Tarihin En Başarılı 10 Komutanı

10. Selahaddin Eyyubi (1137-1193)Tarihin En Başarılı 10 Komutanı

Kudüs Yahudilerin elindeyken gülmek bana haram olsun!!

Hayatı savaş alanlarında geçmiş çok büyük bir komutandır. Çoğu komutan gibi eyyübinin altınları, servetleri, kadın düşkünlüğü yoktu tek hedefi Haçlıların gücünü kırmak ve İslam dinini tekrardan yükseltmekti. Haçlılara karşı yapacağı büyük savaşta Türk ve tüm arapları yanında istedi ve 1187 yılında Haçlıların karşısına çıkan Selâhaddîn Eyyûbî çok büyük bir zafer kazandı. Hristiyanların, Yahudilerin ve Müslümanların kutsal mekanı olan Kudüs'ü alarak tüm dünyada adından söz ettirmeyi başardı. Cennetin Krallığı filminde bu büyük zafer anlatılmaktadır. Diğer komutanlar gibi hazineleri olmadığı için ölünce geriye sadece kılıcı kaldı.

9. Napolyon Bonapart (1769-1821)

Hayat boyunca başarının sırrı; Para, para, para

Fransız devlet adamı olan Napolyon sadece savaşlarla değil reformlarıylada Avrupayı etkilemiştir. feodalizmin kalıntılarını ortadan kaldırmış; Yahudi ve diğer dini azınlıkları özgürleştirmiş; gelişmekte olan orta sınıfın yasalar önünde eşitliğini sağlamış. En kalıcı hukuki başarısı, Asya'da Amerika'ya kadar dünyadaki hukuk sistemlerinin dörtte birine çeşitli şekillerde uyarlanmış olan Kod napolyon adlı kanun metnini hazırlatmasıdır. Tüm hayatı boyunca İngiltere'yi almak için uğraşsada bunu başaramamış ancak kendisini İtalya kralı ilan etmiş. Belçika, İspanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerini ele geçirmiştir. Rusya ile yaptığı savaşta ağır kış şartları yüzünden ordusunun büyük kısmını kaybetmiş ve ardından İngiltere ile yaptığı son savaşıda kaybedip sürgün edilmiştir.

8. Hannibal Barca (M.Ö 247-M.Ö 183)

Ya bir yol bulacağız, ya da bir yol yapacağız.

Tüm zamanların en büyük askeri dehalarından biridir. Askeri tarihçi Theodore Ayrault Dodge Hannibal'ı "Stratejinin Babası" olarak nitelendirir. Hayatının büyük bir kısmını Roma ile savaşa adamış ve Roma'lıların korkulu rüyası olmuştur. Bu korku sebebiyle Roma literatürine "hannibal kapıya dayandı" deyimini kazandırmış. Hannibal öyle bir taktik dehasıdır ki Romalılar hannibal'ın taktikleriyle önce kendisini yenmiş, sonra büyük bir coğrafyaya hakim olmuşlardır. Roma üzerine sefer için hazırlıklarını tamamladıktan sonra Alp Dağlarını dolanmıştır bu hamleyi akıllarından bile geçirmeyen romalıları darmadağın etmiştir. Bu hareket bir çok kumandana ilham olmuş Enver Paşa Sarıkamış Harekatında bunu denemiş, ancak Enver paşa elindeki ordunun teknik imkanlarını göz ardı etmiştir.

7. Halid bin Velid (592-642)

Sizin hayatı ve şarabı sevdiğiniz kadar, ölümü seven bir orduyla size geldim.

Hayatı boyunca yenilgi yüzü görmeyen komutandır. Peygamber efendimizden ''Allah'ın Kılıcı'' ünvanını kazanmıştır. Sarığının içinde peygamberimizin mübarek saç telini saklayan ve "sarığımın başımda olduğu hiçbir savaşı kaybetmedim" diyen çok büyük bir komutandır. Müslüman olmadan önce Uhud Savaşının kaderini değiştirmiştir ve arkadan saldırarak savaş kazanmıştır. Yermük'te 200 bine karşı 40 bin kişiyle Hristiyan ordusunu hallaç pamuğu gibi savurdu ve Suriyeyi islan dini ile tanıştırdı. Türklerinde müslümanlaşmasında büyük etkisi vardır. Peygamber efendimiz öldükten sonra ilk halife olan Ebü Bekir İslamı tüm dünyaya kadar yayması için tüm askeri yetkileri Halid bin Velid'e vermiştir bu ona ne kadar güvendiğini açıkça gösteriyor. Hasta yatağında ölümünü beklerken ağlarken ölüm korkusundan ağladığını zanneden arkadaşlarına ''"vücudumda yara almamış yer yok, gel gör ki savaş meydanlarında yenilgi yüzü görmeyen halid yatağında ölüyor'' diye hayıflanmıştır. Ölümünden sonra ise geriye atı ve kılıcından hiç birşey bırakmamıştır.

