Sizce herkes eşit midir?

link

"Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin eşittir." diyenlerden misiniz? Yoksa ayrımcılık yapar mısınız? Yapıyorsanız sebebi nedir?

link

Teşekkürler.

link
Güncellemeler:
Soruyu yanlış anlayan arkadaşlar var gördüğüm kadarıyla.

Arkadaşlar, ben suç işlemiş insanlarla masum insanları karşılaştırmıyorum burada. Böyle bir eşitlikten bahsedilmeyeceğini ben de biliyorum. Karşılaştırma yaptığım şey farklı kriterler. Soruyu tekrar okuyun lütfen. Rica ediyorum tartışma ortamı da yaratmayın. Germeyin ortamı.

Herkese teşekkürler.

0|0
740

En İyi Erkek Görüşü

• Bir Türk'ü diğer bütün ırklara nazaran daha çok benimser, korur, sever, üstün tutarım... En basitinden, iki yaralı hasta olsa ve kan ihtiyacı olsa, yabancı uyruklu birinin durumu daha ağır ve ihtiyacı daha öncelikli dahi olsa, Türk olan hastaya yardımcı olmayı tercih ederim...

Irkçı mıyım, Evet...

1|0
    1|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 39

• linklere bakmadım ama hepimiz doğmadan önce yani ana karnında eşitiz sadece.. doğduktan sonra doğduğun aileye , çevrene , toplumun yapısına göre hiçbirimizin eşitliği kalmıyor.. zengin olarak doğanlar kendilerini genelde üstün tutuyor ve orta halli ya da fakir diyebileceğimiz insanlardan kendilerini ayırıyorlar.. ama sırf reklam amaçlı bunlar ile yanyana gelebiliyorlar.. onun dışında sokakta görseler yanaşlazlar.. fakir olarak doğan insanlarda birazda bunun vermiş olduğu bir gurur ve azimle daha çok çalışıp o seviyeye gelmeye çalışır ama bu kişiler geçmişini unutamaz geldiği yeri bilir ve ona göre davranır.. ben nerelere gittim acaba bilmiyorum da şunu söyleyebilirim sonuçta hepimiz insanız ve bana göre insan olarak eşit olmalıyız ama maalesef eşitlik hiçbir toplumda söz konusu değil.. kayrılanlar- kayrılmayanlar , güçlü olanlar- güçsüz olanlar , fakir olanlar - zengin olanlar , siyah olanlar - beyaz olanlar , müslüman - gavur ( bu benzetmeyi de pek sevmem aslında ) ... vs diye ayrılıyoruz.. ayırıyorlar...

1|1
    0|0
  • Dünya eşitlik kavramı üzerine değil, adalet kavramı üzerine yaratılmıştır!

En başta hepimiz aynı boyda, kiloda, görünümde değiliz. Bu en büyük eşitsizliktir.

Hepimizin maddi/manevi varlıkları, hayal gücü ve beyin fonksiyonları farklıdır.

Hepimizin değer ve yargıları, istek ve arzuları, hüzün ve korkuları aynı değildir.

Neden dünyanın ve içeriğinin adalet kavramı üzerine yaratıldığını ve eşitlik kavramı üzerine yaratılmadığını söyledim, sizce?

Çok basit bir örneklemeyle anlatayım size.

Siz hayatın ta kendisisiniz. Kendisi olduğunuz hayatın içinde de 3 farklı insan yaşıyor. Biri 190 cm, diğeri 170 cm, bir diğeri de 150 cm boylarında. Bu insanlar hayatlarını bir sinema filmi gibi seyredecekler ama önlerinde 200 cm bir duvar var. Sizde hayattınız ya; sizin de elinizde 10 cm'lik 12 adet basamak var. Eğer eşit davranırsanız hepsine 4'er adet verecekseniz; yani 4X10 cm=40 cm'lik basamak düşecek. Bu basamakları eşit olarak dağıttığınızda 190 cm'lik insan haricindeki hiçbiri hayat filmini seyredemeyecektir. Ama adalet kavramıyla düşünüp ona göre bir paylaşım yaparsanız 190 cm'lik olan kişiye 20 cm'lik basamağı, 170 cm'lik olan kişiye 40 cm'lik basamağı ve sonuncu olarak 150 cm'lik olan kişiye 60 cm'lik basamağı vermek durumunda kalırdınız. Bu bir eşit dağıtım değil, adaletli dağıtımdır.

Yüce Yaratan'ın dünyayı eşit yaratmadığı, adaletle yarattığını buradan görürüz, aynı insanların birbirlerine eşit değil ama adaletle davranması gerektiği gibi.

Umarım anlatmak istediğim düşünceyi anlatabilmişimdir.

Saygılarımla...

