REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Game of Thrones Tadında Romen Diyojen'in Hüzünlü Hayat Hikayesi

süpernova37

Uzun zamandır tarih hakkında benceler yazmak istiyordum, ilki ile başlamaya karar verdim. Çünkü lisede gördüğümüz tarih çok sıkıcıdır. Derinlemesine bilgi vermez ve aslında tarih çok tuhaf detaylarla doludur. Hadi gelin Alp Arslan'a yenilen Romen Diyojen'in ''Game of Thrones'' gibi hayatına derinlemesine bakalım.

1. Romen Diyojen Kimdir?

Günümüze ulaşan resmi olmasa da temsili resmi
Günümüze ulaşan resmi olmasa da temsili resmi

Latince adı Romanos Diogenes, birçok Bizanslı soylu aileyle akrabalığı olan Kapadokyalı bir asilzadenin oğludur. Askeri yeteneği sayesinde orduda kısa sürede yükselir ve Peçenek isyanlarını bastırmak için görevlendirilir. İmparator ölünce Bizans'ın en etkili ailesi olan Dukas'lar tarafından imparatorun oğullarını tahtan indirmek için komplo hazırlamak suçlaması ile zindana atılır ve idama mahkum edilir. Kendisinin hayatı da tam bu noktada tuhaflaşır ve dönüm noktasına gelir.

2. İmparator oluşu

Eudokia
Eudokia

Romen Diyojen zindanda ölümü beklerken imparator naibi Eudokia kendisini huzuruna çağırır. Bitmiş bir halde öleceğini düşünen Diyojen sorgunun ardından Eudokia tarafından affedilir ve ardından Eudokia kendisi ile evlenmek istediğini söyler. Diyojen buna çok şaşırır çünkü bunun anlamı idam sehpası yerine imparatorluk tahtına doğru yol almaktır. Pek çok Bizanslı tarihçi (örnek manasses) Diyojen'in aşırı yakışıklı olduğunu ve Eudokia'nın kendisinden etkilendiğini yazar. Ancak tek sorun 10. Konstantin ölmeden önce eşi Eudokia'nın başka kimse ile evlenmemesi için kendisine bir belge imzalatmıştır. Ancak Eudokia bütün her şeyi ayarlar, senatörlerle görüşür, papazları ikna eder ve belge iptal edilip evlilik gerçekleşir.

3. İmparator Romen Diyojen ün peşinde

Game of Thrones Tadında Romen Diyojen'in Hüzünlü Hayat Hikayesi

Romen Diyojen tahta geçince Doukas ailesi ile iyice ipler gerilir. Bu arada Diyojen'i tek sevmeyen soylu aile Doukas ailesi de değildir. Diyojen bunun farkında olduğu için halkın desteğini kazanmak için bir sefere çıkmanın ve zaferle geri dönmenin şart olduğunu anlar. Gözüne doğuda güçsüz gördüğü Selçuklu Türklerini kestirir. 1069 yılında doğuya bir dizi seferler yapar ancak ne Araplar'a karşı Suriye'de ne de Türkler'e karşı doğuda parlak bir zafer kazanamadan İstanbul'a geri döner.

Romen Diyojen ordusunun rezil durumda olduğunu anlar. Bizans ordusunun çoğunluğu da Slav, Ermeni, Uz, Peçenek, Bulgar ve Frank lejyonerlerden oluşmaktadır. Hatta o sırada Frank lejyonerleri Urfa civarını yağmalarlar. Liderleri cezalandırılır. Ancak kalan haydutlar diğer bölgelerde Ermeni köylerini yağmalarlar. Bu sırada Türkler Kayseri'yi almıştır. Diyojen Kayseri'yi alıp bir kaç Türk akınını püskürtür ama enerjisini de boşa harcar.

Bu sırada Diyojen Türklerle uğraşırken, Normanlar Bizans'ın İtalya'daki son kalesi olay Bari'yi kuşatmıştır. Diyojen yardım gönderir ancak sonuç felaket olur ve Bari düşer. Bunun üzerine Doukas ailesi bütün herkesin kulağına Diyojen'in yeteneksiz bir lider olduğunu fısıldamaya başlar. Aynı zamanda Diyojen masraf olan saray eğlencelerini, çevre düzenlemeleri için bütçeyi keser. Soyluların kazandığı vergileri azaltır, ordu için ekstra vergiler koyar, askerleri düzene sokmak ister. Bunun üzerine askerler ve soyluların desteğini kaybeder. Halkın eğlence kaynağı olan Hipodrom yarışlarını da çok masraflı diye yasaklar. Bunun üzerine halkta da desteğini kaybeder. (Halkta ne tuhaf düşmanlar kapıya dayanmış hala eğlence peşindeler).

Bunu fark eden Diyojen büyük bir ordu toplayıp doğuya hareket eder.

