Trans Birey Selin Ciğerci: Kaşımı Aldırmaya Korkarım Ama Onu Kestirmeye Korkmadım!

Hakan Guray r

Ayşe Arman - Selin Ciğerci
Ayşe Arman - Selin Ciğerci

Trans birey Selin Ciğerci, Hürriyet Gazetesi yazarlarından Ayşe Arman ile çok ses getirecek bir röportaj gerçekleştirdi... Ciğerci, Türkiye'de trans birey olmanın zorlukları ve hayatına dair samimi açıklamalarda bulundu... İşte o röportajdan bazı satır başları...

Mutlu bir çocukluk mu geçirdin?

-Tabii ki hayır. Yanlış bedene doğmuş biri, nasıl mutlu olabilir ki? Derdim büyüktü. Ruhum kadın olarak dünyaya gelmişti ama erkek bedenine hapistim. İşin kötüsü, bir de yakışıklıydım. Güzel çocuktum yani. Kadınlar hep ilgilendi benimle, bu da ayrı bir dertti. Hiçbir zaman çok fazla feminen olmadım. Bir yere girdiğim zaman insanlar, dürtüp dürtüp “A şuna bak!” diye göstermiyorlardı beni.

Adın neydi?

-Hasan. Ama insanlar beni, “Bebek Okan” olarak tanıdı. Türkiye’nin ilk sosyal medya fenomenlerinden biriydim. Hiçbir şey yapmadan ünlü oldum. Asuman Krause’nin bir yarışma programı vardı, ona katılmıştım, yakışıklı olduğum için birden bire ünlü oldum.

Trans Birey Selin Ciğerci: Kaşımı Aldırmaya Korkarım Ama Onu Kestirmeye Korkmadım!

Hasan’ı neden Okan yaptın?

-Babamdan korkumdan. Kulağına gider diye korktum. Bir de sosyal medyaya daha havalı olsun diye Okan’ı tercih ettim. Sosyal medya adım Okan’dı anlayacağın…

Yanlış bedende dünyaya geldiğini ne zaman fark ettin?

-Kendimi bildim bileli farkındaydım. En fenası da, o yanlış bedeni taşımakla yükümlüydüm. O koskoca bedeni, yıllarca ruhumun üstünde taşıdım durdum. Ben sadece göğüslerimi yaptırıp, saçımı uzatıp, kadın gibi görünerek yaşamak da istedim. Kesmedi bunlar beni. Aynaya baktığımda komple kadın olmak istedim. Bedenimde, erkekliğe dair hiçbir iz olsun istemedim, hiçbir fazlalığı taşımak istemedim. 20 yaşına kadar bu hayalle yaşadım. Ameliyat olmaya ruhen hazırdım, hiçbir tereddüt yaşamadım. Sonra da evden kaçtım.

Peki ameliyat süreci?

-O da şöyle oldu, bir gün evde oturuyorum. Bir arkadaşım var benim, o da futbol menajeriydi, beni Türkiye’nin en ünlü futbolcularından biriyle tanıştırdı.

Şu anki sevgilini mi söylüyorsun?

-Yok canım, daha eski. O zaman Gökhan yok hayatımda. Ben o ünlü futbolcuyla tanıştıktan sonra aşık olduk birbirimize. Ve birlikte yaşamaya başladık. İşte o, benim hayatımı değiştirdi.

Selin Ciğerci - Gökhan Çıra
Selin Ciğerci - Gökhan Çıra

Nasıl yani?

-Ameliyatımı, her şeyimi o yaptırdı! Bana çok pahalı hediyeler, yüzükler aldı. Hatta spor bir Porsche aldı. O dönem, “Ünlü bir futbolcu sevgilisi var” diye gazetelere haber de olmuştuk. Ama ortalıkta görünmüyorduk, kendi halimizde evimizde, dört duvar arasında yaşıyorduk. Hayatta, en çok istediğim şeyin cinsiyet değiştirme operasyonu olduğunu biliyordu. Sonunda yurt dışından doktor getirtti. O profesör, buradaki profesörle birlikte ameliyatıma girdi. Biliyorsun, bu ameliyatı olmadan önce kesinlikle “Ameliyat olabilir!” diye heyet raporu gerekiyor. Ve devlet hastanesine gitmen gerekiyor, bin tane test yapıyorlar. Bu süreç de yaklaşık bir yıl sürüyor. Yani pembe kimlik almak öyle kolay değil. Her şeyini araştırıyorlar. Hormon dengeni, psikolojini, hazır olup olmadığını… Tüm bunlardan sonra, heyet “Cinsiyet değiştirme ameliyatı olmasında sakınca yoktur!” dedi. Ve ameliyatı oldum. Hayallerim de gerçek oldu.

