Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

SibelErdem

Sütyenle yatmak, deodorant kullanmanın kansere sebep olduğunu bilirdik bugüne kadar. Ama ne yazık ki bugüne kadar bildiğimiz doğrularımızın hepsinin YANLIŞ olması!

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Yıllar boyu büyüklerimizden kulaktan dolma bilgilerle dahi olsa bizi korkutmaya yeten sağlık ve güzellik ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışları yani kısacası şehir efsanelerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Ama sakin olun hepsini tek tek ve sakin sakin çözeceğim sizler için :)

Küçük yaşlardan itibaren, soğuk algınlığından kaçınmak için ıslak saçla dışarı çıkmamamız gerektiği ya da sütyenle yatmanın kansere neden olacağı söyleniyor. Ancak bu sağlık ve güzellik mitlerinin kaç tanesi gerçekten doğru? İşte sağlık ve güzellik konusunda bugüne kadar inandığımız 13 yaygın efsane… Sonuçlara şaşırabilirsiniz.

İngiltere merkezli doktor Haider Al-Hilaly, en yaygın efsanelerin ardındaki gerçekleri açıkladı. Evet hazırsanız başlıyorum:

1. Islak saçla dışarı çıkarsanız üşütürsünüz - Yanlış!

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Yıllar boyu annemin beni gıdım gıdımm yediği bir söz. Kızım ıslak saçla dışarı çıkma üşütür hasta olursun. Ama meğerse işin gerçek yanı bu değilmiş. Bu sözün doğru olmadığını sevgili doktorlarımız şöyle açıklıyorlar. "soğuk algınlığı bir virüstür ve yaz aylarıda da dahil olmak üzere herhangi bir dönemde ortaya çıkabilir" diyorlar. O yüzden neymiş ıslak saçla dışarı çıkmak bizi üşütüp hasta etmezmiş.

2. Saç ve tırnaklar öldükten sonra büyürler – Yanlış

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Büyüklerimizde bize doğru olduğunu bildiğimiz diğer bir yanlışı ise Dr. Al-Hilaly şöyle açıklamış, bir kişi öldükten sonra ölen kişinin saç ve tırnakların uzadığına dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Bir kişi öldüktenn sonra, ölü cilt geri çekilir, böylece ölü bir vücuda bakarsanız, üç ila dört gün sonra bile, saç ve tırnaklar büyümüş gibi görünebilir.

3. Tıraş olmak tüylerin daha kalın ve koyu çıkmasını sağlar – Yanlış

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Yıllar boyunca bir bayan olarak jiletin kıl tüylerini kalınlaştırdığını duydum durdum. Ama Al-Hilaly'a göre bu yanlış. "Tıraş olmak, saçların daha keskin görünmesine ve daha kalın görünmesine neden olabilir, ancak tıraş işleminin saçın kendisi üzerinde bir etkisinin olmadığını" söylüyor.

4. Yağlı yiyecek yemek sivilceye neden olur – Ne doğru ne de yanlış

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Bu fikir nanginda ne doğrudur nede yanlıştır olduğunu net söyleyemiyorlar. Yağlı yiyecek yemek sivilceye neden olur fikrinin tarafsız olduğu düşünülüyor. Bu fikrin dığru olduğuna ve bazı kişilerinde yanlış olduğuna dair işaret eden bazı kanıtlara ulaşılmıştır. Dr. Al-Hilaly, ”Sivilce kalorileri, yağları ve rafine şekerleri yüksek olan Batı tarzı bir diyetle beslenirken, bu doğrudan etken olmamakla birlikte sivilce riskini artırabilir” diyor.

5. Kadınlar bir arada vakit geçirdiklerinde regl dönemleri aynı zamanda gerçekleşir – Yanlış

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Yanlış bilinen başka bir doğru ise jadınlar, uzun yıllar birlikte yaşadıklarında ya da uzun süre birlikte seyahet ettikleri zaman,regl tarihlerinin aynı güne denk geldiği söylenir. Ama bunu kanıtlayan bir belgeye ulaşılamamıştır. Bu efsane, başlangıçlarda bunu kanıtladığı ortaya çıkan 1971 çalışmalarına dayanmakta ama şimdi artık günümüzde bunun yaygın olmadığı görülmüştür.

