Büyük Çamlıca Camisi Açıldı (Dünyanın En Büyük Alemine Sahip)

Büyük Çamlıca Camisi Açıldı (Dünyanın En Büyük Alemine Sahip)

Temeli 6 yıl önce atılan, 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir kompleks olarak tasarlanan Türkiye'nin en büyük camisi "Büyük Çamlıca Camisi" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı...

Açılış töreni öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra resmi davetliler ve vatandaşlar cuma namazı için camiye geldi. Açılış nedeniyle camiye çıkan alanlarda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Buraya gelen vatandaşlar, görevlilerin yönlendirmesi ve arama noktalarının ardından camiye girdi.


İstanbul'un yeni sembollerinden biri haline geldi

Osmanlı-Selçuklu mimari tarzı ile bugünün çizgilerinin bütünleştiği Büyük Çamlıca Camisi, kentin yeni sembollerinden biri oldu.

Görkemli mimarisiyle İstanbul'un her noktasından rahatlıkla görülebilen cami, bu heybetli yapısına yakışır anlamda bazı rakamsal büyüklükleri de ihtiva ediyor.

İçine girildiği andan itibaren İstanbul'un simgesi haline gelen selatin camilerinin adeta devamı hissini uyandıran Büyük Çamlıca Camisi, her bir bölümünde en ince ayrıntısına kadar düşünülen detaylarıyla ilgi çekiyor.

Caminin yanı sıra müze, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu, sanat atölyesi ve otoparkın da yer aldığı Büyük Çamlıca Camisi'nin inşasında birçok yenilik ve farklılık da hayata geçirildi.

Büyük Çamlıca Camisi Açıldı (Dünyanın En Büyük Alemine Sahip)

34 metre çapındaki kubbesi İstanbul'u simgeliyor

İmanın şartını temsilen 6 minareli inşa edilen Büyük Çamlıca Camisi'nin üç şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi'ne ithafen 107,1 metre, iki şerefeli 2 minaresi ise 90 metre yüksekliğinde yapıldı.

Caminin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi İstanbul'da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi İstanbul'u simgeliyor.

Kubbenin iç yüzeyine, 16 Türk devletine ithafen Allah'ın isimlerinden 16'sı, Haşr Suresi'nin son iki ayetinden istifade edilerek yazıldı.

Dünyanın en büyük alemine sahip

Ana kubbenin üzerine 3,12 metre genişliğinde, 7,77 metre yüksekliğinde, 4,5 ton ağırlığında alem yerleştirildi. Nanoteknolojiyle renklendirilen ve 3 parçadan oluşan alem, dünyanın en büyüğü olma özelliğini taşıyor.

Caminin dışarıdan ana avluya girişinde yer alan ve mermerle kaplanan taç kapı, büyüklüğüyle de göz dolduruyor. Taç kapının avlunun içine bakan kısmında, Kasas Suresi'nin 77. ayeti yer alıyor. Caminin içine girilen kapının üzerine ise Al-i İmran Suresi'nin 132-136. ayetleri işlendi.

Caminin kubbe altındaki dört ayrı bölümde yer alan aslan göğüslerine, paslanmaz çelikten nanoteknolojiyle üretilen hatla Arapça "Ey ihtiyaçları gideren", "Dualara icabet eden", "Sesleri duyan", "Dualarımızı kabul et" sözleri yazıldı. Yine nanoteknoloji ürünü 220 metre boyunda ve yaklaşık 9 bin parçadan oluşan Fetih Suresi'nin tamamı, kubbe altındaki kemerlere monte edildi.

Büyük Çamlıca Camisi, halı serili alanında 25 bin olmak üzere 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir cami kompleksi olarak tasarlandı. Camide aynı anda 8 cenazenin namazı kılınabilecek.

Cami, ibadet alanının yanı sıra 11 bin metrekarelik müze, 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi, 3 bin metrekarelik kütüphane, bin kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi, 3 bin 500 araçlık kapalı otoparkı bünyesinde barındırıyor.

Cami teknik özellikleriyle de farklılık yaratıyor

Cami, ses, ışık, ısıtma, havalandırma, güvenlik ve zayıf akım sistemleriyle de farkını ortaya koyuyor.

Büyük Çamlıca Camisi'ne yüzde 100 antibakteriyel özelliğe sahip, 17 bin metrekare büyüklüğünde özel dokuma halı serildi.

Cami, 5 metre genişliğinde, 6,5 metre yüksekliğinde ve 6 ton ağırlığındaki ana kapısıyla dünyadaki en büyük ibadethane kapılarından birine sahip. Kapı, Konya'da geleneksel Türk ahşap sanatının en güzel örneği olan kündekari işçilik denilen çivisiz sistemle bir araya getirildi, sedef ve kaplama işleri ise İstanbul'da gerçekleştirildi.