Bu kadar hazırdın yani…

-Ayol, ben doğuştan hazırdım! Kaşımı aldırmaya korkarım ama onu kestirmeye korkmadım! “Narkozsuz bile ameliyat yapabilirsiniz, yeter ki kesin, kurtulayım!” dedim.

Erkek egemen dünyada, erkeklik organından vazgeçmek, bir iktidardan da vazgeçmek anlamına geliyor…

-Bazıları için öyle olabilir. Ama ben gram tereddüdüm olamadı. Zaten kadındım, görüntüde de kadın olmak istedim. Şimdi nasıl mutluyum anlatamam. O zamanlar aynaya baktığımda iğreniyordum kendimden. O kadar mutsuzum. Şimdi ise, hayatıma erkek girmesin, ona bile razıyım, ben kendimi seviyorum, aynaya baktığımda anaç birini görüyorum. Çapkın bir kadın hiç olmadım ben. Zaten olsaydım yıllardır bir tek kişiyle birlikte olmazdım. Harika Avcı’nın gençliğine benzetiyorlar, eriyorum mutluluktan. Gülben Ergen’e de benzetiyorlar ama sanki Harika’ya daha çok benziyorum.

Ameliyat ne kadar sürdü?

-7 gün hastanede yattım. Bir hafta da evde yattım. Bana hep o futbolcu sevgilim baktı. Onunla beraber Beykoz’daki villamızda oturuyorduk.

Kızma ama bir şey soracağım, niye bu adam sana Porsche aldı, bilmem kaç karat yüzükler aldı… Tamam çok tatlısın, çok şekersin, dürüstsün ama kim kime Porsche alıyor?

-Güzel kardeşim, sevdi beni. Sevmiş aşık olmuş, kötü bir şey mi?

Hayır ama şaşırtıcı...

-Yooo. Çok parası olan biri için, çok da önemli bir şey değil ki bu…

Trans Birey Selin Ciğerci: Kaşımı Aldırmaya Korkarım Ama Onu Kestirmeye Korkmadım!

Peki sen ameliyat oldun ve istemediğin uzvundan kurtuldun…

-Evet. Kurtulduktan sonra de ben, ben oldum!

Sonra?

-Sonra bana bir kadın organı yaptılar. Çok çok profesyonelce. Bir kadından hiçbir farkı yok.

Valla mı?

-Evet. Her şeyim tam bir kadın gibi. Sadece doğurganlık özelliğim yok. Bedenen de bir kadınım artık ben. Sana bir şey söyleyeyim mi? Benim yanıma Adriana Lima’yı oturt, bir erkeğe de benim durumum söyle, onunla değil, benimle olur. Çünkü ondan çok var. Benim gibi kadın az. Kızacaklar böyle söylediğim için ama kadınları kızdırmak için söylemiyorum, bunun meraklılarının çok olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Bizim elektriğimiz farklı.

Trans Birey Selin Ciğerci: Kaşımı Aldırmaya Korkarım Ama Onu Kestirmeye Korkmadım!
Son Güncelleme: 23 Tem 2019 / 08:07
Trans Birey Selin Ciğerci: Kaşımı Aldırmaya Korkarım Ama Onu Kestirmeye Korkmadım!
19
16
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • MagRipOgLu
  Şunu bilmek lazım ki , allah hiçbir kuluna farklı beden içine sıgdırmaz. Erkek olarak veya kadın olarak doğarsın , lakin şeytan insanları kandırmak ve onlara verdişi vesvese ile her türlü kirli işleri yaptırır. Kuran'da lüt kavmini okumak şuanki olaya bakmala aynı şeydır.

