REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Bütün Dünyanın Saygı Duyduğu Tarihteki Liderlerimiz ve Nedenleri

süpernova37

Bildiğimiz liderler hakkında klişe bilgiler vermektense, dünyada neden saygı duyuldukları konusunda çarpıcı bilgiler vermek istedim. Umarım beğenirsiniz, şimdiden iyi eğlenceler

1. Fatih Sultan Mehmet

Bütün Dünyanın Saygı Duyduğu Tarihteki Liderlerimiz ve Nedenleri

Belki İstanbul'u alan padişah olarak neden dünyada özellikle Hristiyan dünyasında saygı duyulsun diye düşünebiliriz. Bunun sebebi Fatih'in kişiliğinde yatıyor. Fatih Sultan Mehmet inanılmaz derece aydın görüşlü ve entelektüel bir devlet adamıydı. Fatih kaç dil bildiği kısmı belirli değildir. 7 diyenler olsa da bunların kaçını ana dil seviyesinde bildiğini bilmiyoruz.

Fatih'in İstanbul'u alırken çizdiği strateji, gemileri karadan yürütme taktiği ve top çizimlerinde dahi aktif rol alması bugün pek çok batılı tarihçi tarafından taktir edilir.

2. Selahaddin Eyyubi

Bütün Dünyanın Saygı Duyduğu Tarihteki Liderlerimiz ve Nedenleri

Batılıların kendisine saygı duymasının sebebi Eyyubi'nin aşırı hoşgörülü bir lider olmasıdır. Bir ömrünü Haçlılarla mücadeleye adayan Eyyubi 1187'de Kudüs'ü alarak başarısını taçlandırmıştır.

Haçlılar Kudüs'ü aldıklarında binlerce Müslümanı katlederken Selahaddin ise Kudüs'ü aldığın hiçbir Hristiyan'a zarar vermemiş, ülkelerine dönmek isteyenlere koruma dahi sağlamıştır.

Yıllarca savaştığı Hristiyanların cüzzam hastalığına yakalanmış IV. Baudouin'e dahi kendi doktorlarını tedavi etmesi için göndermiştir. Kendisini daha yakından tanımak isteyenlere ''Cennetin Krallığı'' filmini tavsiye ediyorum.

Baudouin'in yüzü cüzzam sebebi ile korkunç durumdadır
Baudouin'in yüzü cüzzam sebebi ile korkunç durumdadır

3. Kanuni Sultan Süleyman

Bütün Dünyanın Saygı Duyduğu Tarihteki Liderlerimiz ve Nedenleri

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı altın çağını yaşıyordu. Öyle ki Avrupalılar Sultan Süleyman'a ''Muhteşem Süleyman'' İngilizce ''Suleiman the Magnificent'' diyorlardı. Avrupa'yı Türkler o kadar fazla etkilemişti ki, bütün Avrupa'da ''Turquerie'' akımı doğdu. Avrupalıların soyluları Osmanlı'dan kıyafetler, müzik aletleri veya hamamlar getirmeye başladılar ve Türkler gibi giyinmeye ve onlar gibi davranmaya başladılar.

Bu akımın tam olarak ne zaman başladığı ise bilinmiyor. 1669 yılında Fransa'ya ilk defa elçi gönderen Osmanlı'nın diplomatı Süleyman Ağa'nın neden olmuş olabileceği düşünülüyor. Fransızlar Süleyman Ağa için defalarca balolar düzenlemiş, kendisi ile konuşmak için fırsat kollamışlardır. Ünlü Fransız edebiyatçı Moliere ''Kibarlık Budalası'' eserinde Fransızların bu gereksiz ilgisini eleştirir. Bu konu ile alakalı daha uzun bir bence yazmayı planladığım için burada kesiyorum.

4. Sultan Alp Arslan

Bütün Dünyanın Saygı Duyduğu Tarihteki Liderlerimiz ve Nedenleri

Sultan Alp Arslan'ı hepimiz 1071'de Anadolu'nun kapılarını Türklere açan lider olarak biliriz. Ancak onun saygı uyandırmasının sebebi ise Bizans İmparator'u Romen Diyojen (kendisi ile alakalı bir bencemin linkini vereceğim) ile ilişkisidir. Bizans İmparator'unu esir aldıktan sonra kendisine ''Beni esir alsaydın ne yapardın?'' diye sorar. Diyojen ''Seni zincirlere bağlayıp İstanbul sokaklarında gezdirirdim'' der. Bunun üzerine Alp Arslan ''Benim cezam ise daha büyük. Seni affediyorum'' diyerek karşılık verir. Kendisini serbest bırakır ve savaştan önce teklif ettiği barış anlaşmasını aynen yürürlüğe koyar. Dünya tarihinde esir alınan bir imparatorun bırakılması pek nadirdir.

