Bu Kış Konfor Ve İpeksi PÜRÜZSÜZLÜK Bir Arada!
Kapat

Matematik Profesörünü Dolandıran Bu Hayat Bize Neler Yapmaz! Detaylar Haberimizde

Faruk Ayhan Utkan r
Prof. Dr. Ömer Akın (Matematikçiler Derneği Başkanı)
Prof. Dr. Ömer Akın (Matematikçiler Derneği Başkanı)

Ankara'da, Matematikçiler Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Akın, 99 bin lirasını kaptırdı. Akın, telefonda kendisini polis ve savcı olarak tanıtarak, kredi kartının farklı ülkelerde kullanıldığını, ülke olarak bunlara karşı operasyon yapacaklarını söyleyen dolandırıcılara, otomobilini satarak 99 bin lirasını elleriyle verdi. Babasının dolandırıldığını anlayan profesörün oğlu, polisleri harekete geçirdi.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyasında yazan bilgilere göre, Prof. Dr. Ömer Akın, 2018'in Temmuz ayında evinden çıkmak üzereyken ev telefonu çaldı. Telefondaki kişi, Çankaya Çiğdem Polis Merkezi’nden aradığını söyleyerek, "Yakın zamanda kimlik bilgilerinizle yurt dışından işlem yaptınız mı?" şeklinde soru yöneltti. Ardından kendisini savcının istediğini söyleyerek başka bir kişiyi telefona verdi. Bu kişi, Prof. Dr. Akın'a, "Siz temiz geçmişe sahip bir kişisiniz; ancak nüfus cüzdanı bilgilerinizle Kuzey Irak, ABD, Suriye’de çeşitli bankalardan işlem yapılmış." dedi. Akın, karakola geleceğini söylemesi üzerine dolandırıcı, tüm aile bilgilerini söyleyerek, buna gerek olmadığını, YÖK ve çalıştığı üniversitenin de durumdan haberdar olduğunu söyledi. Dolandırıcı, Akın'a, bunun bir ülke meselesi olduğunu, operasyonun deşifre olmaması için söyleyecekleri her şeyi yapmasını ve bunu aile bireylerinden kimseyle paylaşmamasını söyledi.

Prof. Dr. Ömer Akın arabasını sattı. Parayı dolandırıcılara verdi.

Akın, telefondaki dolandırıcıların talimatlarıyla otomobilini Çubuk'taki otomobil pazarına götürüp sattı ve 99 bin lirayı Pursaklar Saray İmam Hatip Lisesi önünde bir kişiye teslim etti. Akın, yine telefondaki kişilerin yönlendirmesiyle bankadan 20 bin lira çekti. Akın, bu parayı da dolandırıcılara teslim etmek üzereyken, otomobilin satıldığını öğrenip, durumu fark eden oğlu, babasının bankadan çektiği parayı teslim etmesine engel oldu. Oğlunun haber vermesi üzerine polis, bölgede güvenlik kamera kayıtlarını inceleyerek 99 bin lirayı Akın'dan teslim alan Suriyeli Ali Hammud El Casım’ı tespit edip, yakaladı. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Casım hakkında, 'dolandırıcılık' suçundan dava açıldı. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan sanık, "Adana’dan tanığım Suriyeli bir kişi, beni arayıp verdiği adresten çantayı teslim almamı istedi. Ben de çantayı alıp aynı gün Adana’ya gidip çantayı teslim ettim. Bana bin 100 lira para verdiler. Bunun dışında kimseyi dolandırmadım." dedi.

"Ben profesörüm kimse beni dolandırmaz"

Prof. Dr. Akın ise "Bunun bir ülke meselesi olduğunun ve operasyonun deşifre olmaması gerektiğinin söylenmesi nedeniyle dolandırıcılara inandım. Bana operasyonun deşifre olmamasının çok önemli olduğunu bu nedenle telefonu değiştirmemi söylediler. Bunun üzerine üzerime başka bir telefon aldım. Sonra banka ismi vererek, 'İstanbul’daki banka merkeziyle görüştük. Seri numarası alınmış para verecekler size. Maksimum düzeyde kredi çekin.' dedi.

Prof. Dr. Ömer Akın'ı banka görevlisi de uyarmış.

Bankaya gittim durumu söyleyince banka görevlisi 'Hocam sizi dolandırıyor olabilirler.' dedi. Ben de profesör olduğumu ve kimsenin beni dolandıramayacağını söyledim. Bunun üzerine 20 bin lira kredi çektim. Ancak aracın satışıyla ilgili mesaj eşimin telefonuna gitmiş. Eşimin bilgi vermesi üzerine oğlum geldi ve beni durdurdu. Bu şekilde dolandırıldığımı anladım. Şikayetçiyim" dedi. Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken, diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Son Güncelleme: 21 Tem 2019 / 04:07
Matematik Profesörünü Dolandıran Bu Hayat Bize Neler Yapmaz! Detaylar Haberimizde
1
6
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • ÜNSALCEM
  Telefon dolandırıcılığı olayı yıllardır sosyal medyada basında ve tv haberlerine konu olmakta uyarılar yapılmakta ama yine dolandırılan insanlar olmakta, bu konudaki düşüncem dolandırılan insanlar Demekki bir korkuları varki endişe duymakta bunu önlemek aptallığıyla her söyleneni yapmaktalar;yıllar önce adıma kayıtlı üç hat vardı ama nedense yaşlı annemin kullandığı hatta böyle bir arama oldu, karşıdaki bilinen konuşmaları yaptı beni bilmem nerenin başkomiserine bağlayacağını söyledi;bende başkomiseri ben ziyarete geleyim ya da ekip göndersin beni aldırsın dediğimde ağır bir küfür yedim ve telefonu kapattılar, tekrar aradığımda olması gereken oldu arayan numaranın kullanım dışı olduğunu dinledim
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Zeka farklı bir kavramdır matematik öğretmeni olması onu zeki yapmaz dolandırılmamak için çok yönlü düşünülmeli ki bu nadir bir yetenek
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

05
 • GkhnK
  Bunun bile bakan oldugu bir ülkede herşey mümkün. Ama bu bize umut olmalı. Bu bile bakan oluyorsa ben neler basaririm demeli..
 • HydeBeyefendi
  Dünyada iki tür insan var. İyi ve kötü. Allah kötülerin şerrinden korusun.
 • imamamaseneczacıde
  Matematikçi olması dolandırılamayacağı anlamına gelmez.
 • greenprofessor
  Boş anına denk gelmiş nutku tutulmuş.
 • AlcatrazTenno
  yapacak bir şey yok eğitim herşey değil

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...