  Yazık çok yazık , ve şahsen ireniyorum bu tür kişilerden , ALLAH lüt kavmini helak etti. Bizlerşnde sonu pek uzak değildir
  Görüş hala geçerli mi?
 • barraquda
  Futbolcuyu kullanmis resmen. Kendini tepeden tirnaga yaptirtmis , en zor zamaninda yaninda olani da postalamis ve baska birini bulmus.. ruhu hakikaten kadin ruhuymus bence de..
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • Gizli Üye
  Çok güzel bir ropörtaj olmuş
  Bir trans için penisin hiçbir değeri yoktur özellikle erkekler bunu anlayamıyorlar
  Ben de trans kadınım, mesela şuanda hastaneden arayıp gel ameliyat edicez deseler koşa koşa giderim
  Görüş hala geçerli mi?
  • Bazı translarda kol gibi dalga var, katılıyorum. Delikanlıda olsa gölgesinde rakı içilir ama tercih meselesi demek ki

 • Gizli Üye
  ben bundan daha erkeğim galiba baya baya gerçek kadın sanki
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1714
 • ISpectra07
  Bu öyle bir konu ki olur desem (-) atacaklar, olmaz desem (-) atacaklar. Nasılsa eksi yiyecez bari doğruları söyleyelim. Şimdi bazı dinlerde cinsiyet değiştirmek günahtır, İslam dininde de günahtır. Ancak sen cennetliksin, sen cehennemliksin demek hiçbir kulun haddi değildir. Yargılamayı bırakın o yüzden. İnsanların kişiliğiyle ilgilenin. İyi biri mi kötü biri mi? buna bakın. Sen yargılasan da olmuş yargılamasan da olmuş bişey üzerine konuşmanın mantığı yok. Hadi gömdüm bye.
 • korman
  Yanı buyuk cesaret dmekkı kendını hakıkaten kadın olarak hıseetmıyormus hormonlardan dolayı oyzuden yargılamak bana dusmez oyle mutluysa onun tercıhı bılemeyızkı ruh halını
 • versace001
  buna yuruyen erkrkler varsa ıntıhar etsınler aıds hıv hepatıt hak getıreee
 • Elifdümenl
  Oha lan benden güzel yani ama ilginç şahsen ben erkek olmayı tercih ederdim erkeksin yani daha ne istiyorsun erkeksin istediğini yaparsın dünyanın en güzel şeyi sanki
 • by_simit
  Bunları böyle gündem yaptıkça insanların bilinç altına isliyorsunuz
 • seheravcı
  Oldukça olağan bir durum şanslıymış ki ameliyat olabilmiş ya olamayanlar...
 • babi_queen
  Hayır bu erkek haliyle , futbolcu sevgili bulmuş. Biz çıtırcık pıtırcık cağğnım kızlar sapız !
  Bu ne abi ben anlamadım...
 • XxTurkOglxX
  Öncelikle saygi duyuyorum fakat toplumu elestirmek isterim ki bu fuhuş yoluna toplum itiyor onlarda fuhuşa meraklı degiller.
 • Kadın olamayan kadınlar malesef burada yazılanları pek anlayamazlar.
 • oğuz-34
  Bunları böyle gündem yaptıkça insanların bilinç altına isliyorsunuz
 • Anadolubenim
  Sen neleri kestirmiş hatunsun. Bir kaş mı korkutacak seni hasan.
 • erendadaş
  eski sevgilime benziyor ya iyiki ayrılmışım ya la ben :D
 • sultann3363
  Allah akıl versin herşeyi normalleştiriyorlar !
 • msasya
  bu simdi ne erkek nede kadin birde kas kestiriyor
 • nazzional
  Ağır net söylüyorum miğdem bulandı hay... koyayım.
 • mrsbarbiec
  Allah bel. ani versin
 • stefaniburt
  Kestirince hemen kadın olduğunu mu sandın?
  • RadiX_2

   Boşver... Kestirmese de erkek değildi zaten...

 • senabil
  Buna yürüyenleri midem kaldırmıyor
 • kesinİzmirlee
  Çok güzel örnek oluyorsunuz.. Bravo
 • Whiett
  helal olsun cesaretine
 • gzm_byndr
  Oha bee
 • bugglem
  Enteresannnnnnnn
 • KaraAyna
  Vay be
 • pembeodaboyasi3
  Çok harika bir şey
 • manolyaşkk
  O ha hayata bak be
 • gül888
  Selin transsa, gokhan kim?
 • MaviTürkü
  İsteğe bağlı
 • Gizli Üye
  Enişteyi kestirirken iyiydi hey yavrum beee😂
 • Gizli Üye
  İnsan nasıl yaşar seysiz 😂
 • Gizli Üye
  Olabilir böyle şeyler laf yok böyle tanıdıklarımda oldu ama yaymak yaygınlaştırmak doğru değil
 • Gizli Üye
  Cok iyi bir kadın ya valla
YÜKLENİYOR...