1|0
    1|0
  • Bir insanının din, dil, felsefi inanç, mezhep, ırk, cinsiyet ve cinsel yönelimi farklarını göz önünde bulundurup ona göre kayırmak veya önünü tıkamak it oğlu itliktir. Ayrımcılık bir hastalıktır ve tedavisi gerekir. Bir bok olmayı becerememiş insan kırıntılarının baskın olan etnik, dini vs. kimliğinin arkadasına sığınacak kadar karaktersiz olmasından dolayı bu ayrımcılıklar halen devam etmektedir.

1|0
    0|0
  • Tabiki eşittir.

Sonradan insanlar birbirlerine ırk, siyasi düşünce felsefi inanç, din mezhep empoze ederler veya bir şekilde hür iradesiyle kendilerine bir konum belirlerler.

Hatta insan o kadar eşittir ki doğduğunda herkes biseksüeldir.

Endişelenmeyin, sonradan zararlı mutasyona uğrayıp eşit olmadığını düşünenler,

Ölüm doğduğumuz an olduğu gibi, eşit olduğumuzu kanıtlarcasına görkemli birşekilde sizi, bizi karşılayacak.

1|0
    0|0
  • gönülde yatan o dur fakat yasadıgımız hayatta dünyada pekte mümkün gözükmüyor senin düsünclerin bir sokak öteye gidemiyor taaki icimizdeki gezegeni yaratıp icine hür insanları doldurana kadarda böyle gider. tüm eşittir diyenleri bastaki bir ayrımcı yutuyorsa bosver gitsin esitlik kavramından bahsetmeye gerek yok ...

1|0
    0|0
  • değildir. eşit olsaydı dil ırk renk cinsiyet zart zurt gibi ayrımlar olmazdı. arzu edilen eşitliktir ama hiç bir zaman gerçekleşmeyecektir. yaradan çeşitlilik yerine eşitlik isteseydi hepimiz bir olurduk. çok sıkıcı. eşit olmamak iyidir. ama eşit haklarda gereklidir.

0|1
    1|1
  • Türkiyede herkes eşit ama Sunniler ve Türkler daha bir eşit. Eşitlik olsa bile, ayrımcılık hep olacaktır. Orduda yükselemeyen Aleviler, başbakan bakan olamayan Ermeniler filan. Eşcinselleri saymıyorum bile.

1|0
    0|0
  • Bence dünyada iki tür insan var. İyi insan, kötü insan. Geri kalan ırk dil din cinsiyet vs. hikaye.

2|0
    0|0
  • Hic bir insan esit degildir maalesef. IUnsanlarin esitligini savunan sosyalizm de bile iktidara sahip olanlar ve cevresindekiler daha fazla guc ve maddiyata sahipken halk surekli yoksullasmis sonucunda da illegal yollarla zengin olmayi basarmistir. Dunya uzerindeki insanlarin tamaminin esit olabilmesi icin ya dunyada 100 binden daha az insan yasamalidir ya da insanligin tamami uzaya cikmalidir.

0|0
    1|0
  • devlet dairesinde sende bende memur olsak inana önce akraba ve arkadaşlarımızın işini yaparız ben işverinim elemaz alacağım zaman gelen kişinin kıyafetine eğitimine hitap şekline ve en son referansına bakarım... herzaman heryerde ayrımcılık vardır inkar edilemez birşey...

0|0
    1|2
  • hayır herkes eşit değildir ve ben karşıyım bu tür saçmalıklara. Ben bir yahudiyle asla eşit olamam ve ayrıca kul hakkı yiyen masum inasnları öldüren subyancılık yapan ve bunun gibi aşağılık bütün eylemleri gerçekleştiren yaratıklar bırak benle köpeğimle bile eşit haklara sahip olamaz

0|0
    2|1
    • Sübyancı, faşist, ırkçı, antisemitist, elbette ki bunların insani yönü yazıftır ve hepsi aşağılık insanlardır.

• Ve merak ediyorum, hayatında kaç tane Yahudi ile tanıştın?

• ben ırkçıyım demedim birincisi yahudilere düşmansa insanlar çok önemli sebepleri var burdan sana roman yazamam şimdi söyleyim çok yahudi tanıdım ticarette çok dürüst insanlar ama bu onların katil ruhlu olmalarını değiştirmez. ben sana soruyorum sen hiç bir antisemitistle tanıştınmı yahudi yönetmenlerin çektiği 2. dünya savaşı filmlerine inanıyosan sen objektif bakamayan önyargılı bir insansın demek

• ırk olarak üstünlük olamaz ancak insanlar eşit değildir. ben ölsem kılınız kıpırdamaz, haberiniz olmaz. kitaplarda yer alan adamlar başkadır başka, bizim gibi değiller

1|1
    0|0
  • Burada kime sorarsan sor eşittir der ve eşit olmaya çalışırlar. Ama bazen eşit olmak için huylardan ve kendimize güzel gelen bir çok şeyden vazgeçmemiz gerek ki bunu da bir başkası için çoğumuz yapmayız..

