Google, Huawei’nin Android Lisansını İptal Etti

Google, Huawei’nin Android Lisansını İptal Etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Huawei’yi kara listeye almasının ardından Google, Huawei’nin yeni telefonlarında Android yazılımının güncellenmeyeceğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin Amerikalı firmaların teknolojilerini kullanmasını yasaklayan kararının ardından Google, Çinli Huawei şirketi ile anlaşmasını sınırlandırdı. Buna göre Huawei telefonlarda Android yazılımları güncellenmeyecek ve yeni telefonlarda Android kullanılmayacak.

Trump, Çin’le yaşadıkları ekonomik çarpışmanın hamlelerinden biri olarak çıkardığı kararnamede açık adı yazılmasa da Çin telekomünikasyon tekeli Huawei’nin ürünlerinin ABD firmaları tarafından kullanılmasını yasaklayan bir kararnameye imza atmıştı.

Google, Huawei’nin Android Lisansını İptal Etti

GOOGLE PLAY, GMAIL VE YOUTUBE’A DA ERİŞİM OLMAYACAK

Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Huawei ile yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmayı kısıtladıklarını açıkladı. Karar gereği bundan sonraki Huawei telefonlarında Google’ın geliştirdiği Android yazılımı güncellenemeyecek; bu telefonların, uygulama yüklenmesini sağlayan Google Play, e-mail hizmeti Gmail ya da video uygulaması YouTube’a da erişimi olmayacak. Mevcut Huawei telefonlarında ise bu hizmetler olduğu gibi kullanılmaya devam edecek.

HUAWEI KENDİ YAZILIMINI HAZIRLIYOR

Huawei ise böylesi bir duruma hazırlıklı olduklarını, son birkaç yıldır Android sistemini kullanmasının engellenmesi takdirinde kendi yazılımını devreye sokmak için çalıştıklarını açıklamıştı. Çin’de kullanılan bazı modellerin bu yazılıma ait teknolojileri kullandığı belirtiliyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİNCİ AKILLI TELEFON ÜRETİCİSİ NASIL ETKİLENECEK?

Huawei dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi konumunda. Çin’de zaten Google uygulamaları yasak olduğu için bu durumdan etkilenmeyecek. Ancak şirketin en büyük ikinci pazarı olan Avrupa’da bu durumun nasıl sonuçlar doğuracağı merak ediliyor. Trump geçen hafta içinde imzaladığı başkanlık emrinde, açıkladığı kara listede yer alan yabancı şirketlerin, hükümet izni olmadan Amerikalı şirketlerin geliştirdiği teknolojiyi kullanamayacağını ve -isim belirtilmese de- Huawei’nin ürünlerinin de ABD firmaları tarafından kullanılmasını yasaklayan bir kararnameye imza atmıştı.

Son Güncelleme: 28 May 2019 / 04:05
Google, Huawei’nin Android Lisansını İptal Etti
7
10
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Klasier
  Huawei gerçekten ileri görüşlü bir şirket. Birkaç ay önce bu tarz bir şey yaşarsak kullanırız demişlerdi. İlk olarak 2018 yılında bundan bahsedilmeye başlanmıştı ve 2019'da bakın hala devam ediyoruz sinyali de çakılmıştı.

  Google'ın bu hamlesi ile doğru bir yolda olduklarını gösterdiler. Trump'ın isteği, baskısı ile bu hamleyi yapan Google tamamen kendi değerini azalttı. Tüm dünyayı kapsayan bir şirketsin ama sadece bir hükümetin isteği ile koca bir şirkete verdiğin lisansı iptal ediyorsun, hem de milyonlarca kullanıcısı olan bir şirketi...

  Bugün Huawei'ye bunları yapan yarın bizim ülkemizle anlaşamadığında neler yapmaz. Şimdilik güçlü bir telefon markamız olmasa da şu an Turkcell, Reeder, Vestel, General Mobile gibi şirketlerimiz var. İleri de bunlara bile bu etkiyi oluşturabilirler. O yüzden her ülke bir an önce kendi telefonunu, donanımlarını ve yazılımlarını üretmek zorunda. Aksi takdirde böyle bir şey yaşandığı an ortada kalırlar.