6. Detoks suları vücudu toksinlerden arındırır – Yanlış

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Aslında bunu sağlık konusunda bilinçli olan kişiler, detoksifiue etmek için bu tür sulara bağlı kalınmaması gerektiğini çok iyi bilirler. Ama Dr. Al-Hilaly, Vücudumuzun sindirim sistemi, karaciğer, akciğerler ve böbrekler yoluyla kendini detoksifiye ettiğini söylüyor. Bu sular az kalori içerebilir ve kilo vermemize neden olabilirle ancak hiçbir şeyi “detoksifiye etmezler. Bu yüzden en doğru tercih saf su içmektir.

7. Makyaj bazı sürmek güneş yanıklarını önleyebilir – Yanlış

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Bilindiği üzere çoğu makyaj malzemesinin içeriğnde güneş koruma etkisiolduğu söylenir. Ama makyaj bazı sürmenin güneş yanığına karşı koruduğunu gösteren herhangi bir kanıt bulunamamıştır.. Yani hiçbir şey SPF içeren güneş kremlerinin yerini tutmaz.

8. Diş macunu sivilceleri geçirir – Ne doğru ne de yanlış

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Diş macunun yanıklara ve sivilcelere sürüldüğü eskiler tarafından çok söylenen bir sözdür. Hatta çocukken bizlere bile annelerimiz uygularlardı. Sivilceyi iyileştirmenin yolu diş macunu olduğunu bazı kanıtlar doğrular iken, bazı kanıtlar yanlış olduğunu gösteriyor. Ne doğru ne yanlış olduğu kanıtlanamadığı için NÖRT kalan sağlık ve güzellik efsanesidir. Dr Al-Hilaly'a göre, hepsinin kullanılan diş macunu türüne bağlı olduğunu söylüyor. Çoğu, iltihabı azaltabilecek birkaç kimyasal içerir, ancak cildiniz için en doğru şey bir dermatoloğa başvurmanızdır.

9. Çikolata regl ağrısını hafifletir – Nötr

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Bütün bayanlar regl olunca çikolatanın ağrıyı dindirdiğini düşünür ve yeriz. Hatta ağrı hafifler ve bu bize birazda mutluluk verir. Çikolatanın regl ağrılarına iyi geldiği konusunda ne doğru, ne de yanlış olarak ifade edilebiliyor. Bunun da yüksek oranda kakaolu çikolata,kramplara yardım etmek için kullanılan magnezyum içerir. Regl ağrısı çeken birçok kadın, çikolatanın doğal bir ruh hali güçlendiricisi ve ağrı kesici olduğu ileri sürülmekte.

10. Deodorantlar kansere neden olur – Yanlış

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Efsanelerden bir taneside deodorantlar. Hala günümüzde de bu söylentiler var. Bu efsanenin bir e-posta aldatmacasından kaynaklandığı düşünülüyor. Kanser araştırma çalışmaları yürüten sağlık kurumu, bunun inandırıcı bir kanıt olmadığını söylüyor.

11. Ekmek kabuğu yemek saçı kıvırcıklaştırır – Yanlış

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Bu efsaneyi ben hayatımda ilk defa duydum. Ama çok yaygın bir efsane olmasına rağmen buda yanlış biliniyor. Ekmek kabuğu yemek saçı kıvırcık yapmaz. Kıvırcık görünüp görünmemesi genetik olarak alınan bir özelliktir.

12. Gece geç saatlerde yemek yemek kilo aldırır – Yanlış

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Bu efsanenin doğru olmaması en çokta beni mutlu aslında. Dr. Hilaly'e göre, ece geçsaatlerde yemek yemenin kiloalımına sebep olduğu yönünde kanıt bulunamamıştır. “Kaloriler ne zaman yenilirse kaloridir, ancak gece geç saatlerde yemek yemek hazımsızlık / kalp yanması gibi sorunlara neden olabilir.”

13. Sütyenle yatmak meme kanserine neden olur – Yanlış

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!

Sütyenle yatmayı seven biri olarak kansere neden olmaması beni çok mutlu etti. Südyen efsanesi bir Amerikan çalışmasından kaynaklanmıştır. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda inandırıcı bir kanıt bulunamamıştır.

Dostça ve sağlıcakla kalın...

