Erdoğan: Bizim Andımız İstiklal Marşımızdır

Tugrul Turcan r

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gençlik STK'ları Platformu tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye Gençlik Zirvesi"nin açılışında konuştu.

Ben Türküm ama Türkçü değilim

Erdoğan: Bizim Andımız İstiklal Marşımızdır

Danıştay'ın Andımız kararını eleştiren Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:


Ben Türküm ama Türkçü değilim. Eğer böyle yaparsak biz kendi değerlerimizle çatışırız. Dinimiz İslamla çatışırız. İslam ırkçılığı reddediyor, ırkı reddetmiyor. Tam aksine 'Biz sizi kabileler halinde yarattık' diyor Rabbimiz ama arkasından geliyor, ne diyor? 'Birbirinizle iyi tanışasınız, anlaşasınız' diye. Kavga edesiniz diye değil. Bu gerçeği görmemiz lazım. Bu gerçeği gördüğümüz zaman zaten mesele halloluyor. İyi niyet eseri olmadığına inandığım bu kararı, kimi çevreler baskıcı, antidemokratik ideolojilerine yakılmış bir yeşil ışık gibi algıladılar. Millete tepeden bakan, insanımızı 'takunyalı, makarnacı, kömürcü, göbeğini kaşıyan adam' diyerek aşağılayanlar, uzun zaman sonra ilk defa yeniden piyasaya çıktılar. Kararın hemen akabinde gazeteci kılıklı provokatörler, yıllardır içlerinde biriktirdikleri kin ve nefreti ekranlardan adeta kusmaya başladı, kendi ekranlarından. Hatta cübbelerini darbeci zihniyete kiraya veren kimi sözde hukukçuların Andımız kararını bahane ederek merhum Menderes'in 68 sene önce son verdiği Türkçe ezan zulmünü tekrar dillendirdiğine şahit olduk.

Ne Akif'i bunlarla paylaşırız ne İstiklal Marşımızı

Erdoğan: Bizim Andımız İstiklal Marşımızdır

Sözlerini Ana muhalefete de değinerek sürdüren Erdoğan şöyle devam etti:

Çıkmış televizyon kanallarından bir tanesinde, benim için diyor ki 'O, İstiklal Marşını bile bilmez' diyor. Şimdi bunu meydanlarda sürekli okudum. Şu anda böyle bir tekrar okumaya gidersem, derki bak 'Gördün mü? Okuttum.' Çok zavallı bunlar. Hatta kendisi bir keresinde öyle bir yanlışa düştü ki rezil etti. Biz, değerlerimiz noktasında ne Akif'i bunlarla paylaşırız ne İstiklal Marşımızı. Benim konuşmam yoktur ki Akif'ten bazı beyitleri, mısraları, kıtaları almadığım. Çünkü benim yastık altı kitabım olmuştur Akif. Hatta imam hatipte okuduğum yıllarda liseler arası bir şiir okuma yarışması oldu. O zaman, rahmetli edebiyat hocam Osman Öztürk, 'Oğlum sen 'Asım'ın Nesli' bölümünden bir bölüm oku. Ben de o zaman oradan her zaman okuduğumuz 'Bu zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem' diye başlayan Asım'ın Nesli'ni tanımlayan o bölümle yarışmaya katıldım. Birinci oldum o yarışmada. İlginçtir o zaman da kaynana zırıltısı diye bir şey vardı, çevirirlerdi. Mithatpaşa Kız Meslek Lisesinin salonunda bu yarışma yapılıyor. Orada bana şiiri okutmamak için başladılar onları çevirip, sabote etmeye. Jüri de güçlü isimler. Şimdi aklımda kalanlar Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş hocamız filan. Türkiye Teknik Ressamlar Cemiyeti düzenliyor bu yarışmayı. Girdik ve yarışmada bütün bunlara rağmen baktım ki bunlar durmuyor. Ben de mikrofonu yere bıraktım. Mikrofonsuz olarak şiiri okumaya başladım. Tabii o kaynana zırıltıları sustu, bir anda salon değişti. Şiir bitti, salon durmuyor. Alkışlar, alkışlar devam ediyor. Hamdolsun biz buralardan geldik Bay Kemal. Onun için buralarda kalkıp bizi kendinle mukayese etmeye yönelme. Bizim aldığımız terbiye bu. Böyle yetiştik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Danıştay'ın verdiği karar ile ilgili şunları kaydetti:

"Şimdi koca koca adamlar siyah önlükler giyip, aynı zihniyette koca koca kadınlar yarım yamalak ezberleriyle ant okumaya yeltenip, milletin karşısında kendilerini rezil, kepaze etiler. Değerli arkadaşlar, hepsi birbirinden utanç verici bu hadiselerin çoğunun siyasetin değil, psikiyatrinin konusu olduğunu düşünüyorum. Yaşananlar tam anlamıyla bir histeri nöbetidir. Bunu görüyoruz, aramızda doktorlar var, iyi bilirler. Maalesef ülkemizde zamana, değişime, hayatın ve dünyanın gerçeklerine karşı direnmeyi çağdaşlık zanneden fosilleşmiş gerici bir zihniyet vardır. Bu her zaman oldu, bugün de var. Bunların hayattaki varlık sebepleri ise milletin değerleriyle kavga etmek, ne pahasına olursa olsun kendi çıkarlarını, kendi ikballerini korumaktır."

