
7- Tayvan – Yüzde 53
8- Arjantin – Yüzde 52
9- Hong Kong – Yüzde 47
10- Singapur – Yüzde 45
11- Fransa – Yüzde 38
12- Birleşik Krallık – Yüzde 30
13- Amerika Birleşik Devletleri – Yüzde 26

Son Güncelleme: 22 Tem 2019 / 04:07
Araştırma: 18 Yaş Üstü Çocuklara En Az Maddi Destek ABD'li Ebeveynlerden
6
9
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Öncelikle ellerine emeğine sağlık. Güzel bir konuya değinmişsin bence. Aslında bir yandan az verilmesi fazlasıyla iyi çünkü gençler ayrı eve çıkmayı yalnızca bir büyüme göstergesi olarak görebiliyor bazen. Ayrıca ailelerin istediği de çalışarak bir şeyleri öğrenip paranın nasıl kazanıldığını aşılamaktır. Bir yandan az vermeleri iyi olsa da bazı yanlardan da kötü olabiliyor. Ancak bu çocuklar üzerinde kendi ayaklarımın üstünde durabiliyorum dedirtip fazlasıyla gururlandırarak öz güvenini arttırmalarına yol açtığından gelecek zamanlarda atılganlık ve sosyallik konusunda sıkıntı çekmemelerini sağlar.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Aşşolaşaşak
  Birleşik Arap Emirlikleri güzel destek sağlıyormuş :D Eğitim masrafları bu giderlerin en büyük kısmını oluşturuyor cidden. Okul bittikten sonra da iş bulma sorunu derken bir müddet daha ailemizin desteğine ihtiyaç duyabiliyoruz.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

58
 • SensoryCWX
  HSBC araştırma yapacağına desteklesin o zaman genç arkadaşları :)
 • ManyaKedi
  Adamlardan gerek yok, bizim gibi hayata 10-0 geriden başlamıyorlar
 • LİiLİİTTH
  Abd de kendi ayakları üstünde durması için az veriyorlar.
 • Highline
  Çünkü çok verip azdırmak istemiyorlar bizimkiler çocuk 16 sına gelmeden babası anası bmv mercedes alıyor
 • Sokrates1977
  herkesin gözleri türkiyeyi mi aradı?
 • Çünkü iş olanakları çok iyi.
  • Kartonhelva

   Khkhkh kaç milyon evsiz olduğunu araştır bir 😂

  • @Kartonhelva Bazı insanların hayat tarzları bu. Çalışmayı kapitalist düzene kölelik olarak görenler, hayal kırıklığına uğradığı için her şeyi bırakanlar... vs...

 • thebest_gurl94
  abd de aile kavramı doğru düzgün yok
 • EmirAdakul
  18 yaşından büyük çocuk varmı😂
 • Romantikkkkk
  Bizde aile duyguları farkli
 • Geceaşkı-24
  Para var huzur var
 • berkkkakmannn
  18 yasindan sonra bakmiyorlar
 • Gizli Üye
  en iyisini yapıyorlar
 • Gizli Üye
  Gerek yok ki 😂 Adamlar zaten çocuklarını 18 olmadan bile işe başlatıp ışıldar kılıyo çucuğu. Ayrıca bunu destekleyen kurum ve şirketlerin sayısı bir hayli çok. Bizim burda ki gibi ekonomileri olmadığından şirket ve işçi ihtiyacı fazla + alım güçleri de bizden 100 kat iyi. Bir abd genç 2 ayda 1 tane 20-25 bin tl pc alabilirken burda min 2-3 yılda alabilirsin. O da öyle böyle kısıcan ki kendinden kokarca gibi gezip elektirik yakmayıp yemeden 👌
YÜKLENİYOR...