1 ay

19 yıl öncesine keskin dönüş; Diriliş Erdoğan/Çöküş Erdoğan...

Empimetheus

Bir vatandaş bilinciyle yazmaya; partilerden bağımsız olarak anlatmaya çalışacağım.
Tam 19 yıl önce seçimi kazanarak ülkemde iktidar olan siyaset anlayışı ile bugünkü iktidar arasında çok derin farklılıklar var dostlar.

19 yıl öncesine keskin dönüş; Diriliş Erdoğan/Çöküş Erdoğan...

Her şeyden önce samimiyetten uzaklaşılmış olduğu inkar edilemez. Bunun en güzel örneği de Sayın Erdoğan'ın 3 gün önce yaptığı konuşmadır.

19 yıl önce, seçimi kazanan Erdoğan, yürüttüğü agresif ekonomi politikasının semerelerini toplamaya başlamış ve kısa bir süre sonra meydanlarda "Bu ülke IMF kapılarında borç için dilenen bir ülke olmaktan çıkmış; IMF ye borç veren bir ülke haline dönüşmüştür" diyordu özetle. Seçmen de doğal olarak bunu takdir ediyordu. Ancak madalyonun arka yüzü böyle değildi. Daha o dönemde bu agresif ekonomi politikalarının yanlış olduğunu her fırsatta çevremdekilere de anlatmaya çalışmıştım. Unutmayın, hiç bir baba eve katkı sağlamadığı ya da eve külfet olduğu için evladını satmaz. Bu mantıkla Kamu işletmelerinin satılması bana hep yanlış gelmişti. Partizanlık, liyakat eksikliği, hantal işletme mantığı nedeniyle zarar eden teşekkülün iyileştirilmesi pekala mümkün iken, satılması çok büyük bir hataydı. Ülke, üretim ekonomisinden tüketim ekonomisine hızla kayıyordu. Sonuçta bir gün satılacak bir şey kalmayacaktı. Uzun vade de bunun faturası ortaya çıkacaktı.

Gelinen 19 yıl sonunda, başladığımız yere geri döndük. Türkiye elindeki milli serveti satarak suni bir bahar yaşadı ve elindeki bitince de tekrar IMF den borç almaya başladı.

Gelelim samimiyet meselesine. Sayın Erdoğan, konuşmasında dikkat ederseniz IMF kelimesini kullanamadı. Bunun yerine "Süreci tamamlanan işlemler" demekle yetindi. Bu durumda sorulması gereken sorular şudur. Niye şeffaf olamıyoruz? Madem IMF den borç alacaktık, eskiden de böyle idare ediyorduk, niye bu milli servet elden çıkarıldı? IMF den borç almak ayıp değilse neden açık açık Türk milletinin gözünün içine baka baka bu söylenemiyor? Yok ayıpsa bu durumda da bunun sorumluluğunu üstlenerek neden Türk milletine hesap vermek yerine gizlenmeye çalışılıyor? Bu soruların cevapları belli. Bu soruların cevapları siyasette ne kadar samimiyetten uzak olduğumuzun bir göstergesidir.

19 yıl öncesine keskin dönüş; Diriliş Erdoğan/Çöküş Erdoğan...
4
8
Görüşünü yaz
4Kız Görüşü
8Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Gizli Üye
  Özetle imf sdr olarak pandemiden dolayı bazı ülkelere para verecek hibe olarak 6.4milyar dolar turkiyeye verilecek ihtiyaç yoksa istenmesin o zaman? Borç vereceğiz imf'ye dedikten sonra bu durum... Türkiyenin acilen 75 milyar dolara ihtiyacı var ama rahat nefes için 155 milyar dolar rezervi olması lazım diyor ekonomistler
  Katılmıyorum 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

38
 • Mario45
  Evet doğru yazmışsın ama ben burada "bağımsız" bir yazı göremiyorum
  Sevdim 1 Kişi
  • "Partilerden bağımsız" demiştim. Yazımın hiç bir yerinde herhangi bir siyasi parti övülmemiştir. Hata yeri gelmişken şunu da söyleyeyim; ana muhalefet partisi olan CHP nin de bu konuda tribünlere oynadığını, bu noktada hangi parti olursa olasın Türkiye'nin kaybettiğini düşünüyorum.
   Saygılarımla

 • turgay2
  imf ye üye 190 ülkeye sdr tahsisi yapmasını türkiye imfden borç aldı diyecek kadar yalancının birisin
 • ZiVRi
  Her iktidar bir şekilde sonlanır ama her yeni gelen geçmişin yükünü çekmek zorunda kalır maalesef :(
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • Tekatım
  İşiniz yok mu sizin başınıza taş düşse Erdoğan atti dersiniz
  SevdimKatılmıyorum 3 Kişi
 • Yalnızkız99_
  Hey dostlarım erdoğanın ülkeyi bok yoluna götürdüğünü kimse inkar etmesin halimiz ortada 🤷🏻‍♀️
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • biradetmehmet
  bağımsız? anlatmaya çalışmıssın gerçekten
  Sevdim 2 Kişi
 • kagan__altınışık
  Çöktü baya ya
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • saskinomayra
  IMF'den ne kadar borç alındı?
 • XoxBurak
  Boş amaçsız yazı
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Erdoğandan başka lider tanımam, oyumuz onadır. Allah uzun ömürler versin.
  SevdimKatılmıyorum 4 Kişi
 • Gizli Üye
  Çöküüüş
  Katılmıyorum 1 Kişi
YÜKLENİYOR...