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 26 Şub 2019 / 04:02
Erdoğan: Bizim Andımız İstiklal Marşımızdır
25
48
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Sümüklüböcük
  Üniversiteye girip yolda gördüklerine andımızı sorsan %90 hatırlamaz bile yani önemli olduğunu düşünmüyorum dahası türkiyede sadece türkler yaşamıyor. İlk okul talebesi bir çocuğa ailesi sen kürtsün dediğinde çocuk okulda andımızı söylerken kendini dışlanmış hisseder ve yabancılaşır buna hiç gerek yok. Bazen körü körüne inatla hareket etmektense doğru ve faydalı olan tercih edilmelidir.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Din-i-İslam
  İyide Türk çü olmanın nesi kötü
  Bakın büyük konuşuyorum /ağır örnekler veriyorum ermeni olan ermeniliği ile gurur duyuyor gürcü olan gürcülüğü ile gurur duyuyor yahudi olan Yahudiliği ile yunan yunablığı ile gurur duyuyor bu milletler BİLE gurur duyarken elinde Türk bayrağı ile darbe söndüren millet niye duymasın
  Görüş hala geçerli mi?
  • Din-i-İslam

   bir daha darbe olursa milliyetinden uzaklaşan insanlar cesur olacağını sanmıyorum ama...

  • FalconSN

   Türk olur, ırkınla gurur duyarsın, bu Türk olduğunu gururla söyleyebilmektir. Türkçü olmak ise sadece kendi ırkını savunmak, onu yüceltmektir ki bu da ırkçılığa girer ve İslam bunu reddeder.

En İyi Kız Görüşleri

 • Gizli Üye
  Helal olsun. Bir yüzüğü vardı. Şimdi sarayı oldu. Babamda çalıştı 20 yılda anca bir daire alabildi kredi kartıyla :D
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye
  bişey derdim de Silivri soğuktur şimdi...
  o değil de istiklal marşı bir ant değildir zaten adı üstünde marştır?
  Görüş hala geçerli mi?
  • IDesigner

   Tekrardan dikkatli okursan anlayacagini umuyorum

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2346
 • louqoum
  Düştüğü gaflet yolunda sayısız korumayla gezen, partili cumhurbaşkanı beyanı.
  aynı şahıs, meclis kürsüsünde şerefi üzerine ettiği tarafsızlık yeminini iki gün tutabildi. şimdi akpye oy istiyor :)
  Ve ne yazık ki ülkenin en yetkilisi andımız dediği istiklal marşını dahi bilmiyor. zira istiklal marşında bizzat ırkımızdan, atalarımızdan, tek vatanımızdan söz edilir.
  hani konu ayrıştırmak, diğer kültürlerle, ırklarla ters düşmekse eğer istiklal marşı, andımızdan çok daha sert ve nettir.
 • LanNickKalmadi
  "Kararın hemen akabinde gazeteci kılıklı provokatörler, yıllardır içlerinde biriktirdikleri kin ve nefreti ekranlardan adeta kusmaya başladı."

  Bunu demesi için medyayı bir salması gerekmiyor mu bu harika olağanüstü kişiliğin :D? Gözle görülür şekil de gündüzleri cumhurbaşkanı geceleri mafya takılan bir kişilik bunlardan bahsetmesi halkımızın ne kadar acınası halde olduğunun kanıtı... Sen git tüm medyayı pıstır sonra sesini çıkarana provakatör, fetöcü, pkk lı de :D
 • Sayın Erdoğan "bizim" derken sadece kendi yandaşlarını kastediyor olsa gerek... Sizin değerleriniz herkesin değeri değildir sayın Erdoğan... Ayrıca siz neye tarafsanız düşünmeden ona karşı olacak milyonlarca irite ettiğiniz insan var.
 • Pıtırcık_00
  Türkçe ezan zulmü mü anladığın dile çevrilmesi neden zulm olur bu bir ikincisi din Arap dini değil de tüm insanlığa gönderilmiş din ise sen Arapçayı neden kutsuyorsun neden Arapça dua ediyorsun
 • Alafrangaa
  Hani laik devlettik?