Büyük Çamlıca Camisi'nin büyüklüğüyle orantılı olarak minberi ile vaaz kürsüsü de normallerine göre farklılıklarıyla dikkati çekiyor. Caminin minberi 21 metre yüksekliğinde ve gerek görüldüğünde asansörle çıkılabilecek. İstanbul'da sedefkarların bir yıllık çalışmasıyla hazırlanan vaaz kürsüsü yaklaşık 4 metre yüksekliğinde yapıldı.

Haberle ilgili sorular...

63 bin kişilik Çamlıca Camii resmen açıldı. Sizce böyle büyük bir camiye ihtiyacımız var mıydı?

Büyük Çamlıca Camisi Açıldı (Dünyanın En Büyük Alemine Sahip)
7
16
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • fevkalbeşer_

  Şimdi arkadaşlar aşağıdaki atıp tutmaları okumadan önce görüşümü şöylecene bırakayım.

  Evvela turizm ve ülkemizin kendisini göstermesi için çok güzel bir olay olmuştur bu. Ancak dünyadaki ekonomik krizi ve dış borcumuzu düşünürsek 'israf yahu' gibi bir yorum yapabiliriz. Ama şu anda devletimizin en büyük hedefi olan ÇİNLİ TURİST hedefi ve bu çekik arkadaşların yalnızca mimarilere, tarihi alanlara merak salmalarından dolayı oluşmuş olan yeni bir turizm fikri var. Destekleyin gitsin. bkz:battıbalıkyangider

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • engineerJR

  Cami kıtlığı varmış gibi gösteriş olsun diye ve üstelik bu krizde bir camiye servet odeyeceksin sonra hutbede imam çıkıp musriflik yapmayın açları doyurun diye vaaz verecek

  Görüş hala geçerli mi?
  • Çok doğru tespit

  • engineerJR

   Camiler boş. Raflardaki Kuranlari okuyan yok. Ama her yer şatafatlı cami dolu

 • yalansizolmaz35

  Bu kadar pisliğin döndüğü ülkemde günde 1000 cami neyi çözer bilmem ama ilim bilim yuvaları yapilsa belki hem cahilligimiz hem bilincsiLigimiZ giderdi

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

614
 • Ebdem

  Allah razı olsun ülkemiz için boyle seyler gerekli elhamdülillah muslumman ülkesiyiz en kisa zamanda nasipse gidicem

 • Minikedikükredi

  çamlıca camisi k. maraş'da olan Abdulhamithan camisinden esinlenerek yapıldı, bunu da eklemeden geçmeyelim :)

 • Centurion

  Paraları harcayın bakalım. Oy için tüyü bitmemiş yetimleri bile köle olarak satar bunlar. Beklenen depremin yanında kasırga da çıksa yine akıllanmaz bu millet.

  #AmpulPatladıAmaRadyasyonuDevamEdiyor...

 • Powerby_MusTi

  Sorsan camiler hep dolu...
  Ama sokaklar ateist kaynıyor
  Eksikti yas

 • sonromeo023

  Vatandaşlarımız refah içinde. Herkes hayatından çok memnun. Herkesin gelir seviyesi çok yüksek ya. Ondan bu kadar yüksek bir yere gidip şükretmek lazım. Maksat allaha yakın olmak.

 • Hemen herkes eksileyecek biliyorum ama sormadan da edemeyeceğim bu kadar büyük bir camiiye ne gerek vardı?

 • birucanbirdekacan

  Gerekli gereksiz tartışması yapılmaya karar verildiğinde çok yapılmıştı. Sadece cami değil otopark, müze, sanat galerilerinden oluşan bir tesis, hayırlı olsun.

 • merv3e

  Çok güzel olmuş :)

 • emrdidem

  Müslüman olarak çok gereksiz olduğunu düşünüyorum.

 • harika bir yer

 • Sananeebananee

  Hayırlı olsun cami

 • dalgakıran61

  Tamamen israf. Sorsan müslümanız.

 • Yusufemre01

  Çok büyük eksiğimizdi maşaallah

 • _sensordiye

  Reis Allah razı olsun ❤️💡

 • ilivein_adana

  alemine sahip ne demek

 • üzgünkisicik

  Güzel camiymiş

 • Gizli Üye

  Camiye karşı biri değilim ama yapılanlar sadece israf her sokakta 2 tane cami var neredeyse, bomboş camiler çok yazık

 • Gizli Üye

  ülkenin hali harap millet ekmek bulamıyor bunların derdi cami yapmak Allah bilir o yapılan camiye de herkes istediği gibi gremiyordur

 • Gizli Üye

  Çok lazımdı.
  63 bin kişilik cemaati nereden bulacaksınız? Çamlıca tepesi sanki istanbulun en kalabalık noktasıymış gibi.
  İsraf haramdır,
  israf haramdır,
  israf haramdır.

 • Gizli Üye

  Harika bir yer

YÜKLENİYOR...