İmamoğlu: 16 Milyona Eşit Davranacağım

İmamoğlu: 16 Milyona Eşit Davranacağım

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan CHP Adayı Ekrem İmamoğlu, YSK Başkanı Sadi Güven'in açıklamasına değinerek, "Görevini yerine getirmesinden ötürü YSK'ya bu süreçte en azından 16 milyon insanımızın yüreğine su serptiğinden dolayı teşekkür ediyorum. Umuyorum en yakın zamanda kesin sonuç alınır. Hep beraber işimize bakalım." dedi.

İmamoğlu, CHP'nin Seçim Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre, sisteme girilen oy olarının yüzde 99,74 olduğunu, 82 sandığın da sisteme girmediğini söyledi.

Kendi oyunun 4 milyon 159 bin 890, rakibi Binali Yıldırım'ın oyunun da 4 milyon 132 bin 84 olduğunu dile getiren İmamoğlu, oy farkının 27 bin 806 olduğunu kaydetti.

Ekrem İmamoğlu, şu anda kalan sandıklardaki toplam seçmen sayısının 24 bin civarında olduğunu aktararak, "Yani artık bu işin matematiksel süreci sona ermiştir. YSK'nın girdiği sayılara göre konuşuyorum. Bence YSK'nın verilerini bütün ajanslar, bütün yayın kuruluşları paylaşabilir zira Türkiye'nin günün sonunda kararı verecek olan kurumunun sayılarını paylaşıyoruz. Bundan daha önemli bir kurum yok. Sonucu bildirecek olan YSK. Dolayısıyla bizim beyanımız değil bu. Ekranlar üzerinden fotokopisini alarak YSK'nın sayfasının görüntüsünü paylaştık. Görüyorum ki bazı ajanslar paylaşmış, sonradan sayfalarından kaldırılmış. Üzülerek izliyorum." diye konuştu.

Bir tartışma konusu açılmak istendiğini dile getiren İmamoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"290 bin geçersiz oy olduğu ve sanki 'Buradan bir şeyler çıkarılabilir mi?' diye bir arayış içindeler. Burası dipsiz kuyuya döner, bunun altından kimse kalkamaz. Geçersiz oy her seçimde vardır. Size bir örnek vereyim. Diğer kısmını basın mensupları da araştırabilir. En yakın tarihten örnek vereceğim, 2014 seçimlerinde 422 bin 667 geçersiz oy ve o seçimin kullanılan oylar üzerinden, geçersiz oyun oranı yüzde 4,7. Halbuki bu seçimde geçersiz oy sayısı 290 bin, oranı yüzde 3,4. Aslında makul bir ortalama hatta birçok seçimde olan geçersiz oy ortalamasının da altında bir orandır. Eğer bu dipsiz kuyudan taş çıkarmaya ya da bir şeyler elde etmeye çalışanlar varsa, gerçekten zihinleri bulandırmaya, Türkiye'nin bu kritik sürecini baltalamaya devam eder. Yani siyasi partilerin sorumluları, siyasi partiler arasında açıklama yapan insanları, Türkiye'nin sorunlarına dönük de duyarlılığa davet ediyorum. İstanbul'un birçok yerel seçimi olmuştur, kazananları olmuştur, kaybedenleri olmuştur ama bu şekilde bir hareket tarzı, siyasi söylemlerde bulunma noktası hiç yaşanmamıştır. Dolayısıyla buradan AK Partili yöneticileri, hassasiyetle sürece dair titiz davranmaya, bugünün Türkiye'sinde yaşanan başta ekonomi olmak üzere birçok sorunla ilgili yaşatacakları depresyona dönük uyarıyorum."

"16 milyona eşit davranacağım"
İmamoğlu, AK Parti'li seçmenlere de seslenerek, İstanbulluların hangi partiye oy verirse versin, süreci vicdanlarıyla ve adalet duygularıyla takip etmelerini diledi.

Ekrem İmamoğlu, ülkede olumlu şeylerden ortak faydalanıldığını, ortak şekilde zarar görüldüğünü dile getirerek, AK Parti'ye oy verenlerin sürece duyarlı olmalarını, sessiz kalmamalarını istedi. İmamoğlu,16 milyon insana eşit davranacağına, herkese aynı sıcaklıkta ve aynı ilgiyle yaklaşacağına söz verdi.

