1 ay önce

Asgari Ücret, Piyasa Koşullarına Göre Asla İnsancıl Bir Düzeye Ulaşmayacak

Neden mi? Çünkü işçi ücretleri üretim maliyetlerini etkilemektedir. Üretim miktarı da arz miktarını etkilemektedir. Üretim maliyeti azaldıkça üretici daha fazla ürünü piyasaya sürebilmektedir. Bu da piyasanın denge noktasını aşağıya çekmektedir. Piyasanın denge noktasına yaklaşabilmesi için işçi ücretleri "asgari" düzeyde olmalıdır.

Arz-talep denge noktasi
Arz-talep denge noktasi

Yani denge noktasının korunması için üretim maliyetleri daima kısılmaya çalışılır ve işçi ücretleri de üretim maliyetlerinden biri.

Doğru söyleyin, elinizde hangisinden daha fazla var?
Doğru söyleyin, elinizde hangisinden daha fazla var?

Üretim maliyetlerini kısmanın tek yolu bu değil elbette. Örneğin şirketlerde satın alma departmanları optimum fiyatlarla ham madde alma yönünde çalışmalar yaparlar. Bunun dışında üretimin modernize edilmesi (otomasyon) de maliyeti kısar, çünkü işçilerin bir kısmına ihtiyaç kalmayacaktır. Bu Türkiye çapında olursa stagflasyona sebep olabilir. Yani işsizlik+enflasyon.

.
.

O yüzden bir umutla falan yaşamayalım yani. Enflasyon yükseldikçe fiyatları azaltabilmek için, böylece daha fazla kar edebilmek için asgari ücret asla enflasyon ile orantılı olamayacak.

Arkasında ne yazdığını kaç kişi biliyor? 😂
Arkasında ne yazdığını kaç kişi biliyor? 😂

Bir diğer konu da enflasyon yükseldikçe vergi yükünün arttırılacağı gerçeği. Böylece bir fon fazlası oluşturulmaya çalışılıyor, dolaşımdaki para azaltılıyor. Dolaşımdaki para ne kadar çok olursa değeri de o kadar düşük olur. Türkiye'de şu an böyle bir politikayla ekonominin düzeltilmeye çalışıldığı aşikar. Birçok üründe vergi oranları arttırıldı. Otomatik katılım geldi, maaşlar kesildi. Yetmedi, şimdi de kıdem tazminatı fonu geldi, yine maaşlar kesilecek. İşte dolaşımdaki para bu yolla azaltılmaya çalışılıyor. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Asgari Ücret, Piyasa Koşullarına Göre Asla İnsancıl Bir Düzeye Ulaşmayacak
4
1
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • :/ bunu okuyup cevaplayacak kişi sayısı az. Belki bir 5 yıl sonra ama şu an asgari ücretin insani koşullara çekilmesi çok zor.

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

13
 • Niyeyse bu durum sadece ülkemizde geçerli :D Dış ülkelerde tam tersi bir durum mevcut.

  • Asgari ücret her yerde işçi kesimine ödenen bir ücret. Yani tam tersi bir durum söz konusu değil bence. Eğer üniversite okumamissa asgari ücret veriliyor, işçilik yapıyor. Temizlik, inşaat vb. Beyaz yakalılar mesleklerine göre asgarî ücretten çok daha yüksek ücret alıyorlar. Satın alma gücü paritesi de yüksek ise, yani hayat daha pahalı ise, bir asgarî ücretli kendi ülkesinde yine geçinme zorluğu yaşayabilir. Ancak Türkiye'ye gelse, burada ₺ yaklaşık %30 değer kaybetmiş olduğundan, bizim asgarî ucretlimizden daha iyi yaşar. Türkiye'de beyaz yakalılar da asgarî ücret civarında alıyor, sıkıntımız o. Ben forumlarda denk geldim, mühendislik mezunu birisine, sana asgarî ücret vereceğiz ama 600₺'sini bize elden geri vereceksin demişler. Gülsen mi ağlasan mı? O kadar oku çabala, mühendis ol, asgarî ücret civarında maaş al..

  • Hepsini Göster
  • İhlale goz yuman bir isci var ise kimsenin laf etmeye hakki yok malesef. Eger isci goz yumuyor ise isveren bu acigi kullanir.

  • İşçi kesimi genellikle üniversite mezunu olmadığı için nereye başvuracağını vb. bilmeyebilir. Ne kadar garip, bilgi çağında yaşıyoruz ama hâlâ herkes kendi zihninin sınırlarıyla kısıtlı. Bilgiye ulaşmanın maliyeti az olunca talep olmuyor demek ki. 😂 İnsanların cahilliği bilgiye ulaşmanın kolaylığı ile ters orantılı değil.

 • canselcanım

  Esasen asgari ücretin ülkemizde uygulanma oranı epey yüksek. Biz sanıyoruz ki her mesleğin asgari ücrete hakkı vardır diye. Fakat gerçekler öyle değil işte. Üniversite mezunlarının hakkıyla kendi işini yapabileceği alanların olmamasından dolayı asgari ücretli çalışan sayısı git gide artıyor ve bekliyoruz ki devlet bu ücreti artırsın, artırmaz, yani beklediğiniz kadar artırmaz. Asgari ücret her insana hayli hayli yeterse insan ne gidip üniversite okuyup topluma yararlı olmak ister ne de kafa patlatıp insanları bilgilendirmek. Diğer ülkelerle kendimizi kıyaslıyoruz da bizim insanımız hazırı kucaklamak istiyor, çalışmanın erdemini hala daha anlayabilmiş değiliz. Yani demem o ki asgari ücretin haylice yetmemesi gerekir.

 • venividi_

  Belki yıl 2223 yılında olabilir.

  • Neden?

  • Hepsini Göster
  • Nedenno tarihte? Tahminler max 2030 yılına kadar yapılır. Çünkü daha ileri yıllar için yaparsan güvenilirlik düzeyi çok düşer. Senin taa 2223 demenin sebebi nedir? Bir tahminin vb. mi var?

  • Tarihe takılma, imkansıza sembolik bir tarih yazdım ben☺️

 • Ah şu iktisatcılar

Yükleniyor...