EV & YAŞAM

Dyson

Çay Lekesi Nasıl Çıkar Diyenler Buraya!

hoşgezeninhoşkalfası

İş arasında küçük bir molada ya da herhangi bir yorgunluğun üstüne çay keyfi gibisi yok, öyle değil mi? Veya bir arkadaş toplantısında, bir ev ziyaretinde, bir dostla buluşmada ilk akla gelen şeydir çay... Ama ah bir de talihsiz kazalar olmasa! En sevdiğiniz kıyafete o bir damla çay damlamasa. Daha da kabus bir an olan tertemiz halının üzerine o çay dökülmese. Ama yapacak bir şey yok. Bu kazalar olsa dahi çayı hayatından çıkarmanın ne kadar zor ve keyifsiz bir şey olabileceğini biliyorum. Fakat bu konuda çok üzülmene de gerek yok. Zira "Çay lekesini ne çıkarır?" konusuna dair merak ettiğin her şey burada... Öyleyse hadi başlayalım!

Her derde deva kabartma tozu

Çay Lekesi Nasıl Çıkar Diyenler Buraya!

Başka birçok lekenin çıkarılmasında da oldukça işe yarayan kabartma tozu solüsyonu, çay lekelerinin gözden kaybolmasında son derece etkili bir yöntem. Doğal leke çıkarıcı olarak birçok lekede deneyebileceğin kabartma tozu ile çay lekesini çıkarmak için öncelikle bir kağıt havlu yardımı ile çay lekesini iyice emmelisin. Ardından bir kaseye dökmüş olduğun kabartma tozu ve nemli bir bez yardımı ile çay dökülen alanı bastırarak silebilirsin. Bu işlemden sonra soğuk su ile kabartma tozuyla sildiğin alanı temizlemen yeterlidir.

Limonun mucizevi etkisi

Çay Lekesi Nasıl Çıkar Diyenler Buraya!

Çay lekesine karşı limon da birebir. Zira kendisi zor çıkan lekeler konusunda oldukça etkili leke çıkarıcılar arasında yerini alır. Eğer tam da çay keyfinin ortasında kıyafetine çay dökülürse ve hemen müdahale edebilme olanağın varsa ilk iş olarak kıyafetini hemen ters çevirip soğuk su ile yıka. Ardından yine kıyafetinin düz yönünü çevirerek çay dökülen bölgeye bir bez yardımıyla 1 su bardağı suya ilave ettiğin yarım limon suyunu uygula. Bu uygulamanın ardından lekenin yavaş yavaş azalmaya başladığını görmeye başlayabilirsin. Tüm bunları yaptıktan sonra kıyafetini çamaşır makinesinde yıkayabilirsin.

Halıda yaşanan çay kazalarına karşı yapılabilecekler


Kıyafetlerde belki iş daha kolay. Ama ya halıya dökülen çay lekeleri? Evet çay lekesi zor çıkarılan bir leke olarak bilinir. Fakat yine de üzülmene gerek yok. İşte bunun için bazı öneriler:

Bulaşık makinesi parlatıcısı

Çay Lekesi Nasıl Çıkar Diyenler Buraya!

Halıya çay dökülmesi gibi bir durum yaşadıktan sonra hemen bulaşık makinesinin parlatıcısından halının üzerine bir miktar dökerek yaklaşık 1 saat kadar bekleyebilirsin. Ardından soğuk su ve havlu yardımıyla halıyı ovalayarak temizleyebilirsin.

Karbonat

Çay Lekesi Nasıl Çıkar Diyenler Buraya!

Aynen kıyafetlerde yaşanan kazalarda olduğu gibi halıda çay lekesi için de karbonat güvenli ve doğal leke çıkarıcılar arasında yer alır. Çayın döküldüğü bölgeye, küçük bir kapta bir paket karbonat ve bir fincan kadar sıcak suyu karıştırarak uygulayabilirsin. Ardından yine temiz bir havlu yardımıyla bu bölgeyi ovalayarak durulayabilirsin.

Eskilerden yadigar arap sabunu

Çay Lekesi Nasıl Çıkar Diyenler Buraya!

Çok eski zamanlardan bu yana kullanılagelen arap sabununu halıda meydana gelen çay lekeleri için de rahatlıkla kullanabilirsin. Uygulama için bir miktar arap sabununu çay lekesinin olduğu alana yedirerek bir müddet beklemen yeterlidir. Ardından ince bir tül bez yardımı ile halıyı ovalayarak silebilir ve halının çay lekesinden arındığını görebilirsin.

Beyaz sabun

Çay Lekesi Nasıl Çıkar Diyenler Buraya!

Yine halıya dökülen çayın oluşturduğu lekeye karşı beyaz sabun da etkili ve doğal bir yöntemdir. Kimyasal temizleyiciler kullanmak istemeyenlerin tercih ettiği yöntemlerden birisi olan beyaz sabun ile leke çıkarma yönteminde yapman gereken şey, beyaz sabunu lekenin olduğu bölgeye uygulamak ve yaklaşık yarım saat kadar beklemek. Bu sürenin ardından temiz bir havlu ve ılık su yardımıyla daireler çizerek halını temizleyebilir ve oluşan çay lekesinden kolaylıkla kurtulabilirsin.

Tabii bu arada, özellikle halı lekelerini çıkarmadan önce, halının başka nesnelerden dolayı da lekelenmesini önlemek için Dyson V11 gibi başarılı ve alerji karşıtı bir süpürgeyle süpürerek toz ve kalıntılardan halıyı arındırman gerekir. Aksi takdirde başka lekelerle de uğraşmak durumunda kalabilirsin.

Peki, sen çay lekelerine karşı ne gibi yöntemler uyguluyorsun? Sen de uyguladığın ve başarılı olduğun deneyimleri bizimle paylaşmak istemez misin?

Çay Lekesi Nasıl Çıkar Diyenler Buraya!
1
3
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

31
 • _BeBeRuhii_
  Limonla siliyoruz biz hep damlayan yerleri
 • TeğmenZORKO
  Bilmediğim şey yokmuş 😂 evde kalmayacağım djsjsjs
 • WʜᴏCᴀʀᴇs
  Tavsiyelerin için teşekkürler
 • Baran_Günay
  Karbonat ve limonun etkisine bizzat şahidim..
YÜKLENİYOR...