5. Mustafa Kemal Atatürk

Bütün Dünyanın Saygı Duyduğu Tarihteki Liderlerimiz ve Nedenleri

Mustafa Kemal 1923'de Cumhuriyeti ilan edince 1930'lu yılların ortasına kadar çok hızlı bir şekilde reformları uyguladı. Prof. Toynbee Atatürk hakkında izlenimlerini şu şekilde aktarmıştır.. ''Kendisi son derece zeki, entellektüel birikimi olan, aklına koyduğunu yapmak konusunda inatçı ve soğukkanlı birisidir.'' Osmanlı'dan kalan yıkılmış bir toplumun çehresini diğer orta doğulu ülkelerin aksine 10 yıl gibi kısa bir süre içinde değiştirmişti. Öyle ki Türkiye o dönemde Venezuella, Sovyet Rusya ile beraber en fazla büyüyen 3 devletten birisiydi. Bu başarıda Mustafa Kemal'in halkı örgütleme de karizmasının çok önemli olduğu görülüyor.

Bazı çevreler ''diğer ülkeler Atatürk'ü seviyor, bizim için iyi birisi olsa neden sevsinler ki'' sözleri ile milletin kafasını bulandırıyordu. Umarım sevilen tek liderin Atatürk olmadığını anlamışlardır.

Game of Thrones Tadında Romen Diyojen'in Hüzünlü Hayat Hikayesi

Bütün Dünyanın Saygı Duyduğu Tarihteki Liderlerimiz ve Nedenleri
13
18
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • merv3e
  Sevmesem de en büyük lider Cengiz Han. Tek başına örgütleyip devlet kurdu. Dünyanın en geniş sınırlarına ulaştı. Düşmanlara korku saldı. Gaddarlığı kadın düşkünlüğü olarak eleştirilecek bir çok şeyi olsa da karakteri olarak değilse de başarıya bakarak saygı duyulmayı kesinlikle hak ediyor.

  Fatih Sultan Mehmet sevilmiyor dünya da. Onların kutsal yerini feth etmesinden ve Avrupalıları korkutmasındandır. Dönemin papası ve hristiyanları Fatih sultan mehmet öldüğünde bu habere çok sevindiler ve dönemin papası günlerce sürecek kutlamalar şenlikler düzenlemiştir.

  Selahaddin Eyyübi ise daha kötü. Osmanlı Filistinden çekilmek zorunda kalınca İngiliz Komutan Selahaddin'in kabrini tekmelediği kalk biz geldik dediği söylenir. Kudüs te kutsal yerdir Hristiyanların yahudilerin sevmesi mümkün değil büyük çoğunluğu sevmesi imkansız.

  Sultan Alparslanda sevilmiyor Türkleri Anadoluya soktuğu ve asırlarca burada kök saldırdığı için.

  Emperyalistler hristyanlar yahudiler ve diğerleri onlara unutulmayacak kalıcı darbe vuranları daha çok sevmezler. Ayasofya, Kudüs ve Anadolu.
  Görüş hala geçerli mi?
  • merv3e

   Tabi Cengiz Han Türk mü Moğol mu tartışma sürmekte olsa bile saygı duyulması gereken bir lider.

  • Glikozen

   En büyük hükümdar Satuk Buğra han bence iyice bir araştırma yapmalısın

  • merv3e

   Cengiz Han kadar düşmanlarına korku salan ve en geniş sınırlara ulaşan başka bir hükümdar yok.
   Cengiz Han deme nedenim Cengiz Han gibi tek başına devlet kuran çok az kişi var. Kısa sürede en geniş sınırlara ulaşması dünyaya korku salması da yeterli. İyi araştırmayı siz yapmalısınız. Karahanlı sınırları o kadar da geniş değil ve hazır bir devlet almıştı. Moğollar kadar da savaşçı bir devlet değillerdi. Araştırmayı iyi yapınız. Moğol İmparatorluğu daha çok duyulmuş ve ses getirmiştir. Yoldan geçen bir vatandaşa sorsanız Cengiz Han'ı bilir Moğolları bilir ama Karahanlı da ki hükümdarları bir çok kişi bilmez Karahanlıyı ilk kez duydum diyen bile çıkacaktır.