6. Jül Sezar (M.Ö 100-M.Ö 44)

Geldim gördüm yendim.

Romalı general . Gelmiş geçmiş devirlerin en parlak savaş komutanlarından biri sayılır aynı zamanda yazar olarak da çok ünlüdür. Shakespeare eserlerinde sezar ile ilgili oyunlara çokça rastlanır. Mısır kraliçesi ve dünyanın en güzel kadını Kleopatra ile evlidir. Dünyada ilk sezaryen doğumla dünyaya gelen kişidir. Bu doğum türü adını sezardan alır. Dışardaki zaferleri içeride muhalefete neden oldu ve suikat sonucu öz oğlu Brütüs tarafından 23 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Sezar'ın son sözü ''Sende mi Brütüs!'' diye bağırmıştır. Oğlu ise ''Öyleyse yıkıl Sezar!'' diye karşılık vermiş. Bu dialog günümüzde bile birçok tiyatro oyununda oynanmaktadır.

5. Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938)

Kuşkusuz tarihin gördüğü en büyük liderlerden birisiydi. Düşman gemileri istanbula demirleyip, tüm yurdu kuşatırken gözü yaşlı bir şekilde ''Geldikleri gibi giderler'' deyip kurtuluş mücadelesini başlatmıştır. Halkı örgütleyip kısıtlı imkanlarla tüm yurtta istiklal mücadelesini başlattı, kısıtlı imkanlarla dünyanın en güçlü donanması karşısında özellikle çanakkelede destan üstüne destan yazmıştır.

Sizlere savaşmanızı değil, ölmenizi emrediyorum!

Onu diğer komutanlardan ayıran en büyük özelliği ise yenilikçi olmasıydı. Savaştan geriye kalan yıkık bir ülke ve yoksul halktı. Atatürk Devrimlerini hızlı bir şekilde hayata geçirmiş ve ülke adeta kısa zamanda çok büyük bir gelişme kaydetmiştir. Bize en büyük emaneti Türkiye Cumhuriyeti'dir. Ölümü en büyük düşmanlarını bile yasa boğmuştur. Öldüğü gün bir İtalyan radyosu ''Sezar, İskender, Napolyon ayağa kalkın. Büyüğünüz geliyor!'' şeklinde anons yapmıştır. Mekanı cennet olsun.

4. Atilla (434–453)

Sınırlarda sorun mu var, o halde sınırları genişletin.

Büyük Hun İmparatoru Atilla hayatının büyük kısmını Romalılarla savaşarak geçirdi. 800 bin kişilik ordusu olduğu söylenen Atilla karşısında birçok devlet savaşmadan boyun eğmiştir. Hedefi tüm dünyaya İslam dinini yaymaktı. Bunun içinde Hristiyanların kutsal mekanı olan Roma'yı hedef aldı İtalyayı yakıp yıkarken savaşı kaybedeceğini anlayan Papa bizzat Atilla'nın huzuruna çıkıp Roma için yalvarmıştır. Bunun üzerine italyayı vergiye bağlayan Atillaya ''Tanrının Kırbacı'' lakabı verilmiştir. Ne yazık ki evlendiği gecenin sabahında yatağında ölü bulunmuş.

3. Fatih Sultan Mehmet (1432-1481)

Biz toprakları değil, gönülleri feth etmeye gidiyoruz

20 yaşında Osmanlı padişahı olan II.Mehmet Türk tarihinin en başarılı padişahı olarak gösterilmektedir. Napolyan'un bile ''Çırağı olamam'' dediği Fatih Sultan Mehmet Osmanlının muhteşem yüzyıl olarak adlandırılan çağın temellerini atmıştır. İlk olarak hiç bir osmanlı padişahının feth edemediği İstanbul'u alarak peygamber efendimizin müjdelediği komutan olma şerefine erişmişti. Gemileri karadan yürütmek şeytanın bile aklına gelmezdi belkide savaş stratejisi olarak muazzam niteliklere sahip bir insan olduğu söylenir.İstanbulun fethinden sonra hiç bir tarihi yapıya dokunmamış herkesin dinini yaşaması için özgür bırakmıştır. Fatihten sonra dünya türkleri ''Büyük Türk'' diye adlandırmaya başladı. İtalyayı neredeyse fethetmek üzereyken hayatını kaybetmesi üzerine kuşatma yarıda kaldı.

2. Büyük İskender (M.Ö 356-M.Ö 323)

Denemeyi bilene imkansız yoktur.