1|0
    0|0
  • Esit dogmadim ve esitte degilim halimden de memnunum...

Ayriciligi kisi yapmaz sistemin kendisi yaptirir. Suclunacak birsey varsa sistemdir kisiler degil.

1|0
    0|0
  • aslında bu soru ''özgürlük varmıdır yokmudur' sorusuyla aynı kapıya çıkıyo.

0|0
    1|0
    • Peki, özgürlük var mıdır?

• tabiki yoktur.. özgürlük çok geniş bir şey.. özgürlük istediğimiz herşeyi yapmaksa bir başkasına zarar verme isteğimizde özgürlüğe girer...

• sahip oldukları vasıfları bır yana bırakırsak ; evet tüm dünya halkları eşittir..sevmek zorunda degılız hıcbır mılletı..ama ideal bır yasam saygı duymayı gerektırır..

not: benım ozgurlugumun basladıgı yerde ; seninki bitmiştir..

1|0
    0|0
  • hukuk olarak eşittir fakat farklılıklar olmalı.bir öğretmenle bir öğrenci bir olamaz ,kadınlar erkek bir değildir fıtratları farklıdır.bir dinsiz ile inançlı eşit değildir.hukukta ise dinsiz ile dindar aynı haklara sahiptir.

1|0
    1|0
  • Hayır yapmam fakat kadınlar işine geldiği zaman eşitiz derler işlerine gelmedikleri zaman biz kadınız bu erkek işi derler. o anlamda bende cinsiyeten eşip olup olmadığımızı bilmiyorum :)

1|0
    0|0
  • herkesi ve herşeyi allah yaratmıştır. o yüzden kimse kimseden üstün değildir ve olamaz.

1|1
    0|0
  • hayır eşitlik kişiden kişye değişir. Ve ülkemiz de de pek bir eşitlik olduğu söylenemez.

1|0
    0|0
  • denilenlere inanma.

o şekilde yazabilir beyannamelerde ama hayat sana ayırım yapman gerektiğini öğretiyor

1|0
    0|0
  • ben ayrımcılık yaparım çünkü bana yapıyorlar not kürt değilim

1|0
    0|0
  • Siyasi olan her dusunceden nefret ediyorum sadece

Hepsi bu

2|0
    1|1
  • cınsıyet hariç hepsi.bir kızla bır erkek asla eşit olamaz..

1|0
    1|1
  • Suç işleyenler de eşit. Herkes eşit ama tabi lafta.

0|0
    1|0
  • Herkes ayrım gözetmeksizin eşit diyenlerdenim evet. Bana göre tüm ideolojiler kötüdür ve önemli olan hayattır.

Ancak şöyle bir durumda var. Bazı unsurlar etnik milliyetçilik yaparak haksızlığa uğradığını savunuyorlar. Adam diyor ki ben kürdüm ne mutlu türküm demek zorundamıyım diyor. Ben de şöyle sorarım adama o zaman. Şimdiye dek birisi seni demediğin için bizzat ele alıp cezalandırdı mı? dövdü mü?

Benim fikrime göre bazı etnik unsurlar kendini marjinalleştirmeye çalıştıkları için biraz da toplum tarafından red ve inkara uğruyorlar. Bu da onların biraz öz eleştri yapmasını gerektiriyor doğruya doğru yanlışa yanlış.

1|0
    0|0
  • İnsan olarak eşittir. Ama insanın önündeki sıfat bu eşitliği her zaman tarumar eder.

1|0
    0|0
  • Filozofların Ütopyasında evet ama gerçek hayatta asla..

1|0
    0|0
  • Eşit değildir ve bu dünyada hiç yerde hiç bir zaman eşit olmamıştır.

1|0
    0|1
  • herkes bence eşittir ama bazıları parasına göre eşitliği kaldırmaya çalışıyor :)

1|0
    0|0
  • Erkeklerden görüşlere devam
    9

Kızlar Ne Diyor 7

• herkes eşittir ve eşit olmalıdır ama insanlar bu eşitliği aralarında ayrımcılık yaparak yok ediyorlar maalesef

1|1
    0|0
  • Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrıma karşıyım. ayrım noktam vicdan ve vicdansızlıktır.

1|1
    0|0
  • '' hiç bir ırkın başka ırka, siyahın beyaza üstünlüğü yoktur ''

Veda Hutbesi

kimseye ayrımı gözle bakmam

1|0
    0|0
  • herkes eşit olmalıdır. fakat maalesef insanların duyguları vardır ve duygularıyla hareket eder. bu da ayrımcılığa yol açar.

1|0
    0|0
  • bana da ayrimcilik yapildigi icin artik bende ayiriyorum...cok kücümsenip ayrit edildim artik yeter.

1|0
    0|0
  • hayır çok büyük haksızlıklar adaletsizlikler var kimse eşit değil

0|0
    1|0
  • Eşittir ama zenginler daha bir eşittir.

1|3
    0|0
Yükleniyor...