4. Malazgirt meydan savaşı

Game of Thrones Tadında Romen Diyojen'in Hüzünlü Hayat Hikayesi

Diyojen'in karşısında ise Selçukluların yetenekli lideri Alp Arslan bulunmaktadır. Türklerin ordusu Bizans'a göre oldukça azdır. Ancak ordu inanılmaz disiplinli ve yetenekli Türk atlılarından oluşmaktadır. Ayrıca Alp Arslan kendisinin komutasında olan başta Kürtler olmak üzere diğer milletlerden de askerler almıştır. Ordusunun 30-40bin kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Diyojen'in ordusu ise düzensiz ama oldukça kalabalık bir ordudan oluşmaktadır. 75 bin kişilik ordusu ile neredeyse Türklerin iki katıdırlar. Sultan Alp Arslan'ın ordusunda savaşa dair çok fazla ümit yoktur. Alp Arslan Diyojen'e barış teklif eder. Ancak Diyojen'in kesinlikle bir zafere ve üne ihtiyacı vardır. Bunun üzerine Alp Arslan savaşın kaçınılmaz olduğunu anlar. Bu yüzden askerlerin tedirginliğini önlemek için eski bir türk töresini uyguladı. Kefene benzer beyaz kıyafetler giydi ve atının kuyruğunu bağladı ayrıca yanındakilere, şehit olduğu takdirde vurulduğu yere gömülmesini vasiyet etti. Bunun üzerine Türk ordusunun inancı inanılmaz yükseldi. 1071'de o tarihi savaş başladı ve Türk orduları inanılmaz bir zafer kazandı.

Malazgirt Savaşı
Malazgirt Savaşı

5. Romen Diyojen Alp Arslan'ın Karşısında

Esir Diyojen Alp Arslan'ın huzurunda
Esir Diyojen Alp Arslan'ın huzurunda

Savaşı kaybeden Diyojen esir alınır ve Alp Arslan'ın karşısına getirilir. Alp Arslan kendisine sorar ; ''Beni sen esir alsaydın ne yapardın?''. Diyojen samimiyetle yanıtlar; ''Seni zincere vurur Konstantinapolis sokaklarında gezdirirdim''. Alp Arslan ise şöyle yanıt verir; ''Benim sana cezam ise daha büyüktür. Seni affediyorum''. Alp Arslan aynı zamanda savaştan önce teklif ettiği barış anlaşmasının aynı şekilde geçerli olduğunu söyler. Romen Diyojen'e bir at verir ve serbest bırakır. Bu hareketiyle Alp Arslan kendisini tarihin sayfalarına altın harflerle yazdırır.

6. Diyojen'in Ölümü

Türk atlıları
Türk atlıları

Diyojen serbest kaldıktan sonra eşi Eudokia'ya mektup gönderir ve durumu anlatır. Bu sarayda büyük karışıklık çıkarır. Doukas aile lobisini kullanarak Diyojen'in dönmesini engellemek ister. Eudokia'da Diyojen'e sırt çevirir ve saraydakilerle iş birliği yapar. Alim Psellos'un tavsiyesi üzerine Doukas'lar Romanos'u gıyabında tahttan indirdikten sonra veliaht Michael'i, 7. Michael Doukas olarak tahta çıkarırlar. Bizanslı tarihçi zonaras daha sonra saray lobisinin Eudokia'yı da saraydan kovduğunu söyler. Böylece Eudokia'da ettiğini bulur.

Romen Diyojen Anadolu'da kendisini destekleyen bir miktar ordu ile bir süre direnir ama sonunda teslim olur. Kendisi bir katırın sırtına bindirilir ve Konstantinapolis'e yollanır. Bu sırada yolda birisi ona zehirli su verir ama bu Diyojen'i öldürmez. Yolda günlerce acı çeker. Kütahya'ya geldiğinde saraydan gözlerine mil çekilmesi emri gelir. Bir Yahudi hemen bahtsız Diyojen'in gözlerine mil çeker. Diyojen artık acınacak bir haldedir. 2 gün sonra ölür.

Bizanslı tarihçi Zonoras'a göre Alp Arslan bu duruma oldukça sinirlenir. Çünkü barış teklifi bozulmuş ve affettiği Diyojen öldürülmüştür. Beylerine derhal Anadolu'yu fethetmesinin emrini verir. Böylece Bizans'ın çöküşü hız kazanır.

Umarım bencemi beğenmişsinizdir. Başka bencelerle tekrar aranıza olacağım :)

Game of Thrones Tadında Romen Diyojen'in Hüzünlü Hayat Hikayesi
2
2
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • SolBakış
  Helal olsun, çok güzel bir bence olmuş. Devamının gelmesini çok isterim. En beğendiğim bölümler Eudokia'nın Diyojen'i affettiği ve Diyojen ile Alp Arslan'ın samimi bir konuşma yaptığı bölümlerdi. :)
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Güzel paylaşımın için teşekkürler 🌸
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

11
 • Alp arslan yaptıgı gerçekten bir efsane olmuş onu serbest bırakarak.
 • seyma120
  Mükemmel, ellerine sağlık. 🙃
YÜKLENİYOR...