REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Asgari Ücret, Piyasa Koşullarına Göre Asla İnsancıl Bir Düzeye Ulaşmayacak

TaşPrenses

Neden mi? Çünkü işçi ücretleri üretim maliyetlerini etkilemektedir. Üretim miktarı da arz miktarını etkilemektedir. Üretim maliyeti azaldıkça üretici daha fazla ürünü piyasaya sürebilmektedir. Bu da piyasanın denge noktasını aşağıya çekmektedir. Piyasanın denge noktasına yaklaşabilmesi için işçi ücretleri "asgari" düzeyde olmalıdır.

Arz-talep denge noktasi
Arz-talep denge noktasi

Yani denge noktasının korunması için üretim maliyetleri daima kısılmaya çalışılır ve işçi ücretleri de üretim maliyetlerinden biri.

Doğru söyleyin, elinizde hangisinden daha fazla var?
Doğru söyleyin, elinizde hangisinden daha fazla var?

Üretim maliyetlerini kısmanın tek yolu bu değil elbette. Örneğin şirketlerde satın alma departmanları optimum fiyatlarla ham madde alma yönünde çalışmalar yaparlar. Bunun dışında üretimin modernize edilmesi (otomasyon) de maliyeti kısar, çünkü işçilerin bir kısmına ihtiyaç kalmayacaktır. Bu Türkiye çapında olursa stagflasyona sebep olabilir. Yani işsizlik+enflasyon.

.
.

O yüzden bir umutla falan yaşamayalım yani. Enflasyon yükseldikçe fiyatları azaltabilmek için, böylece daha fazla kar edebilmek için asgari ücret asla enflasyon ile orantılı olamayacak.

Arkasında ne yazdığını kaç kişi biliyor? 😂
Arkasında ne yazdığını kaç kişi biliyor? 😂

Bir diğer konu da enflasyon yükseldikçe vergi yükünün arttırılacağı gerçeği. Böylece bir fon fazlası oluşturulmaya çalışılıyor, dolaşımdaki para azaltılıyor. Dolaşımdaki para ne kadar çok olursa değeri de o kadar düşük olur. Türkiye'de şu an böyle bir politikayla ekonominin düzeltilmeye çalışıldığı aşikar. Birçok üründe vergi oranları arttırıldı. Otomatik katılım geldi, maaşlar kesildi. Yetmedi, şimdi de kıdem tazminatı fonu geldi, yine maaşlar kesilecek. İşte dolaşımdaki para bu yolla azaltılmaya çalışılıyor. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Asgari Ücret, Piyasa Koşullarına Göre Asla İnsancıl Bir Düzeye Ulaşmayacak
4
1
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • :/ bunu okuyup cevaplayacak kişi sayısı az. Belki bir 5 yıl sonra ama şu an asgari ücretin insani koşullara çekilmesi çok zor.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

13
 • _-_ATADEVRİM_-_
  Niyeyse bu durum sadece ülkemizde geçerli :D Dış ülkelerde tam tersi bir durum mevcut.
  • TaşPrenses

   Asgari ücret her yerde işçi kesimine ödenen bir ücret. Yani tam tersi bir durum söz konusu değil bence. Eğer üniversite okumamissa asgari ücret veriliyor, işçilik yapıyor. Temizlik, inşaat vb. Beyaz yakalılar mesleklerine göre asgarî ücretten çok daha yüksek ücret alıyorlar. Satın alma gücü paritesi de yüksek ise, yani hayat daha pahalı ise, bir asgarî ücretli kendi ülkesinde yine geçinme zorluğu yaşayabilir. Ancak Türkiye'ye gelse, burada ₺ yaklaşık %30 değer kaybetmiş olduğundan, bizim asgarî ucretlimizden daha iyi yaşar. Türkiye'de beyaz yakalılar da asgarî ücret civarında alıyor, sıkıntımız o. Ben forumlarda denk geldim, mühendislik mezunu birisine, sana asgarî ücret vereceğiz ama 600₺'sini bize elden geri vereceksin demişler. Gülsen mi ağlasan mı? O kadar oku çabala, mühendis ol, asgarî ücret civarında maaş al..