Çağrısı üzerine kentin farklı yerlerdeki afişlerin sökülmesine yönelik işlemlerin başlatıldığı şeklinde duyumlar aldığını belirten İmamoğlu, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen İmamoğlu, "Bu sürece mutlak ilgi duymalarını, bu sürecin bir şekilde sonuca bağlanmasının, hem ülkemiz hem de şehrimiz için hayırlı olacağını, inşallah bunun en kısa sürede adil bir şekilde sonuçlanmasını, Türkiye'nin dünya nezdinde de itibarının zedelenmesini ortadan kaldıracaktır." dedi.

Türkiye'nin zor koşullarda olduğunu, ekonomik sıkıntıları bulunduğunu ifade eden İmamoğlu, uluslararası alanda da sıkıntılar yaşandığını söyledi.

İmamoğlu, YSK Başkanının da açıklamasına değinerek, "Sürece başladığımız ilk andan itibaren YSK'nın ismini telaffuz ederken sonsuz saygım ve sonsuz güvenimi dile getirmiştim, takip ettiğimi söylemiştim. Görevini yerine getirmesinden ötürü YSK'ya bu süreçte en azından 16 milyon insanımızın yüreğine su serptiğinden dolayı teşekkür ediyorum. Umuyorum en yakın zamanda kesin sonuç alınır. Hep beraber işimize bakalım. Türkiye, İstanbul mutlu olsun, normale dönsün. İşimize bakalım, hizmet edelim. Yan yana gelmeyi başaralım, yoksa bu ülkenin her insanı bizi yüreğinde sorgular. Buna hiç gerek yok. Ülkemizin birliğe beraberliğe, dirliğe ihtiyacı vardır." diye konuştu.

İmamoğlu: 16 Milyona Eşit Davranacağım
10
9
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye

  Bu seçimlerde hiçbir partiye ve kişiye oy kullanmamış biri olarak şunu diyebilirim ki, Ekrem İmamoğlunun söylediklerine katılmıyorum. 16 milyona nasıl eşit davranacak acaba. Seçim vaatlerinde bile sadece kadınlara yönelik bir çok pozitif ayrıcalığı destekliyordu. Kadınlara ücretsiz tiyatro, ücretsiz ulaşım vs gibi bir çok şeyi destekliyordu. Kadın sağılığı tarama merkezleri açacağını falan yazmıştı. Ama aynılarını erkekler için yapacağını yazmamıştı, şiddet mağduru erkekler için sığınma evleri açacağını yazmamıştı. Erkekler için ücresiz ulaşım, ücretsiz sağlık tarama testleri vs gibi vaatler yoktu. Sadece kadınlar üzerinden vaatler vardı. Ben eşitlikçi biri olacağını sanmıyorum. Ama akp de aynı zaten, yani aralarında bir fark yok. İki parti de kadınları üstün görüyor ve feminist partiler.
  Ben bu yüzden oy kullanmadım. Bakalım yönetsin İmamoğlu, erkek haklarını savunursa ve erkekler için de olumlu ve güzel şeyler yaparsa önümüzdeki seçimlerde de aday olursa ona oy kullanabilirim.

  Görüş hala geçerli mi?
  • eplesmi

   hepsı hıkaye bunların anca vaadle olmuyo ıcraaat yok bunlarda

  • Gizli Üye

   @eplesmi Anlamadım demek istediğini, yani kadınlara ayrıcalık mı versinler demek istiyorsun? Neyi savunuyorsun tam olarak?

  • eplesmi

   savunmuyorum dediğinle hemfikirim

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşleri

 • atombombasietkisiii

  Şu an ülkenin çoğu Ekrem İmamoğlu'nun ibb başkanı olduğunu hala bilmiyor ve karalama çalışmaları da başlamış durumda. Kumpas kapıda RTE büyük bir mücadele ile karalama çalışmalarına devam ediyor.

  Ey çoğu cahil millet! İstediğiniz kadar burada atıp tutun, siyasetin s'sini dahi bilmiyorsunuz. Sadece gördüğünüzü konuşuyorsunuz. Görüp de susanlara da yazık olsun ki hala çıtınız dahi çıkmıyor.

  Kör halkıma buradan teessüf ederim. Bu kafayla bundan böyle bir baltaya sap olmanın imkansız.