Makedonya kralı İskender Bizzat Aristoteles tarafından eğitildi savaş sanatını çok iyi öğrenmişti. Onu Büyük yapan ise 13 yıl gibi çok kısa sürede dünyanın yarısını feth etmiş olmasıydı. Gittiği her yere Yunan medeniyetini yayıyordu. En büyük savaşını Pers'lere karşı yapmıştı 150 bin kişi olduğu söylenen pers ordusunu 40 bin askerle çok zor koşullarda yenmiş ve doğudaki hikayelere, masallara adını yazdırmıştır. Hindistan ve Afkanistanında bir kısmını feth eden İskender savaşmaktan bıkması üzerine Babil'e gitmiş ve büyük bir eğlencede rahatsızlanarak hayatını kaybetmiştir.

1. Cengiz Han (1162-1227)

Ben Tanrının cezasıyım. Eğer bir günah işlememiş olsaydınız, Tanrı sizi cezalandırmam için beni yollamazdı.

Dünya tarihinin bitişik sınırlara sahip en büyük imparatorluğunu kurmuştur. Hayatı boyunca hiç savaş kaybetmemiştir ve National Geographic tarafından bin yılın adamı seçilmiştir. Çok acımasız olduğu söylenir gönderdigi elçi bir yanlış anlaşılma sonucu Harzemşah kralı tarfindan öldürtülünce psikopata bağlayıp sefere çıkan ve bu sekilde 1.5 milyon insan öldürdüğü söylenir. Bu olaydan sonra Cengiz Han ''Cellat'' olarak anılmaya başlar. Nişabur şehrinin kuşatması sırasında da bir oğlunun öldürülmesi üzerine emri ile nefes alan herşeyin öldürülmesini ister ve şehirde yaşam belirtisi bırakmaz. ABD’deki Carnegie Enstitüsü yaptığı araştırmada cengiz han'ın 40 milyon insanı öldürdüğü kabul edilir.

#JackqueeLıne


0|0
37

En İyi Kız Görüşü

 • Çok beğendim emeğine sağlık :)

  1|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Hangi cahil atiillayi islam savunucusu yazdı bilmiyorum ama bir kere o tarihte islam yoktu bkz. Hz. Muhammed doğumu 571 Atillanin olumü 453

  0|2
  0|0
  • göktanrı inancı vardı deniliyor ama o dönemde puta tapanda çoktu atillayı bile tanrı olarak görenler varmış ama haklısın yanlışlık oldu orda

  • Put Tapan dediğin o zamanin arabı
   Boşuna demiyoruz
   Arap put yaparken Türk göğe bakıyordu.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Çok güzeldi. Sanki özel bir gecit töreniydi.
  Her biri ideallerine sımsıkı yapışmış hedefe odaklı askeri dehalar. Hatırlattığinız için teşekkürler. Emeğinize kaleminize sağlık👏👏

  0|1
  0|0
 • Ya çok güzel olmuş gerçekten eline sağlık :D

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 6

 • Elbette tartışılır bazı şeyler ama genede güzel :)

  0|1
  0|0
 • Çok güzel olmuş fakat Türkler oldukça fazla bu listede yani objektif ve aynı zamanda tüm dünyaya bakılarak mı yapıldı?
  Eğer öyleyse gerçekten çok övünülecek bir konu.

  0|1
  0|0
  • evet dostum dünya genelini kapsıyor boşuna ecdadımızla gurur duymuyoruz

  • Çok gururlandırıcı bir şey fakat eksikşikler var mesela Kanuni Sultan Süleyman ömrünün ciddi bir bölümünü savaşlarda geçirmiş bunun yanı sıra babasından aldığı toprakları neredeyse 2 katına çıkartmış.
   Ek olarak Alparslanda olmalıydı bu listede çünkü oda Anadoluyu fethetti.
   56 Bin kişilik bir ordusuyla 200 bin kişilik Bizans ordusunu yıktı.

 • attila 1 olmalıydı diye düşünüyorum
  bu arada 1 milyon atlısı olduğu söyleniyor

  0|1
  0|0
  • tartışılır tabi ama toprak bakımından en büyüğü cengiz han

  • Bence listede Kanuni Sultan Süleyman da olmalıydı
   Ve Alparslan da olmalıydı çünkü 56 bin kişilik bir orduyla 200 bin kişilik Bizans ordusunu yendi aynı zamanda Anadolunun kapılarını açtı.

  • @mert1219 tartışılır tabi

 • bence 1. sırada Fatih Sultan Mehmet olmalıydı nitekim adam bir çağı kapattı 2 sıraya selahttin eyyubi ya da İskender gelebilirdi

  0|1
  0|1
  • cengiz handa çağ kapatırdı ama adam bırakmadı ki dünyanın 3te 1ini öldürdü :D

 • Atam bana göre hep 1. dir.

  0|1
  0|1
 • O En Sonda Yazan ''Ben Tanrının cezasıyım. Eğer bir günah işlememiş olsaydınız, Tanrı sizi cezalandırmam için beni yollamazdı.'' Sözü Cengiz Han'a Ait Değildir, O Sözü Attila Söylemiştir ve Ayrıca Bu Komutanların Arasında Ulu Atamız Alparslan , Kürşad, Mete Han Nerede?

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;