  Samsung zaten Tizen işletim sistemini geliştirmek için uğraşıyor. Zamanla o da kendi işletim sistemine geçecek, demedi demeyin.
  Görüş hala geçerli mi?
  • ruletci03

   Trump ın bir imzasına bakar google ı bitirmek sıkıyorsa etmesin bakalım 😂😂😂burda konuşması kolay

  • Klasier

   @ruletci03 Evet, ama bu olmaması gereken bir şey normalde. Sen sadece Amerika'ya ürün sağlamıyorsun ki? Yarın bir gün de Çin, "senin fabrikaların benim ülkemde, yallah kardeşim abedene" derse ne olacak? Başta Apple olmak üzere Intel, Microsoft, Qualcomm vs. ürünlerinin büyük çoğunluğunu orada üretmiyor mu? Çin işin aslını bilmiyor mu? Elbette bir hamle yapacak. Tabii olan yine biz son kullanıcılara olacak.

   Bana göre bu hamle ile Huawei, bu sektörde ya kaybolacak ya da büyük bir atılım yapacak ve iOS ile Android ekosistemlerine bir üçüncüsü eklenecek.

 • Widee
  Huawei telefonları zaten güzel kendi yazılımınıda geliştirdikten sonra ( ki adamlar zaten hazırlığını yapmaya başlamış önceden ) android ve apple ın satış payları oldukça düşecektir. Buda Amerikan ekonomisine bir miktar da olsa zarar verir. Trump kendi ayağına sıkmaya devam ediyor.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • atombombasietkisiii
  Eminim ki Huawei buna karşılık farklı alternatiflere yönelecektir. Şu an kullandığım ve kullanmaya devam edeceğim nadir telefon markası kendisi. Ayrıca Google kullanmayız olur biter eğer Huawei'in kendi oluşturacakları yazılım geç kalırsa. Tek arama motoru Google değil veya İnternet sadece Google'dan ibaret değil.
  Kınadım şu an, bükemediğiniz bileği kırmaya çalışıyorsunuz.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

68
 • Betüş32
  bu sarı kafa niye herşeyi kendi istediği gibi olsun istiyor. daha 2 ay önce mate 20 lite aldım e şimdi ne olacak
 • hayletdayi
  apple iphone yalakalık olsun diye Huawei iphone samsung bile geçti Huawei kalite tabi apple iphone g*tü soksunlar bizimde venüs var
  general mobile var
 • SametinKuzusu
  Huawei böyle bir karardan etkilenmez yazılım çalışmaları yaptıklarını okumuştum Trump yine boş yapıyor
 • I_Run_Each_Team_2
  Huawei android cihaz geliştiremeyecek.
  Bu Huawei kullanıcılarını başka markalara yönlendirecektir.
  Huawei'n geliri düşecek.
 • fangoria
  ey trump kendine gel yeni huawei aldım bişey olursa senden bilirim
 • ruletci03
  Huawei ile işim olmaz 😀xiaomiciyim ben
 • Aquamen
  Trump bir kop artık
 • Mertttt00
  Bu da Ticaret Savaşları’nın diğer bir parçası
 • FundaKoc1
  hemen apple ile anlaşmalı.
  • ruletci03

   Apple ile mi anlaşmalı 😂😂😂pardon da ikisi zaten büyük rakipler

 • pamuk_seker3443
  Kötü oldu ya
 • MagRipOgLu
  Yani şu demektir bu , huawei demek sağlam telefon
 • Gizli Üye
  Bu konuda gereken önlemin Huawei tarafından alındığını düşünüyorum.
  • Gizli Üye

   Panasonic in de Huawei aleyhine karar almasıyla birlikte işler iyice ilginclesti.

 • Gizli Üye
  Amacı neymiş
 • Gizli Üye
  Tam da bu sorıların cevabını merak ediyordum. 🤔🤔 Umarım huawei kullanıcılarını madur etmez
YÜKLENİYOR...