Sibel Erdem - 06.03.2020

Doğru Bildiğimiz Sağlık ve Güzellik Efsaneleri!
3
13
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

313
 • sweetmuffin
  Çok güzel bir yazı olmuş en azından bizler bilinçlenip gelecekte çocuklarımıza doğru bilgiler verebiliriz
 • Gizli Üye
  Ekmek kabugu olayini ben de ilk defa duydum ama jileti annem bana hep soylerdi. Daha oncede arastirip jiletin tuy kalinliginda bir etkisi olmadigini jinekologlarin vs hep acikladigini anneme söylesemde annem hic bana ve bilim dunyasina inanmazdi. Onlar nerden bilecek, jineloglar yanlis biliyor vs derdi. Hala da inanmiyor. Bazi yanlis bilinen seyleri duzeltmek sanirim imkansiz gibi bir sey
 • takma-kafana
  Ne kadar doğru bildiğimiz yanlis varmış
 • Marab
  Hala bu yanlış bilgiye inanan çok insan var.
 • cryomancer
  Güzel bir bence olmuş emeğine sağlık
 • togogün
  Emegine verdiğin bilgilere sağlık😊😊
  Yine keyfle okunası yazıların ve edinilen bilgiler👏
 • fairtail
  Teşekkürler ama ben yine de en başta belirttiğiniz düşünce içindeyim.
 • bunlar çok çok iyi bilgiler
 • bir-adet-adım
  Yanlış bilinip doğru olanlarda var 😊 eline sağlık
 • Psikologman
  Faydalı bir çalışma. Hala okuyorum. Notlarımı aldım.
 • Kısacası acaba neyi doğru biliyormusuz.
  Ellerine saglik
 • Rayan2
  Elinize sağlık
 • mehcab
  Harikasın vallahi aynen öyle koca karı sözlerine inanırız. Ancak doğru olmasına karşın hiç iplenmeyen bir durum var.. Efor halinde iken içilen sigara nikotini en kısa sürede tüm hücrelere taşır..
 • azelcan
  Çok güzel bir yazı daha lakin izninle 3 şerhim var🙂
  İngiltere merkezli doktor Haider Al-Hilaly..! Kusura bakma lütfen, İngiliz araştırmalarına asla inanmıyorum, çünkü altın da mutlaka daha farklı şeyler oluyor. Burada, hepsini bilemem ama 3 şey yanlış bence. Islak saçla dışarı çıkmak: kesin bir gerçektir, kendimden de bilirim. Islak saç rüzgârın da etkisi ile, yağdan da arınmış olan saç derisinin gardını düşürür. Özellikle, saç derisi çok terleyen insanlar, rüzgârlı havada, şiddetli ağrı yaşarlar.
  Gece geç saatte yemek yemek: vücut uyku halin de, pil tasarruf modunda ki telefon gibi, harcamıyor, bekliyor, atamıyor ve atamadığını depoluyor ki, ben malesef işim dolayısı ile, kahvaltı uapıp, uyumak zorun da kaldığım, şu 10 yıl da, yaklaşık 40 kilo aldım.
  Deodorantların hepsi kanser yapmayabilir lakin bazıların da, insan sağlığına çok zararlı kimyasallar var. Deterjanlar bile kanser edebiliyorken, doktorun bu konu hakkın da kesin bir dil kullanmamalı idi. Abla senlik değil.🙂
  • SibelErdem

   Bir yerde okudum bunu ve kendime göre yazdım. Bu rkac maddesi banada uymuyor zaten. Islak saçla dışarı çıkarsam benim de migren tavan yapıyor mesela.

  • azelcan

   Bu ingilizler çok ilginç..! Bazen böyle yayınlar yaparlar, ülkelerin, kültürlerinden gelen bilgileri yıkmak için çabalarlar. Bir keresinde "dik çizgili kıyafet eninene çizgili kıyafetten daha şişman gösterir" diye haber okumuştum. Slgılarla oynayarak ölçüm yapıyorkar, hangi millet inandı diye galiba.🙂
   Yalnız bu yazıların KS için büyük değer. Sağolasın, hoş geldin tekrar🙂

  • azelcan

   @ks buraya bir fenomen yazısı alalım lütfen🙂

 • eline sağlık güzel bence olmuş
 • Acar25
  Çok güzel olmuş ablam emeğine sağlık.
YÜKLENİYOR...