  Dinimiz İslamla çatışırız. İslam ırkçılığı reddediyor, derken?
 • 06_Aussie
  Türk kelimesinden rahatsız olan bu insanlar yakında Türkiye ismini de değiştirmeye kalkarsa şaşırmam...
  Türk'üm ve bundan gurur duyuyorum
 • Fetish3535
  Andımız istiklal marşıyla kıyaslanıcak kadar önemli değil. Hele ki andımızı yazan kişiyi biliyorken...
 • Türk olup Türkçü olmamak imkansız. Türkiye'de yaşayıp Türk kelimesinden rahatsız olmak imkansız. Hangi soydan olduğu belli değil ona göre bu acıyı yaşıyor herif.
 • RoaringLion
  Taşına toprağına kurban olduğumun memleketinde Türk'üm demeli mi dememeli mi? İşte bütün mesele bu...
 • Centurion
  2002'den bu yana hep aynı laflar. Koltuğunu kaybetmemek için ülke topraklarını bile satmayı göze aldı. Adamda ne azim var harbiden.
 • Şanslı_S
  “Söz söylemek irfan ister. Anlamak insan.”
  Seni anlamayanlar kendi karanlıklarında boğulsunlar!
 • Ruuzgarr
  andımızı söylemesine karşı değilim aslında ama türk olmayanlar var aramızda onlara zorla türk ol yemin et demek resmen andımız yalan ile başlayan bir öğrenim gününden merhabalar :)
 • Kağan_altınışık_
  Bu adamın hiç sevmiyorum yüzüne karşı küfürler de ederim o derece
 • EjderyamNerde
  Türküm ama ırkçı değilim, çocuğum olursa okulda andımızı okumasını çok isterim.
 • MuhammedAli76
  Yürü Be Reis Arkandayız ! Camiler kışlamız Müminler asker.
  Reisle aynı fikirdeyim. Öğrenci andı çocuklara dayatmadan başka bir şey değil.
 • Dianartemis
  Türk'üme takılan ilerizekalılar
  Eğer bunu diyemeyecekse bu sınırlar içerisinde yaşamasınlar.
 • Aranel12
  İstiklâl Marşı'nı da beğenmiyordu bir zamanlar. Hatta onun yerine 500 kere isminin geçtiği rezalet bir marş da bestelemişlerdi. Şimdi yine dönmüş.
 • Desuyonee
  anda ve Türkçe ezana "zulüm" diyorsa bu iş zaten çoktaaaaan bitmiş
  • IDesigner

   Diger bahsedilenler hakkında ne dusunuyosan dusun ama ezan dedigin Arapca okunur Türkçe degil

  • Desuyonee

   @IDesigner baaane mk hiçbişey düşünmüyom yeter zaten düşünmek suç bu memlekette... tek söylememiz gereken şey meeeeeeeeeeeee meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee demek

 • Bahtsız3434
  Hırsız hain din ile devlet yönetilmez fetvalarını git Arap ülkelerinde ver
 • armavutaşçı
  Değerlerimizi öne sürerek hiçbir zaman konuyu tartışamayız konunun anlamından çıkarız. Elma ile armutu karıştırmamalıyız
 • Türküm doğruyunm çalışkanim demek herkesin harcı değil
 • Doğalkişilik
  İstiklal marşı ile andımız bir olmaz , bir olamaz. Söylediklerinde haksız sayılmaz.
 • Hiraöykü
  Türküm Türkçüyüm
 • yamanyıldırım
  boşverin bunu. pinokyo hikayesini okuyayım :)
 • Bluegırlxxx
  Adam nasıl da halletti ekonomik krizi helal olsun
 • güneyjdm
  Çok boş konuşuyor
 • HalimizzDumann
  Ne mutlu Türk’üm diyene!
 • Zaqros
  Katılıyorum.
 • miniktirtil_
  çok haklı
  • miniktirtil_

   beğenmeyenler andımızı yazan adamın geçmişini araştırma zahmetinde bulunsun. öneririm.

 • sahsiproblemlerim
  Abicim hadi yaaa
 • recalar
  İkisi birbirinden apayrı bir şeydir.
 • Nasilistersen525252
  Evet hakli
 • cindymindi
  İşine baksın.
 • Kastar
  Ne mutlu türküm diyene
 • Sadecebirisi38388
  [TÜRKÜM , DOĞRUYUM , ÇALIŞKANIM] Hangisi batiyor?
 • sevdenurrnkl
  Andımızı söylemeye karşıyım.
 • isibala
  evet haklı
 • ferhat0376
  Bu adamin hic bir dedigine inanmam
 • birölümkalımmeselesi
  evet haklı
 • jezey
  Türk düşmanlarının sözlerini ciddiye almıyorum
 • KaranlıkHayaIIer
  Adam hakli.. İstiklal marsımız bizim Andımız...
 • Kartonhelva
  İşte reis!
 • CreepingDeath0
  O marşta da "kahraman ırkıma" diyor.
 • utopya1
  Düşündürücü
 • evlerdenırakbiri
  Doğru söze ne denir.
 • Şevkatlikalp
  Farketmiyor benim için
  • XSecret

   Maaşallah :)
   Gözüm şey etti.

 • Nanehosafi09
  Türk değilsen gocunursun tabi
 • Hüseyin_33
  Helal olsun
 • Ruhcan_marley
  Reis haklı
 • xunixx
  Hayırlısı bakalım
YÜKLENİYOR...