  Tekrardan Ekrem İmamoğlu'nu bu dirayetinden ve saygıda kusur etmemesinden ötürü tebrik ediyorum!

  Görüş hala geçerli mi?
  • Volkan_91

   Çekemiyorlar bu seçimde ne yapacaklarını şaşırıp kaldılar her ne olursa olsun İmamoğlu aldı, Ankara'da da Mansur Yavaş aldı. Bir Ankaralı olarak Tebrik ediyorum İstanbul'u

  • @Volkan_91 @atombombasietkisiii sevgili fikirdaşlarım çook uzun zamandır bu sonuçları görebilmek için yaşıyorum denebilir, hem Ankara hem İstanbul için kabuğunu kırıp çıkmak diye nitelendirdiğim bu sonuçlar her iki şehrimiz ve ülke için hayırlı olsun..
   siyasetin s'sini dahi bilmeyenler için bu paylaşımı yapman ve çizgini aşmamış olman için de ayrıca tebrik ederim.
   zira ben bu kadar sakin olamıyorum sadece teessüf etmekle yetinemiyorum nedense..

   dahası bu kafayla gidilirse dönüş yolunun bulunamayacağını daha öncede söylemiştim değilki bir baltaya sap olabilmek.. güzel TürkiyeMe dönüş yolumuzu yitirdik bu hiçbir şeyden haberi olmayan yandaş medya izleyicisi ve şakşakçıları yüzünden..

  • Volkan_91

   İstediklerini yapsınlar akşam çıkmış balkon konuşmasında AKP iktidar partisi bilmem ne diyor, zamanla oda kalmayacak inşallah diktatörler kaybeder halk kazanır

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye

  Susuzluğa, su kesintilerine Merhaba türkiye..
  İnşallah güzel bir tokat yersiniz cehapeden de kendinize gelirsiniz. Gerçi ebu cehilde firavunda doğruları biliyordu ama nefsi ona kabul ettirmiyordu. Sonunuz lagam çukurları olur ins

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

88
 • mtfkt

  İzmir gibi bok kokusunu ozlemissiniz demek hakettiğinizi yaşayın simdi

 • scorpion026

  bizim chpli de 20 yıldır herkese eşit davranıyorya görüyoz. sosyetik yerlere yatırım kenar yerlerin yüzüne bakmaz

  • Hangisiydi?

  • @Be_smart yılmaz büyükerşen. tabi genel olarak şehri güzelleştirdi calısan belediyeydi. ama bazı bazı şeyler gereksiz harcama ve tramvayı abartması gözümde bitirdi. kenar mahallelere ilgisi azdı. tepebaşına chpye verdim ama o iyiydi heryere giderdi

  • Anladım.. doğrudur

 • Ben inandırıcı bulmuyorum, icraatlar başlayınca göreceğiz zaten

  • CHP hoşgörüsu sizin kendi fikrinizi belirttiginiz an biter...

 • Kübra_CXC

  namık kemalin bir sözü vardır bilirmiisniz imamoglu

 • alexo7

  halkın adamı EKREM İMAMOĞLU

 • HermioneGrangerrr

  Hadi bakalım yüzümüzü kara çıkarmasınlar inş

 • eplesmi

  herkes konusur yapsında görelim.

 • Mirays_94

  Bakcaz

 • sararmış_yıllar

  Hiç birşeyde yapamaz milletimiz arkasında durmalı

 • Hayırlısı.

 • gerçek biri geldi

 • Gizli Üye

  Türkiyeye böyle biri gerek ti

 • Gizli Üye

  İmamoğlu varsa çözüm var Martın sonu bahar, Ankara da da yavaş yavaş Mansur Yavaş diktatör kaybetti Cumhuriyet kazandı.

 • Gizli Üye

  Biri diyor ben kazandım biri diyor ben kazandım. Bune ya.

 • Gizli Üye

  ben chp yi beğenmiyorum chp ve ideolojisi çok fazlasını yapabileceklerini düşünmüyorum saygılar inş yaparlar ama benim pek desteklediğim bir oluşum yapısında değil chp.

 • Gizli Üye

  Ulaşıma suya indirim gelir artık nede olsa chp

  • Gizli Üye

   Eksileyenlerin zoruna giden ne acaba akp belediyesi olunca pahalı diyorlardı şimdi chp geldi indirim olacak herhalde

Yükleniyor...