  • Anlatmak istediğim durum şu. Asgari ücret demek yoksulluk sınırında verilmesi gerek ücret demektir. Yani asgari ücret aldığında kira/ giyim/elektrik/gıda gibi zorunluk ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebileceğin bir ücret olması demektir. Peki soruyorum sana hangi asgari ücret ile zorunlu ihtiyaçlarını rahatça giderebiliyorsun? Yurt dışında bunu yapabiliyorsun. Türkiye'de yapamıyorsun.
   Ayrıca yurt dışında sosyal haklarından tut iş/işçi statüsüne kadar her hak tanınır iken. Türkiye'de günde 12 saat çalışıp asgari ücret veriliyor.
   Mühendisliği örnek vermişsin o konuya da değineyim. Bir mühendisin iş alanı Özel şirkettir. Özel şirketler ise tamamiyle kişisel gelişim ile alakalı maaş verirler. Standart bir kötü bir mühendis isen asgari ücret alırsın. Standar mühendis isen 2500-3500 arasında bir mebla alırsın. İyi bir mühendis isen 5-6bin arasında. Üst düzeyde isen 15e kadar çıkıyor hatta daha yüksek alanlar da var.
   Asgari ücret vericez 600'ünü geri vereceksin diyen şirket için. Ben şirkete kızmam o ücretlere çalışan insanlara kızarım. Eğer şikayet etmeyip eliyle gidip 600 lirasını geri veriyor ise. ya da iş şartlarını en başından böyle kabul ediyor ise şirket değil kabul eden suçludur.
   Unutma şirketin amacı ucuza işçi çalıştırmaktır. İşçi kabul ettiği sürece çalıştırır. Sen kabul etmez isen ben kabul etmez isem mecbur piyasa şartlarında çalıştırmak zorunda kalırlar.

  • TaşPrenses

   Demek istediğim, asgari ücretle çalışmayanlar her ekonomide her zaman daha yüksek ücret alıyor olacaklar. Diğer ülkelerde asgari ücretle geçinen ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyor olabilir, ancak daha yüksek maaş alanlar ihtiyaçlarını karşılayabiliyor+geriye tasarruf yapacak paraları kalıyor. Sen Türkiye ile diğer ülkeleri niye kıyaslıyorsun ki? Özellikle de refah seviyesi yüksek ülkelerle? Bizdeki enflasyon oranı ile onların enflasyon oranı bir mi? Mühendisler kamuda da çalışabilir. Mühendislerin senin dediğin gibi uzmanlaşmaları da deneyim yıllarına bağlı zaten. Benim dediğim örnekte açıkça ihlal var, asgari ücret yatıracaklar, aslında asgari ücret vermek istemiyorlar, o yüzden bir kısmını geri istiyorlar. Böyle bir saçmalık olur mu? Ben ondan bahsetmiştim. İşi kabul etmeme konusunu doğru söylüyorsun ama insanların işe ihtiyacı varsa da kabul etmek durumunda kalıyor. Mesela o mühendis (kabul etmiş mi etmemiş mi bilmiyorum bu arada) deneyim kazanıp daha iyi bir iş bulma umuduyla kabul etmiş olabilir. Çünkü deneyimsizsen iyi şirketlerde iş bulamıyorsun. İşçiler sendikalarla vb. haklarını arayabilirler ancak Türkiye'de bu bile sıkıntı olabiliyor. Hukukun ve insan haklarının çok iyi işlediği mükemmel bir ülke değiliz sonuçta.

  • Hepsini Göster
 • canselcanım
  Esasen asgari ücretin ülkemizde uygulanma oranı epey yüksek. Biz sanıyoruz ki her mesleğin asgari ücrete hakkı vardır diye. Fakat gerçekler öyle değil işte. Üniversite mezunlarının hakkıyla kendi işini yapabileceği alanların olmamasından dolayı asgari ücretli çalışan sayısı git gide artıyor ve bekliyoruz ki devlet bu ücreti artırsın, artırmaz, yani beklediğiniz kadar artırmaz. Asgari ücret her insana hayli hayli yeterse insan ne gidip üniversite okuyup topluma yararlı olmak ister ne de kafa patlatıp insanları bilgilendirmek. Diğer ülkelerle kendimizi kıyaslıyoruz da bizim insanımız hazırı kucaklamak istiyor, çalışmanın erdemini hala daha anlayabilmiş değiliz. Yani demem o ki asgari ücretin haylice yetmemesi gerekir.
 • venividi_
  Belki yıl 2223 yılında olabilir.
  • TaşPrenses

   Neden?

  • venividi_

   Zenginler zenginleştikce daha da çok cimrileşirler, tok da açın halinden anlamaz derler. Belki o tarihte bu düzen değişebilir.

  • TaşPrenses

   Nedenno tarihte? Tahminler max 2030 yılına kadar yapılır. Çünkü daha ileri yıllar için yaparsan güvenilirlik düzeyi çok düşer. Senin taa 2223 demenin sebebi nedir? Bir tahminin vb. mi var?

  • Hepsini Göster
 • hahasankelhakelhasan
  Ah şu iktisatcılar
YÜKLENİYOR...