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Mustafa Kemal Atatürk bence bu listenin en başında olmalıydı. Çünkü kendisi perişan, gücü tükenmiş, olanakları yok denilecek kadar az, esir alınmış tükenmek ve bitmek üzere olan bir milleti ayağa kaldırarak azmiyle sıfırdan bir devlet kurmuş, ülkeyi esaretten kurtararak özgürlüğe kavuşturmuştur. Diğer liderler ise kendi dönemlerinde bu tür imkansızlıklarla yaşamamıştır. Evet hepsi de saygıya değer büyük insanlar. Katılıyorum.
  Görüş hala geçerli mi?
  • ruletci03

   Neden diğerleri çorbadan mıydı

  • ALSalvatore

   Bu işin bası sonu yok. Hepsi olması gereken zamanda yazıldığı gibi görevini layıkıyla üstlendi. ALLAHIN YARDIMIYLA.

En İyi Erkek Görüşleri

 • ALSalvatore
  Çok güzel bir bence emeğine sağlık. Film arşivim var bugün cennetin krallığını izlemistim şans işte. Hepsinin yeri ayrı ve güzel. Ister inansınlar ister inanmasınlar herkese teker teker saygı duyarim fakat hepsinin temelinde inanç yatıyor bunu birgün anlayacaklar.
  Görüş hala geçerli mi?
 • enyakinnerde
  Hepsinin yeri başka ama 5 numarada ki ayrı bir karizma, ayrı bir lider.
  1. numarayı da ayrı bire koyuyorum.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1116
 • Olmasada_olur
  Çok güzel bir bence olmuş. Adını sadece kendi tarihimize değil dünyaya yazdıran muhteşem isimler.. eline sağlık
  • süpernova37

   evet bu tarz bencelere devam etmeyi düşünüyorum :)

 • canselcanım
  Saygı duyduğumuz liderleri bize hatırlattığın için teşekkür ederim :)
 • Liiiyaa
  Gerçekten bugüne kadar yazılan bencelerin en iyisi gözlerim dolu dolu okudum, gerçekten çok güzel komutanlarımız var cengizhan, Metehan, Timuçin bunlar gibi çok güzel vatansever savaşçı komutanlarımız var hepsi çok özel, çok güzel bilgiler verdin ayrıca osmanlı, Cumhuriyet ayrımı yapan gereksiz cahillere ders niteliğinde hem fatih sultan Mehmet'en hem kanuniden hemde cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'eb bilgiler verdiğim için çok teşekkür ederim... Osmanlıda bizim Atatürk'te..
 • gozluklusirin2019
  Beşi de şüphesiz döneminin en büyük devlet adamlarıdır. Güzel bir liste olmuş, emeğine sağlık...
 • drnuri
  Liderlerimizin devlet anlayışı adalet ve hoşgörü dosta güven düşmana kprku vermeleri
 • Sakarkız29
  Fatih sultan mehmet
  Şüphesiz fetih onun için büyük zafer tarımızı için de destan olmuştur
 • gr3yblack
  Saygı duyduğumuz liderleri bize hatırlattığın için teşekkür ederim
 • Bayanguapo
  Kanuni ile fatih sultan mehmet ne mükemmel atamızdır
 • Glikozen
  Rabbim İslam Kur'an için savaşan tüm askerlerimiz ve hükümdarlarımiza rahmet eylesin.
 • Because_Me
  Hepsinin yeri başka
 • Alfa80
  Tek kelimeyle muhteşem olmuş. Başka söze gerek yok
  • süpernova37

   teşekkürler... sizinde profil fotoğrafı mükemmel :D

  • Alfa80

   Eyvallah Herzaman her daim 😉

 • Wanderertraveler
  Çokoş ya
 • Ordinary35
  Teşekkürler güzel paylaşım olmuş eline sağlık
 • barraquda
  Simdiyse tersine döndü her şey..
 • By_Cola
  Umarım bu listeye bende girebilirim..!
 • endmuhh
  güzel hoş bir paylaşım sevdim
 • yunusyunus1903
  Elinize sağlık emekleriniz için
 • venividi_
  Hepsi baş tacı.
 • rasputinn
  Bizde lider tükenmez.
 • Özgür7200
  Selehattin eyyübi ve atatürk
 • TrueBloodYeniden
  Çok beğendim. Ellerine sağlık dostum👏
 • Müttiş bence olmuş
 • _Asli_04
  Mustafa Kemal'in yeri ayrı.❤
 • demir0099
  Adamlar tahih yazmis daha ne olsun
 • Gizli Üye
  kanuni sultan süleyman beni çok şaşırttı hele akım başlatması dedim ne büyük adam ama kibarlık budalası eseri çıkaran adama sinir oldum bir dur iki gurur kasalım be
 • Gizli Üye
  Hepsinin yeri ayrı ama benim gönlündeki FATİH SULTAN MEHMET ❤
 • Gizli Üye
  Daha nice Liderimiz var
YÜKLENİYOR...